Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pėr ēka tė krijoi ALLAHU oj motėr ?

Shko poshtė

Pėr ēka tė krijoi ALLAHU oj motėr ?

Mesazh nga NoOrA prej Sun Dec 20, 2009 10:05 am

Motėr muslimane...
Allahu xh.sh. nuk tė krijoi kot dhe nuk tė solli nė kėtė botė qė tė jetosh pa arėsye dhe pa qėllime tė ndershme e tė njerėzishme. Allahu e pėrcaktoi rrugėn dhe qėllimin. E bėri tė qartė shpėrblimin e vajzave tė Havės, tė cilat ecin nė kėtė rrugė pėr arritjen e qėllimit dhe gjithashtu e bėri tė qartė edhe ndėshkimin e atyre tė cilat i shmangėn kėsaj rruge, kėtij qėllimi.

Allahu xh.sh. thotė :

"Ai (Allahu) thotė: "Ashtu si i harrove ti argumentet tona qė ti ofruam, ashtu je i harruar sot" (Taha 126)

Kėshtu qė, nėse dėshiron jetė tė ėmbėl nė kėtė botė dhe pozitė tė mirė nė botėn tjetėr, lexo fjalėt e Allahut xh.sh. ku thotė:

"Un nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė" (Edh-Dharijatė 56)

A je duke e adhuruar Allahun xh.sh ?
Apo je bėrė nga ato qė nuk dinė tjetėr veē ushqimit dhe pijes ditėn, dhe ndejes deri natėn vonė para lojrave dhe punėve tė kota.
Do te ikin nga ti ditėt, do tė regjistrohen mėkatet, do tė qash me vaj tė atyre qė kanė bėrė krime dhe assesi nuk do tė ndihmojė arsyetimi.
ēfare fatkeqėsie nėse tė gjenė vdekja dhe ti ende nuk je kthyer nė rrugėn e Allahut. Trishtim i madh ėshtė nėse ti je ftuar qė tė pendohesh e nuk i je pėrgjigjur kėsaj thirjeje dhe me punė tė shėmtuara jenisur te Krijuesi i Gjithfuqishėm.Ndėgjoje kėtė tekst, ndalu dhe logjiko me vėmendje:
Njė grua nėse bėn mėkat ndaj Allahut xh.sh. mund tė arsyetohet dhe tė thotė se ajo nuk ėshtė e mbrojtur nga gabimet. Por ēfare ėshtė ēėshtja e saj nėse ajo me qėllim bėn mėkat, dėshiron tė pėrhapen veprat e saja dhe hecė me dy kėmbet kah ato.
Njėherė disa njerėz e detyruan njė grua tė bukur tė dalė para njė robi tė ndershėm qė quhej Errebij bin Hajthem, me shpresė se do ta shtyhejnė atė tė largohet nga rruga e Allahut xh.sh. I premtuan asaj 1000 derhem shpėrblim. U mashtrua kjo grua, mbisundoi nė zemrėn e saj ēėshtja materiale. Djalli e urdhėroi shpirtin e saj tė kryej kėtė punė tė shėmtuar. U stolis me rrobat mė tė bukura, u parfumos me parfumet mė tė kėndshme dhe doli para Rrebiut qe ishte duke u kthyer nga xhamia. U ndal qė tė dijė se ē'ishte problemi. Pėr njė moment e kuptoi lojėn e saj, kėshtu qė dėshiroi t'a kėshillojė, me shpresė se do tė kthehet nė rrugė tė drejtė dhe i tha asaj:
Oj robėresh e Allahut, si do tė ndihesh sikur tė t'bjerė sėmundje e rėndė nė trupin tėndė dhe tė ndryshojė pamjen dhe gėzimin tėnd?!
Oj robėreshė e Allahut, si do tė jetė gjendja jote nėse zbret meleku i vdekjes, nga Zoti i botėrave dhe t'a presė arterien e zemrės tėnde?!
Oj robėreshė e Allahut, si do tė pėrgjigjesh para dy melekėve kur tė pyesin ty pėr kėtė vepėr?!
Gruaja filloi tė qajė dhe iku me tė shpejtė.Ishte ky njė rast qė e shtyri kėtė grua tė pendohet tek Allahu xh.sh. duke i premtuar Atij se do ta ndjekė rrugėn e vėrtetė dhe filloi tė e adhuroje Allahun e Madhėrishėm nė shtėpinė e saj. Sa herė qė pėrmendej mėkati e pėrfshinte vaji. Ajo nuk u largua nga kjo botė pėrderi sa nuk u bė e njohur pėr adhurimin e saj tė pandėrprerė qė e bėnte pėr Allahun xh.sh. Netėt e gjata e tė ftohta i kalonte duke kėrkuar mėshirė nė namazin e saj dhe duke u lutur me dua dhe biseda tė fshehta shpirtėrore qė i bėnte me Krijuesin e gjithėsisė. Kurse ditėt e gjata tė verės i kalonte me agjėrim. Vdekja e zuri si njė rrėnjė e djegur pėr shkak tė vajit dhe sėshprimit mbi mėkatet e kaluara.

Motėr muslimane...
A thua ti nuk je poseduese e gabimeve? Ku janė pra lotėt e tu?

Motėr muslimane...
A nuk je robėreshė e gjynaheve? Ku janė pra lotėt ndaj mėkatėve tė kaluara?

Motėr muslimane...
A munde t'a pėrballosh EL-HAVIJA-nė. A e dinė se ē'ėshtė Havije? ėshtė zjarri me nxehtėsi shumė tė lartė?!

Dole nga barku i nėnvs vetėm!
Do tė hysh nė varr vetėm!
Do tė qėndrosh para Allahut xh.sh vetėm.
A e ke kuptuar domethėnien e adhurimit? A e ke rrėnjosur nė zemrėn tėnde?
A e ke kryer obligimin ndaj prindėrve tu?
A e ke kryer obligimin ndaj burrit?
Fėmijėt tu, a i ke edukuar me pėrmendjen e Allahut dhe a i ke urdhėruar pėr namaz apo i ke rritur nė shoqėri tė filmave dhe kėngėve?
Deri kur do tė vazhdosh me lėnjen e namazit, ikjen nga Kurani e ti je e bindur se vdekja tė kėrkon.
Varri ėshtė shtėpia jote;
Dheu shtroja jote;
Krimbat do t'i kesh shokėt mė tė afėrt;
Mos vallė, pret derisa t'a harrosh edhe fejen tėnde?
Pejgamberi a.s shpesh e pėrsėriste kėtė dua (luitje):

"O Ti qė i rrotullon zemrat, forcoje zemrėn time nė fenė Tėnde; O Ti qė i udhėzon zemrat, udhėzoje zemrėn time nė ndėgjesėn Tėnde"

Ndėrsa Enesi r.a transmeton:

Tham: ja Resululla, tė besuam ty dhe asaj me ēka erdhe, a frikėsohesh pėr ne? Pejgamberi a.s. tha: 'Po me tė vėrtetė zemrat janė nė duart e Allahut xh.sh. kėshtu qė Ai i ndėrron zemrat (i pėrmbytė)"

Pra a beson nė zemrėn tėnde dhe nė fenė tėnde?!
Si pra kur ti je e njohur pėr mėkatet e shumta, vėrshon pas turpėsive dhe dėshirės sė zjarrtė, pas gėzimeve trupore dhe gjėrave tė cilat s'qėndrojnė gjatė.

Motėr muslimane...
Po i afrohemi vdekjes dhe agonive tė saj.
Po shkojmė pėr nė varr, tek vėshtirsitė e saj tė mėdha.
Po i afrohemi ringjalljes dhe situatės sė saj.
Po i afrohemi ditės sė kijametit dhe vėshtirėsive tė saj. mė pastaj do tė paraqitet para teje e vėrteta dhe do tė shohėsh llogarinė
E qė ke pėr ta dhėnė para Allahut xh.sh.
Allahu xh.sh. thotė:

"Ti ishe nė njė huti (nga kjo ditė) e Ne ta hoqėm perden tėnde dhe tash ti sheh shumė mprehtė". (Kaf 22)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi