Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A/H1N1 nė Kosovė: 810 raste tė dyshuara

Shko poshtė

A/H1N1 nė Kosovė: 810 raste tė dyshuara

Mesazh nga blina-- prej Wed Dec 16, 2009 2:27 am

A/H1N1 nė Kosovė: 810 raste tė dyshuara

Zyrtarė nga Ministria e Shėndetėsisė thonė se deri mė tash nė Kosovė janė raportuar 810 raste me grip tė derrave, 252 prej tė cilave janė diagnostikuar si pozitive. Ndėrkaq, pėrfaqėsuesit e OBSH-sė thonė se rastet e raportuara nuk janė statistikė reale e numrit tė mundshėm tė tė infektuarve me virusin A/H1N1 dhe se mund tė ketė mijėra tė infektuar.Faik Hoti, zėdhėnės i Ministrisė sė Shėndetėsisė, ka deklaruar pėr “Radion Evropa e Lirė” se qė nga muaji korrik e deri mė tash, nė Kosovė janė konfirmuar 10 raste tė vdekjes nga virusi i ri pandemik. “Deri mė sot, nė Kosovė janė raportuar zyrtarisht 10 raste tė vdekjes nga virusi i ri pandemik. Gjatė ditės sė djeshme, 95 mostra tė rasteve tė konfirmuara si pozitive me kėtė grip, janė dėrguar pėr analiza shtesė nė njė laborator nė Londėr”, tha Hoti.

Hoti shtoi se dėrgimi i mostrave pėr analiza nė Londėr ėshtė bėrė pėr t'i hequr dyshimet lidhur me rastet qė kanė pėrfunduar me fatalitet nga gripi i derrave dhe pėr tė verifikuar nėse virusi ka pėsuar ndryshime.

Skėnder Syla, drejtor i zyrės sė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė pėr Kosovė, vlerėson se vendi ynė tashmė ka pėrjetuar valėn e parė tė pandemisė sė gripit tė derrave. Por, sipas tij, ende nuk mund tė flitet pėr njė statistikė tė saktė lidhur me numrin e mundshėm tė tė infektuarve me virusin A/H1N1 nė Kosovė, ndonėse dyshohet se numri ėshtė i madh.

Aktualisht nė Kosovė ėshtė duke qėndruar njė ekip i ekspertėve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, i cili po i viziton disa nga institucionet shėndetėsore nė rajone tė ndryshme tė Kosovės, pėr tė inspektuar mėnyrat e menaxhimit klinik tė rasteve tė rėnda, tė prekura nga gripi i derrave.

“Nė pėrfundim tė kėtij misioni, ne do t’i japim rekomandimet se si duhet tė riorganizohet shėrbimi shėndetėsor, nė mėnyrė qė tė shkarkohet Qendra Klinike Universitare, sepse kanė edhe pacientė tė tjerė, mirėpo edhe si duhet tė bėhet referimi me kohė i tė gjitha rasteve tė dyshimta tė gripit, tė cilat mund tė komplikohen”, thekson Syla.

Pėrveē kėsaj, shton Syla, Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ėshtė nė proces e sipėr tė sjelljes nė Kosovė tė 200 mijė vaksinave, tė cilat sipas tij, do tė ndikojnė dukshėm nė vaksinimin e, sė paku, 10 pėr qind tė popullatės.

Sidoqoftė, zyrtarėt e Ministrisė sė Shėndetėsisė kanė theksuar se 5000 doza tė vaksinės kundėr gripit tė derrave, tė cilat ishin donacion nga Turqia, nuk janė shpenzuar ende dhe se pėrveē mundėsisė sė pėrdorimit tė tyre nga kategoria e personelit mjekėsor, qė nga java e kaluar, ato kanė qenė nė dispozicion edhe pėr vaksinimin e qytetarėve.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi