Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Holanda dhe Britania pėr pavarėsinė e Kosovės, Rumania e kundėr

Shko poshtė

Holanda dhe Britania pėr pavarėsinė e Kosovės, Rumania e kundėr

Mesazh nga elbasi.. prej Thu Dec 10, 2009 9:11 am

Nė seancėn e sotme tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Holanda dhe Britania e Madhe e mbrojtėn pavarėsinė e Kosovės pasi theksuan se ajo ėshtė shpallur nė harmoni me tė drejtėn ndėrkombėtare. Ndėrkaq Rumania mbėshteti pozicionin serb duke thėnė se pavarėsia e Kosovės shkel rezolutėn 1244Njė ditė para pėrfundimit tė seancave dėgjimore nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Britania e Madhe dhe Holanda mbėshtetėn pavarėsinė e Kosovės. Pėrfaqėsuesi i Britanisė Deniel Betlhem tha se rezoluta 1244 nuk e ndalon shpalljen e pavarėsisė pasi ajo nuk e prejudikon statusin. Ai ka apostrofuar Rusinė, Spanjėn, Rumaninė, Argjentinėn, Brazilin dhe vendet tjera qė janė thirrur nė Rezolutėn 1244 dhe ka thėnė se tė gjithė ata i kanė bėrė asaj interpretim tė gabuar.

“Serbia dėshiron qė nė GJND tė kthejė orėn prapa, por ajo nuk mund tė kthehet”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i Britanisė sė Madhe, pėr tė shtuar se zgjidhja ėshtė nė pėrfshirjen e Kosovės dhe Serbisė nė Bashkimin Evropian.

“Ne nuk i shohim kėto seanca si armiqėsore ndaj Serbisė. Dy dekadat e fundit kanė qenė traumatike pėr Ballkanin dhe demokracia nė Serbi nuk ėshtė mė e vjetėr se ajo nė Kosovė. Rajonin duhet ēuar pėrpara”, ka thėnė Deniel Betlhem, pėr tė konkluduar se pavarėsia e Kosovės ėshtė nė harmoni me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Ndėrkaq edhe pėrfaqėsuesja e Holandės, Lizbet Lajzand, ka thėnė se vendi i saj konsideron se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė nė harmoni me tė drejtėn ndėrkombėtare. Lizbet Lajzand, nė vazhdim, ka thėnė se nė ish-Jugosllavi, Kosova ishte autonome, por kjo pozitė kushtetuese u asgjėsua dhe shqiptarėt mbetėn tė papėrfaqėsuar nė nivelin federativ, dhe, rrjedhimisht krijuan institucionet paralele si themel i vetė-administrimit.
“Nuk ka vend pėr drojė nėse pavarėsia e Kosovės paraqet precedent, sepse shpallja e saj ka qenė mjeti i fundit dhe paraqet faktor stabiliteti nė Ballkan”, ka konkluduar pėrfaqėsuesja e Holandės, Lizbet Lajzand.

Nen seancėn e sotme tė GJND-sė pozicionin serb e mbrojti pėrfaqėsuesi i Rumanisė, Bogdan Areshku. Ai tha Rumania nuk pajtohet as me qėndrimin se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk ka ndikim nė tė drejtėn ndėrkombėtare.

“Krijimi i njė shteti ėshtė ēėshtje e GJND-sė. Nuk kemi tė bėjmė vetėm me njė akt, por edhe me krijimin e njė subjekti tė ri tė sė drejtės ndėrkombėtare”, ka thėnė Areshku, pėr tė shtuar se nuk ėshtė i saktė as pohimi se e drejta ndėrkombėtare nuk e rregullon (sanksionon) ēėshtjen e secesionit.

Procesi nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėrfundon nesėr, me paraqitjen e dėshmive nga Venezuela dhe Vietnami. Tė dyja kėto vende nuk e kanė njohur Kosovėn dhe fuqishėm e kanė mbėshtetur pozicionin serb.

Pėrgjigjja e GJND-sė ndaj kėtij procesi, ndėrkaq, pritet nga pranvera e vitit tė ardhshėm.

avatar
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 25
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi