Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Limoni, thesari qė kuron sėmundjet

Shko poshtė

Limoni, thesari qė kuron sėmundjet

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 07, 2009 6:14 pm

Limoni, thesari qė kuron sėmundjet

Tė pafundme janė edhe pėrdorimet e tij nė lidhje me shėndetin dhe ushqimet.
Vlerat kurative

Limoni veēanėrisht vlerėsohet pėr vetitė dezinfektuese dhe kundėr hemorragjisė. Pėr qėllime mjekėsore pėrdoren lėvozhga dhe lėngu i frutit tė limonit. Lėvozhgat, pasi qėrohen nga pjesa e bardhė sfungjerore e brendshme, thahen me kujdes nė stufa, nė temperaturė tė ulėt deri nė 40°C. Nė temperaturėn e zakonshme nuk thahen, pasi myken nga lagėshtia e mjedisit. Gjithashtu, kanė gjetur pėrdorim praktik farat, gjethet dhe lulet e limonit.

Freskues

Lėngu i limonit ka gjetur pėrdorim si freskues nė prodhimin e limonadės, nė pėrgatitjen e ėmbėlsirave dhe tė kuzhinės shtėpiake. Limoni pėrdoret pėr pėrgatitjen e limonatave, sikurse portokalli e mandarina. Vaji eterik i lėvozhgės pėrdoret pėr prodhimin e ujit tė kolonjės. Nga lėngu i limonėve prodhohet acid citrik (limontoz). Nga frutat e prera ose vetėm nga lėvozhgat e limonit prodhohet reēel aromatik i cilėsisė sė mirė, por reēeli mund tė pėrgatitet edhe nga lulet e tij etj. Frutat e limonit pėrmbajnė acid askorbinik (vitaminė C), vitamina P, B dhe karotinė, acid citric, sheqer dhe nė lėvozhga ka vaj eterik.
Gripi

Vetitė mjekėsore tė limonit kushtėzohen nga prania nė tė e njė sasie tė madhe vitaminash, kryesisht tė vitaminave C dhe P. Nga tė gjitha agrumet, frutat e limonit kanė efekt shėrues mė tė theksuar. Ato pėrdoren kundėr sėmundjeve qė shoqėrohen me ethe, janė freskuese dhe ulin temperaturėn. Efekt tė dukshėm ato japin nė hipovitaminozat dhe avitaminozat. Limonat konsiderohen si ilaēi mė i mirė antiskorbutik dhe duhet tė pėrdoren nga tė gjithė. Nė gjendje gripale dhe me temperaturė, personat e rritur mund tė pėrdorin kėshillėn praktike qė vijon.
Merret njė kokėrr limon dhe shtrydhet lėngu i tij nė njė gotė. Aty shtohet edhe njė filxhan me raki rrushi tė ngrohur mė parė dhe pėrzihen. Thėrmohen dhe hidhen nė gotė 1-2 kokrra aspirinė. Lėngu i pėrgatitur pihet njėherėsh i ngrohtė, 2-3 orė para ose pas buke.

Tretės

Limoni ka veti tė mira tretėse nė stomak, ėshtė freskues i kėndshėm dhe nxit oreksin qė mund tė jetė prerė nga sėmundje tė ndryshme. Nė kėto raste pėrdoret lėngu i limonit nė trajtė limonade ose i shtuar nė ēaj apo nė gjellė. Nė sajė tė vetive rrudhėse dhe antitoksike, lėngu i limonit pėrdoret me efekt kundėr barkut dhe diarresė, me pak ose pa sheqer. Rezultate tė mira ka dhėnė lėngu i limonit gjatė pėrdorimit kundėr acarimeve tė mukozės sė gojės dhe tė grykės, duke bėrė larjen dezinfektuese nė formė gargarash.

Bajamet

Limoni ka gjetur pėrdorim tė gjerė kundėr acarimit ose qelbėzimit tė bajameve. Nė kėto raste kėshillohet tė pėrgatitet kjo kurė.
Merret njė kokėrr limoni me madhėsi mesatare, pritet nė mes nė drejtim tė gjerėsisė dhe tė dyja gjysmat vendosen nė njė pjatė mbi zjarr derisa tė ngrohet lėngu qė pėrmbajnė. Pastaj, nga pjesa e prerė, tė dyja gjysmat, tė ngrohta, vihen nė tė dyja anėt e qafės, nė vendet mbi bajamet, lidhen me garzė dhe lihen aty derisa tė ftohen. Ky veprim pėrsėritet pėr 2-3 ditė, nė darkė para gjumit.

Mėlēia

Limoni pėrdoret edhe pėr shėrimin e sėmundjeve tė mėlēisė. Mė tepėr rezultat ka dhėnė kombinimi qė vijon.
Pėr 20-30 ditė rresht, ēdo ditė nė mėngjes, njė orė para buke, pihet lėngu i njė kokrre limoni sė bashku me njė lugė gjelle vaj ulliri dhe njė lugė gjelle mjaltė. Kjo kėshillė pėrdoret edhe nga organizmat e dobėsuar, ata qė kanė kaluar ndonjė sėmundje, pėr rivendosjen e oreksit dhe tė shėndetit tė tyre. Kėshilla e pėrmendur jep rezultate tė mira kundėr sėmundjes sė verdhėzės.

Temperatura

Limoni bėn mirė edhe pėr uljen e temperaturės. Limonoterapia ndikon nė ripėrtėritjen dhe vetėpastrimin e pėrgjithshėm tė organizmit nga kripėrat e kristalizuara. Ai zgjat jetėn dhe gjallėron mendimin. Limoni ka veti tė mira diuretike. Lėngu i tij pėrdoret me efekt nė luftimin e gurėve tė veshkave dhe tė fshikėzės urinare. Pėr kėtė qėllim duhen konsumuar 2-4 kokrra limoni ēdo ditė pėr njė periudhė prej 1-3 muaj. Edhe lėvozhga e frutave (lėkura) ka gjetur mjaft pėrdorime. Ajo pėrmban vaj esencial, alkoole tė ndryshme, vitaminė A, B1 etj. Vaji esencial ka aftėsi pėr tė vrarė bakteret, si dhe pėr tė ndaluar veprimtarinė e tyre.Reumatizma

Lėngu i limonit ėshtė i dobishėm edhe pėr artritikėt. Por nuk duhet ta pėrdorin ata qė kanė stomak delikat e tė ndjeshėm, pasi shton aciditetin dhe dėmton stomakun. Kundėr reumatizmės pėrdoret me efekt kėshilla e mėposhtme: Merren 1-2 kokrra limon dhe pasi lahen mirė, pa hequr lėvozhgėn, grihen nė rende. Brumi i fituar, pasi i shtohet 1-2 lugė kafeje sheqer, hahet esėll nė mėngjes ose nė orėt e pasdites. Ky veprim pėrsėritet ēdo ditė pėr 20-30 ditė. Reumatikėt dhe artritikėt mund ta pėrdorin me rezultate shumė tė mira mjekimin me limona
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi