Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Miqėsia

Shko poshtė

Miqėsia

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 07, 2009 1:31 pm

Ai i fsheh sekretet dhe mangėsitė e tua si dhe, nė njė anė tjetėr, tė ndihmon nė veprimet tua tė mira dhe tė mbron nga rėnia nė pune tė kėqija. Megjithatė, pėrzgjedhja e miqve nuk ėshtė gjė e lehtė! Si rrjedhojė, pra, para pėrzgjedhjes sė njerėzve tė cilėt do t'i konsiderosh si bashkėpjesėtarė tė jetės sate, duhet t'ua vėshtrosh natyrėn, shprehitė, virtytet dhe veset atyre personave pėrkatės si dhe tė hulumtosh se prej ēfarė familjeje rrjedhin.
E arsyeshme ėshtė thėnia e Pejgamberit alejhi selam nė tė cilėn ka thėnė se njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė tij dhe thoshte se nuk ka miqėsi mes dy vetave pėrderisa njėri nuk ia dėshiron tjetrit atė qė e dėshiron pėr vete. I Madhėrueshmi e ka ndaluar shoqėrimin me pabesimtarėt, adhuruesit e idhujve, politeistėt, keqbėrėsit e ndryshėm etj. Veē kėtyre, edhe shoqėrimi me dyfytyrėshit dhe me jomuslimanėt tė cilėt punojnė kundėr Islamit dhe kundėr interesit tė muslimanėve ėshtė i ndaluar. Pra, miq nuk duhet t'i kemi rrenacakėt, tė pacipėt, tė marrėt, koprracėt, mėkatarėt e mėdhenj, kryelartėt, lajkatarėt e as keqdashėsit.

Argumente nga Kur'ani

1) "Besimtarėt tė mos i miqėsojnė mosbesimtarėt, e t'i lėnė manash besimtarėt! E kush bėn atė, ai nga feja e All-llahut nuk ka asgjė, pėrveē nėse ėshtė pėr qėllim ruajtja prej sė keqes sė tyre. All-llahu ua tėrheq vėrejtjen me dėnim prej Tij, ngase vetėm tek All-llahu ėshtė e ardhmja" (Kur'an, 3: 28).
2) "O ju qė besuat, mos i zini pėr miq tė ngushtė tė tjerėt jashtė mesit tuaj, ata nuk pushojnė sė vepruari nė dėm tuajin, ju dėshirojnė ēka ju mundon juve! Urrejtja kundėr jush duket nga gojėt e tyre, por ajo qė fshehin nė gjoksat tyre ėshtė edhe mė e madhe. Ne, pra, jua kemi sqaruar faktet nėse ju i kuptoni!" (Kur'ani, 3: 118).
3) "O ju qė besuat, mos i zini miq jobesimtarėt e t'i lini anash besimtarėt! A doni t'i sillni All-llahut argument tė qartė kundėr vetės?" (Kur'an, 4: 144).
4) "Mik (i afėrt) juaji ėshtė vetėm All-llahu, ėshtė i dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė falin namazin dhe japin zeqatin duke bėrė rukuė (duke qenė respektues). E kush ka pėr mik All-llahun, tė dėrguarin e Tij dhe ata qė besuan, s'ka dyshim se ana (pala-krahu) e All-llahut ėshtė ngadhėnjyese!" (Kur'an, 5: 55-56).
5) "Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė dhe ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin, e respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė!" (Kur'an, 9: 71).
6) "Nuk gjen popull qė e beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit, e ta dojė atė qė e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė ata (kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose vėllezėrit e tyre, ose farefisi i tyre!..." (Kur'an, 58: 22).
7) "O ju qė besuat, nėse keni dalė (prej vendlindjes) pėr hir tė luftės pėr rrugėn Time, duke kėrkuar kėnaqėsinė Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan tė vėrtetėn qė u erdhi juve!..." (Kur'an, 60: 1).

Argumente nga Sunneti

1. Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė tij, pra, kini mendjen se me kė po shoqėroheni!".
[Transmeton Ahmedi, Tirmidhiu dhe ebu Davudi]
2. Jezid ibėn Na'ami (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Kur dikush dėshiron tė afėrsohet me njė njeri tjetėr, le ta pyesė atė pėr emrin e tij, emrin e babait tė tij dhe pėr prejardhjen e tij, sepse nė kėtė mėnyrė afėrsia bėhet mė e fortė!".
[Transmeton Tirmidhiu]
3. Imran ibėn Hetani (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) tregon: "Vajta te ebu Dherri dhe e gjeta tė vetmuar nė xhami tė mbuluar me njė mbulojė tė zezė. I thashė: O ebu Dherr! Pse je duke qėndruar kėshtu i vetmuar? Ai mė tha: E kam dėgjuar Pejgamberin alejhi selam tė thotė: "Vetmia ėshtė mė e mirė se shoqėria e keqe, kurse shoqėria e mirė ėshtė mė e mirė se vetmia! Fjalėt e dobishme janė mė tė mira se heshtja, kurse heshtja ėshtė mė e mirė se fjalėt e kėqija!".
[Transmeton Bejhekiu]
4. Ebu Musa (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Shoqėria e mirė dhe shoqėria e keqe janė sikur njė njeri qė i vie era misk dhe njė njeri qė nga vetja e tij nxjerr pisllėqe. Sa i pėrket atij qė ka aromė misku, prej tij mund tė nuhatėsh aromė tė kėndshme, ndėrsa sa i pėrket atij qė i vie erė e ndyrė, prej tij vetėm se mund tė tė tollovitet gjendja!".
[Transmeton Buhariu dhe Muslimi]
5. Enesi (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė tij dhe nuk ka miqėsi mes dy njerėzve pėrderisa tė dytė, veē e veē, nuk ia duan tjetrit atė qė e duan pėr vete!".
[Trannsmeton ibėn Adi]
6. Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Formo lidhje tė mirė fqinjėsore me atė njeri qė shfaq afėrsi ndaj teje dhe kėshtu do tė jesh musliman i vėrtetė! Mbaj miqėsi me atė njeri qė shfaq miqėsi tė sinqertė ndaj teje dhe kėshtu do tė bėhesh besimtar i vėrtetė!".
[Transmeton Tirmidhiu dhe ibėn Maxhe]
7. Mu'adh ibėn Xhebbeli (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) pėrcjell nga Pejgamberi alejhi selam se All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: "Dashuria Ime u takon atyre njerėzve qė duhen pėr hir Timin, atyre qė ulen (bisedojnė) sėbashku pėr hir Timin, atyre qė vizitohen mes veti pėr hir Timin dhe atyre qė japin gjėra (nga pasuria e tyre) pėr hir Timin!".
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi