Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Viti i Ri, festė krishtero-pagane

Shko poshtė

Viti i Ri, festė krishtero-pagane

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 07, 2009 6:04 am

Mburruni e krenohuni me Islamin e mos pasoni verbėrisht jobesimtaret.Allahu i Lartėsuar zbriti kėtė fe, porse njerėzit ende vazhdojnė tė kenė pėrkatėsi tė ndryshme fetare (jehudė, tė krishterė, idhujtarė, zjarrputist, etj.) dhe secili grup ka tradita dhe ceremoni, me tė cilat dallohet nga tė tjerėt. Jobesimtarėt kanė festa tė veēanta pėr ta, kremtimi i tė cilave ėshtė i ndaluar pėr muslimanėt. Muslimanėt kanė festa qė janė tė veēanta pėr ta, nė tė cilat nuk marrin pjesė jobesimtarėt. Festat nė Islam janė tė caktuara All-llahu [subhanehu ve teala] nuk na e ka lėrė kėtė ēeshtje pa sqarim. Neve si musliman na ka caktuar dy festa vjetore dhe njė festė javore. Festat vjetore janė fitėr dhe kurban Bajrami, kurse javore, festa e ditės sė xhuma.

Prej festave tė jobesimtarėve, tė cilat pėrpiqen t’i pėrhapin nė mesin e muslimanėve ėshtė ”Viti i Ri”. Ne kėto dite shihet njė atmosferė ku njerėzit bėhen gati pėr tė festuar kete feste. Ata me mundohen qė ti japim sa ma shumė pamje festive dhe cilėsi kremtive kėtyre ditėve tė fundit tė kėti viti gregorian. Ajo qė na habit neve nuk ėshtė pėrpjekjet e mėdha qė i bėjnė nė kėtė drejtim tė krishterėt dhe tė tjerėt, mirėpo ajo qė na habit dhe befason neve ėshtė pėrgaditjet qė i bėjnė muslimanėt pėr tė festuar kėtė “festė”.

Zakonisht kėto natė kalohen me alkool, zina, e shumė mėkate tjera. Kėsaj atmosfere pa dyshim i ndihmon edhe media, e cila gjatė tėrė kohės e reklamon dhe agjiton kėtė festė, ku ekranet televizive mbushen pėrplot vasha dhe kėngėtare tė ēveshura lakuriq, lajme nga “atmosfera festive” anė e mbanė qyteteve tone tė banuara nga muslimanėt, etj. Pa dyshim se ky pasim i verbėr, ky imitim i tė krishterėve, tregon dobėsinė e besimit qė e kemi, mungesėn e besimit tė shėndoshė dhe tė vėrtetė, ēveshja nga komponentet e identitetit islam, mėkat i cili na futė nė qarkun e atyreve pėr tė cilėt Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Kush i pėrngjan njė popullit ai ėshtė prej tyre”. (Ebu Davudi, sahih). Ose nė transmetimin tjetėr: “Nuk ėshtė prej nesh ai qė u pėrngjanė tjerėve pėrveē neve. Mos u pėrngjani ēifutėve dhe tė krishterėve”. (Tirmidhiu, sahih).
ndersa Allahu ne Kur'an thote: “E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre”. (El-Maide: 51).


Kremtimi i kėsaj feste ndalohet pėr disa arsye:

1. Kjo festė nė esencė ėshtė festė shthurjeje dhe shfrenimi.

2. Kremtimi i saj ėshtė pėrngjasim me jobesimtarėt, e kush i pėrngjan njė populli ėshtė prej tyre dhe do tė ringjallet me ta.

3. Ndjekja e tyre nė kėtė festė shpie deri te pasimi i tyre edhe nė vepra tjera.

4. Kremtimi i kėsaj feste ēon nė sjelljen e manifestimeve tė jobesimtarėve nė mesin tonė dhe pėrhapjen e ceremonive tė tyre nė kanalet dhe tregjet tona.

5. Allahu i Lartėsuar ka pėrbuzur festat e jobesimtarėve, ka ndaluar nga pjesėmarrja nė to dhe i ka quajtur gėnjeshtra. Zoti ynė ka thėnė: "(Robėrit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk dėshmojnė rrejshėm dhe kur (rastėsisht) kalojnė pranė sė keqes, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet." (Kur'an 25:72)

6. Ndjekja jonė e jobesimtarėve nxit ata tė fusin traditat dhe ceremonitė e tyre nė mesin tonė.

7. Manifestimi i ceremonive tė krishtera nga ana jonė, nėpėrmjet kremtimit tė festave tė tyre dhe veshjes sė rrobave tė tyre i bėn ata tė ndihen krenarė dhe ta ndiejnė veten mė tė mėdhenj se ne dhe ua shton atyre pėrqeshjen ndaj Islamit dhe muslimanėve. Nė kėtė mėnyrė ata largohen nga hyrja nė islam dhe presin qė ne t'i pasojmė ata, e jo ata neve.Muslimanėve nuk u lejohet qė tu pėrgjajnė nė asnjė gjė e cila ėshtė veēori e festave tė tyre, as nė ushqim, as nė veshmbathje, as nė larje, as nė ndezje tė zjarrit, as pasivizim tė ndonjė adeti nga pėrditshmėria e jetės ose tė ndonjė ibadeti, as pėrgaditja e gostisė, as dhuratat, as shitja e gjėrave, me tė cilat ndihmohen nė kėto festa, as mundėsimi i fėmijėve dhe tė tjerėve qė tė lozin e as qė tė veshin rroba tė zbukuruara e as tė ua uroni festat jomuslimanėve nė asnjė mėnyrė gojarisht apo me shkrim.Thėnė shkurt, nuk u lejohet qė tė veēojnė festat e tyre me simbole tė veēanta tė tyre, por dita e festės sė tyre te muslimanėt duhet tė jetė sikurse edhe ditėt tjera.

8.Pėrngjajėsimi nė ēeshtjet e kėsaj bote shkakton dashuri dhe miqėsi me ata qė u pėrgjajėsohesh.Kjdesu e mos paso epshin tėnd, kujdesu e mos paso ata qė urdhėrojnė kah e keqeja.
Festimi i vitit tė ri ėshtė pasim i epshit, imitim i tjerėve, imitim i injorancės dhe mendjelehtėsisė sė tė humburve, e mosrespekt ndaj urdhėrit tė Krijuesit tė Urtė…
Ėshtė mosrespekt i urdhėrit tė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
Kėrkojm nga muslimanet te jene krenar dhe mburren me Isamin e tyre.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Viti i Ri, festė krishtero-pagane

Mesazh nga MiTi prej Mon Dec 07, 2009 6:14 am

popo e vertet qe ku vit i ri nuk eshte i fes Islame feja islame e ka vitn e i ri te vetin pas keti veti nja 7 dit
avatar
MiTi
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 294
Registration date : 06/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi