Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Bisedė me lotin tim

Shko poshtė

Bisedė me lotin tim

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 23, 2009 5:01 pm

Bisedė me lotin timQava njė ditė, pėr shkak tė gjynaheve tė shumta dhe tė paktave vepra tė mira e nga syri mė rrodhi loti.

Loti mė tha: ē'ke o rob i Allahut?

I thashė: ēka tė nxori ty?

Tha: zjarrmia e zemrės tėnde.

I thashė: zjarrmia e zemrės time? po ēfarė e zjarrmoi zemrėn time?

Tha: gjynahet dhe mėkatet.

I thashė: a ndikojnė gjynahet nė zjarrmimin e zemrės?

Tha: Po, a nuk thoshte shpesh Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem, gjatė lutjeve tė tija:

"Allahu im! Mė lajė nga gabimet e mia me ujė, borė dhe breshėr".

Pėr kėtė arsye, sa herė qė njeriu bėn gjynah, zemra i ndizet flakė, kurse zjarri shuhet me ujė dhe me akull.

I thashė: Ashtu ėshtė, pasha Allahun, ashtu ėshtė... Unė ndiej stres dhe ngushticė dhe mendoj se mė vjen nga djegia e zemrės pėr shkak tė gjynaheve tė shumta.

Tha: Po...sepse mėkatet lėnė mbresa tė kėqija te njeriu, andaj pendohu te Allahu, o njeri...

I thashė: Dua tė tė bėj njė pyetje...

Tha: Urdhėro...

I thashė: Unė jam zemėr e ngurtė, e si doli ky lot nga kjo zemėr?

Tha: Fitreti (natyra e pastėr e shpirtit tėnd), o rob i Allahut. Shumica e njerėzve sot kanė zemrat e ngurta, andaj rrallė mund tė gjesh zemėr tė pastėr, qė ka kontakt tė vazhdueshėm me Allahun.

I thashė: Pse ėshtė kėshtu gjendja e njerėzve, o loti im?

Tha: Pėr shkak tė dashurisė ndaj dynjasė dhe varėsisė prej saj. E gjithė njerėzia ėshtė mbėrthyer pas dynjasė, pėrpos njė pakice, tė cilėn Allahu e ka mėshiruar; shėmbėllimi i dynjasė ėshtė si gjarpri, tė pėlqen njomėsia dhe lakueshmėria e trupit tė tij, porse tė merr jetėn me helmin e tij. Njerėzit kėnaqen me njomėsinė e lėkurės sė tij dhe nuk shikojnė helmin vrasės qė ka.

I thashė: Ēka nėnkupton me helmin?

Tha: Gjynahet dhe mėkatet. Mėkatet janė helmi i zemrės. Andaj duhet t’i nxjerrėsh doemos prej aty, pėrndryshe zemra vdes.

I thashė: Si tė pastrojmė zemrat tona nga ky helm?

Tha: Allahu, azze ve xhel-le, ka thėnė:

"Edhe ata tė cilėt kur bėjnė ndonjė (mėkat) tė shėmtuar ose i bėjnė zullum vetvetes, e pėrmendin Allahun dhe kėrkojnė falje pėr mėkatet e tyre - e kush i fal mėkatet pėrveē Allahut? - dhe qė duke ditur, nuk vazhdojnė nė atė qė kanė punuar (nė tė keqen). Shpėrblimi i tė tillėve ėshtė falja nga Zoti i tyre dhe xhenetet nė tė cilin rrjedhin lumenj, e aty do tė rrinė pėrgjithmonė. Sa i mirė ėshtė shpėrblimi i atyre qė punojnė". (Ali Imran: 135- 136).


Marrė nga grupi "My role in life".

Pėrshtati: Bekir Halimi

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi