Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Provimi nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”

Shko poshtė

Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE” Empty Provimi nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:14 pm

Kodi:
UNIVERSITETI  I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK                                                          EMRI E MB.:____________   

                                                                                                          NR. I IND._______________
Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”
Afati:    Qershor 2011
Prof.Dr.Jetmir LIKAJ


GRUPI A

1.   Pėrfitimet e euroizimit ne Kosove. Rretho njė te saktė dhe shpjegoje arsyen.           10 pikė

a)   Eliminimi i Politikės sė Pavarur Monetare
b)   Ulja e Riskut Kėmbimor
c)   Humbja e Funksionit tė Kreditorit tė Fundit
d)   Asnjėra e saktė.

Shpjego arsyen:
Pasiguria e lartė e parasė vendore sjell deri te risku i pakujdesisė apo risku sundues. Automatikisht, kjo shpie deri te kostoja e lartė e shpenzimeve kreditore. Shumė vende duke pasur paratė e tyre ballafaqohen me riskun kembibor pėr shkak se nuk kam mundėsi te konvertojnė valutėn nacionale me nje valute tjetėr si rezultat i inflacionit te larte, apo jostabilitetit valutore.

2.   Argumentet pro outsorcing  janė si nė vijim:                   10 pikė

a)   Outsorcing ėshtė duke ju mundėsuar amerikaneve krijimin e vendeve tė raja tė punės.
b)   Outsorcing ėshtė duke ju mundėsuar vendeve ne zhvillim krijimin e vendeve tė reja tė punės.
a)   As njėra e saktė.

Shpjego arsyen:

Vitet e fundit, outsorcing ėshtė duke ju mundėsuar vendeve ne zhvillim per krijimin e sa me shume  vendeve te punės  si rezultat i shfrytėzimit te fuqisė se lire punėtore. Shtetet te cilat janė duke pėrfituar me teper nga outsourcing jan India, Filipinet, si dhe vente te tjera ne te cilat fliten disa gjuhe te huaja, e ne veēanti gjuha angleze.3.   Kur paraqitet nevoja pėr kėmbimin valutor?                   10 pikė   
Njė transaksion tipik ndėrkombėtar kėrkon dy blerje tė ndryshme. Sė pari blihet valuta e huaj, sė tė dyti, valuta e huaj pėrdoret pėr tė mundėsuar transaksionin ndėrkombėtar. Pėr shembull, para se importuesit francezė tė mund tė blejnė mallra nga eksportuesit amerikanė, tė themi, ata sė pari duhet tė blejnė dollarė pėr tė pėrmbushur detyrimet e tyre ndėrkombėtare.
4.   Kursimet dhe llogaria rrjedhėse nė njė ekonomi tė mbyllur (rretho njė te saktė):       10 pikė

a)   S = I   
b)   S = I + H   
c)   As njėra e saktė.

Interpretimi:

Ne momentin qe kemi njė ekonomi te mbyllur, pėrjashtohet mundėsia pėr te huazuar ne ndonjė vend tjetėr, dhe pėr ketė arsye S=I (Kursimet janė te barabarta me investimet).

5.   Eksportet e vendit A dėrgojnė mallra nė vlerė prej 3.000 € nė vendin B, ku nė kėmbim pranojnė depozita bankare afatshkurtra (pėr shembull, depozita nė llogari rrjedhėse) nė vlerė prej 3.000 € nė vendin B. Nė kėtė transaksion, nė bilancin e pagesave kontabilisti regjistron dy anėt e transaksionit tė cilat janė si vijon:( bėni regjistrimin e transaksionit nė ditar)       20 pikė

Pėrshkrimi    Debi     Kredi
Rritje e aseteve afatshkurtra private jashtė vendit                     3.000 €    
Eksportet e mallrave                         3.000 €

Tregoni efektin e transaksionit kreditues dhe debitues ne bilancin e pagesave( shėno: rritje ose zvoglim)


Transaksioni kreditues nėnkupton __rritje_____________ nė bilancin e pagesave,
 Transaksioni debitues nėnkupton _____zvogelim___________nė bilancin e pagesave

6.   Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kėrkesa pėr funta lėvizė nė tė djathtė (rritje e kėrkesės), ēka ndodh me vlerėn e dollarit kundrejt funtės?             20 pikė    

Zgjidhja: Nėse kėrkesa pėr funta lėvizė nė tė djathtė (rritje e kėrkesės), dollari do tė zhvlerėsohet kundrejt funtė
 

UNIVERSITETI  I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK                                                          EMRI E MB.:____________   

                                                                                                          NR. I IND._______________
Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”
Afati:    Qershor 2011
Prof.Dr.Jetmir LIKAJ

GRUPI B


1.   Pėrfitimet e euroizimit ne Kosove. Rretho njė te saktė dhe shpjegoje arsyen.          10 pikė
a)   Eliminimi i  Politikės sė Pavarur Monetare
b)   Rritja e inflacionit
c)   Ulja e Inflacionit
d)   Asnjėra e saktė.

Shpjego arsyen:

Euroizimi nė Kosovė shihet tė jetė njė nga zgjidhjet mė tė mira pėr arritjen e shkallės sė ulet tė inflacionit. Ish Jugosllavia ka vuajtur nga shkalla jo e tolerueshme e inflacionit duke qenė njė nga vendet me inflacionin mė tė lartė, prej 156,000,000% brenda nje viti. Keshtu qe, euroizimi ne Kosove ka sjellur perfitime te medha sa I perket uljes se inlfacionit duke u nisur nga fakti qe nga viti 2000 ekonomia e Kosoves nuk ballafaqohet  problemet e inflacioit.


2.   Si ndikon paraja dhe niveli i ēmimeve ne te ardhurat nacionale dhe ne strukturėn e bilancit te pagesave?                                  10 pikė

Rritja e masės monetare ne qarkullim ( me e larte se ajo optimale), rezulton me rritje te inflacionit/ēmimeve, ne zvogėlimin e te ardhurave nacionale dhe ne pėrkeqėsimin e strukturės se bilancit te pagesave

 

3.   Te paraqiten pėrmes formulės dhe te interpretohen kursimet private?             10 pikė

Tė ardhurat e disponueshme nė tė ardhurat nacionale, Y, minus taksat neto tė mbledhura nga qeveria prej ekonomive familjare dhe firmave, T. Prandaj kursimet private, tė dhėna me Sp, mund tė paraqiten si:
                   
                              Sp = Y – T – C

4.   Ēka kuptoni me opsionet?                         10 pikė   

Opsioni ėshtė thjesht njė marrėveshje nė mes tė njė zotėruesi (blerėsi) dhe njė  shitėsi/shkruesi, qė i jep zotėruesit tė drejtėn, por jo obligimin, pėr tė blerė ose shitur instrumente financiare nė ēfarėdo kohe pėrmes njė date tė caktuar.


5.   Supozoni qė konsumatorėt e vendit A blejnė mallra nė vlerė prej 200.000 € nga firmat e vendit B dhe pagesa bėhet nga qytetarėt e vendit A pėrmes transferimit tė shumės prej 200.000 € nė llogarinė bankare tė firmave tė vendit B nė vendin A (pėr shembull, nė Paris). Pėr kėtė transaksion, regjistrimet e bėra nga kontabilisti nė bilancin e pagesave janė si nė vijim: :( bėni regjistrimin e transaksionit nė ditar)                20 pikė


Pershkrimi    Debi     Kredi
Importet e mallrave   200.000 €   
Rritje e aseteve afatshkurtra private tė huaja nė vendin A      200.000 €Tregoni efektin e transaksionit kreditues dhe debitues ne bilancin e pagesave( shėno: rritje ose zvoglim)


Transaksioni kreditues nėnkupton ___rritje____________ nė bilancin e pagesave,
 Transaksioni debitues nėnkupton _____zvogelim ___________nė bilancin e pagesave6.   Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė majtė tė kėrkesės pėr funta (rėnie  e kėrkesės) ēka ndodh me vlerėn e dollarit?                   20 pikė   

 Zgjidhja: Lėvizjet nė tė majtė tė kėrkesės pėr funta (rėnie  e kėrkesės) bėjnė qė dollarit t’i rritet vlera.
 
 UNIVERSITETI  I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK                                                          EMRI E MB.:____________   

                                                                                                          NR. I IND._______________

Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”
Afati:    Qershor 2011
Prof.Dr.Jetmir LIKAJ

GRUPI C

1.   Kostoja e euroizimit ne Kosove. Rretho  njė te sakte dhe shpjego arsyen.          10 pikė

a)   Ulja e shkalles se kamatės
b)   Rritja e inflacionit
c)   Humbja e tė Hyrave tė Senjorazhit
d)   Asnjėra e saktė.

Shpjego arsyen:
Shpenzimet e drejtpėrdrejta tė dollarizimit/euroizimit nė tė gjitha vendet ėshtė humbja e tė ardhurave tė senjorazhit (printimit) duke emetuar valutėn vendore
Me dollarizim/euroizim, ekonomitė nuk kanė qasje nė printimin e parave prandaj edhe nuk mund ti ofrojnė vetes njė burim financimi nė raste emergjente. Pra, autoritet janė tė obliguara qė tė pėrdorin politika tė llojeve tė ndryshme si pėr shembull tatime emergjente pėr financimin e shpenzimeve tė tyre

2.   Te paraqiten pėrmes formulės dhe te interpretohen kursimet qeveritare?          10 pikė

"Tė ardhurat" e qeverisė janė tė hyrat neto nga taksat, T, ndėrsa "konsumi" i saj janė blerjet e qeverisė, G. Nėse Sg qėndron pėr kursimet e qeverisė, atėherė
                                                Sg = T – G
3.   Zhvlerėsimi i valutės do tė thotė se nevojiten mė shumė njėsi tė valutės sė njė vendi pėr tė blerė njė njėsi tė njė valute tė huaj.                      10 pikė   

a)   E saktė
b)   E pa saktė

4.   Cilėt faktorė e nxisin globalizimin? Rretho njė te saktė dhe shpjegoje pse?          10 pikė

a)   Aplikimin  e tarifave ne kuadėr te tregtisė se lire.
b)   Vendosja e kutave ne kuadėr te tregtisė se lire.
c)    Liberalizimi i vazhdueshėm i tregtisė
d)   Asnjėra e saktė.

Marrėveshjet e ndryshme te tregtisė se lire viteve te fundit kanė rezultuar ne qarkullimin e lirshėm te mallrave ne vende te ndryshme te botes. Pra liberalizimi i tregtisė se lire ėshtė njė nder faktorėt nxitės te pėrhapjes se globalizimit.

5.   Njė firmė e vendit B dėrgon dividenda nė vlerė prej 10,800 € aksionarėve tė saj qė janė nė vendin A. Pagesa bėhet nga firma e vendit B pėrmes dhėnies sė ēeqeve pėr llogaritė e tyre bankare nė njė bankė tė vendit A. Ky transaksion regjistrohet si ne vijim:( bėni regjistrimin e transaksionit nė ditar)                            20 pikė

Pershkrimi    Debi     Kredi
Zbritje e aseteve tė huaja afatshkurta private nė vendin A   10.800 €   
Tė ardhurat nga investimet nga jashtė      10.800 €

Tregoni efektin e transaksionit kreditues dhe debitues ne bilancin e pagesave( shėno: rritje ose zvoglim)


Transaksioni kreditues nėnkupton _______________ nė bilancin e pagesave,
Transaksioni debitues nėnkupton ________________nė bilancin e pagesave

6.   Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė majtė te ofertės pėr funta (rėnie e ofertės),ēka ndodh me vlerėn e dollarit?                      20 pikė   
 


Zgjidhja:

Lėvizja nė tė majtė e ofertės pėr funta (rėnie e ofertės), rezulton nė zhvlerėsim tė dollarit

 

UNIVERSITETI  I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK                                                          EMRI E MB.:____________   

                                                                                                          NR. I IND._______________

Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”
Afati:    Qershor 2011
Prof.Dr.Jetmir LIKAJ

GRUPI D


1.   Globalizimi nėnkupton se banorėt e njė vendi kanė mė shumė gjasa te: ( Rretho njė te saktė ) 10 pikė
 
a)   Konsumojnė produktet e njė vendi tjetėr,
b)   Tė mos investojnė nė njė vend tjetėr,
c)   Tė mos gjenerojnė tė ardhura nga vendet e tjera,
d)   Asnjėra e saktė.2.   Ēka kuptoni me normėn e shitjes ne momentin e kėmbimit valutor?          10 pikė   

Norma e shitjes ėshtė ēmimi me tė cilin banka ėshtė e gatshėm tė shesė njė njėsi tė valutės sė huaj.

3.   Struktura e bilancit tė pagesave, cilat janė aktivitetet ekonomike te cilat regjistrohen ne llogarinė e kapitalit dhe financave?                            10 pikė

a)   Investimet direkte
b)   Letrat me vlerė
c)   Detyrimet e bankės4.   Ku qėndron dallimi ne  mes te kursimeve private dhe qeveritare. Te behet dallimi pėrmes formulės dhe te interpretohen formulat?                         10 pikė


Sp = Y – T – C
Sg = T – G.
Interpretimi:
5.   Kompania nga vendi A i shet njė importuesi tė vendit B pajisje nė vlerė prej 6,000 euro. Pagesa bėhet pėrmes kambialit, i cili e rrit bilancin e bankave tė shtetit A nė bankat e tyre korresponduese nė shtetin B. Regjistrimet e bėra nga kontabilisti i vendit A nė bilancin e pagesave janė si nė vijim:( bėni regjistrimin e transaksionit nė ditar)          20 pikė


Pershkrimi    Debi     Kredi
Lėvizja financiare afatshkurtėr    6.000 €   
Eksportet e mallrave      6.000 €

Tregoni efektin e transaksionit kreditues dhe debitues ne bilancin e pagesave( shėno: rritje ose zvoglim)


Transaksioni kreditues nėnkupton _______________ nė bilancin e pagesave,
Transaksioni debitues nėnkupton ________________nė bilancin e pagesave6.   Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė djathtė e ofertės/furnizimit pėr funta (rritje e ofertės), ēka ndodhe me vlerėn e dollarit?                20 pikė   

 Zgjidhja:
Njė lėvizje nė tė djathtė e ofertės/furnizimit pėr funta (rritje e ofertės) bėn qė dollarit t’i rritet vlera kundrejt funtės,

 UNIVERSITETI  I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK                                                          EMRI E MB.:____________   

                                                                                                          NR. I IND._______________

Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE”
Afati:    Qershor 2011
Prof.Dr.Jetmir LIKAJ

GRUPI E1.   Llojet e transaksioneve tė kėmbimit valutor?                10 pikė    

a.   Transaksion i ēastit
b.   Transaksion paraprak2.   Struktura e bilancit tė pagesave, cilat janė aktivitetet ekonomike te cilat regjistrohen ne llogarinė afatshkurtėr (rrjedhėse)?                          10 pikė

a)   transaksione tė mallrave,
b)   shėrbimeve, rrjedhave tė tė ardhurave dhe
c)   transfereve tė njėanshme


3.   Si ndikon ēekuilibri tregtar ne ardhurat nacionale dhe ne strukturėn e bilancit te pagesave.10 pikė

Ēekuilibri tregtar p.sh. rritja e eksportit ne raport me importin, ndikon ne zvogėlimin e te ardhurave nacionale si dhe ne pėrkeqėsimin e strukturės se bilancit te pagesave.


4.   Globalizimi nėnkupton se banorėt e njė vendi kanė mė shumė gjasa te: (Rretho njė te saktė)
10 pikė
   
a)   Te mos konsumojnė produktet e njė vendi tjetėr,
b)   Tė investojnė nė njė vend tjetėr,
c)   Te mos  gjenerojnė tė ardhura nga vendet e tjera,
d)   Asnjėra e saktė.


5.   Firmat e vendit A ofrojnė shėrbime tė dėrgesės nė vlerė prej 2.000€ pėr njė firmė tė vendit B. Firma e vendit B paguan pėr kėto shėrbime pėrmes transferimit tė disa prej depozitave tė saj nė llogaritė rrjedhėse nė bankat e vendit A nė llogaritė e firmave dėrguese tė vendit A nė bankat e vendit A. Kėto transaksione regjistrohen si nė vijim:
( bėni regjistrimin e transaksionit nė ditar).                   20 pikė

Pershkrimi    Debi     Kredi
Zbritje e aseteve afatshkurtra private nė vendin A                 2.000 €    
Eksportet e shėrbimeve                     2.000 €


Tregoni efektin e transaksionit kreditues dhe debitues ne bilancin e pagesave( shėno: rritje ose zvoglim)


Transaksioni kreditues nėnkupton __rritje_____________ nė bilancin e pagesave,
 Transaksioni debitues nėnkupton _____zvogelim ___________nė bilancin e pagesave

6.   Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė majtė te ofertės pėr funta (rėnie e ofertės),ēka ndodh me vlerėn e dollarit?                   20 pikė   

 


Zgjidhja:

lėvizja nė tė majtė e ofertės pėr funta (rėnie e ofertės), rezulton nė zhvlerėsim tė dollarit


 

________________________________________________________________________________
Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE” 33u69n7

Provimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE” Emot-loveProvimi nė lėndėn    “FINANCAT NDĖRKOMBĖTARE” 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi