Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Shko poshtė

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Empty Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:06 pm

Kodi:
  Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                        Pergaditi
                                                                                                                    Samir Raēi
                                                                                                          sam1r-@hotmail.com
1) Mikroekonomia Studion ?(Rrumbullakos 2 te sakta)
a)Sjelljen e Konsumatorėve
b)Papunėsinė
c)Inflacionin
d)Firmat
2) Burimet Njerėzore janė ?
a)Te Kufizuara
b)Te pa Kufizuara
3) Sasia e mallrave qe konsumatorėt janė te gateshe dhe te afte ti blejnė paraqet ?
a)Ofertėn
b)Kėrkesėn
4) Raporti ne mes te Ēmimit dhe Sasisė te kėrkuar ėshtė ?
a)I drejt
b)I Zhdrejtė
5) Kur shpenzimet janė me te mėdha se te Ardhurat kemi ?
a)Suficit
b)Deficit
6) Sasia e mallrave qe Firmat janė te gatshme dhe te afta ti ofrojnė paraqet ?
a)Kėrkesėn
b)Ofertėn
7) Nėse Ēmimi I Kėpuce rritet ēka ndodhe me Sasinė e ofruar ne Treg (Paraqite grafikisht )?
a)rritet
b)Zvogėlohet
Cool Nėse Firmat dhe konsumatorėt nuk kane pse ti ndryshojnė qėllimet e tyre ne treg atėherė themi se jemi ne :
a)Ekuilibėr
b)Disekuliber
9) 35 % i 34567 ėshtė ?
a)12098.45
b)10034.50
c)11345.10
10) Cilėn pėrqindje te shumes se te tyre e pėrbejnė numrat 4578 dhe 6254 ?
a)45 % dhe 55 %
b)42 % dhe 58 %
c)43 % dhe 57 %

________________________________________________________________________________
 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 33u69n7

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Emot-love Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Empty Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:10 pm

Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
Pėrgatiti
Samir Raēi
sam1r-
@hotmil.com
1) Organizata qe organizon dhe koordinon faktorėt e prodhimit ėshtė ?
a)Firma
b)Shitorja
c)Fakulteti

2) Maksimizimi I Fitimit ėshtė Objektive I gjdo ?
a)Personi
b)Institucioni
c)Firme

3) Korporatat udhėhiqen nga :
a)Njė pronar
b)Dy Pronar
c)Nga Aksionaret

4) Korporatė kane pėrgjegjėsi ?
a)Te Kufizuara
b)Te pa Kufizuara

5) Pjesėn e fitim te marre nga Aksionet ne korporata e quajmė ?
a)Fitim
b)Kosto
c)Dividend

6) Njė firmė e vetme e cila shet te gjitha produktet ne njė degė e quajmė ?
a)Oligopol
b)Monopol
d)Nderrmarje

7) Hargjimi,vjetėrsimi I elementeve themelore te kapitalit e quajmė ?
a)Zhvlerėsim
b)Amortizim
d)Pakėsim

Cool Huat Afatshkurtra afatin e kthimit e kane ?
a)Pas je viti
b)Pas 3 viteve
c)Brenda njė Viti

9) Nese 2 punetor prodhojne 10 ton Ciment per 1 dite sa tone prodhojnė 5 punėtore ?
a)30
b)20
c)25

10)Nėse 20 punėtor ndėrtojnė njė shtėpi pėr 15 dite sa punėtor nevojiten pėr ta ndėrtuar shqepin pėr 6 Dit ?

________________________________________________________________________________
 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 33u69n7

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Emot-love Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Empty Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:10 pm

Kodi:
      Test provues per provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                    Pergaditi
                                                                                                                  Samir Raēi
         
sam1r-@hotmail.com
1)Ekonomia ne te cilėn fabrikat, nderrmarjet ane ne pronesi te shteti e quajm ?
a)Ekonomi e Hapur
b)Ekonomi e Komanduar

2)Forma dominuse e tregut ne kapitalizėm liberal ėshtė ?
a)Konkurrencė e plot
b)Monopoli I pastėr

3)Banka Qendrore ka te drejt pėr emetimin e parės ?
a)Jo
b)Po

4)Blerja dhe shitja e letrave me vlerėn aksioneve, obligacioneve behet ne njė treg te veēanet I cili quhet ?
a)Banka Qendrore
b)Treg I Bursės
c)Asnjėra

5)Taksa e cila merr njė % me te madhe nga njė e ardhur me e madhe dhe Anasjelltas ėshtė ?
a)Takes Progresive
b)Takes Regresive
c)Takes Proporcionale

6)Kosto e cila ndryshon, rritet apo zvogėlohet me vėllimin e biznesit quhet ?
a)Kosto Fikse
b)Kosto Variabile
c)Kosto Totale

7)Ruajtjen e vlerės se parės e bene ?
a)Qeveria
b)Banka Qendrore
c)Banka Komerciale

8)Ekonomia hynė ne grupin e Shkencave Shoqėrore ?
a)Po
b)Jo

9)Ēmimi I Mallit Pėrcaktohet sipas Vlerės se tregut ?
a)Po
b)Jo

10)Shėrbimet Publike Udhėhiqen nga Qeveria ?
a)Po
b)Jo

________________________________________________________________________________
 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 33u69n7

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Emot-love Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Empty Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:10 pm

Kodi:
  Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                    Pėrgatiti
                                                                                                                  Samir Raēi
                                                                                                          sam1r-@hotmail.com
1)Ne Ekonomin e Planifikuar dominon prona Shtetėrore ?
a)E sakėt
b)E pasakte

2)Renja e nivelit te Pergjitheshem te ēmimit ne Ekonomi njihet si :
a)Inflacion
b)Deflacion
c)Stagflacion

3)Bugjeti ėshtė njė e mirė e cila pėrfaqėson pasurin e nderrmarjes ?
a)E sakėt
b)E pa Sakėt

4)Kur kosto e Prodhimit ėshtė me e ulet se ēmimi I shitjes atėherė thuhet qe kemi ?
a)Fitim
b)Humbje

5)Cili eshė qelsi I suksesit te njė Biznesit ?
a)Menaxhimi
b)Hulumtimi I kujdeseshe I tregut
c)Reklama

6)Shpėrndarja ne Ekonomin e tregut realizohet pėrmes Ligjit te Ofertės dhe Kėrkesės ?
a)E sakėt
b)E Pasakte

7)Puna dhe mjetet e punės a hynė ne grupin e Faktove te prodhimit ?
a)Po
b)Jo

8)Ndėrtimtaria ėshtė degė ?
a)Prodhuese
b)Shėrbyese
c)Tregtare

9)Shėrbimet Publike Udhėhiqen nga Qeveria ?
a)Po
b)Jo

11) Ēka kuptojmė me Devalvim ?12) Ēka kuptojmė me Revalvim ?

________________________________________________________________________________
 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 33u69n7

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Emot-love Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Empty Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga Valmir Morina prej Fri Jul 10, 2015 12:06 pm

sam1r shkruajti:
    Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                   Pėrgatiti
                                                                                                                 Samir Raēi
                                                                                                            sam1r-
@hotmil.com
1) Organizata qe organizon dhe koordinon faktorėt e prodhimit ėshtė ?
     a)Firma
     b)Shitorja
     c)Fakulteti

2) Maksimizimi I Fitimit ėshtė Objektive I gjdo ?
    a)Personi
    b)Institucioni
    c)Firme

3) Korporatat udhėhiqen nga :
   a)Njė pronar
   b)Dy Pronar
   c)Nga Aksionaret

4) Korporatė kane pėrgjegjėsi ?
   a)Te Kufizuara
   b)Te pa Kufizuara

5) Pjesėn e fitim te marre nga Aksionet ne korporata e quajmė ?
  a)Fitim
  b)Kosto
  c)Dividend

6) Njė firmė e vetme e cila shet te gjitha produktet ne njė degė e quajmė ?
  a)Oligopol
  b)Monopol
  d)Nderrmarje

7) Hargjimi,vjetėrsimi I elementeve themelore te kapitalit e quajmė ?
 a)Zhvlerėsim
b)Amortizim
d)Pakėsim

Cool Huat Afatshkurtra afatin e kthimit e kane ?
 a)Pas je viti
 b)Pas 3 viteve
 c)Brenda njė Viti

9) Nese 2 punetor prodhojne 10 ton Ciment per 1 dite sa tone prodhojnė 5 punėtore ?
 a)30
 b)20
 1c)25

10)Nėse 20 punėtor ndėrtojnė njė shtėpi pėr 15 dite sa punėtor nevojiten pėr ta ndėrtuar shqepin pėr 6 Dit ?
Valmir Morina
Valmir Morina
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 10/07/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK Empty Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi