Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Mjafton Islami qe ta bej gruan te lumtur!

Shko poshtė

Mjafton Islami qe ta bej gruan te lumtur! Empty Mjafton Islami qe ta bej gruan te lumtur!

Mesazh nga NoOrA prej Sun Apr 11, 2010 5:00 am

Kur eshte fjala per gruan mund te themi se te gjithat e drejtat qe duhet ti ket nje grua ate ,do ti gjejm ne fen e vetme te pranuar te All-llahu ,ne Islam.

As nje fe perpos Islamit nuk ja ka jep te drejten legjitime gruas,as nje fe nuk e ka ngrit dhe nuk ka qen e drejt me te pos Islami.
Per vleren qe ja ka jep Islami gruas me se miri argumentohen me fjalen e All-llahut.

Allahu ne Kur'an thote;

"Me te vertet qe muslimanet dhe muslimanet(qe i nenshtrohen Vullnetit te Allahut ne Islam),besimtaret dhe besimtaret(qe besojn dhe jan ne dinin e pastert Islam ne Nje Zot te Vetem),te bindurit dhe te bindurat ndaj All-llahut,te drejtit dhe te drejtat,durimtaret dhe durimtaret,te nenshtruarit dhe te nenshtruarat ,sadakadhenesit dhe sadakadheneset,agjeruesit dhe agjerueset,ruajtesit te nderit dhe ruajteset,perkujtuesit dhe perkujtueset qe perkujtojne shum All-llahun me zemer e goje,mu per keta Allahu ka pergaditur falje dhe shperblim te madh(xhennetin). (El-Azhab-35).

Dhe ajeti tjeter e qe eshte argument per per shperblim qoft mashkull apo femer e ku Allahu thote;

"Kush do qe punon te drejten e te miren,burre apo grua qofte,duke qen besimtar i vertet,sigurisht qe Ne do ti dhurojm atij jet te mire,dhe Ne do t'ua paguajme padyshim atyre shperblimin sipas veprave te tyre me te mira qe ata i kane punuar".

Gjithashtu edhe per mbrojtjen e gruas besimtare flet gjithashtu Allahu ne Kur'an;

"Pa dyshim se ata te cilet pergojojne grate e delira te cilat as nuk e mendojne kurre qe tu preke gje deliresine e tyre dhe jane besimtare,jane te mallkuar ne kete jete dhe ne Jeten e Pertejme dh eper ta do te kete ndeshkim te madh". (Nur 23)

-Islami i ka dhene dhe i ka permbush t egjitha nevojat e gruas.

Me te vertet Islami i ka thene dhe ka permbushur ate qka i nevoitet nje gruaje e qe sot ne kohen e globalizimit flitet per "emancipimin dhe te drejtene femres"e qe kjo nuk ka te bej as pak me te drejtat e saj por perkundrazi kjo "thirje"theret ne nenvleresimin e vyrtyteve te femres,shkelje dhe nenqmin te femres dhe keqperdorimi dhe shfrytezimi i saj ne menyra te ndryshme.Allahu e ka ngritur femren dhe per ket kemi argumente qe flet Allahun ne librin e Tij dhe argumentet te cilat i gjejm ne Sunnetin e te Derguarit te Allahut s.a.w.s.Dhe per gruan besimtare mjaftojn fjalet e Krijuesit te saj qe t akuptoj se mbas asaj qe i ka dhene Allahu nuk ka ndryshime ,Allahu ne Kur'an thote;

"Kete dit Une e persosa fen tuaj per ju,plotesova Miresin Time mbi ju dhe zgjodha per ju Islamin si fe." (El-Maideh 3).


Ibnu Abbas Allahu e meshiroft ka thene;"Allahu e ka lajmeru te Derguarin e vet s.a.w.s. dhe besimtaret se per ta e ka plotesu fen e tyre ashtu qe nuk do ju mungoj as gje,dhe nuk do ken nevoj per urdherat dhe plotesimin e ndonje gejje pos ate se qka ka urdheru Allahu dhe se Allahu as njeher nuk do hidherohet mbi ata qe e ndjeknin kete rug(tefsiri i Ibnu-Kethirit).

Pejgamberi s.a.w.s. ka thene:

"Jua kam lene rrugen e qart te cilen duhet ta ndiqni,dhe nuk do shpetoj as njeri perveq ai i cili e ndjek rrugen time" (Ibnu Maxhe,Ahmmed,Hakim).

Keto jan argumentet ne ate qe Pejgamberi s.a.w.s. na ka mesuar qe te edukohemi ne frymezimin Islam e qe kjo duhet per cdo besimtar e besimtare te jet akidja e tyre dhe qe nuk do e lejojn qe ti mposht as nje thirje ne "emancipim"dhe thirje ne rug tjeter e qe eshte ne kundrshtim me Rugen qe na e ka lene i Derguari yn Muhammedi s.a.w.s.

Kjo eshte e gjithe e mira dhe hajri ne ligjin e Allahut ne te cilin eshte urdheru respektimi i femres,e jo ne ligjet e atyre te cilet duke e ndjekur epshin e vet i kan ven ligjet te cilat pa dyshim nuk sjellin te miren dhe hajrin per femren.

- Regullat e veqanta per femren.

Pa dyshim se ne cdo urdher dhe caktim te te regullave nga Allahu kan domethenje dhe urtesi te madhe e sidomos ne urdherimin e mbuleses se gruas e cila e ruan nda shikimet e qellimkqija dhe ruatja e femres qe te perdoret si nje mjet i pa vler e qe cdo kush mund ta ket dhe ta shfrytezon ndjenjat e saj te buta dhe te ndishme.Keto regulla dhe urdhera kan qen per grat me te ndershme grat e te Derguarit te Allahut dhe nenat e te gjithe besimtareve e qe Allahu per ta edhe ka thene;

"Edhe kur te kerkoni nga ato(nga grat e Muhammedit s.a.w.s.)kerkojeni ate pas perdes ,e kjo eshte me e pastert per zemrat e juaja dhe zemrat e tyre". (El-Azhab 53).

Kur kjo ka vlejt per grat me te pasterta ,e qka mbetet te thuhet per ato gra qe vin mbas tyre?!
Mbulesa e femres dhe mos perzierja e sajme meshkuj te huj eshte nje nder urdherat e Allahut dhe mos nenshtrimi i ketyre urdherave do sjellin fitne dhe perqarje,dh eper ket jan te kjarta fjalet e Allahut;

"O pejgamber thuaju bashkeshorteve te tua dhe bijave te tua si edhe bashkeshorteve te besimtareve te leshojne vellon(mbulesen)e tyre mbi gjithe trupin.Kjo do te ishte me emir qe ato te dallohen (qe jan te delira dhe te ndershme) qe te mos i shqetesoj as kush.Dhe Allahu eshte kurdoher Fales i Madh,gjithenje Meshirplot."(El-Azhab 59)

Per tefsirin e ketij ajeti Ibnu Abbaz Alalhu e meshiroft ka thene: "Allahu ka urdheru gruan besimtare kur te dalin nga shtepijat e veta per nevojat e tyre ti mbulojn fytyrat e tyre".

-Dallimi midis mashkullit dhe femres

Femra nga natyra qe e ka eshte e ndryshme nga mashkulli,fakti te cilin pabesimtaret nuk munden ta vertetojn te kundrten e kesaj.Dhe kete me se miri e ka argumentuar Allahu i cili i ka krijuar si mashkullin ashtu edhe femren. Allahu ne Kur'an thote;

"Dhe mashkulli nuk eshte i njejt si femra." (Ali-Imran 36).

Nga ky konceptim kerkesat qe i behen femres duhen te jenne perputhshmerin me natyren e saj te but.Islami nuk e ka ngarkuar femren qe te del dhe te fitoj te ardhurat per jetes,ti mbaj mbi vete obligimet e renda,ngase keto nuk jan te dobishme duke e mar natyren e saj.Nga edebi eshte qe te gjitha punet te vihen ne vend te vet,e qe mos veprimi i kesaj regule eshte e kundrta e saj.Dalja e femres jasht shtepis se vet per te bere trekti dhe perzierja e saj me meshkuj te huj mund ti sjellin asaj deme te shumta ,keqperdorimi i natyres s esaj te but nga njerez te cilet nuk din ta nderojn ate dhe mbi te gjitha mos nenshtrimi ndaj urdherave te Allahut.Per kujdesjen e saj eshte i ngarkum gjinia e kundert(bashkeshorti.babai.vellau).

-Te drejtat e femres ne Islam

Islami ika then femres te gjitha te drejtat qe i takojn natyres se saj,dhe e ka ndalu padrejtesin,keqtrajtimin e saj.Ndalimin ose urdherimin per martes pa pelqimin e saj.Asaj iu eshte dhene e drejta qe te refuzoj nga urdherimi per martes pa deshirene saj,dhe iu eshte dhene e drejta qe ta pelqen njeriun me te cilin do deshiron te martohet.Allahu ne Kur'an thote;

"Dhe kur ti keni nda grat dhe ato t eken mbushur kohene percaktuar,mos i ndaloni qe te martohen me burrat e meparshem ne qoftese ata ne menyr te ndrsjell,te dy palet pajtohen mbi baza te arsyeshme" (El-Bekare 232). E drejta e saj eshte per martesene saj dhe permbushjen e ndjenjes per jet bashkeshortore,dhe mos perqendrimin e mendjes dhe anashkalimin e saj pa arsyje.

Pejgamberi s.a.w.s. ne haxhin lamtumires ka fol shum per te drejtat e femres qe e ka tek mashkulli.

"Dhe silluni mir ndaj grave tuaja"

"Me i miri ngaju eshte ai qe sillet me se iri me familjen e vet e une jam me i miri(ndaj familjes tem) nga ju."

Islami ka urdheru jet te mir me gra,butesin ndaj saj,a iu eshte dhene urdher burave qe te kujdesen per to si kur eshte e vogel si kur eshte e pamartume si kur te martohet,a asaj nuk i ka urdheru qe te dal e te fitoj per jetes pos ne raste te nevojshme.Ky eshte ligji i Allahut xh.sh.

Perktheu: umuAbduRrahman

Teuhid.NET
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi