Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tregim i dridhshėm i Nadis: Me vuajtje deri tek kopshtet e Xhenetit

Shko poshtė

Tregim i dridhshėm i Nadis: Me vuajtje deri tek kopshtet e Xhenetit Empty Tregim i dridhshėm i Nadis: Me vuajtje deri tek kopshtet e Xhenetit

Mesazh nga NoOrA prej Sun Apr 11, 2010 4:57 am

Ndoshta e keni harruar Nadijen, vajzėn tė cilėn e kanė dhunuar qenėt e okupatorit nė burgun e keq-njohur Ebu Garibin. Tė ju kujtojmė, ky ėshtė rrėfimi i saj ashtu se si ajo tregon. Ajo pas lirimit nga burgu nuk ėshtė hedhur nė pėrqafimin e familjes sė saj, ashtu siē do tė kishte vepruar ēdo i burgosur tjetėr i keq trajtuar dhe i keq ardhur, i burgosur i cili ėshtė mallėngjyer pėr familjen e tijNadia ka ikur nė momentin e njėjtė pas lirimit nga burgu, jo pėr shkak tė ndjenjės sė turpit e cila do ta pėrcillte, por pėr shkak tė asaj se ēfarė ndodhte me tė burgosurat irakiane tė cilat keqtrajtoheshin, dhunoheshin dhe maltretoheshin nga ana e tė paguarve amerikan nė burgun e Ebu Garibit, burg muret e tė cilit rrėfejnė tregime tė dhembshme dhe tė tmerrshme tė burgosurve tė saj, por atė qė na e rrėfen Nadia nuk ėshtė "rrėfim" por kjo ėshtė e Vėrtet!


Nadia fillon tregimin e saj, ashtu siē ėshtė shpallur nė revistėn "Al-Wassat".

"Kur isha nė vizitė te tė afėrmit e mijė, u befasuam pėr arsye tė bastisjeve tė cilat i vepronte ushtria e okupatorit amerikan dhe para bastisjes sė asaj shtėpie gjetėn njė sasi tė armėve tė lehta pėr kėtė arsye i burgosėn tė gjithė ata qė ishin nė shtėpi duke mė pėrfshirė edhe mua.

Kot u mundova qė ta bindi pėrkthyesin i cili ishte nė pėrcjellje tė patrullės amerikane, se unė isha vetėm mysafir. Kam qarė dhe i kam lutur, bile edhe mė ka rėnė tė fikėt nga frika gjatė rrugės pėr nė Ebu Garib.

Nadia tregon mė tutje: "Mė vendosėn nė njė qeli tė ndytė, tė errėt dhe tė vetmuar, kam pritur qė tė mė lirojnė pas hetuesisė e cila do tė tregon se unė nuk kisha kryer asnjė krim".

Ajo mė tutje shton, derisa lotėt i shkonin nėpėr faqe, tė cilėt ishin fakt pėr sinqeritetin e saj dhe tmerrin nėpėr tė cilin kishte kaluar.

"Dita e parė ishte e vėshtir, dhe nuk isha mėsuar nė erėra tė kėqija pasi qė qelia ishte e errėt dhe me vlagė, ndėrsa unė mė shumė nga frika e cila mė kaplonte ēdoherė e mė shumė. Qeshja e ushtarit jashtė qelisė mė bėri qė tė frikohem edhe mė shumė, isha e tmerruar pėr shkak tė asaj qė mė priste, pėr herė tė parė e hetova se gjendem para njė brenge tė madhe dhe se kam shkelur nė njė hapėsirė tė botės sė pa njohur, dhe se prej saj nuk do tė dal ashtu siē kam hyr.

Nė mes tė kėtyre mendimeve dhe paramendimeve tė turbullta, e ndjeva njė zė femre me aksent arab, zėrin e ushtarit tė armatės sė okupatorit amerikan. Menjėherė mė tha: "As qė kam mundur tė paramendoj se tregtarėt irakian tė armėve janė femra".

Sapo kam filluar tė flas t’ia sqaroj rrethanat e incidentit, filloi tė mė godas ashpėr, qava dhe bėrtita: Pasha Allahun...unė jam e pafajshme...e pafajshme".

Atėherė ushtarja filloi tė shaj dhe tė mallkoj me fjalė tė cilat nuk i kisha pritur qė do ti dėgjoj ndonjėherė, atėherė filloi tė mė pėrqesh, duke thėnė se mė ka shikuar pėrmes satelitit tėrė ditėn dhe se teknologjia amerikane mund ta pėrcjell armikun e tij edhe nė dhomat e tyre tė fjetjes.

Atėherė qeshi dhe mė tha: "Tė kam shikuar dhe tė kam parė edhe kur ke quar dashuri me bashkėshortin tėnd".

I thash me njė tė habitur: "Unė nuk jam e martuar…", pas kėsaj mė rrahu mė shumė se njė orė dhe mė detyroi qė tė pijė njė gotė ujė pėr tė cilėn mė vonė e kam kuptuar se kishte qenė e pėrzier me mjete tė forta pėr gjumė. Jam zgjuar vetėm pas dy ditėve dhe e pash vetėn se isha e zhveshur dhe menjėherė e kam ditur se kam humbur diēka qė nuk mund tė ma kompensoj asnjė ligj tokėsor, isha e dhunuar.

U bėra histerike, fillova ta godas murin me kokė, pas kėsaj nė qeli hyrėn pesė ushtarė nė krye mė ushtaren, filluan tė mė rrahin dhe tė mė dhunojnė derisa qeshnin dhe e lėshonin muzikėn me zė tė lartė. Kalonin ditėt, dhe dhunimet pėrsėriteshin pėr ēdo ditė dhe ēdo dhunim i ardhshėm bėhej mė brutal se ai mė parė.

Nadia shtoi edhe kėtė, nė mėnyrė qė ti pėrshkruaj veprat e tmerrshme tė kriminelėve amerikan: "Gati pas njė muaji, njė ushtar amerikan i zi, hyri nė qeli dhe mi hodhi dy rrobe tė ushtrisė amerikane dhe mė tha me njė zė tė thyer arab qė ti veshi. Pasi qė ma hodhi thesin nė kokė mė shpiu deri te banja ku gjendeshin gypat me ujė tė ftohėt dhe tė nxehtė dhe mė tha qė tė bėjė njė dush dhe shkoi.

Edhe pėrkundėr dhembjes dhe lodhjes qė ndihsha, edhe pėrkundėr shumė plagėve qė i kisha nėpėr tėrė trupin tim, e lėshova pak ujė nėpėr trup dhe para se tė pėrfundoj hyri ai i ziu nė banjė derisa unė isha duke bėrė dush. U frikova dhe nga frika e godita me njė enė nė fytyrė, pėrgjigjja e tij ishte e ashpėr. Ashpėr mė dhunoi dhe mė pėshtyu nė fytyrė. U kthye prapė sė bashku me dy tjerė dhe mė dėrguan prapė nė qeli. Tretmani i tyre vazhdoi…mė dhunonin me nga dhjetė herė nė ditė, qė edhe la plagė nė shėndetin tim.

Nadia vazhdon me zbulimin e tė ligave mbi femrat irakiane: "Pas mė shumė se katėr muaj, tek unė erdhi njė ushtare, ndryshonte nga ushtaret tjera sipas asaj qė quhej Maria, dhe ajo mė tha se sot gjendem para njė rasti tė artė… oficer me pozitė tė lartė do tė na vizitojnė sot, nėse sillesh pozitivisht me ta…ndoshta do tė lirojnė, sidomos kur jemi tė sigurt se je e pafajshme."

I thash asaj: "Nėse jeni tė sigurt nė pafajėsinė time, pse nuk mė lironi qė tė shkoj?"

Bėrtiti nė mua me zė tė nevrikosur: "E vetmja mėnyrė qė tė kesh mundėsi ta sigurosh lirimin ėshtė qė tė bashkėpunosh me neve!"

Mė shpiu nė banjė qė tė pastrohem. Dhe shikonte se si pastrohesha me njė shkop gome tė rėndė nė duar duke mė goditur me tė ēdo herė kur i refuzoja urdhrat e saj. Mė dha njė kuti me kozmetik dhe mė tėrhoqi vėrejtjen qė mos tė qaj nė mėnyrė qė mos ta dėmtoj makijazhin. Mė dėrgoi nė njė dhomė nė tė cilėn nuk kishte asgjė pėrveē krevateve nė tokė dhe u kthye njė orė mė vonė sė bashku me katėr ushtarė tė cilėt bartnin kamerė. Me dhunė i hoqi rrobat nga unė, filloi tė mė shaj sikur tė ishte burrė, dėgjova qeshjen e ushtarėve dhe muzikėn me zė tė lartė.

Katėr ushtarėt na fotografonin duke i kushtuar kujdes fytyrės sime, duke mė thėnė qė tė buzėqeshėm ose nė tė kundėrtėn do tė mė mbysin. E mori pushkėn te njėri nga ushtarėt dhe i gjuajti katėr plumba rreth kokės sime, duke u betuar se tė pestin do ta pėrfundoj nė kokėn time. Pastaj katėr ushtarėt mė dhunuan, nga e cila mė ra tė fikėt. Mu kthye vetėdija dhe e gjeta vetėn me plagė dhe me shenja tė kafshimit, me gėrvishtje dhe djegie nga cigarja nėpėr trupin tim.

Nadia u ndal me tregimin, duke i lejuar lotėt qė ti rrjedhin nėpėr faqe. Mė tutje thotė ajo: "Njė ditė mė pas Marija erdhi tė unė qė tė mė thotė se kam qenė e mirėpritur dhe se do tė mė lirojnė pasi qė ta shikojmė xhirimin tė cilin e kishin bėrė me mua".

Vazhdon ajo: "E shikova xhirimin me mundim dhe pastaj ajo mė tha, Zoti tė ka krijuar pėr arsye tė argėtimit tonė!. Aty mė shkrepi hidhėrimi dhe e sulmova, edhe pėrkundėr frikės time, dhe sikur mos tė kishte ushtarė qė tė intervenonin do ta mbytsha. Atėherė filluan tė gjithė tė mė rrahin. Pas kėsaj, njė muaj askush nuk mu afrua, ditėt e fundit nė burg i kam kaluar duke ju drejtuar Allahut, subhanehu ve te ala, me dua qė tė mė liroj nga ky vend.

Pastaj erdhi Marija me disa ushtarė tė tjerė dhe mi dha rrobat nė tė cilat isha burgosur. Mė futėn nė veturė Hamer prej tė cilės mė hedhėn nė autostradė afėr Ebu Garibit, duke mi dhėnė njė mijė dinar (diku rreth 5 dollar).

Nuk u ktheva nė shtėpi e cila ishte afėr vendit ku mė kishin burgosur. U frikova nga reaksioni i familjes sime. Vendosa qė ta vizitoj njė kushėri qė tė kuptoj se ēfarė ka ndodhur nė shtėpi gjatė mungesės sime. Dhe kuptova se vėllai imė ka organizuar pėr mua xhenazen para katėr muajve, duke mė numėruar si tė vdekur. Kuptova se nė shtėpi mė pret thika e nderit. Shkova nė Bagdad ku mė pranoi njė familje e mirė nė shtėpinė nė tė cilėn punoja pėr ta si gjellėbėrėse dhe edukatore.

Nadia me habi, me hidhėsi dhe keqardhje bėnė pyetje: Kush do tė dėshiroj qė ta fik flakėn nė zemrėn time? Kush do ta kthej virgjenitetin tim? Dhe cili ishte faji imė pėr tėrė kėtė qė ka ndodhur? Cili ishte faji i familje sime dhe fisit tim... dhe foshnja nė barkun tim pėr tė cilin nuk e di kush ėshtė babai i tij?...

Tani keni tė drejtė ta dini se ku gjendet ajo: Nadia ka vendosur qė tė jetė njėra nga muxhahidet e cila ka sakrifikuar nė njė sulm me bombė nė patrullėn amerikane nė Ebu Garib, aty ku e kishin dhunuar. Allahu, subhanehu ve teala e mėshiroftė shpirtin e saj dhe e vendostė nė gjerėsitė e Xhenentiti!Amin!

E marrė dhe e pėrkthyer nga Blogi i vėllait Hiba El-Shamiriu.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi