Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Martesa e njė muslimanje me njė mosbesimtarė ėshtė e pavlefshme dhe mardhėnia me atė ėshtė zina (kurvėri)

Shko poshtė

Martesa e njė muslimanje me njė mosbesimtarė ėshtė e pavlefshme dhe mardhėnia me atė ėshtė zina (kurvėri) Empty Martesa e njė muslimanje me njė mosbesimtarė ėshtė e pavlefshme dhe mardhėnia me atė ėshtė zina (kurvėri)

Mesazh nga NoOrA prej Sun Apr 11, 2010 4:52 am

Cili ėshtė qėndrimi i Islamit ndaj njė gruaje muslimane e cila martohet me njė burrė mosbesimtarė, pėr arsye se ajo duhet ta bėjė kėtė, d.m.th. ajo ėshtė detyruar nė kėtė martesė?

Falėnderimi i takon Allahut.

Nuk ėshtė e lejuar pėr njė grua muslimane tė martohet me njė qafir, dhe martesa ėshtė e pavlefshme.

Allahu thotė (sqarimi i domethėnies):


“Dhe mos ia jepni (bijat tuaja) pėr martesė mushrikėve (idhujtarėve, politeistėve) derisa ata tė besojnė (vetėm nė njė Allah)” [al-Bekareh 2:221]

“O ju qė besuat, kur t'ju vijnė besimtaret e shpėrngulura (prej Mekes), provoni besnikėrinė e tyre, ndonėse All-llahu di mė sė miri pėr besimin e tyre; nėse vėrtetoni se ato janė besimtare, atėherė, mos i ktheni ato te jobesimtarėt, pse as ato (janė besimtare) nuk janė tė lejuara pėr ta (ata janė mosbesimtarė) e as ata nuk janė tė lejuar pėr to” [Mumtehinet 60:10].

Fakti se ajo ėshtė detyruar nė kėtė nuk e arsyeton atė qė tė dorėzohet nė kėtė dhe ti dorėzohet kėsaj martese. Pejgamberi (paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė) ka thėnė: “Nuk ka bindshmėri ndaj asnjė krijese kur ėshtė nė pyetje mosbindja ndaj Krijuesit.”

Kjo martesė llogaritet si pavlershme, dhe mardhėnia me atė ėshtė zina (kurvėri, amoralitet). Fund i citatit.

El-Munteka min Fetaava al-Shejh Salih eal-Fevzan (3/174).
www.botaislame.com
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi