Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Thaēi i mban “nė ethe” zėvendėsministrat

Shko poshtė

Thaēi i mban “nė ethe” zėvendėsministrat Empty Thaēi i mban “nė ethe” zėvendėsministrat

Mesazh nga Mc-LiNdY prej Thu Apr 08, 2010 5:13 am

Prishtinė, 8 prill - Kryeministri Hashim Thaēi ka vendosur t’i lė zėvendėsministrat nėn ethe tė riformatizimit, sė paku, edhe pėr pak ditė. Njė javė pas shkarkimit tė gjashtė ministrave, siē shkruan sot “Koha Ditore”, ai ka konfirmuar se ndryshimet brenda nivelit tė katėrt qeveritar, kanė mbetur vetėm ēėshtje procedurale.
“Ne jemi duke diskutuar qė tė pėrmbyllet edhe kjo ēėshtje shpejt apo mund tė them se ėshtė nė fazėn pėrfundimtare. Pra, mė tepėr ėshtė aspekt procedural”, ka thėnė tė mėrkurėn kryeministri Thaēi, duke aluduar nė “riformatizimin” e stafit tė zėvendėsministrave.
Ai nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė vala e shkarkimeve t’i prekė edhe udhėheqėsit e institucioneve tė tjera qė janė nėn kompetencė tė zyrės sė kryeministrit, ndonėse dy nga ta, tashmė i ka shkarkuar brenda tė njėjtės ditė. Shkarkimet e mundshme, Thaēi i ka ndėrlidhur me qasjen reformatore tė Qeverisė. Reformat, sipas tij, jo vetėm qė nuk do tė ndalen, por ato vetėm sa do tė thellohen.
“Jemi qeveri reformatore, me qėllim dhe vizion shumė tė qartė pėr ta integruar shtetin tonė sa mė shpejt nė NATO dhe nė BE, pėr ēka tė gjitha autoritetet qeveritare dhe institucionale, janė tė pėrkushtuara dhe janė duke punuar nė kėtė drejtim, edhe nė nivel qendror, edhe nė nivel lokal”, ėshtė shprehur Thaēi.
Derisa ai nuk ka dhėnė hollėsi rreth ndonjė largimi apo zėvendėsimi tė mundshėm nė nivel tė zėvendėsministrave, njė zyrtar i lartė qeveritar ka bėrė tė ditur se “riformatizimi” i nivelit nėnministror do tė pėrfshijė njė numėr tė konsiderueshėm tė ministrive.
Aktualisht, sipas kėtij zyrtari, ėshtė pothuajse punė e kryer largimi i zėvendėsministrit tė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Emin Krasniqi. Nė vend tė tij, pritet tė vijė ish-ministri i Bujqėsisė, Idriz Vehapi. Pas largimit nga ministria, parashihet qė Krasniqit t’i bėhet njė vend nė Kuvendin e Kosovės, nė cilėsinė e deputetit. Kjo gjė, sipas zyrtarit tė lartė tė qeverisė, do tė arrihet pas shkarkimeve tė ministrave–deputetė nga postet e dyfishta.
“Koha Ditore” nė shkrimin e saj pėrmend se nė listėn e “riformatizimit” ėshtė edhe zėvendėsministri i Transportit, Adem Grabovci, por mund tė shpėtojė zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme, Fatmir Xhelili, i cili duket se ia ka parė hairin shkarkimit tė ish-ministrit, Zenun Pajaziti. Pėrveē kėsaj ministrie, nga dy zėvendėsministra do t’i ketė edhe Ministria pėr Integrime (ish-ministrin e Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti nga PDK-ja, dhe Dardan Gashi nga LDK-ja); Liderja e Partisė sė Re Demokratike (NDS) tė boshnjakėve, Emilia Rexhepi, pėrmendet pėr zėvendėsministre tė Energjisė dhe Minierave.
Ēėshtja e ndėrrimeve tė reja nė qeveri ėshtė duke u diskutuar edhe nga qarqet drejtuese tė LDK-sė. Nėnkryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Eqrem Kryeziu, nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė kryesia e partisė tė debatojė javėn e ardhme rreth ndėrrimeve tė mundshme tė zėvendėsministrave tė LDK-sė, thotė kjo gazetė.
Mc-LiNdY
Mc-LiNdY
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 50
Age : 29
Location : NE“FORUM
Registration date : 24/09/2009

http://WwW.SaM1r.FoRuMoTiOn.CoM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi