Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi


Join the forum, it's quick and easy

Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi
Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Marrėdhėniet Shqipėri – Kosovė unike nė rajon

Shko poshtė

Marrėdhėniet Shqipėri – Kosovė unike nė rajon Empty Marrėdhėniet Shqipėri – Kosovė unike nė rajon

Mesazh nga Mc-LiNdY Thu Apr 08, 2010 4:48 am

Marrėdhėniet Shqipėri – Kosovė unike nė rajon Topalliekrasniqi4

Tiranė, 8 prill – Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli ka pritur sot nė njė takim homologun nga Kosova, Jakup Krasniqi, njoftuan sot mediat nga Tirana.
“Raportet mes Kosovės dhe Shqipėrisė janė tė shkėlqyera dhe model pėr bashkėpunimin mes dy vendeve nė rajonin e Ballkanit”. Kėshtu i ka cilėsuar ato kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli gjatė njė konference tė pėrbashkėt pėr shtyp me homologun e saj kosovar, Jakup Krasniqi.
Ndėr tė tjera, Topalli tha se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme dhe se shumė shpejt numri i vendeve qė do njohin atė si shtet tė pavarur do shtohet.
“Vlerėsojmė punėn qė ka bėrė Kuvendi dhe qeveria e Kosovės, por edhe vetė qytetarėt e kėtij vendi nė bashkėpunimin me Eulexin dhe ndėrkombėtarėt nė tėrėsi”, shtoi ajo.
Sipas Topallit, Kosova ka bėrė pėrparime tė dukshme dhe se Eulex duhet t’i respektojė
institucionet e saj, duke shtuar se Gjykata Ndėrkombėtare e Kosovės nuk do cenojė pavarėsinė e Kosovės.
“Mes dy parlamenteve tona janė ratifikuar 56 marrėveshje, ndėrsa 5 tė tjera janė nė proces dhe pėr to po negociohet mes dy parlamenteve tona”, bėri me dijeni Topalli.
Pas takimi, nė njė konferencė, Topalli u shpreh se priten njohje tė reja pėr Kosovėn.

“Jemi optimistė pėr njohjet e reja dhe kėto njohje do tė ndodhin shumė shpejt”, tha Topalli para pak momentesh. Ajo shtoi se Kosova ndodhet para sfidave tė mėdha. Ndėrkohė, Krasniqi u shpreh se kishte informuar zonjėn Topalli mbi zhvillimet e fundit nė Kosovė.
Kryeparlamentarja Topalli tha se janė nėnshkruar pesė marrėveshje, ndėrkohė qė janė nė hartim edhe pesė marrėveshje tė tjera. Sipas Topallit marrėdhėniet e Shqipėrisė me Kosovėn janė tė shkėlqyera dhe unike nė rajon, ndėrsa ka shprehur se tė tjera marrėveshje do tė nėnshkruhen, duke lidhur mė shumė dy vendet.
“Jemi duke u pėrpjekur pėr tė ndėrtuar njė strukturė efiēente institucionale dhe kėmbimi i eksperiencės me Shqipėrinė nė kėtė aspekt, paraqitet e rėndėsishme”.
Kėshtu e ka komentuar bashkėpunimin institucional mes palėve, kryeparlamentari i Kosovės, Jakup Krasniqi, gjatė njė konference pėr shtyp, organizuar nė Tiranė nga homologia e tij shqiptare, Jozefina Topalli.
“E njoftova pėr zhvillimet politike qė janė duke ndodhur nė Kosovė. Pavarėsisht vėshtirėsive, Kosova ka arritje tė mėdha nė fushėn ekonomike dhe politike. Jemi tė vetėdijshėm se si nė Kosovė jemi duke ndėrtuar njė traditė politike dhe ekonomike. Shqipėria ėshtė shumė para Kosovės nė kėtė drejtim. Dhe ardhjet tona kėtu janė marrje pėrvojash tė rėndėsishme pėr ne”, tha Krasniqi.
Ndėrsa ka shtuar se “presim qė sė shpejti Shqipėria tė bėhet pjesė integrale e Bashkimit Evropian dhe qytetarėt e saj tė kenė mundėsi tė lėvizin pa viza drejt tij”.
Mc-LiNdY
Mc-LiNdY
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 50
Age : 31
Location : NE“FORUM
Registration date : 24/09/2009

http://WwW.SaM1r.FoRuMoTiOn.CoM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi