Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gjykimet

Shko poshtė

Gjykimet Empty Gjykimet

Mesazh nga dijaa prej Tue Jan 12, 2010 8:55 am

Gjykimi ( pohimi ), ėshtė koncept themelor nė Logjikėn matematikore. Nė aspektin e saktėsisė gjykimi i nėnshtrohet ligjit tė pėrjashtimit tė sė tretės dhe merr vetėm njėrėn nga vlerat i saktė ose jo i saktė (true ose false). p.sh. gjykime janė fjalitė: " Wikipedia nuk ėshtė e shkruar nė gjuhen shqipe ", " 1+1=1 " ( kėto pohime nė logjikėn matematikore mirren si gjykime ) jo tė sakta, sepse " Tani unė po e lexojė kėtė artikull tė shkruar nė gjuhen shqipe " dhe " 1+1=2 " janė gjykime tė sakta. Vetitė i saktė dhe jo i saktė quhen vlera tė saktėsisė sė gjykimit dhe shėnohen me simbolet T dhe Gjykimet D21e3d53f78769beee8ff7b6c4a9a92c .Simboli " T " ėshtė i ngjashėm me germėn e parė tė fjalės angleze True=i (e) saktė. Emėrtimi i gjykimeve zakonisht bėhet me germat e vogla tė alfabetit, si p, q, r, ... dhe trajtohen si variabla gjykimesh, ndėrsa vlerat e tyre shėnohen me : v(p), v(q), v(r), ... dhe janė konstante. Mirėpo pėr thjeshtėsi vlerat e gjykimeve shkruhen vetėm me emėrtimin e gjykimit.


Fjalia e cila ka njėrėn nga e vlerat saktėsisė- e saktė ose jo e saktė- quhet gjykim
Pohimit " Wikipedia nuk ėshtė e shkruar nė gjuhen shqipe " kur tė i japim njėrėn nga vlerat e saktėsisė- e saktė ose jo e saktė- quhet gjykim. Mirėpo nė matematikė pėrpos kėtyre gjykimeve kemi edhe gjykime tė hapura si p.sh Wikipedia do tė ketė 1000 artikuj nė vitin 2000+x " ose " 10+x=200 ", etj. . Varrėsisht prej vlerės sė variabilės x tė cilės i japim nėse shkruajmė mė shumė artikuj viti 2005, x=5) vlera konkrete, gjykimet do jenė tė sakta ose jo tė sakta. Metoda e shėndrrimit tė njė pohimi tė tillė nė gjykim quhet metoda e zėvendėsimit (metoda e substitucionit).
gjykim i pėrbėrė quhet gjykimi i cili fitohet kur dy gjykime tė thjeshta i lidhim me lidhėzat ,, dhe,, ose,, etj.
dijaa
dijaa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 65
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gjykimet Empty Re: Gjykimet

Mesazh nga dijaa prej Tue Jan 12, 2010 9:07 am

Ligjet e logjikes matematikore (tautologjitė)
p.sh:

  • ligji i kontrapozicionit
  • ligji i pėrjashtimit tė sė tretės
  • silogjizmi hipotetik
  • ligjet e De Morganit
dijaa
dijaa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 65
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi