Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Bomba atomike.

Shko poshtė

Bomba atomike. Empty Bomba atomike.

Mesazh nga sam1r prej Wed Sep 23, 2009 6:00 pm

Bomba atomike.
Bombat atomike ose ndryshe edhe bombat nukleare jan arme fuqia e te cilave rrjedh nga proceset e nderlikuara fizikale e qe jane: Fissionsprincipi dhe fussionsprincipi. Se bashku me bombat kimike dhe ato biologjike armet berthamore numrojne ne armet ABC e qe jane arme te shkatrrimit masiv.

Ndertimi
Bombat atomike bene nje kthese te madhe ne historine e njerizimit ku keto arme klasifikohen nga menyra e ndertimit e qe mund jene arme te tipi fussion dhe fission (earja e grimcave).

Te earja e grimcave nje mas tejet kritike e Uranit 235 ose e Plutonit 239 do te bashkohet ne nje hapsire te vogel. Gjat earjes se grimcave do te paraqitet nje reaksion zingiror ku gjithnje e me shume neurone do te hyjne ne proces, perderisa te bombat e tipit fussion do te behet presion ne brendi te bombes ku ky se bashku me temperaturen do te shkaktojne te ashtuquajturin fussionsreaksion.

________________________________________________________________________________
Bomba atomike. 33u69n7

Bomba atomike. Emot-loveBomba atomike. 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Bomba atomike. Empty Re: Bomba atomike.

Mesazh nga mR.Bimi prej Sat Dec 26, 2009 3:18 pm

qesi don me e maru kosova per ma shum leXoni te humori
mR.Bimi
mR.Bimi
Dr3nicak
Dr3nicak

Numri i postimeve : 6029
Age : 27
Location : n`FaQet e nJe fLeToRe
Registration date : 19/07/2009

http://wWw.ShoqriaVirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi