Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga sam1r prej Sat Nov 21, 2009 1:43 pm

GR 1

1. Rregullat e sjelljės sė tė cilat pėrseritėn shpesh nė njė periudhė tė gjatė kohore e tė cilat janė stabilizuar dhe i rregullojnė situatat e caktuara shoqėrore, janė:
 Normat zakonore;
 Normat morale;
 Normat juridike:

2. Nė literaturė e cila i referohet mendimet tė autotrėve potencohet se shteti ka lindur mė pėrpara se e drejta:
 Kjo ėshtė e vėrtetė:
 Kjo nuk ėshtė vėrtetė nė parė ka lindur e drejta se sa shteti;;
 Edhe e drejta e edhe shteti kanė lindur njėkohėsisht;

3. Rendi juridik ėshtė:
 Pjesė e rendit gjeostraregjik;;
 Pjesė e rendit gjeografik;
 Pjesė e rendit shoqėror;

4. Normat juridike tė cilat i ndalojnė disa sjellje tė caktuara quhen:
 Norma juridike abstrakte;
 Norma juridike konkrete;
 Norma juridike ndaluese;

5. Raportet e caktuara nė mes tė shteteve tė ndryshme rregullohen me:
 Dispozita ligjore;
 Kontrata ndėrkombėtare;
 Zakone ndėrkombėtare;

6. Interpretimi i normave juridike ėshtė njėri ndėr funksionet e rėndėsishme tė sė drejtės. Kur ky interpertim realizohet nga institucionet gjyqėsore, quhet:
 Interpertim doktrinar;
 Interpretim gjyqėsor;;
 Interpretrim legal;;

7. Ndodhitė qė shakaktohen pavarėsisht nga vullneti i individit konsiderohen :
 Veprime tė thjeshta qė nuk kanė rėndėsi pėr tė drejtėn;
 Nuk janė fare fakte juridike;
 Konsiderohen fakte juridike;:


8. Sipas tė drejės a ėshtė e vėrtetė se letrat me vlerė konsiderohen sende:
 Po ėshtė plotėsishtė e vėrtetė:;
 Nė mėnyrė absolute nuk ėshtė e vėrtetė se kėto kosniderohen sende
 Kjo mund tė jetė e vėrtetė nėse paratė parqiten si subjekte tė sė drejtės;
9. Ēdo individ i lindur i gjall sipas sistemit juridik konsiderohet tė jetė:
 Njeri;
 Subjekt fizik;
 Subjekt Juridik;

10. Kontratat nė botėn moderne tek tė cilat vlerėsohetr se njėfra palė ėshtė “superiore” quhen:
 Kontrata tė standardizuara;
 Kontrata mė ngarkesė;
 Kontrata reale

11. Ju duhet t’i numėroni vetėm 4 atributet kryesore tė personit juridikė:
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________

12. Shėnoni se cili ėshtė mendimi i juaj se ēfarė nėnkuptoni me tė dejtėn subjektive.:
_________________________________________________ ______________________
_______________________________________________ ________________________


13. Shėnoni se ēfarė nėn kuptoni kushtetutshmeri dhe: ligjshmeri;
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(kjo pėrgjigje vlerėsohet nga 0 deri nė 3 %)

________________________________________________________________________________
Kollefjuet e Para ne d.Biznesore 33u69n7

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Emot-loveKollefjuet e Para ne d.Biznesore 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga sam1r prej Sat Nov 21, 2009 1:50 pm

Gr 2

1. Rregullat shoqėrore tė cilat pėr nga pėrmbajtja i dallojnė marrėdhėniet si tė mira apo tė kėqija janė:
 Normat zakonore;
 Normat morale;
 Normat juridikie:

2. Nė literaturė shumica e autorėve konsiderojnė se e drejta ka lindur mė pėrpara se shteti. Cila ėshtė e vėrteta:
 Shteti ka lindur para sė drejtės;:
 E drejta ka lindur para shtetit;;
 Edhe e drejta e edhe shteti kanė lindur njėkohėsisht;

3. Aktet juridike dhe normat juridike tė cilat e pėrbėjnė rendin juridik konsiderohen:
 Element faktik;
 Element gjeopolitik;
 Element normativ;

4. Normat juridike e pėrgjithshme e cilat i dedikohet tė gjithėve, quhet normė:
 Konkrete;
 Abstrakte;
 Autorizuese;

5. Aktet juridike tė cilat janė me fuqi me tė vogėl se ligji, kosniderohet tė jenė::
 Aktet nėnligjore;
 Uzansat;
 Ligji;

6. Interpertimi i normave juridike ėshtė funksion i rėndėsishėm i tė drejtės. Kur kėtė interpretim e bėjnė institucionet e caktuara shkencore atėrherė konsiderohet::
 Interpertim doktrinar;
 Interperetim legal;
 Interpretim gjyqėsor;;

7. Veprimet e caktuara njerėzore tė shkaktuara pavarėsishtr nga vullenti i tyre:
 Konsiderohen fakte juridike;
 Nuk konsiderohet fakte juridike;
 Janė vetėm veprime tė thjeshta pėr tė cilat nuk ėshtė e interesuar e drejta:


8. E drejta paratė nuk i kosnideron sende pasi qė nuk kanė ekuivalencė:
 Nuk ėshtė e vėrtetė paratė konsiderohen sende sipas tė drejtės ;
 Po ėshtė e vėrtetė paratė nuk mund tė konsiderohen sende;
 Ėshtė nė tėrėsi jologjike qė paratė e drejta t’i konsiderojė sende
9. Themelatat ose krijesat tė cilat burojnė nė bazė tė ligjit, e drejta ua njeh :
 Subjektivitetin fizikė;
 Subjektivitetin Juridikė
 Subjektivitetin personal;

10. Organizatat Jo – Qeveritare konsiderohen:
 Subjekte fizike;
 Subjekte juridike:
 As njėra e as tjetra ato janė OJQ;

11. Ju duhet t’i numėroni vetėm 4 atribute tė cilat i posedon njė person fizikė;:
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________

12. Ēfarė nėnkuptoni ju me tė drejtėn objektive:
_________________________________________________ ______________________
_______________________________________________ ________________________


13. Shėnoni se ēfarė nėn kuptoni sistemi juridik tė njė vendi:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

(kjo pėrgjigje vlerėsohet nga 0 deri nė 3 %)

________________________________________________________________________________
Kollefjuet e Para ne d.Biznesore 33u69n7

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Emot-loveKollefjuet e Para ne d.Biznesore 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga sam1r prej Sat Nov 21, 2009 1:57 pm

Gr 3

1. Rregullat tė cilat i rregullojnė marrėdhėniet nė njė shoqėri tė cilat i nxjerrė shteti janė :
 Normat zakonore;
 Normat morale;
 Normat juridike:

2. E drejta nė pėrgjithėsi por edhe e drejta biznesore ėshtė dukuri:
 Biologjike:
 Gjeostrategjike;
 Shoqėrore;

3. Rendi shoqėror i cili pėrfshinė sjelljet tė cilat manifestohen nė realitet nga veprimet e njerėzve, konsiderohen :
 Element faktik;
 Element gjeostrategjik;;
 Element normativ;

4. Normat juridike tė cilat janė tė veēanta dhe ju dedikohen vetė njė grupi tė caktuar janė normat juridike;
 Abstrakte;
 Autorizuese;
 Konkrete;

5. Doket – zakonet tė cilat janė tė tubuara, publikuara dhe tė botuara nga ndonjė organ kompeten i shtetit, konsideroht tė jenė::
 Uzansat;
 Aktet nėnligjore;
 Kontratat ndėrkombėtare;

6. E drejta ka mėnyrat e veta tė interpretimit. Interpertimin tė cilin e bėjnė organet e shtetit quhet:
 Interpertim shkencor;
 Interpertim gjyqėsor;
 Interpertim legal;;

7. Punėt e pa lejuara juridike javė veprime tė cilat::
 Konsiderohet veprime juridike;
 Nuk konsiderohen veprime juridke;
 Janė veprime qė pėr to fare nuk ėshtė e interesuar e dfrejta;.

8. A mendoni se njerėzit mund tė jenė objekt i sė drejtės:
 Nė mėnyrė absolute JO;
 Nė mėnyrė absolute PO
 As njėra e as tjetra;
9. Aftėsia e subkektit juridik qė tė lidhė dhe krijoj punė juridike, konsiderohet::
 Afrėsi fizike pėr tė veprura;
 Aftėsi trupore pėr tė veprruar;
 Afrėsi juridike pėr tė vepruar;

10. Kontratat tė cilat lidhuen nė mes palėve dhe kur palėt i njohin qė nė fillim tė drejta dhe detyrimet e tyre, kosniderohen tė jenė:
 Kontratra komutative;
 Kontratra aleatore;
 Kontrata me ngarkesė;

11. Ju duhet t’i numėroni vetėm 4 elemnetet tė cilat duhet t’i pėrmbajė njė kontarė:
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________

12. Shėnoni se ēfarė nėnkuptoni me tė drejtėn subjektive:
_________________________________________________ ______________________
_______________________________________________________________________.
_______________________________________________ ________________________
_______________________________________________________________________


13. Shėnoni se ēfarė nėn kuptoni Ju me autonominė e vullentit tė palėve pėr lidhjen e njė kontrate:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________

(kjo pėrgjigje vlerėsohet nga 0 deri nė 3 %)

________________________________________________________________________________
Kollefjuet e Para ne d.Biznesore 33u69n7

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Emot-loveKollefjuet e Para ne d.Biznesore 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga sam1r prej Sat Nov 21, 2009 1:57 pm

Vazhdojm ..

________________________________________________________________________________
Kollefjuet e Para ne d.Biznesore 33u69n7

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Emot-loveKollefjuet e Para ne d.Biznesore 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga blenda prej Mon May 24, 2010 11:35 am

A kish pas mundesi qe te me gjeni sllajdet e armand krasniqit te e drejtes biznisore viti i pare .
blenda
blenda
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 24/05/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga sam1r prej Thu Jun 03, 2010 2:00 pm

blenda shkruajti:A kish pas mundesi qe te me gjeni sllajdet e armand krasniqit te e drejtes biznisore viti i pare .

Sllajdet valla nuk i kom a testet Po .. krejt edhe Kollefjumet. Question

________________________________________________________________________________
Kollefjuet e Para ne d.Biznesore 33u69n7

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Emot-loveKollefjuet e Para ne d.Biznesore 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga Vlera prej Thu Nov 25, 2010 1:46 pm

A ka mundesi me gjet nje ese nga e drejta bisnesore Tema:Qeshtje Juridike.
Ju falemderit per mirkuptim.
Vlera
Vlera
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 25/11/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga erxhan1 prej Wed Jan 12, 2011 12:12 pm

Vlera shkruajti:A ka mundesi me gjet nje ese nga e drejta bisnesore Tema:Qeshtje Juridike.
Ju falemderit per mirkuptim.

armandi.info qaty i ki sllajded
erxhan1
erxhan1
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 12/01/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga tina prej Wed Aug 31, 2011 11:46 am

sam1r shkruajti:Gr 3

1. Rregullat tė cilat i rregullojnė marrėdhėniet nė njė shoqėri tė cilat i nxjerrė shteti janė :
 Normat zakonore;
 Normat morale;
 Normat juridike:

2. E drejta nė pėrgjithėsi por edhe e drejta biznesore ėshtė dukuri:
 Biologjike:
 Gjeostrategjike;
 Shoqėrore;

3. Rendi shoqėror i cili pėrfshinė sjelljet tė cilat manifestohen nė realitet nga veprimet e njerėzve, konsiderohen :
 Element faktik;
 Element gjeostrategjik;;
 Element normativ;

4. Normat juridike tė cilat janė tė veēanta dhe ju dedikohen vetė njė grupi tė caktuar janė normat juridike;
 Abstrakte;
 Autorizuese;
 Konkrete;

5. Doket – zakonet tė cilat janė tė tubuara, publikuara dhe tė botuara nga ndonjė organ kompeten i shtetit, konsideroht tė jenė::
 Uzansat;
 Aktet nėnligjore;
 Kontratat ndėrkombėtare;

6. E drejta ka mėnyrat e veta tė interpretimit. Interpertimin tė cilin e bėjnė organet e shtetit quhet:
 Interpertim shkencor;
 Interpertim gjyqėsor;
 Interpertim legal;;

7. Punėt e pa lejuara juridike javė veprime tė cilat::
 Konsiderohet veprime juridike;
 Nuk konsiderohen veprime juridke;
 Janė veprime qė pėr to fare nuk ėshtė e interesuar e dfrejta;.

8. A mendoni se njerėzit mund tė jenė objekt i sė drejtės:
 Nė mėnyrė absolute JO;
 Nė mėnyrė absolute PO
 As njėra e as tjetra;
9. Aftėsia e subkektit juridik qė tė lidhė dhe krijoj punė juridike, konsiderohet::
 Afrėsi fizike pėr tė veprura;
 Aftėsi trupore pėr tė veprruar;
 Afrėsi juridike pėr tė vepruar;

10. Kontratat tė cilat lidhuen nė mes palėve dhe kur palėt i njohin qė nė fillim tė drejta dhe detyrimet e tyre, kosniderohen tė jenė:
 Kontratra komutative;
 Kontratra aleatore;
 Kontrata me ngarkesė;

11. Ju duhet t’i numėroni vetėm 4 elemnetet tė cilat duhet t’i pėrmbajė njė kontarė:
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________

12. Shėnoni se ēfarė nėnkuptoni me tė drejtėn subjektive:
_________________________________________________ ______________________
_______________________________________________________________________.
_______________________________________________ ________________________
_______________________________________________________________________


13. Shėnoni se ēfarė nėn kuptoni Ju me autonominė e vullentit tė palėve pėr lidhjen e njė kontrate:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________

(kjo pėrgjigje vlerėsohet nga 0 deri nė 3 %)
tina
tina
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 31/08/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga Leart prej Mon Oct 15, 2012 2:47 pm

Vlla a jon te sigurta qe qeto pytje bin ne kollekfjumin e par qetash ne vitin e par drejtimi menaxhment dhe informatik ?
Leart
Leart
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 15/10/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga shqiprimh prej Mon Jan 14, 2013 5:37 am

a mundesh me mi gjet testet qe jan mbajt ne afetin e kaluar te armand krasniqi edrejta biznesore
avatar
shqiprimh
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 6
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga fidaim.haradini prej Fri Apr 03, 2015 2:38 pm

sam1r shkruajti:Gr 2

1. Rregullat shoqėrore tė cilat pėr nga pėrmbajtja i dallojnė marrėdhėniet si tė mira apo tė kėqija janė:
 Normat zakonore;
 Normat morale;
 Normat juridikie:

2. Nė literaturė shumica e autorėve konsiderojnė se e drejta ka lindur mė pėrpara se shteti. Cila ėshtė e vėrteta:
 Shteti ka lindur para sė drejtės;:
 E drejta ka lindur para shtetit;;
 Edhe e drejta e edhe shteti kanė lindur njėkohėsisht;  

3. Aktet juridike dhe normat juridike tė cilat e pėrbėjnė rendin juridik konsiderohen:
 Element faktik;
 Element gjeopolitik;
 Element normativ;

4. Normat juridike e pėrgjithshme e cilat i dedikohet tė gjithėve, quhet normė:
 Konkrete;
 Abstrakte;
 Autorizuese;

5. Aktet juridike tė cilat janė me fuqi me tė vogėl se ligji, kosniderohet tė jenė::
 Aktet nėnligjore;
 Uzansat;
 Ligji;

6. Interpertimi i normave juridike ėshtė funksion i rėndėsishėm i tė drejtės. Kur kėtė interpretim e bėjnė institucionet e caktuara shkencore atėrherė konsiderohet::
 Interpertim doktrinar;
 Interperetim legal;
 Interpretim gjyqėsor;;

7. Veprimet e caktuara njerėzore tė shkaktuara pavarėsishtr nga vullenti i tyre:
 Konsiderohen fakte juridike;
 Nuk konsiderohet fakte juridike;
 Janė vetėm veprime tė thjeshta pėr tė cilat nuk ėshtė e interesuar e drejta:


8. E drejta paratė nuk i kosnideron sende pasi qė nuk kanė ekuivalencė:
 Nuk ėshtė e vėrtetė paratė konsiderohen sende sipas tė drejtės ;
 Po ėshtė e vėrtetė paratė nuk mund tė konsiderohen sende;
 Ėshtė nė tėrėsi jologjike qė paratė e drejta t’i konsiderojė sende
9. Themelatat ose krijesat tė cilat burojnė nė bazė tė ligjit, e drejta ua njeh :
 Subjektivitetin fizikė;
 Subjektivitetin Juridikė
 Subjektivitetin personal;

10. Organizatat Jo – Qeveritare konsiderohen:
 Subjekte fizike;
 Subjekte juridike:
 As njėra e as tjetra ato janė OJQ;

11. Ju duhet t’i numėroni vetėm 4 atribute tė cilat i posedon njė person fizikė;:
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________
 ____________________________________________________________

12. Ēfarė nėnkuptoni ju me tė drejtėn objektive:
_________________________________________________ ______________________
_______________________________________________ ________________________


13. Shėnoni se ēfarė nėn kuptoni sistemi juridik tė njė vendi:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

(kjo pėrgjigje vlerėsohet nga 0 deri nė 3 %)
fidaim.haradini
fidaim.haradini
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 03/04/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kollefjuet e Para ne d.Biznesore Empty Re: Kollefjuet e Para ne d.Biznesore

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi