Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gruaja e mirė

Shko poshtė

Gruaja e mirė

Mesazh nga NoOrA prej Mon Oct 26, 2009 5:56 am

All-llahu, subhanehu ve teala, ka lavdėruar gratė e mira, ato qė janė dakord me pozitėn qė ua ka caktuar All-llahu, subhanehu ve teala. All-llahu, tebareke ve teala, thotė: “… Prandaj, me atė qė All-llahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj tė fshehtės…”. (En-Nisa: 34).E kanė pyetur Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem: Cila grua ėshtė mė e mira?

Ėshtė pėrgjigjur:


“Ajo qė tė gėzon kur ta shohish, tė respekton kur ta urdhėrosh dhe nuk i kundėrshtohet atij (burrit) nė gjėrat qė ai i urren nė vehten dhe pasurinė”.


Pra, kėto janė cilėsit e grave tė mira dhe tė lavdėruara me burrat e tyre:

- Tė mira duke vepruar vepra tė mira dhe bamirėsi drejt burrave tė tyre

- I respektojnė burrat e tyre nė gjėra qė nuk e hidhėrojnė All-llahun.

- Kujdesen pėr veten nė mungesė tė burrave tė tyre.

- Kujdesen pėr pasurinė e burrit qė ua ka lėnė emanet.

- Burrave tė tyre u shfaqin vetėm gjėrat qė i gėzojnė, siē ėshtė buzėqeshja, pamja e mirė dhe argėtimi i burrit.

Nėse ndonjė grua ėshtė e tillė le tė mer sihariq fitimin e faljes sė All-llahut dhe xhennetin e Tij, sepse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:“Gratė e juaja banore tė xhennetit janė tė dashurat, qė lindin dhe qė u ndihmojnė burrave tė tyre, ajo e cila kur hidhėrohet, vjen dhe e kap burrin pėr dore e thotė: nuk mė kaplon gjumi derisa tė jesh i kėnaqur me mua”.

Le tė kujdeset gruaja fetare qė tė ketė kėto cilėsi qė tė fiton xhennetin…

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi