Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Si tė ruajmė shėndetin?

Shko poshtė

Si tė ruajmė shėndetin?

Mesazh nga *lissa* prej Sun Oct 25, 2009 7:45 am

Si te ruajme shendetin? 10 keshilla te nevojshme qe duhet te ndiqni.

Jeni lodhur nga dietat per te rene nga pesha dhe per te mbajtur trupin ne forme?!!! Ndaloni duhanin e bashke me te edhe gjimnastiken. Ja disa keshilla te eksperteve te shendetit nga e gjitha bota, se si te shmangim problemet shendetesore.

1. Nese doni te shmagni varicet venoze, beni kontrolle mjekesore⿦
Shume gra, mbi moshen 30 vjec vuajne nga dhimbja dhe shfaqja e variceve, por vetem duke mbajtur sistemin digjestiv ne levizje, mund te gjeni celesin e shmangies se ketij problemi. Specialisti American i venave, Dr. Luis Navarro keshillon: Grate mund te parandalojne shfaqjen e varikozes duke zgjedhur ushqime te pasura me produkte te bimeve me kercell, (fibra) gruri, orizi, etj, te cilat ndikojne ne funksionimin e rregullt te organeve te brendshme si dhe rregullojne levizjen e muskujve, ne rastet kur vuani nga gjymtyret e poshtme. Evitoni dhe qendrimin ulur me kembet kryqezuar.

2. Nese doni te shmangni problemet me syte, kontrollojini here pas here⿦
Duhet te beni nje vizite te syve cdo 2 vjet, nese nuk deshironi te vini syze apo lente kontakti,- keshillon Victoria Ellen nga Kolegji i Optometrise. Nuk duhet te kujtohemi per kontrollin e tyre vetem ne ato raste kur pesojme aksident apo kur kemi pamje te turbulluar. Optometristet ngulmojne ne gjendjen shendetesore te njeriut duke filluar qe nga shqetesime te tilla si diabeti, presioni i larte i gjakut, skleroza, si dhe tumoret ne tru.

3. Nese doni te rrisni imunitetin e organizmit, beni gjume te rehatshem⿦
Shume nga ne nuk bejne gjume te qete ose flene pak. Profesori amerikan Joan Shaver thote: "gjumi i pamjaftueshem ndikon ne funksionet fizike, gjendjen shpirterore dhe perqendrimin. Dobeson sistemin imunitar, fillon dhimbja e kokes dhe mund te coje edhe ne depresion". Njerezit me semundjen e pagjumesise nuk qendrojne dot ne stabilitet social, sapo nisin nje pune, nuk e perballojne dot dhe detyrohen ta lene.

4. Nese doni te jeni energjik gjate gjithe dites, filloni me "fibra" qe ne mengjes⿦
Shume nga ushqimet e vecanta ndikojne ne mireqenien tone, por specialistja e dietave, Annie Jefferson, tregon se nje ndryshim i vecante qe rrit nivelin e energjive ndodh kur njeriu ha per mengjes nje ushqim te pasur me fibra. eshte provuar se fibra rrit nivelin e energjive, ka nje efekt pozitiv ne funksionimin e organeve. Ju mban ne forme per nje kohe te gjate dhe gjithashtu nuk ndikon ne shtim te peshes.

5. Nese doni te shmangni osteoporozen, merrni vitamine K⿦
Osteoporoza shfaqet ne nje ne cdo tre gra te moshes mbi 50 vjec ne Britani dhe faktoret qe e shkaktojne jane menopauza e hershme, anoreksia si dhe perdorimi per nje kohe te gjate i kortikosteroideve. Siofra Sharpe, nga Shoqata Nderkombetare e Osteoporozes, rekomandon ngrenien e luleshtrydheve gjate sezonit te tyre te prodhimit
Keto jane produkte te pasura me vitamina K qe eshte indentifikuar si nje trajtues i efektshem i osteoporozes. Kerkimet kane treguar se vitamina K. kontribuon ne eliminimin e problemeve te kockave.

6. Nese ju doni te dobesoheni dhe te rrini te dobet⿦
Sipas ekspertit nutrionist australian ,Kelly Hogan, bajamet, lajthite, arrat rrallehere shkaktojne probleme ne shtimin ne peshe. Keta ushqyes permbajne lende, kalori e vitamina, aq sa per te shuajtur urine per 2 ore, ndersa po te jene te nje kualiteti te keq shuajne urine vetem per 30 minuta. Por jo vetem kaq. Ato permbajne fitokimikate,
( perberje antioksidante, antibakteriale dhe anti- inflamatore) te cilat reduktojne rrezikun e kancerit ne shume organe te brendshme dhe gjithashtu luftojne artritin. Vetem perpiquni qe te mos jene te perpunuara me shume kripera.

7.Nese doni te mbroni trurin tuaj, konsumoni acid folik⿦
Nese nuk keni nje nivel normal te acidit folik ne dieten tuaj, jeni te rrezikuar nga shfaqja e Alzheimers, thekson shkencetari amerikan Judi Adams. "Acidi folik gjithashtu redukton rrezikun e kancerit si dhe rregullon nivelin e homokisteines, nje aminoacid qe lufton semundjet e zemres dhe e forcon ate.Agrumet, jane nje ushqim po aq i dobishem sa dhe buka apo brumerat.

8. Nese doni te shmangni semundjet e zemres⿦
Eksperti amerikan i dhembeve, Dr. Kenneth Bueltmann, thote se femrat qe bejne "floos" ne dhembet e tyre me shume se dy here ne dite, kane nje buzeqeshje te bukur por "floosing" shkaterron bakteret e dhembeve te cilat shkaktojne semundje kronike. Nje infeksion i gojes, nenkupton bakterin i cili futet ne gjak, kontribuon jashtezakonisht ne semundjet e zemres, diabetin dhe ne rruget respiratore. Nje rrezik perben edhe kur je shtatzane. Nese eksizton dhe nje semundje tjeter kronike, femija juaj mund te linde parakohe.

9. Kujdesuni qe presioni i gjakut te jete ne nivel normal⿦
Nga presioni i larte i gjakut vuajne nje ne cdo tre te rinj ne Britani si dhe shume gra te moshes 35 deri 55 vjece. Dona Roberts, menaxhere ne fushatat per Shoqaten e Presionit te gjakut, kujton: "te shihen me kujdes etiketat e ushqimeve, per sasine e "fshehur" te kripes, sepse kjo eshte rruga kryesore nga e merrni, nepermjet ushqimeve. Per shembull, nje pjese e holle e nje pice mesatare, permban 20% te kripes qe rekomandohet te marre ne dite nje njeri. Shume nga ne marrin ne dite dyfish - sasi te kripes, shume me teper sesa ka nevoje organizmi". Reduktimi i kripes eshte nje nga faktoret me te rendesishem ne uljen e presionit te gjakut.

10.Nese doni te mos keni dhimbje koke, perdorni peshkun⿦
Japonezet kane nje shkalle te ulet te depresionit sepse ata perdorin ne gatim vajin e peshkut. Nutrionisti, Fabienne Garceau thote se ne akoma nuk arrijme te perceptojme mesazhin kur flitet per kete acid yndyror. Britaniket nuk para e perdorin peshkun, vetem 11 % e tyre mund te marrin nje here ne jave. Ndaj nuk eshte per t'u habitur kur shohim se njerezit jane gjithnje te tensionuar. Nese nuk jeni nje ngreness i peshkut, mund te provoni me veze te freketa pule, te cilat jane shume te perdorshme edhe si diete.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi