Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kosovė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:28 am

Reagon Sindikata e RTK-sė
Sindikata e Pavarur e Punėtorėve tė Radio Televizionit tė Kosovės, nė mbledhjen e saj tė mbajtur tė martėn, ka shprehur brengosjen pėr shkak tė zgjatjes sė krizės nė mediumin e vetėm publik nė Kosovė, RTK, dhe ka kėrkuar qė institucionet kompetente tė Kosovės sa mė parė tė zgjedhin organet e reja udhėheqėse tė RTK-sė, si pikėnisje pėr njė kthesė mė tė suksesshme tė punės sė kėtij mediumi.
“SPPRTK-ja shpreh zhgėnjimin e thellė ndaj vonesave nga ana e Kuvendit tė Kosovės pėr tė pėrzgjedhur Bordin e ri tė RTK-sė, tė cilit i ka skaduar mandati pėr gati tre vjet, gjė qė ka ngadalėsuar rritėn e RTK-sė, ka ndikuar nė krijimin e situatave tė vėshtira dhe ka sfiduar punėn e stafit tė saj”, thuhet nė reagim.

Njė nga bazamentet e njė shoqėrie demokratike janė mediat e lira, prandaj - potencojnė sindikalistėt e RTK-sė – “mbesim tė bindur se institucionet e Republikės sė Kosovės dhe ato ndėrkombėtare janė tė gatshme tė pėrkrahin kėrkesat tona tejet tė arsyeshme, e ato janė”:

-sa mė shpejtė tė zgjidhet Bordi i RTK-sė,
-sė kėndejmi edhe menaxhmenti i ri i RTK-sė dhe
-tė fillojė seriozisht pėrpjekja pėr tė siguruar qėndrueshmėrinė financiare tė RTK-sė dhe tė spastrohen deri nė fund tė gjitha dilemat rreth rrugės financiare tė kėtij institucioni.

“Shprehemi thellė tė bindur se punėtorėt e RTK-sė janė tė vetėdijshėm se me vėshtirėsi ėshtė arritur deri nė kėtė shkallė tė profesionalizmit dhe nuk do tė lejojnė qė ajo tė shkatėrrohet apo tė nėpėrkėmbet pėr shkak tė ndonjė interesi tė ngushtė”, thuhet nė komunikatėn e Sindikatės.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:28 am

Presidenti Sejdiu uroi kancelaren Merkel
Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu i ka dėrguar njė telegram urimi zonjės Angela Merkel, me rastin e rizgjedhjes sė saj Kancelare e Gjermanisė.
“Nė emėr tė popullit dhe institucioneve tė Republikės sė Kosovės, po Ju shkruaj pėr t’Jua uruar ngrohtėsisht fitoren e Juaj nė zgjedhjet nacionale dhe rizgjedhjen e Juaj Kancelare e Republikės Federale tė Gjermanisė”, shkruan presidenti Sejdiu nė fillim tė urimit tė tij.

“Dua ta shfrytėzoj kėtė rast qė t’Jua shpreh, edhe njėherė, mirėnjohjen tonė tė thellė pėr angazhimin afatgjatė tė Gjermanisė, i cili popullit tė Kosovės i ka sjellė paqe dhe prosperitet. Gjersa ne vazhdojmė ta zhvillojmė mė tej vendin tonė tė ri dhe tė pavarur, roli dhe mbėshtetja qė Ju na e keni ofruar do tė mbesin pėrherė tejet tė vlefshme pėr ne”.

Republika e Kosovės, sipas presidentit Sejdiu, ėshtė plotėsisht e pėrkushtuar qė ta ndėrtojė njė vend pėrparimtar, demokratik dhe shumetnik qė kujdeset pėr mirėqenien e tė gjithė qytetarėve tė tij. “Njashtu, Kosova ėshtė e vendosur qė ta vazhdojė rrugėn e saj drejt integrimit nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO, ndėrsa unė mbes i bindur se Gjermania do tė vazhdojė tė jetė partneri ynė nė pėrmbushjen e kėtij misioni”, thekson presidenti nė mesazhin e tij tė urimit.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:28 am

Finlanda rikonfirmon mbėshtetjen pėr Kosovėn
Qeveria, Parlamenti dhe populli i Finlandės, qė kanė mbėshtetur fuqimisht pavarėsinė e Kosovės, edhe nė tė ardhmen do tė mbėshtesin institucionet e Kosovės nė ndėrtimin e shtetit demokratik sipas standardeve evropiane. Kjo u rikonfrmua nė takimet qė pati delegacioni i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, i udhėhequr nga kryetari Jakup Krasniqi me kryeministrin e Finlandės, Matti Vanhanen dhe me zėvendėskryetarin e Parlamentit, Seppo Keriainen.
Gjatė takimit me ta, Krasniqi informoi lidhur me zhvillimet aktuale nė vend dhe falėnderoi pėr mbėshtetjen e deritashme tė parezervė tė Finlandės gjatė procesit pėr jetėsimin e pavarėsisė sė Kosovės dhe nė ndėrtimin e shtetit mė tė ri demokratik nė botė. Nė kėtė kuadėr, Krasniqi potencoi mirėnjohjen pėr kontributin e shquar, pa ekuivoke, tė politikanit, diplomatit dhe humanistit, Martti Ahtisaari.

Meqė Kosova tanimė ėshtė anėtarėsuar nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe nė Bankėn Botėrore, Jakup Krasniqi, kėrkoi nga kryeministri finlandez qė tė ndihmojė vendin tonė pėr t’u anėtarėsuar edhe nė Bankėn Evropiane pėr Zhvillim dhe Rindėrtim. Po ashtu ai kėrkoi mbėshtetjen e mėtejshme tė Qeverisw dhe institucioneve finlandeze nė fushėn diplomatike, pėr tė realizuar mbėshtetjen pėr njohje tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės edhe nga vendet e tjera, por nė mėnyrė tė veēantė kėrkoi pėrkrahje pėr tė lobuar ndaj shteteve anėtare te BE-se, tė cilat ende nuk e kanė njohur Kosovėn.

Edhe kryeministri Vanhanen vlerėsoi pozitivisht tė gjitha arritjet e deritashme tė institucioneve dhe tė popullit tė vendit tonė nė pėrpjekjet pėr t’u integruar nė familjen evropiane. Ai shprehu gatishmėrinė pėr tė mbėshtetur kėrkesat e kryeparlamentarit Krasniqi pėr bashkėpunim tė ngushte nė tė gjitha fushat, sidomos pėr tė nxitur investimet finlandeze nė Kosovė.

Delegacioni nga Kosova u takua edhe me zėvendėskryetarin e parė tė Parlamentit te Finlandės, Seppo Kääriäinen. Seppo, shprehu gatishmėrinė pėr zgjerimin e mėtejmė tė bashkėpunimit midis dy vendeve e dy parlamenteve tona.
Gjatė qėndrimit nė Helsinki, Jakup Krasniqi me bashkėpunėtorė do tė kenė edhe shumė takime tė tjera zyrtare. Tė enjten, ata do tė takohen me ish-presidentin finlandez e udhėheqės i ekipit negociator ndėrkombėtar pėr statusin politik tė Kosovės, Martti Ahtisaarin dhe me kryetarin e Parlamentit tė kėtij vendi mik, Sauli Ninisto.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:29 am

Aeroplani ulet dhunshėm pėr shkak tė sulmit nga zogjtė
Njė aeroplan i linjės Dyseldorf – Prishtinė ėshtė detyruar tė ulet dhunshėm pak minuta pas nisjes nga qyteti gjerman, pėr shkak tė njė sulmi nga zogjtė.
Boeing 737-700 i kompanisė “Germania Airlines” kishte 80 pasagjerė nė bord, por nuk raportohet pėr tė lėnduar. Sulmi i zogjve prishi njėrin motor. Zogjtė peshonin 75 gramė dhe ishin 20 cm tė gjatė.

Zėdhėnėsi i Unionit tė Pilotėve tha se ishte njė situatė kritike, porse Boeing-u mund tė fluturojė edhe me vetėm njė motor. Pas sulmit tė zogjve, piloti kishte bėrė vendimin e duhur duke e kthyer aeroplanin nė Aeroportin e Dyseldorfit.

Kompania do tė aranzhojė njė fluturim tjetėr pėr pasagjerėt kosovarė. /ktv/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:29 am

Shkupi reagon pėr djegien e flamurit
Ministria e Jashtme e Maqedonisė ka reaguar pas djegies sė flamurit maqedonas disa ditė mė parė nga tifozėt nė Prishtinė, gjatė ndeshjes ndėrmjet Prishtinės dhe Vllazėnimit.
Nė reagimin e MPJ tė Maqedonisė mes tjerash thuhet se “nė kėto momente tė ndjeshme ēdo hap qė ndėrmerret duhet tė jetė nė drejtim tė uljes sė tensioneve ndėretnike e jo tė nxitjes sė mėtejshme tė tyre”.

Nga ana tjetėr, Zyra pėr komunikim e Maqedonisė nė Prishtinė ka kėrkuar nga zyrtarėt e Kosovės qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat ligjore ndaj autorėve tė veprės penale.

“Besimi i ndėrsjellėt dhe respekti ndėrtohen nė afat tė gjatė dhe ēdo palė duhet tė kontribuojė nė kėtė drejtim. Nga Kosova, si shtet mė i ri nė rajon pritet qė nė situata tė tilla tė demonstrojė kapacitet dhe aftėsi, qė tė veprojė nė mėnyrė adekuate nė drejtim tė ndėrtimit tė marrėdhėnieve ndėr fqinjėsore dhe zhvillimit tė stabilitetit rajonal”, thuhet nė komunikatėn e ministrisė sė Jashtme tė Maqedonisė.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:29 am

Parlamentarėt evropianė kėrkojnė heqjen e vizave edhe pėr Kosovėn
Parlamenti Evropian ėshtė duke rritur presionin ndaj Komisionit dhe Kėshillit tė BE-sė qė tė gjendet mėnyra pėr pėrfshirjen e Kosovės nė procesin e liberalizimit tė vizave, njėsoj sikurse ėshtė duke u bėrė edhe pėr vendet e tjera tė rajonit.
Propozimit tė raportueses Tanja Fajon nga Komiteti pėr liri, drejtėsi dhe punė tė brendshme pėr pėrfshirjen e Kosovės nė procesin e liberalizimit tė vizave i ėshtė shtuar edhe raportuesja nė Komitetin e politikės sė jashtme qė Kosovės t’i jepet njė “road map”.

Kėtė dje nė debat nė Komitetin e politikės sė jashtme e ka propozuar deputetja britanike, Sarah Lutford. Propozimet e deputetėve Fajon nga Sllovenia dhe Lutford nga Britania e Madhe, raportuese pėrkatėse nė dy komitetet e Parlamentit Evropian, pėrputhen nė masė tė madhe sa i pėrket Kosovės.

Nė tė dyja rastet, ndonėse nė mėnyra tė formuluara ndryshe, thuhet se Kosova duhet tė pėrfshihet nė kėtė proces pa paragjykuar statusin e Kosovės, ose pa paragjykuar kompetencat e vendeve anėtare rreth njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.

“Kosova nuk duhet tė pėrjashtohet nga procesi i cili pėrfitojnė shtetet e tjera tė Ballkanit Perėndimor dhe komisioni do tė duhej menjėherė tė niste njė dialog pėr liberalizimin e vizave me Kosovės dhe tė caktojė njė udhėrrėfyes”, shprehet Kontesha Ludford. Nė raportin e saj propozohet pėr Kosovėn ky amendament.

“Me qėllim tė avancimit tė implementimit tė agjendės sė Selanikut, komisioni duhet tė nisė njė dialog pėr liberalizimin e vizave me Kosovėn dhe tė caktojė njė udhėrrėfyes (road map) tė ngjashėm me ato pėr shtetet e tjera tė Ballkanit Perėndimor. Kjo ėshtė pa paragjykim ndaj kompetencave tė shteteve anėtare sa i pėrket njohjes sė Kosovės si shtet tė pavarur”.

Po ashtu ajo, sikur edhe Fajon, kėrkojnė qė pos vendimit pėr heqjen e vizave pėr Maqedoninė, Malin e Zi dhe Serbinė tė merret qė tashti vendimi edhe pėr Shqipėrinė dhe Bosnjė e Hercegovinėn, i cili do tė hynte nė fuqi kur kėto shtete t’i pėrmbushin kriteret e nevojshme dhe kur kjo tė vėrtetohet nga Komisioni Evropian.

Nė njė debat nė Komitetin pėr politikė tė jashtme ėshtė mbėshtetur fuqishėm ideja qė edhe Kosova tė pėrfshihet nė liberalizimin e vizave nė mėnyrė qė populli i Kosovės tė mos mbetet viktimė e ndasive mes shteteve anėtare tė BE-sė rreth statusit tė Kosovės.

Vetėm disa deputetė nga Spanja kanė kundėrshtuar pėrmendjen e Kosovės nė ēfarėdo mėnyre. Por atyre u ėshtė pėrgjigjur deputeti demokristian gjerman Bernd Poselt, i cili ka thėnė se “vullneti i shumicės, mbi 75 %, tė Parlamentit Evropian kishte mbėshtetur raportin e deputetit tė atėhershėm Joosst Langedijk me tė cilin Parlamenti mbėshtet sovranitetin e Kosovės”.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:29 am

Hyseni vazhdon lobimin pėr njohje
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Skender Hyseni, ka vazhduar serine e takimeve me homologė tė tij, nga vende qė nuk e kanė njohur ende Kosovėn.
Qėllimi i kėtyre takimeve ka qenė lobimi pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa temė kryesore ka qenė procesi i njohjeve, rėndėsia e tij si dhe kėrkesa e ripėrsėritur e Qeverisė sė Kosovės pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Kėshtu, nё takime tё veēanta, ministri Hyseni ёshtё takuar me ministrin e Punėve tё Jashtme tё Irakut, Hoshyar Zabari dhe me ministren e Punėve tё Jashtme tё Mauritanisё, Naha Mint Mouknass.

Nė kėto takime, ministri Hyseni homologėve tė tij ua ka ripёrsёritur thirrjen pёr njohjen e shtetit tё Kosovёs, ndėrsa nga ata ka marrė siguri pėr pėrcjellje tė kėrkesės drejt qeverive tė tyre.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:30 am

Dedaj takohet me Berishėn
Kryetari i PLK-sė dhe zėvendėsministri Punės dhe Mirėqenies Sociale, Gjergj Dedaj, po qėndron pėr njė vizitė pune nė Tiranė ku ėshtė pritur nga kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, tė cilin e njoftoi pėr aktivitetin e liberalėve nė kėtė periudhė tė rėndėsishme tė konsolidimit ekonomik dhe demokratik tė shtetit tė Kosovės.
Nė kėtė takim, kryeministri Berisha rikonfirmoi mbėshtetjen e vazhdueshme tė Tiranės zyrtare pėr Kosovėn dhe bashkėpunimin me institucionet e Kosovės, si mbėshtetje tė paqes dhe stabilitetit nė rajon.

Nė Tiranė, Dedaj u prit edhe nga Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, dhe ministri i PSHB-sė i Shqipėrisė, Spira Ksera, tė ciline ftoi pėr njė vizitė nė Kosovė.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:30 am

Suksesi i Kosovės, faktor stabiliteti nė rajon
Zv/ndihmės sekretari amerikan i Shtetit, Stuart Jones, ka vlerėsuar se rajoni i Ballkanit Perėndimor ka ecur pėrpara, ku tė gjitha vendet kanė kaluar nėpėr tranzicione dramatike politike, ekonomike dhe shoqėrore.
Jones ka theksuar se suksesi i Kosovės si njė shtet demokratik, i pavarur, tolerant e shumetnik vazhdon tė jetė njė faktor i rėndėsishėm kritik pėr stabilitetin nė rajon, duke nėnvizuar se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme.

Kėto komente zyrtari i lartė amerikan i bėri gjatė njė senace tė Komisionit Amerikan tė Helsinkit mbi sfidat, me tė cilat pėrballen vendet e Ballkanit Perėndimor.

Lidhur me zgjedhjet e 28 qershorit nė Shqipėri, Jones tha se ato treguan se ėshtė bėrė pėrparim i dukshėm krahasuar me zgjedhjet e mėparshme, duke pėrfshirė pėrmirėsimet nė regjistrimin e votuesve, kartat e identifikimit dhe nė kornizėn ligjore.

Sipas vlerėsimeve tė ODHIR it, zgjedhjet e 28 qershorit pėrmbushėn shumicėn e standardeve, megjithatė nuk arritėn tė pėrmbushnin standardet mė tė larta tė zgjedhjeve demokratike, tha Jones.

Bashkimi Evropian, me synimin e tij pėr t’u zgjeruar e integruar, ka marrė kohėt e fundit pėrgjegjėsi mė tė mėdha pėr rimėkėmbjen dhe reformimin e Ballkanit. Sfidat e reja nė Bosnje Hercegovinė, Kosovė e gjetkė kanė nxitur debate lidhur me rolin e Shteteve tė Bashkuara nė Ballkan. /VoA/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:30 am

Gjyqtarėt e EULEX-it e mirėpresin punėn e KGjK-sė
Gjyqtarėt e EULEX-it kanė mirėpritur themelimin e Kėshillit Gjyqėsor tė Republikės sė Kosovės tė cilin e konsiderojnė tė jetė njė zhvillim i rėndėsishėm drejt garantimit tė pavarėsisė, paanshmėrisė dhe profesionalizmit tė Gjyqėsorit tė Kosovės.
Nė seancėn e parė tė mbajtur pas themelimit tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, Asambleja e Gjykatėsve tė EULEX-it miratoi njė porosi drejtuar anėtarėve tė KGjK-sė: “Gjyqtarėt e EULEX-it dėshirojnė t’i pėrgėzojnė anėtarėt e KGjK-sė pėr emėrimin e tyre dhe ju dėshirojnė shumė suksese nė kryerjen e rolit tė tyre jetik qė e kanė nė udhėheqjen dhe administrimin e pushtetit tė gjyqėsorit tė Kosovės”.

“Gjyqtarėt e EULEX-it shprehin mbėshtetjen e tyre tė plotė dhe tė pakushtėzuar pėr punėn e KGjK-sė, dhe gatishmėrinė pėr bashkėpunim me anėtarėt e KGjK-sė nė arritjen e synimeve tė pėrbashkėta tė Gjyqtarėve tė EULEX-it dhe tė KGjK-sė – tė pėrmirėsojnė dhe forcojnė e Gjyqėsorin e Kosovės dhe ta bėjnė atė shumė-etnik, tė paanshėm dhe tė lirė nga ndėrhyrjet politike”, thuhet nė porosi.

Asambleja e Gjykatėsve tė EULEX-it ėshtė njė trup i pavarur i cili ėshtė pėrgjegjės pėr menaxhimin e tė gjitha ēėshtjeve tė lidhura me administrimin dhe punėn e gjyqtarėve tė EULEX-it, sipas modaliteteve tė themeluara nga EULEX-i nė Kosovė.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:30 am

Meta-Pacollit: Koordinim pėr njohjet e reja tė Kosovės
Zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ilir Meta ka pritur tė martėn nė njė takim tė veēantė Behgjet Pacollin, kryetar i Partisė Aleanca pėr Kosovėn e Re, takim i cili u pėrqendrua nė shkėmbimin e mendimeve lidhur me zhvillimet nė Kosovė dhe lobingun pėr njohje tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės.
“Rikonfirmoj rėndėsinė e madhe qė ka forcimi i bashkėpunimit tė tė gjithė institucioneve tė Kosovės dhe tė politikės nė Kosovė me BE dhe SHBA, me qėllim qė krahas kėsaj pėrpjekjeje tė jashtėzakonshme qė po bėhet pėr forcimin e institucioneve tė reja demokratike tė kėtij shteti tė ri, njėkohėsisht dhe paralelisht po punohet edhe pėr pėrqasjen sa mė tė shpejtė drejt standardeve evropiane tė tė gjithė kėtyre institucioneve tė reja. Kosova ėshtė njė rast unik ku ėshtė krijuar njė shtet i ri i cili, njėkohėsisht po pėrgatitet edhe pėr t’u integruar nė BE”, tha Meta pas takimit.

Duke shprehur optimizmin e tij pėr procesin e pandalshėm tė zhvillimeve nė Kosovė dhe njohjen e mėtejshme ndėrkombėtare tė saj, Meta konfirmoi angazhimin pėr tė koordinuar hapat me institucionet e Kosovės dhe faktorė tė tjerė relevantė pėr vazhdimin e lobingut. Po ashtu, shprehu bindjen se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme, i ka kontribuar paqes dhe stabilitetit nė gjithė rajonin tonė, dhe se Kosova ecėn e sigurt pėrpara drejt konsolidimit tė shtetit, zhvillimit ekonomik dhe integrimit ne strukturat evropiane e euroatlantike.

Pacolli, nga ana e tij, falėnderoi Metėn, pėr ndihmėn dhe mbėshtetjen e fuqishme tė Shqipėrisė pėr Kosovėn, nė konsolidimin e shtetit tė pavarur e sovran, si dhe tė njohjes sė saj ndėrkombėtare.

“Unė e konsideroj punėn e z. Meta si madhėshtore, kryesisht me vizitėn e tij nė Kombet e Bashkuara me diplomacinė ndėrkombėtare qė shkon drejtpėrsėdrejti nė interes tė njohjeve tė reja pėr Kosovėn. E di se 80 pėrqind e punės sė kryeministrit dhe ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė ka qenė e koncentruar ekskluzivisht pėr Kosovėn pėr njohjet e reja pėr Kosovėn. Ne duhet tė punojmė mė shumė me ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė dhe me institucionet shqiptare, tė gjejmė mėnyrėn mė tė lehtė pėr tė pasur njohje edhe mė tė mėdha, pasi duhet ta shohim Kosovėn shumė shpejt tė radhitur me kombet e gjithė botės nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara”, deklaroi Pacolli. /gazeta start/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:38 am

Helmimi i nxėnėsve, Qeveria kėrkon pėrmbajtje
Qeveria e Republikės sė Kosovės nėpėrmjet njė komunikate pėr media ka bėrė tė ditur se po pėrcjell me kujdes rastet e sėmurjes sė papritur tė rreth 50 nxėnėsve tė shkollės sė mesme “Hivzi Sylejmani” dhe shkollės fillore “Selman Riza” tė Fushė Kosovės, gjendja e tė cilėve konfirmohet se ėshtė stabile.
“Ftojmė tė gjithė qė tė pėrmbahen nga pėrfundimet e ngutura qė mund tė sjellin konfuzion dhe panik nė opinion. Nė tė njėjtėn kohė, sigurojmė qytetarėt qė organet kompetente janė duke hulumtuar tė gjitha shkaqet e sėmurjes sė kėtyre nxėnėsve dhe gjendja ėshtė nėn kontroll tė plotė”, thuhet nė deklaratėn e Qeverisė.

“Qeveria e Republikės sė Kosovės iu dėshiron shėrim dhe kthim tė shpejtė nė bankat shkollore tė gjithė nxėnėsve qė janė prekur nga kjo gjendje shėndetėsore”, pėrfundon deklarata. /Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:39 am

UNMIK: Nuk ndėrpritet rasti Balaj-Xheladini
Procesi gjyqėsor pėr rastin e vrasjes sė Mon Balajt dhe Arben Xheladinit gjatė protestės sė Lėvizjes Vetėvendosje, mė 10 shkurt 2007, nuk do tė pėrfundojė me kompensimin, tė cilin Zyra Qendrore e OKB-sė ėshtė e gatshme t’ua ofrojė familjeve tė viktimave.
Kėshtu thonė pėrfaqėsues tė administratės sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, tė cilėt theksojnė se, pėrveē ofrimit tė kompensimit, do tė vazhdojė dhe procesi penal. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Russell Geekie, shpjegoi: “Ka gjithashtu njė proces penal. Kjo ėshtė ajo qė Zyra e prokurorit ia ka vėnė Gjykatės sė Lartė tė Rumanisė pėr Drejtėsi, e cila aktualisht po heton kėtė rast”, tha Geekie, pėr tė shtuar se UNMIK-u i ka ofruar mbėshtetjen e plotė shtetit rumun.

“Natyrisht se UNMIK-u i ka vėnė nė dispozicion kopjet e tė gjitha dokumenteve qė ka pasur pėr kėtė rast. Kėto u janė dhėnė prokurorėve nė Rumani”, theksoi Geekie. Ai tha se vetė fakti qė OKB-ja ka pranuar t’u ofrojė kompensim familjeve Balaj dhe Xheladini, dėshmon se kjo organizatė ėshtė e gatshme tė marrė pėrgjegjėsinė pėr rastin.

Mirėpo, organizatat pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut kanė shprehur shqetėsimin e tyre nė lidhje me ofertėn pėr kompensim tė OKB-sė. Po ashtu edhe Lėvizja Vetėvendosje, atėherė organizatore e protestės, e cilėsoi ofertėn pėr kompensim me tė holla te familjarėt e viktimave si tė pritshme, pėr shkak tė, siē thuhet, natyrės sė misionit tė UNMIK-ut.

Aktivisti i Lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca, tha se kjo administratė po bėn pėrpjekje pėr ta mbyllur rastin, duke e reduktuar problemin nė njė problem material. “Ajo ēka ka bėrė UNMIK-u nė kėtė rast, ėshtė pėrsėritje e krimit tė parė, pėr shkak se, nė vend se tė realizohet kėrkesa e familjarėve, e ‘Vetėvendosjes’ dhe e gjithė shoqėrisė kosovare, qė tė gjenden ata qė kanė kryer krimin e tė marrin dėnimin e merituar edhe politik, por edhe penal, ata kanė reduktuar problemin nė ēėshtje materiale”, u shpreh Konjufca.

Nė protestėn e 10 shkurtit tė 2007-ės, pėrveē dy viktimave tė vrara, ishin lėnduar dhe dhjetėra protestues tė tjerė. Organizata vendore dhe ndėrkombėtare, kohė mė parė, kishin kėrkuar dėnimin e fajtorėve pėr vrasjen e dy tė rinjve shqiptarė, derisa autoritetet kosovare i kishin kritikuar pėr shkak se nuk kanė bėrė njė hetim tė pavarur pėr kėtė ngjarje. /Radio Evropa e Lirė/Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:39 am

Kėrkojnė nga UNMIK-u qė ta pranojė pėrgjegjėsinė
Nė njė deklaratė pėr media familjet e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt thonė se UNMIK-u ka pranuar verbalisht dhe joformalisht pėrgjegjėsi pėr vrasjen e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt dhe plagosjen e 80 demonstruesve tjerė mė 10 shkurt, si dhe “kanė ofruar kompensim pėr humbjet qė na i kanė shkaktuar”.
“Mbi tė gjitha ata i kanė kushtėzuar kėto duke kėrkuar nga ne qė tė nėnshkruajmė njė dokument ku heqim dorė nga ēfarėdo kėrkimi pėrgjegjėsie nė tė ardhmen pėr rastin. UNMIK u po e pranon fajin vetėm me kusht qė tė mos ndiqen pėr tė”, thuhet nė kėtė deklaratė Familja Xheladini dhe Balaj thonė se njė kushtėzimi i tillė ėshtė ofendim pėr to dhe "i prek thellė ndjenjat familjare, dhe qė na e rėndon edhe mė humbjen e mė tė dashurve tanė".

Sipas tyre, pranimi i pėrgjegjėsisė duhet tė materializohet dhe se pranimi vetėm verbal i fajit nga UNMIK u nuk ėshtė i mjaftueshėm.

"Materializimi i kėtij pranimi tė pėrgjegjėsisė duhet tė bėhet duke e dėrguar njė letėr zyrtare nė tė cilėn shprehimisht pranohet pėrgjegjėsia institucionale dhe individuale nga UNMIK u pėr vrasjen e paprovokuar tė Arben Xheladinit dhe Mon Balajt, dhe plagosjen e 80 demonstruesve tjerė. Duke ia hequr imunitetin tė gjithė tė dyshuarve pėr kėtė rast, pėrfshirė policėt rumun dhe Stiven Kurtisin, komisionerin e atėhershėm tė policisė, dhe duke iniciuar procedurė penale kundėr tyre", thonė familjet Xheladini dhe Balaj. /QIK/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:39 am

Seindikata e PK-sė sė shpejti nė EuroCOP
Anėtarėsimi i plotė i Sindikatės sė Policisė sė Kosovės nė Konfederatėn Evropiane tė Policisė – EuroCOP, do tė bėhet sė shpejti. Kjo u bė e ditur gjatė njė konference pėr media nė Prishtinė nga presidenti i kėtij institucioni policor, Heinz Kiefer, i cili theksoi se do t’i mbėshtesė pėrfaqėsuesit e Sindikatės nė arritjen e synimeve tė tyre.
“Anėtarėsimi i Policisė sė Kosovės, pėrkatėsisht i Sindikatės nė EuroCOP, nuk ėshtė ndonjė problematikė, kjo mund tė bėhet menjėherė. Ndėrsa, anėtarėsimi nė organizatat e tjera policore, si Interpoli apo Europoli, mund tė ketė kritere, tė cilat duhet tė plotėsohen nga Policia e Kosovės. Por, kjo lidhet shumė ngushtė me anėtarėsimin e Kosovės nė mekanizmat evropianė” ka thėnė Kiefer, gjatė njė konference pėr media, tė enjten nė Prishtinė.

“Duke u nisur nga kjo qė unė po e shoh dhe sa funksionale ėshtė Policia e Kosovės, Kosova nuk ėshtė shumė larg anėtarėsimit nė kėto organizata policore”, tha Kiefer.

Pėr tė qenė pjesė e Bashkimit Evropian, presidenti i Eurocop-it, Kiefer kėrkoi nga Qeveria e Kosovės qė tė krijojė kushte mė tė mira pėr Policinė e Kosovės. Ai theksoi se Qeveria kosovare duhet t’i respektojė marrėveshjet e bėra me Sindikatėn e Policisė, pėr njė mirėqenie mė tė mirė pėr policėt.

Aktualisht, ėshtė UNMIK-u ai qė shkėmben informacione me Interpolin nė emėr tė Kosovės. Ndėrkohė, Qeveria e Kosovės ėshtė duke pėrgatitur infrastrukturėn e brendshme dhe po lobon pėr tė siguruar votat e nevojshme pėr anėtarėsim nė Interpol dhe Europol. /RADIO Evropa e Lirė/Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:40 am

Jo regjim pa viza pa plotėsuar kushtet
Njė zyrtar i lartė i presidencės suedeze tė Bashkimit Evropian thotė pėr BBC-nė se nuk do tė ketė liberalizim tė vizave me BE-nė pa u plotėsuar mė parė kushtet e nevojshme.
Ministri suedez i Migrimit dhe Politikave tė Azilit tė Suedisė, Tobias Billstrom, i tha BBC-sė se presidenca suedeze e inkurajon Shqipėrinė dhe Bosnjė-Hercegovinėn qė tė pėrshpejtojnė reformat e domosdoshme me qėllim qė kėrkesat pėr vizat tė hiqen sa mė shpejt tė jetė e mundur edhe pėr qytetarėt e tyre.

Duke folur pas njė propozimi nga Parlamenti Evropian pėr pėrshpejtimin e procedurave ligjore pėr pėrfshirjen e tė dy vendeve ballkanike nė regjimit pa viza tė BE-sė, zyrtari suedez tha se thelbėsore ėshtė pėrqendrimi tek udhėrrėfyesi duke vėnė nė dukje se tė gjithė duhet tė kenė trajtim tė barabartė.

Ai tha se ēėshtja e lehtėsimit tė vizave pėr Kosovėn, varet nga pėrgatitjet e saj pėr tė hyrė nė kėtė proces dhe mbi tė gjitha edhe nga vetė BE-ja dhe pesė vendet anėtare tė saj qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

Billstrom tha se Kosova nuk ende ka njė marrėveshje pėr lehtėsimin e vizave sepse ajo asnjėherė nuk ka qenė e pėrfshirė nė kėtė proces, por shfaqi shpresėn e tij se ajo do tė mund tė hyjė sė shpejti nė kėtė rrugė. /BBC/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:40 am

Feith fton serbėt e Kosovės tė dalin nė zgjedhje
Pėrfaqėsuesi i Bashkimit Evropian, Pieter Feith nė fjalimin e tij nė Vjenė tė Austrisė nė konferencėn “Pavarėsia e Kosovės dhe Bashkimi Evropian u ka bėrė thirrje serbėve tė dalin nė zgjedhjet e 15 nėntorit.
Feith daljen e serbėve lokalė nė zgjedhje e ka cilėsuar si njė shans pėr forcimin e multienicitetit nė Kosovė.

Feith ka kėrkuar qė nė Kosovė tė luftohet mė shumė korrupsioni dhe krimi i organizuar.

Ndėrkaq, ministri i Financave tė Kosovės Ahemt Shala ka kėrkuar qė bashkėsia ndėrkombėtare t'i lejojė Kosovės mė shumė pėrgjegjėsi pėr tė ardhmen, ndėrsa nga BE ka kėrkuar liberalizimin e vizave.

Nga ana e tij, drejtori politik nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Austrisė, Stefan Lehne ka thėnė se sulmet kudėr Bashkimit Evropian nė Kosovė janė kundėrproduktive dhe e dėmtojnė vendin. /rtk/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:40 am

Organizatat e UĒK-sė reagojnė ndaj dėnimit tė “Grupit tė Llapit”
Organizatat e dala nga lufta e UĒK-sė kanė reaguar tė premten ndaj dėnimit me 13 vjet burg pėr tė ashtuquajturit pjesėtarėt e “Grupit tė Llapit”. Organizatat, siē thuhet nė reagim, shprehin shqetėsimin e tyre, pėr vazhdimin e praktikave tė UNMIK-ut nė Kosovė, nga ana e EULEX-it.
“Pėr njė dekadė me radhė, administrata ndėrkombėtare, pėrmes mekanizmave tė ‘drejtėsisė’, vazhdimisht ka organizuar komplote kundėr luftės ēlirimtare tė UĒK-sė dhe sakrificės sė kombit shqiptar pėr liri”, thuhet nė reagimin e kėtyre organizatave.

“Dėnimin e bashkėluftėtarėve tanė Rrustem Mustafa, Latif Gashi dhe Nazif Mehmeti, e konsiderojmė si akt politik, i cili pos tjerash bazohet edhe nė deklarata tė rrejshme. Aty ku politika ndikohet, apo gjykatat janė nėn trysninė e saj nuk kemi tė bėjmė nė asnjė mėnyrė me zbatimin e normave ligjore – por me krijimin e precedentit juridik qė ėshtė jo vetėm anakronizėm i zbatimit tė drejtėsisė dhe ligjeve por kjo krijon njė praktikė tepėr tė fortė tė dukurisė sė arbitrarizmit dhe subjektivitetit tė gjyqėsorit”, theksohet mė tej nė reagim.
Tė gjykohen dhe dėnohen nė emėr tė popullit, ata qė luftuan pėr lirinė e tij; tė gjykohen dhe dėnohen me direktiva dhe dosje tė pėrpiluara nga pushtuesi, ata qė luftuan atė dhe krimin e organizuar nga ai – sipas kėtyre organizatave - ėshtė absurde. Njė presedan i tillė, sipas tyre, ndodhė vetėm nė Kosovė.

“Ne, kėrkojmė qė kėto praktika tė marrin fund dhe nė Kosovė tė vendoset njė sistem i drejtėsisė i cili do tė ndjekė dhe dėnoj kriminelėt, e jo tė ndjekė ata qė sakrifikuan pėr lirinė e vendit tonė”, pėrfundon reagimi.

Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, njė trup gjykues i pėrzier, i pėrbėrė prej njė gjykatėsi kosovar dhe dy gjykatėsve tė EULEX-it nė gjykimin pėr krime tė luftės tė lėndės sė ashtuquajtur “Grupi i Llapit”, shqiptoi tė premten 6 vjet burg pėr Latif Gashin, 3 vjet burg pėr Nazif Mehmetin dhe 4 vjet burg pėr Rrustem Mustafėn, tė njohur me nofkėn Komandant Remi. /Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:41 am

Gjendja e nxėnėsve tė sėmurė, ėshtė e mirė
Situata e nxėnėsve tė sėmurė nė Fushė Kosovė, ėshtė stabilizuar. Zyrtarė tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės njoftojnė se nė trajtim mjekėsor janė vetėm 2 nxėnės, nga 123 qė kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore.
Zėdhėnėsi i Qendrės Klinike Universitare, Shpend Fazliu, tha se gjendja ėshtė e qetė dhe se nuk ka pasur ndonjė rast tė ri tė paraqitur nė QKUK. “Edhe kėto 2 raste, nė bazė tė ekspertėve tė infektologjisė, janė jashtė rrezikut pėr jetė, kanė simptomalogji tė lehtė dhe pritet tė lirohen. Nuk ka arsye pėr shqetėsim nė mesin e qytetarėve”, tha Fazliu.

Islam Shabani, drejtori komunal pėr arsim nė Fushė Kosovė, bėri tė ditur se mėsimi nė shkollėn fillore dhe atė tė mesme tė kėtij qyteti nuk ėshtė duke u zhvilluar sot. Ndėrsa, shefi i Zyrės pėr marrėdhėnie me publikun nė Policinė e Kosovės, Baki Kelani, theksoi se patrullimet e policisė nė hapėsirat nė afėrsi tė shkollave janė duke vazhduar.

Sa u pėrket mostrave, zėdhėnėsi i Qendrės Klinike Universitare, Shpend Fazliu, tha se janė marrė analizat biokimike te njė numėr i konsiderueshėm i rasteve dhe se kanė rezultuar nė vlera normale. Ndėrkaq, sa u pėrket analizave toksikologjike, ai tha se ato do tė dėrgohen jashtė vendit. /REL/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:41 am

Ndarja e ICR-sė dhe EUSR-sė, spekulim
Zyra e Pėrfaqėsuesit Civil Ndėrkombėtar ka hedhur poshtė pohimet se kinse ėshtė marrė njė vendim pėr ndarjen e posteve tė ICR-sė dhe EUSR-sė, duke i cilėsuar ato si spekulime.
Nėpėrmjet njė deklarate pėr media zėdhėnėsi i ICO-sė, Andy McGuffie, ka pėrgėnjeshtruar “raportimet e medias, tė cilat sugjerojnė se ėshtė marrė njė vendim pėr tė ndarė pozitat e ICR-sė dhe EUSR-sė”, duke i quajtur ato, “plotėsisht tė pavėrteta”.

“Ekzistojnė parashikime tė njohura pėr rishikimin apo renovimin e mandateve individuale. Aranzhimet e tanishme do tė vazhdojnė nėse nuk vendoset ndryshe. Nė kėtė moment nuk ka arsye pėr spekulime”, pėrfundon deklarata. /Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:42 am

Gjini: Deputetėt janė shndėrruar nė makina votimi
Shefi i Grupit Parlamentar tė AAK-sė, Ardian Gjini ka akuzuar Qeverinė se po dikton agjendėn e Kuvendit tė Kosovės. Akuzat u bėnė, pas heqjes nga rendi i ditės tė disa ēėshtjeve nė Kuvend dhe ndėrprerjes sė seancės sė parafundit, pėr shkak tė mungesės sė kuorumit.
Gjini ka reaguar ndaj mungesės sė ministrave dhe zyrtarėve tė tjerė qeveritarė nė seancat e parlamentit gjatė kėsaj jave. Sipas tij, kjo ka ndikuar qė tė shtyhen seancat parlamentare dhe tė pamundėsohet shqyrtimi i shumė ēėshtjeve tė rėndėsishme, siē ėshtė debati pėr korrupsionin apo tėrheqja e disa ligjeve.

Gjini, duke marrė pėr bazė zhvillimet e fundit nė kuvend tha se Parlamenti po vazhdon tė dominohet nga qeveria. “Nė kėtė mėnyrė ne shohim si njė zėnie peng tė sistemit tė shtetit nė Kosovė. Demokracitė parlamentare nuk funksionojnė nėse qeveria e mbisundon kuvendin e Kosovės, siē ėshtė pėrmendur edhe nga zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė. Ne mendojmė se duhet tė ketė edhe reagim tė shoqėrisė kosovare, pėrpos partive nė opozitė. Duhet tė ketė reagim tė mungesės se kuorumit nė momente kyēe”, ka ai.

Deri te kjo situatė ka ardhur, siē tha Gjini, pėr shkak se koalicioni Qeverisės i ka shndėrruar deputetėt nė makina votimi. “Partitė nė pushtet i kanė shndėrruar deputetėt e vet nė makina votimi dhe nuk ndiejnė nevojė qė nė kuvend tė debatohen ēėshtjet dhe tė jenė pėrgjegjės, sepse i kanė shndėrruar deputetėt nė makina votimi dhe nuk ndiejnė rrezik se ata deputetė do t’i marrin ndonjėherė nė pėrgjegjėsi”, ka theksuar Gjini. /RTK/Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:42 am

Meta kėrkon nga Egjipti dhe Siria tė njohin Kosovėn
Zėvendėskryeministri njėkohėsisht dhe ministėr i Punėve tė Jashtme, Ilir Meta, ka pritur tė premten nė takime tė ndara, ambasadoren e Egjiptit nė Shqipėri, Amina Imam Gomaa dhe ambasadoren e Republikės Arabe tė Sirisė nė Shqipėri me rezidencė nė Athinė, Houda Al Houmsi.
Marrėdhėniet miqėsore, zgjerimi i mėtejshėm i tyre dhe njohja e Kosovės ishin ēėshtjet kryesore qė u diskutuan gjatė kėtyre takimeve.

Meta vlerėsoi lidhjet historike mes Shqipėrisė dhe Egjiptit, rolin e Egjiptit nė botėn arabe duke theksuar marrėdhėniet shumė tė mira mes dy vendeve dhe shprehu gatishmėrinė pėr t’i zgjeruar ato mė tej, nė tė gjitha fushat e bashkėpunimit.

Gjithashtu, Meta i shprehu Ambasadores Gomaa, dėshirėn pėr tė parė Egjiptin tė rreshtuar nė anėn e shteteve qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, qė do i shėrbejė stabilitetit tė rajonit.

Nga ana e saj, Ambasadorja Gomaa falėnderoi u shpreh se “qeveria egjiptiane po i ndjek me vėmendje zhvillimet nė rajonin tonė, veēanėrisht nė Kosovė si dhe qėndrimet e shteteve tė ndryshme ndaj njohjes sė pavarėsisė sė saj”.

Po tė premten Meta u takua dhe me Ambasadoren e Republikės Arabe tė Sirisė nė Shqipėri me rezidencė nė Athinė, Houda Al Houmsi. Meta i kėrkoi Ambasadores Al Houmsi qė emri i Sirisė tė jetė pjesė e listės shteteve qė njohin pavarėsinė e Kosovės.

Ambasadorja Al Houmsi, tha se “Siria do tė jetė shumė e gatshme pėr tė bashkėpunuar me qeverinė e re shqiptare dhe do tė pėrshpejtojė pėrfundimin e procedurave ligjore tė marrėveshjeve qė janė nė proces”. /NOA/Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:43 am

UP-ja hap edhe njė konkurs pėr pranimin e studentėve
Universiteti i Prishtinės ka hapur edhe njė afat tė ri pėr pranim tė studentėve nė shumicėn e njėsive akademike tė tij. Sipas drejtuesve tė kėtij institucioni ky vendim ėshtė marrė pėr arsye se nė shumė fakultet kanė mbetur vende tė lira.
Me kėtė konkurs i treti me radhė pėr kėtė vit do tė pranohen 3 mijė e 748 studentė, prej tė cilėve 3 mijė e 411 tė rregullt dhe 337 me korrespodencė. Gjithashtu nė kėtė afat do tė pranohen edhe 359 studentė tė jashtėm dhe 15 nga minoritetet nė Kosovė.

Konkursi mbetet i hapur nga dita e sotme e deri mė 9 tė kėtij muaji. /ktv/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:44 am

Hyseni paralajmėron njohje tė reja
Ministri i Punėve tė Jashtme, Skėnder Hyseni, ka deklaruar pas kthimit nga New Yorku, se ka shenja pėr njohjen e Kosovės edhe nga 4-5 shtete tė reja, por nuk ka pėrmendur emra konkretė dhe as kohėn se kur mund tė ndodhė njė gjė e tillė.
Nė njė konferencė pėr media, ministri Hyseni ka thėnė se gjatė qėndrimit nė New York ka zhvilluar takime tė shumta me pėrfaqėsues tė shteteve tė ndryshme, tė cilėt i ka njohur me zhvillimet nė Kosovė, si dhe ka kėrkuar njohjen e menjėhershme tė Kosovės.

Ai ka thėnė se ministri i Jashtėm i Irakut ka deklaruar se njohja e Kosovės nga ana e Irakut nuk ka tė bėjė me Kosovėn, por me ēėshtje tė brendshme tė kėtij shteti.

Ndėrkaq paralajmėrimet e shefit tė diplomacisė serbe, Vuk Jeremiqit, pėr 30 njohje tė reja tė Kosovės, i ka quajtur si pjesė tė lojės sė Serbisė pėr tė thėnė mė vonė se Beogradi zyrtar i ka parandaluar kėto njohje.

Hyseni ka pėrkujtuar se qė nga shpallja e pavarėsisė asnjėherė nuk ka pasur njohje masive, por vetėm njohje individuale tė pavarėsisė sė Kosovės. /rtv21/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:44 am

Remi: Nuk jemi fajtorė
Pjesėtarėt e tė ashtuquajturit “Grupi i Llapit”, nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Rrustem Mustafa, e cilėsuan si tė padrejtė, tė papritur dhe tė influencuar vendimin e Gjykatės sė Qarkut, e cila, nėn akuzat pėr krime lufte, dėnoi Rrustem Mustafėn me 4 vjet burg, Latif Gashin me 6 vjet burg dhe Nazif Mehmetin me 3 vjet burg.
Nė njė konferencė pėr media, nė tė cilėn, pėrveē Gashit, ishin tė pranishėm dy tė dėnuarit e tjerė dhe avokati mbrojtės i tyre, deputeti Mustafa tha se ndihet i pafajshėm dhe shprehu bindjen se nė vendimin e trupit gjykues ka pasur ndėrhyrje nga jashtė - ndėrhyrje kėto tė cilat ai nuk deshi t’i precizojė.

“Sot, mendoj se ka qenė njė ndėrhyrje e gabueshme nė drejtėsi. Ėshtė njė ndėrhyrje nga jashtė. Ka qenė njė ndėrhyrje qė s’e kemi pritur. Ėshtė njė ndėrhyrje e padrejtė. As unė, as zoti Latif Gashi, i cili sot veē shkon nė vuajtje tė dėnimit, dhe as Nazif Mehmeti nuk e ndjejmė veten fajtorė”, tha Mustafa.

“Nuk jemi pjesė e asaj qė shkruan sot nė aktgjykim“, shtoi ai, duke shprehur bindjen se vendimi final i Gjykatės Supreme pėr kėtė ēėshtje do tė shkojė nė favor tė tij dhe dy tė dėnuarve tė tjerė, Latif Gashi e Nazif Mehmeti.

Deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Rrustem Mustafa, beri tė ditur se do tė vazhdojė punėn e tij si deputet nė legjislativin kosovar.

“Lidhja ime me Parlamentin e Kosovės ėshtė ajo qė ka qenė. Unė jam deputet i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Ju e dini se nė cilėn fazė jemi - jemi nė fazėn e njė vendimi, i cili nuk ėshtė i plotfuqishėm. Ėshtė dhe njė shkallė tjetėr. Ne sot kemi filluar t’i bėjmė ankesat e nevojshme dhe do tė shfrytėzojmė rrugėt ligjore, pėr tė cilat kemi luftuar dhe i kemi sjellė deri kėtu”, tha ai. /Radio Evropa e Lirė/Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Fri Oct 02, 2009 10:45 am

Koordinimi EULEX-Serbi fillon mė 7 tetor
Policia e EULEX-it planifikon qė nė fillim tė tetorit ta mbajė njė takim me policinė e Serbisė pėr t’u pajtuar lidhur me mėnyrat e zbatimit tė marrėveshjes teknike pėr bashkėpunim policor, e cila kohė mė parė ėshtė nėnshkruar mes EULEX-it dhe Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė.
Karin Limdal, zėdhėnėse e Komponentit tė Policisė tė EULEX-it, ka shpjeguar natyrėn e kėtyre takimeve: “Siē kemi njoftuar mė herėt, policia e EULEX-it planifikon qė nė fillim tė tetorit ta mbajė njė takim me policinė e Serbisė pėr t’u pajtuar lidhur me mėnyrat e zbatimit tė marrėveshjes teknike. Ky takim ėshtė konfirmuar pėr datėn 7 tetor nė Beograd nė tė cilin do tė diskutohen anėt praktike tė marrėveshjes teknike”.

Kjo marrėveshje teknike, sipas saj, do ta pėrmirėsojė bashkėpunimin rajonal pėr luftimin e krimit, si dhe pėr pėrmirėsimin e komunikimit.

Limdal ka shtuar po ashtu se, Qeveria e Kosovės ėshtė e informuar lidhur me kėtė takim.
“EULEX-i konsultohet nga afėr me Qeverinė e Kosovės pėr tė gjitha ēėshtjet qė janė tė lidhura me mandatin e tij, e qė kanė pėr qėllim tė sigurojnė pėrfitime konkrete pėr gjendjen e sundimit tė ligjit nė Kosovė”, ka thėnė ajo. /Telegrafi/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IPKO, 1 cent thirrjet dhe sms-at pėr festat e fundvitit

Mesazh nga <ErtA> prej Tue Dec 29, 2009 12:42 pm

IPKO, 1 cent thirrjet dhe sms-at pėr festat e fundvitit


Prishtinė, 29 Dhjetor 2009 (Kosovapress) Koha 15:58Gjatė festės sė Vitit tė Ri, pėrdoruesit e telefonisė mobile IPKO mund tė komunikojnė vetėm pėr 1 cent, me tė gjithė tė afėrmit dhe miqtė e tyre, nė ēdo rrjet mobil nė Kosovė, ndėrsa IPKO ka bėrė edhe lirime tė tjera pėr festat e fundvitit.

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
avatar
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 25
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:21 am

Gjakova ndihmon banorėt e zonave tė pėrmbytura nė Shqipėri

Gjakovė, 6 janar - Gjakova do t'i ndihmojė me 10 mijė euro banorėt e
zonave tė pėrmbytura tė Shkodrės dhe Lezhės, tė cilėt kėtyre ditėve
janė ballafaquar me vėshtirėsi tė mėdha.


Ka disa ditė qė pėr shkak tė reshjeve tė mėdha tė shiut dhe shkrirjes
sė borės, si dhe zbrazjes sė liqeneve akumulues tė Fierzės dhe Komanit,
nė zonat dhe lokalitete e Shkodrės dhe Lezhės janė pėrmbytur qindra
shtėpi dhe toka bujqėsore, ndėrsa njė numėr i madh banorėve ėshtė
evakuuar.


Kryetari komunės sė Gjakovės, Pal Lekaj, tė mėrkurėn bėri tė ditur se
Kuvendi Komunal i Gjakovės, duke e parė gjendjen e rėndė tė kėtyre
zonave ka ndarė 10 mijė euro pėr nevojat emergjente tė banorėve si dhe
ka ofruar edhe ekipe tė zhytėsve dhe ndihma tjera teknike pėr t’iu
ndihmuar banorėve tė kėtyre zonave.


Ai ka theksuar se ėshtė nė bashkėpunim tė vazhdueshme me Qeverinė e
Shqipėrisė dhe me ministrin e Punėve tė Brendshme, Lulzim Basha pėr
gatishmėrinė e Gjakovės dhe marrėveshjet tjera rreth ndihmave tė
ofruara.


“Ndihma jonė vėllazėrore ėshtė e drejtuar pėr popullin e Shqipėrisė nė
ditėt e vėshtira qė po kalon me vėrshimet e mėdha dhe kjo ėshtė ndihmė
e vėllait pėr vėllanė”, tha Lekaj, duke shprehur mirėkuptimin e thellė
qė ka hasur kjo iniciativė humanitare nė Shqipėri.


Lekaj ka theksuar se do tė kėrkojė edhe nga biznesmenėt gjakovarė qė
t'i bashkohen ndihmės pėr banorėt e zonave tė pėrmbytura, ndėrsa ka
kujtuar kujdesin dhe ndihmėn e popullit tė Shqipėrisė pėr kosovarėt
gjatė viteve tė 90-ta si dhe lidhjen shpirtėrore qė ka Gjakova me
Shkodrėn, nė tė gjitha fushat e jetės dhe tė punės, e nė veēanti nė
kulturė.


Tė kujtojmė se edhe me rastin e tragjedisė sė Gėrdecit, gjakovarėt
ishin tė parėt qė filluan aksionin e dhurimit tė gjakut dhe ndihmave
tjera pėr banorėt qė pėsuan nė kėtė tragjedi.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:22 am

IOM-i trajnon kosovarėt pėr migrim tė rregullt

Prishtinė, 6 nėntor - Ndalimi i migrimit ilegal dhe promovimi i atij tė
rregullt i ka mbledhur nė njė trajnim pėr njė javė rresht pėrfaqėsues
ndėrkombėtarė dhe vendorė tė Organizatės Ndėrkombėtare pėr Migrim
(IOM), dhe tė institucioneve tė ndryshme tė vendit.
Koordinatori
i projektit pėr Kosovės (IOM), Sheremet Kukaj, ka thėnė se ky trajnim
synon ngritjen e kapaciteteve kombėtare pėr menaxhimin e migrimit pėr
punė nė Ballkanin Perėndimor”.
Menaxheri i programit IOM Accra dhe trajneri, Joseph Rispoli, ka thėnė
se u ka ofruar informata tė shumta pjesėmarrėsve tė trajnimit rreth
ēėshtjes sė migrimit.
Pjesėmarrės nė kėtė trajnim kanė qenė punonjės tė Ministrisė sė Punės
dhe Mirėqenies Sociale, asaj tė Punėve tė Brendshme, tė Drejtėsisė,
Ministrisė sė Ekonomisė e Financave, tė Administrimit tė Pushtetit
Lokal, pastaj tė instituteve tė ndryshme, si RIINVEST-i, Fakulteti
Ekonomik, ai Juridik, Oda Ekonomike e Kosovės, Aleanca Kosovare e
Biznesit, KMLDNJ, Qendra pėr Mbrojtjen e Grave e Fėmijėve dhe
pėrfaqėsues tė Ambasadės Zvicerane.
Projektin e kanė financuar Komisioni Evropian, Zyra Federale pėr Migrim
e Zvicrės, Zyra Federale pėr Migrim dhe Refugjaėt e Gjermanisė,
Ministria e Punėve tė Jashtme e Italisė dhe Qeveria e Lihtenshtajnit.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:22 am

Sejdiu: Zgjedhjet test i madh i demokracisė pėr ne

Nė prag tė zgjedhjeve komunale tė sė dielės presidenti i Republikės sė
Kosovės, Fatmir Sejdiu iu ėshtė drejtuar me njė mesazh qytetarėve tė
Kosovės, ku vlerėson zgjedhjet komunale tė sė dielės jetike pėr vendin
tonė.
Nė mesazhin e tij, presidenti Sejdiu pasi ka shfaqur
falėnderimet ndaj qytetarėve “pėr kulturėn dhe qytetarinė qė keni
treguar gjatė njė muaji, sa zgjati fushata e parė parazgjedhore qė pas
shpalljes sė pavarėsisė sė vendit”, ua rikujtoi atyre se “Zgjedhjet
lokale tė 15 nėntorit janė njė test i madh i demokracisė pėr tė gjithė
ne, ndaj ju thėrras sėrish qė kėtė tė diel, nė mėnyrė masive, tė dilni
nė vendvotime dhe tė pėrcaktoni vetė se kush do t’ju prijė nė qytetet
tuaja gjatė katėr vjetėve tė ardhshėm ... Ato janė njė test i
rėndėsishėm edhe pėr proceset e mėtejme tė integrimit nė Bashkimin
Evropian, nė NATO dhe nė institucionet e tjera ndėrkombėtare”.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi