Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tregime Islame ...

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:50 pm

Mėsime nga jeta e Muhammed AliutNgjarja vijuese ndodhi kur vajza e Muhammed Aliut arriti ne shtepi e veshur ne menyre jomodeste. Dhe ja si e pėrshkruan ngjarjen njera nga vajzat e tij;

Kur me ne fund arritem, shoferi na shoqeroi se bashku me motren time te vogel Lejlen ne suiten e babait tim. Si zakonisht babai fshihej pas deres dhe qėndronte ne pritje pėr te na friksuar. Ne shkėmbyem puthje dhe pėrqafime aq sa mundeshim gjate dites. Babai hodhi njė vėshtrim goxha te forte ne ne, pastaj me mori ne prehrin e tij dhe me tha dicka qe kurre nuk do ta harroj. Me shikoi drejte ne sy dhe me tha,

“Hana, ēdo gje qe Allahu e ka bėrė te vlefshme ne kete bote ėshtė e mbuluar dhe e veshtire pėr ta arritur.

Ku i gjen diamantet?

Thelle ne brendėsi te tokes, te mbuluar dhe te mbrojtur.

Ku i gjen xhevahiret?

Thelle ne brendėsi te oqeanit te mbyllur dhe te mbrojtur ne guaskat e bukura.

Ku i gjen Florinjėt? ?

Thelle ne miniera te mbuluar me shtresa te gurit. Kerkohet punė dhe mund pėr t’i arritur.

“ Me shikoi me njė seriozitet dhe me tha. Trupi yt ėshtė i shenjte, Ti vlen shumė me shumė se sa diamantet dhe xhevahiret, dhe pėr kete duhet te mbulohesh.”Burimi: Marre nga libri : Me shumė se hero: Leksionet e jetes se Muhammed Aliut nga kendveshrimi i vajzes se tij

Perktheu Naim Berisha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:51 pm

ĒFARĖ KĖRKON LYPĖSIAllahu i Madhėrishėm nė Kur’anin fisnik urdhėron e thotė:

“Andaj, jepja tė afėrmit atė qė i takon, e edhe tė varfėrit edhe udhėtarit, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ata qė veprojnė pėr hir tė All-llahut dhe tė tillėt janė ata tė shpėtuarit.” (Er Rrum, 38 )

Para disa dite u takova me njė njeri i cili njė pjėse tė jetės sė tij, vitet mė tė bukura tė rinisė i kishte kaluar me njė grup besimtarėsh. Ata kishin autoritetin e tyre dhe mėsuesit e tyre. Nė fillim ēdo gjė ishte ideale, por me kalimin e kohės filloi tė ndiej njė zbrazėti e diē mė vonė edhe nė njė mėnyrė i tradhėtuar.

Nuk e kishte tė qartė se ēfarė po ndodhė. Por, kishte vendosur qė edhe mė tej tė sillet nė kėtė grup besimtarėsh. Sa mė tepėr koha kalonte, shkuarja tek kėta shokė dhe dijetarė bėhej mė pak e kėndshme, mė monotone, bile filloi ngadalė tė mungonte nė namaze tė pėrbashkėta.

Filloi tė ēuditej me vetveten, si ndryshoi kaq shumė, si nuk i sjell mė kėnaqėsi dėgjimi i ligjeratave dhe kėshillave tė autoriteteve tė ditura. Vėrtet ata dijnė shumė, kanė mėsuar shumė gjėra pėrmendėsh, posedojnė gjėra me vlerė, por pėr kėtė shoqėrimi me ata filloi tė zbehej dhe kėnaqėsinė e ndiente nė vetmi.

Duke mė treguar ky njeri pėr kėtė qė i kishte ndodhur, u hap me mua dhe nga ai dėgjova kėtė tregim interesant.

Njėher njė i varfėr erdhi te bukėpjekėsi dhe i tha: “Dėhiroj pak bukė ju lutem”. “Sa i menqur je” i tha bukėpjekėsi “vėrtet ke ardhur te bukėpjekėsi i vėrtetė”. Bukėpjekėsi mori librin nga tavolina dhe filloi t’i tregoj lypėsit pėr bukėn. I tregonte pėr miellin dhe elbin, pėr grurin dhe krundet. Aq bukur i fliste pėr kėto gjėra sa qė filloi tė mahnitej me vetveten. Kur ngriti kokėn u habit-pos gjurmės sė parė tė buzėqeshjes nė fytyrė, lypėsi nuk buzėqeshi mė.

“Unė kėrkoj bukė” tha lypėsi. “Ah, ah” pėrsėri tha bukėpjekėsi “Vėrtet je i menēur, eja me mua, ta tregoj furrėn time”. Filloi ta udhėheq nė shumė koridore, ia tregoi enėn ku pėrgatitej buka duke i thėnė: “Askush nuk ka kėtė kapacitet, kemi tė gjitha llojet e bukės pėr ēdo shije…” Mė pas bukėpjekėsi duke hapur dyert impozante tė qelqit tha: “Kjo ėshtė dhoma jonė pėr inspirim”. Bukėpjekėsi “ndiente” se te lypėsi kishte lėnė pėrshtypje tė madhe. Por, lypėsi nuk fliste fare. Bukėpjekėsi e “kuptoi” heshtjen e tij. Duke e pėrqafuar lypėsin sikurse tė njihen qė moti dhe si tė ishin vėllezėr i tha: “Edhe mua mė mahnit kjo sikurse ty” Bukėpjekėsi vazhdoi mė tutje: “Njerėzit me kilometra largė vijnė tek unė. Njė herė nė javė punėtorėt e mi grumbullohen rreth meje pėr tė dėgjuar recetat e mia me vlerė tė paēmuar, librin e recetave tė jetės”

Lypėsi ishte ulur ngase nuk kishte zgjidhje tjetėr pėrpos tė dėgjonte bukėpjekėsin e entuziazmuar. “E di ēfarė dėshiron, dėshiron tė mė dėgjon” i tha bukėpjekėsi. “Unė dėshiroj vetem pak bukė” i tha lypėsi.

“Ah, ah” u pėrgjigj bukėpjekėsi “Sa i menqur je” Pėrsėri e pėrqafoi tė varfėrin dhe e dėrgoi nė paradhomėn e furrės. “Atė qė tani do ta them ėshtė shumė me rėndėsi. E sheh kėtė rrugė? Ka shumė bukėpjekėsa, andaj bėhu i kujdesshėm, ata nuk bėjnė bukė tė mirė. E di, njėri brumit i qet dy lugė krip nė vend se t’i qet njė lugė. Tjetri e nxenė furrėn pėr tre shkallė mė tepėr se sa duhet.

I varfėri i llomitur, u nis drejt rrugės. “A nuk dėshiron bukė?” e pyeti bukėpjekėsi. I varfėri u ndal, duke i ulur supet e shikoi dhe u pėrgjigj: “Tani e humba apetitin”. “Dėm i madh” tha bukėpjekėsi “Si duket njerėzit nuk dėshirojnė bukė tė vėrtetė”

Ndoshta vėrtet ndonjėher dėshirojmė t’i ndihmojmė dikujt, por duhet tė kemi kujdes qė individit t’i japim atė qė i nevoitet. Njėra ndėr gjėrat mė tė stėrholluara te secili individ ėshtė zemra e tij. Atė qė njeriui e flet, zemra ia kėrkon, pėr atė qė njeriu mallėngjehet pėr atė zemra qanė, pėr atė qė njeriu gjurmon pėr atė zemra kėrkon.

Zemra e secilit njeri ėshtė si ena. Rrallė herė kjo enė mbushet. Kur dikush dėshiron tė bisedoj me ne, zemra i kėrkon pėrgjigje, nuk duhet ta rrefuzojmė. Kur dikush na thėrret nė rrugė ose na shikon nė rrugė duhet qė nė njė mėnyrė t’i pėrgjigjemi. Nuk ėshtė me rėndėsi qė tė tregojmė shumė, ose tė tregojmė gjatė, apo tė tregojmė ēdo gjė qė dijmė. Ajo qė ėshtė e nevojshme ėshtė dashuria dhe kujdesi pėr t’ia mbushur zemrėn e tjetrit. Pra, tjetrit duhet ofruar atė qė kėrkon zemra e tij me kujdes, butėsi dhe sinqeritet.

Muhammedi s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtetė Allahu i Madhėrishėm i ka enėt e Tij nė Tokė. Kėto enė janė zemrat, dhe enėt mė tė dashura te Allahut tė Madhėrishėm janė ato mė tė pastrat, mė tė qėndrueshmet, mė tė stėrholluarat” (Shėnon Taberaniu, transmetuar nga Ebu Utbe el-Havelaniu)

Andaj tė varfėrit jepi bukė e mos ia trego bukurinė e furrės. Ndėrsa zemrės sė pėrvuajtur kėshillė tė bukur dhe mirėkuptim
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:51 pm

Iburgosuri mė i vogėl palestinez


Edhe pak javė kanė mbetur qė tė bėhet ndarja e tė burgosurit mė tė vogėl palestinez nga e ėma e tij, pasiqė i kaloi plotė dy vjet nėpėr burgjet e okupatorit nė kushte jashtzakonisht tė rėnda njerėzore dhe psiqike, pėrderisa nė tė njejtėn kohė shumė organizata pėr tė drejta janė duke bėrė ēmos qė tė sigurojnė lirimin edhe tė sė ėmės gjithashtu.

Fillimet e kėtij tregimi kthehen nė para tri vitesh kur forcat e okupatorit e arrestojnė qytetaren Menal Ganim tė qytetit Tulkerem tė cilės mė pas i gjykohet me katėr vjet burg. Dhe nuk kaloi njė vit nga arrestimi, ajo e lindi Nur-in e vogėl i cili tash mė i afrohet moshės dy-vjeēare e cila nė tė njejtėn kohė edhe ėshtė kohėzgjatja mė e madhe nė tė cilėn ligji izraelit i lejon fėmijės tė qėndrojė me tė ėmėn brenda nė burg.

Kurse Menali (28 vjeēare) i ka katėr fėmijė dhe ėshtė e arrestuar qė mė 17 Prill 2003 dhe ėshtė njėra nga nėntė nėnat e arrestuara nė burgjet e okupatorit nė kohėzgjatje tė ndryshme, larg fėmijėve tė tyre.

Ligji izraelit i len nėnat me fėmijėt e posalindur ndėrmjet dy alternativave: ose nxjerrjen e tė posalindurit jashtė burgut ose qėndrimin e tij bashkė me tė dy vjet, dhe nuk lejon lėvizjen e tij nga prehėri i nėnės brenda burgut nė prehėrin e tė afėrmve tė tij jashta burgut dhe anasjelltas.

Dhe gjatė gjithė kohės sė arrestit qė e ka kaluar fėmiu prapa grilave nuk i ėshtė lejuar babait tė tij qė ta marė nė prehėr dhe ta pėrkdhelė, pėrderisa vėllezėrit e tij tjerė tė vegjėl mezi e presin ēastin nė tė cilin do tė njoftohen me vėllaun e tyre mė tė vogėl i cili nuk njeh kėnd pėrveē tė burgosurave (gra) dhe mureve tė burgjeve.

Rrethana tė ashpra

Nė mėnyrė tė pėrgjithėshme, voglushi Nur dhe e ėma e tij vuajnė sikur edhe tė burgosurat (gra) tjera nga mungesa e ushqimit, e kujdesjes shėndetėsore dhe e ndalesės sė vizitės sė tė afėrmve tė tyre. Madje drejtoria e burgut izraelit "telmund" shkon edhe mė larg se aq, atij i ndalohen futjet e lojėrave fėmijėrore.

Avokatja e klubit "el esir elfilistinij (i burgosuri palestinez), Fatime Niēe thotė se Menali kėto ditė ėshtė duke pėrjetuar njė periudhė tė vėshtirė psiqike duke i numėruar ditėt e mbetura tė cilat e bashkojnė atė me foshnjen e saj sepse mė 10 tetorin e ardhshėm ėshtė e caktuar ndarja e tij nga e ėma.

Avokatja pohon se rrethanat nė tė cilat jeton Nuri nuk janė tė natyrshme nga aspekti shėndetėsor dhe psiqik sepse atij i mungon shėrimi dhe ushqimi siē i mungon gjithashtu edhe ajrosja ngaqė atij dhe tė ėmės sė tij nuk u lejohet "ajri i pastėr" mė tepėr se dy orė nė ditė.

Ajo vazhdon dhe thotė se nėna ėshtė nė mes tė dy alternativave dhe se qė tė dyja janė tė hidhura. Ajo i shpreson lirinė foshnjės sė saj jashta burgut nė mesin e familjes dhe tė afėrmve tė tij qė tė njihet me ta por nė kėtė rast ai do tė jetė larg tė ėmės dhe do tė pėrmallohet pėr tė dhe nuk do tė ketė mundėsi qė ta shohė pėrveēse si "vizitor" pas dritares. Dhe nė tė njejtėn kohė ajo dėshiron qė ai tė ngelė pranė saj por nė kėtė rast ai do tė jetė larg familjes sė tij, nė njė sipėrfaqe prej 3x3m, duke i munguar edhe tė drejtat mė elementare.

Ajo vazhdoi se qėndrimi i fėmijės nė burg gjithsesi se do t'i lėnė pasojat e tij negative nė psikozėn e fėmijut, veēanėrisht kur drejtoria e burgut nuk e pėrjashton atė nga vuajtjet e dėnimeve sa qė lodrat qė i dėrgohen nuk ia len tė gjitha por vetėm njė edhe atė nėse dėshiron lodrėn tjetėr i mundėsohet vetėm me ndėrrim tė asaj qė e ka pas mė parė dhe kėshtu atij i ngelėn nėpėr duar vetėm njė lodėr.


Endėrra pėr lirimin e tė dyve

Ndėrkaq Naxhi Mahmud Ganim, i ati i voglushit dhe bashkshorti i tė burgosurės Menal, jeton nė pritje dhe ėshtė duke i shkrirė mundėsitė maksimale nėpėr organizata tė ndryshme pėr tė drejta qė ta sigurojė vendimin e lirimit tė bashkėshortes sė tij me foshnjėn e saj qė tė plotėsohet gėzimi familjar.

Ai pohon se atij nuk i ėshtė lejuar qė ta marė voglushin e tij nė prehėr dhe ta pėrqafojė qė nga momenti i lindjes dhe se ka plas nė vaj kur e ka parė fėmijėn e vet prapa xhamit tė trashė nė njė nga vizitat qė ua ka bėrė nė burgun "telmund" duke mos mundur as ta pėrkdhelė e as ta pėrqafojė, duke sqaruar se fėmijėt tjerė mezi e presin ēastin kur da takojnė vėllaun e tyre tė katėrt tė burgosur; Nur.

Moslejimin e tij qė ta shohė fėmijėn e tij, Naxhiu e konsideron si njė pjesė e luftės psiqike qė e ushtrojnė autoritetet okupuese kundėr palestinezėve, duke kėrkuar nga tė gjitha anėt qė kanė tė bėjnė mė kėtė nė mes tė cilave edhe autoritetet palestineze dhe organizatat pėr tė drejta qė tė kushtojnė mundin e tyre maksimal pėr lirimin e nėnės dhe foshnjės sė saj qė tė gėzohet shtėpia e tij.

Naxhiu pyetet se a do tė ketė mundėsi Nur-i tė jetojė nė mėnyrė tė natyrshme me vėllezėrit e tij tjerė apo jo? Dhe si do tia bėjė me tė kur tė pyesė pėr tė ėmėn dhe tė kėrkojė kthim te ajo duke mos e ditur se ajo ėshtė e privuar nga liria?

Edhe Nevini 10-vjeēare mezi e pret lirimin e vėllaut tė saj tė vogėl duke thėnė se ėndėrra e saj ėshtė qė ta bartė atė dhe ta thirrė pas njė privimi qė ka zgjatur plot dy vjet, pėrderisa edhe fėmijėt tjerė e pyesin babain e tyre pa ndėrprerė se kur do tu kthehet e ėma. O Zot, ndihmoi kėsaj familje dhe liroi ata! Amin.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:52 pm

Rrėfimi i njė motre"Grat dhe fėmijėt e shtėpis vrapuan me tmerr shkallėve tatpjet.Nė katin e fundit, gjendeshin dy dhoma tė vogėla dhe njė paradhomė e ngusht,ndėrsa qileri i cili kishte tė njėjtėn madhėsi ishte i zbrazėt.Nė kėtė dhomė jemi fshehur 24 vetė sė bashku me 8 fėmijė .

"Hapat ndėgjoheshin para derės dhe pastaj u ndėgjuan zėrat e dy ose tre burrave.Pėr disa sekonda para sė tė hapej dera, ne u munduam qė tė falemi duke qenė nė kėmbė... por pastaj pamė fytyra tė tmerrėshme qė na shikonin.

"Fėmijet u muarrėn prej nesh, duke bėrtit. Qka kishim ne pėr tė bėrė? Rri qetė! Shpreso! Bėnė dua! O Allah, tė lutem mbroj fėmijėt.

"Unė shikoja nė heshtje,derisa bėhej shkatrrim.Shkatrrimi ishte pjes normale e taktikės sė tyre frikėsuese.Nė disa mėnyra , na tėrhiqeshin zhagas dhe na hudhnin shkallėve dhė disa prėj neve u muarrėn jasht. Ka qenė rreth orės 15 dhe dielli ishte shumė i nxeht. Al Anba’in zihej."

"Rrobat e Nadias ishin shkyer dhe ajo nuk kishte kėpuca nė kėmbė- flokėt e saj gjendeshin nė gjdo vend! Ajo ende mbante foshnjėn e saj shumė afėr veti, dhe lotėt e kishin goditur atė dhe fytyra e saj ishte e paluhatshme. Duar tė tmerrshme dhe tė gjata u zgjatėn pėr ta arritur atė dhe ajo ju lutej pėr jetėn e foshnjės sė saj! Unė rastėsisht ndija tė ftohėt.Unė fillova me kujdes tė shkoj tėrheqazi kah Nadia, me duart e mija tė hapura. Dikund nė thellsi tė mendjes sime, kisha njė mendim se ndoshta mė sėpaku do tė kisha mundėsi qė ta marr fėmijun.Derisa unė ia lėshova njė shikim fytyrės sė Nadias, ata e kishin ngulur fėmijun nė njė bajonet tė tyre.Nėna e tij lėshoj bėrtimėn mė tė tmerrshme, para se tė hudhej pėr dysheme! Allahu Ekber! Allahu Ekber! Allahu Ekber! gjaku shpėrthej nga plagėt e shumta te saj. Syt e saj ishin tė zi dhe ajo nuk ishte mė. Shpirti i saj u lirua.

"Ishte rendi im tani! Ata rastėsisht u trazuan nga diqka qė unė smund ta shihja.Unė u tėrhjeka nė heshtje zvarr nė tė djatht dhe kuptova se Naxhla ishte nė ballkonin e katit tė gjasht.Ajo nuk kishte asgjė veshur pėrveq kamishės (fustan i gjatė).Ajo ngjitej lart, nė skaj dhe qėndroi aty, si nė staz, kėmbėt e saja tė gjveshura dhe tė nxira dridheshin.Duke kėrcyer, ajo e luti Allahun qė tė ia fal.

"Unė fillova qė tė vrapoj kah rruga kryesore, por ishte e kot. Unė u lidha mbrapa automjetit ushtarak, ku gjendeshin edhe 11 gra tjera, motra Muslimane.Tė gjitha neve na ishte hequr mbuloja e jashtme qė ishte modestia jonė!!!

"Kampet Pėrqėndruese qė ishin nėn tokė nė shkretin, mė sė shumti ju pėrngjajn xhehenemit nė tokė.Ato janė tė errėta, dhe gjdohere me shumė njerėz tė grumbulluar dhe erė tė keqe dhe tė ndyt. Na shikojn 24 orė nė ditė, duke u kėnaqur me kėnaqėsi tė prishur gjatė mjekimeve dhe qėshtjeve tona private.Ushqimi ynė zakonisht ka qenė njė enė me fasule duke gurgulluar, dhe njė pjes tė bukės sė thatė, nė ditje.Fasulja gurgullonte sepse ishte zier para 3 ose 4 ditė pėrpara dhe ėshtė lėnė nė diell qė tė fermentohet.
"Dhunimet dhe rrahjet janė pjes normale tė sė pėrditshmes nė kėto gropa tė xhehenemit.Por skena mė e rėnd ka qenė, kur jemi detyruar qė tė parakalojm tė xhveshura dhe zvarr, pran qelijave dhe vėllezėrit tanė silleshin qė ta deshmojn "sportin e pėrditshėm"!!!

"Ndoshta ju mund tė pyetni, qfar krimi kemi bėrė! Mos ishim ne terrorist? Mos ishim fajtore pėr tradhti? Mos kemi vrar tė tjerėt?" Jo, ne nuk i kemi bėrė asnjėrėn nga kėto gjėra! Krimi i vetėm ka qenė, nėse mund te thuhet tė jetė ashtu, ka qenė fakti se ne ishim (dhe ende jemi) Muslimane qė e praktikojn fenė, elhamdulilah.Disa prej neve ka ndodh qė tė jemė grat e vėllezėrve praktikues Musliman.

"Ne nuk ishim tė njohura nė publik se kemi folur haptazi, por ne takoheshim gjdo mbrėmje pėr namaz me xhemat dhe qė tė lexojm Kuran, ne kėrkonim nga fėmijėt qė mos ta lėnė namazin duke qenė nė shkoll, dhe vajzat tona sikurse ne bartnin hixhab.

"Burrat tonė u zhdukėn pa gjurmė, fėmijėt tanė pėrqeshen dhe nėnqmohen dhe ndonjeher ia ndalojn shkollimin. Ne jemi objekt pėr gjdo lloj dhe pėr tė gjitha tė cekurat barbare tė mėparshme, dhe sot ky ėshtė Egjipti.

"Si e lodhur por Muslimane me plotbesim dhe praktikim, nė emėr tė tė gjitha motrave tjera unė kėrkoj mbrojtjen e vėllezėrve tanė, ku pas tė gjithave , Allahu thotė, janė tė drejtat tona.Ne ju bėjmė lutje qė tė gjithė juve."
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:52 pm

Djali i Lordit Bird pranon Islamin


Jonathan Birt, djali i Lordit Bird, ish-drejtori i pėrgjithshėm i BBC pranon Islamin

E hėnė, 18 Shkurti 2008 16:10

Xhonatan Bėrt (Jonathan Birt), djali i Lordit Bird dhe Ema Klark (Emma Clark), mbesa e ish- kryeministrit liberal Herbert Asquith janė vetėm dy prej 14.000 anglezėve kryesisht tė elitės tė racės sė bardhė qė janė konvertuar nė Islam.
Nė studimin e parė autoritativ tė kėtij fenomenit, tė kryer prej 'The Sunday Times' gjatė kėtij viti, disa njerėz tė pasur, tė famshėm, tė popullarizuar dhe pasardhės tė figurave tė larta qeveritare kanė pėrqafuar besimin islam pasi janė zhgėnjyer nga vlerat pėrėndimore.

Studimi i ri nga ana e Jahjas (dikur Xhonatan) Birt, djali i Lordit Bird, ish-drejtori i pėrgjithshėm i BBC, siguroi tė dhėnat e para tė sigurta mbi temėn e ndjeshme tė transferimit tė kristianėve nė Islam.

Ai pėrdori regjistrimin mė tė fundit tė popullsisė pėr tė konkluduar se tani ekzistojnė 14.200 anglezė tė konvertuar nė Britani.
Duke folur pėr herė tė parė publikisht rreth besimit tė tij, Birt argumentoi se sė pari duhet tė shfaqet njė figurė frymėzuese, e ngjashme me tė konvertuarin amerikan Malkom X pėr Afro-Karaibikėt nėse nė stadin tjetėr, duhet tė ndodhė njė kthim masiv midis anglezėve tė bardhė.
Na nevojiten figura tė rėndėsishme tranzicionale pėr tė shpjeguar diēka tė huaj (si Islami) nė tė folurin e pėrditshėm, citohet tė ketė thėnė Birt prej 'Times', doktoratura e tė cilit nė Universitetin e Oksfordit ėshtė mbi muslimanėt e rinj britanikė.
Imazhi i Islamit i projektuar prej lėvizjeve politike islamike nuk ėshtė shumė atraktiv –thotė ai.
Fillimisht, Birt tha se nuk pati arsye koherente pėr konvertim, por 'unė mendoj se ishte thellėsia, ekuilibri dhe koherenca e plotė e mėnyrės muslimane tė jetesės e cila mė bindi mua.'

Ema, stėrgjyshi i sė cilės ishte, kryeministri liberal Herbert Asquith, qė e mori pėrsipėr Britaninė gjatė luftės sė parė botėrore, tha: 'Ne jemi aktualė, unė shpresoj se kjo nuk ėshtė njė mėnyrė kalimtare'.
Klark e cila ndihmoi pėr projektimin e njė kopshti islamik pėr princin e Uellsit nė Highgrove, ėshtė tani duke ndihmuar nė krijimin e njė kopshti tė ngjashėm pėr njė xhami nė Woking Surrey.
Islami ėshtė miratuar edhe nė zemėr tė Qeverisė. Mbretėresha ka aprovuar dispozita tė reja pėr tė lejuar stafin musliman nė Pallatin Bukingam (selinė qendrore tė Mbretėrisė Britanike) pėr tė ndjekur faljet e tė sė premtes nė xhami.
Shkolla me financim shtetėror nė Londėr e themeluar prej Jusuf Islamit, mė parė Cat Stevens, ka bėrė qė futbollistėt kryesorė tė sigurojnė ndikim model.
Kėtė shkollė e kanė frekuentuar edhe Nikolas Anelka, sulmuesi i Manēester Sitit dhe "Fredi" (Omer) Kanoute i Totenhem Hotspur-it.
Kjo prirje ėshtė duke i inkurajuar liderėt muslimanė tė cilėt janė tė bindur se kthimi i figurave prominente tė shoqėrisė do tė ndihmojė pėr tė mbrojtur njė komunitet tė stigmatizuar (damkosur) prej "terrorizmit dhe fundamentalizmit".
Komuniteti ka qenė vėnė nė shėnjestėr padrejtėsisht dhe kėto zhvillime e inkurajojnė atė nė kėtė kohė tė vėshtirė – ėshtė shprehur kryetari aktual i imamėve dhe Kėshillit tė xhamive, Zaki Badavi.
alb-selefet
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:52 pm

I vetmi vend qė unė shkoj nga kėtu ėshtė Xhenneti


Njė vėlla nga Jemeni na tregon se si ai e la familjen dhe shkoi qė tė luftoi nė Irak... Nga mbrendėsia e dhomės ,nė njė shtėpi nė Fallugj ndėgjohej njė zė i bukur duke lexuar ajete nga Kurani dhe duke qajtur."Nė qoftė se etėrit tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregėtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, se i dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, dėgjohej zėri atėherė, pritni derisa All-llahu tė sjellė vendimin e Tij. All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur.
Dhoma ishte gjysmė e ndriquar,muret ishin tė zbrazta pėrveq njė fotos nga Meka e cila varej nė murė.

Nė mes tė dhomės gjindej vetėm njė qylym pėr tu falur. Kallashnikovi dhe njė qantė e mbushur me municion ishin tė mbėshtetura pėr muri.

Nė dyshek gjindej njė njeri duke e mbajtur nė njėrėn dorė njė Kuran tė vogėl ndėrsa nė tjetrėn tesbit. Nganjėher zėri nuk i ndėgjohej nga eksplodimet tė cilat ndėgjoheshin.

Pasi e perfundoi ,u ngrit ,i zgjati duart lart dhe filloi tė bėjė dua."O Allah ,Ti i cili e ke bėrė qė Pejgamberi s.a .v.s. tė dalė fitues nga lufta kundėr pabesimtarėve ,bėna edhe neve fitues nga kjo luftė kundėr Amerikės. O Allah shkatėrro Amerikėn dhe ndihmuesit e saj nė gjdo vend.O Allah bėna tė dobishėm nė fenė tėnde."

Njė njeri i gjatė i dobėt me njė mjekėrr tė rrallė - ka ardhur nė Fallugj para gjashtė muajsh. Disa ditė i ka kaluar duke e ndarė dhomėn me luftėtarėt tjerė derisa nuk i ndan nėpėr grupe tė shpėrndara nėpėr njėsite tė muxhahidėve. Ai ishte me njėsitin Teuhid uel Xhihad nė pėrendim tė Fallugjės, ku para disa ditėsh ishte zhvilluar betej e ashpėr.

Derisa ishte me Arabėt tjer dhe me Irakianėt, i dhanė nder qė tė bėhet imam pėr shkak tė zėrit tė bukur qė kishte. Mė padurim duke i pritur Amerikanėt jashtė bunkerit mė tregoi ngjarjen e tij. Ai tha se nuk ishte kėtu se e donte vdekjėn si vdekje ,por se e shef shehadetin ibadetin mė tė lartė.

Ka qenė nxėnės nė shkollėn Islame nė Jemen, e saktėsisht nga kryeqyteti Sana , i cili studionte shkollėn e sherijatit ka gjashtė vite ndėrsa ndėrkoh punonte si vozitės i minibusit qė ta mbante gruan e tij shtatėzėne dhe pes fėmijėt.

Pėr herė tė parė kur ka provuar tė shkoj nė Irak qė tė luftoj kundėr Amerikanėve ka qenė fillimi i luftės nė Irak, para 18 muajve.
Kamė pas dėshir tė luftoj pėr Islam.E kam njohur njė nga Jordani icili ma bleu bileten pėr Siri dhe mi dha 100 $. Derisa ai mė voziti deri te aeroporti.

Kur arrita nė aeroport kam qenė i ndaluar nga policia qė tė shkoj me tutje.

"Kisha tė veshur njė turban dhe njė kmish tė gjatė, mė pyetėn pse shkoj nė Damask- thashė se shkoj tė punoj. Mė pyetėn se qka tė punosh. I thash tė punoj nė shpėtimin e shpirtit timė. Atėherė mė kthyen mbrapa."

Pastaj na bėri mė shenjė pėr pantollonat e tij tė lirė dhe tha:"Kėsaj radhe morra mėsim dhe i bleva kėta."

Atė vitė u kthye nė shtėpi te familja e tij, duke harruar Irakun dhe Xhihadin. Por skandali me tė burgosurit nė Abu Graib siq thotė ai mė zgjoi.

Gruaja e tij, gjithashtu nxėnėse e mėsimeve Islamike e nxiti qė ti braktis tė gjitha dhe tė shkoj nė Xhihad nė Irak.

Mė tha kur kėtė ia bėjnė vėllezėrve tanė po qka ndodh me motrat qfarė veprojn me to. Paramendo motrat e tua dhe mua qė tė na dhunojnė derrat pabesimtar Amerikan .

Pėrnjehėr e kuptoi gabimin e tij dhe e kaloi natėn duke qajt - tregon ai.

Ditėn tjetėr i huazoi disa tė holla pėr rrugė - rrugėn qė ai e pėrshkruan si tė fundit. E kishte tė njohur emrin e personit qė nevojitej ta kontaktonte nė Alepp nė Siri, dhe i clili duhej ta ndihmonte ta kalonte kufirin.

Askujt nuk i thash asgjė, pėrveq gruas sime. E hauzova nga shokėt njė vetur dhe shkuam pėr tė bler. Mi bleu dy palė pantollona dhe njė kėmish tė mbrendshme. Pastaj shkuam nė shtėpin e babait tim. Nga nėna kėrkova qė tė ma bėjė hallall nėse diqka keq i kam bėrė. Pyeti pse. Nuk i thash asgjė ,thash se vetėm dua hallallin nga ti dhe babai.

Mė pyeti mos ndoshta jam duke shkuar nė Bagdad. I thash se nuk shkoj. Atėher mė pėrqafoi dhe filloi tė qaj.

Pastaj vazhdon ky Muxhahid - si u kthye nė shtėpi dhe i ka kaluar qastet e mbetura me gruan dhe fėmijėt, tė cilėt as qė kanė mundur ta mendojn se kjo ishte nata e fundit me babain e tyre.

"Vajza ime e dashur erdhi mu ul nė prehėrin tim edhe fjeti. Pastaj i hapi sytė e saj dhe tha abi unė tė dua''

Nepėr vaj ai vazhdoi:''A e dinė kėto janė punėt e shejtanit i cili dėshiron tė ma zbut zemrėn dhe tė mė kthej mbrapa nė shtėpi. I vetmi vend qė unė shkoj nga kėtu ėshtė Xhenneti.''

Kur mberriti nė Damask kuptoi nga rrjetet e tjera tė Xhihadit se Sirianėt kanė forcuar masat e sigurimit nė kufij.

Muxhahidėt e tjer pritnin nėpėr apartmanet e vogla nė Damask, Alepp dhe nė Hams. Pas njė muaji e kuptoi se njeriu i cili ka punuar pėr kalimin e njerėzve pėrtej kufirit nė realitet punon pėr policin sekrete , duke ia dorėzuar Muxhahidėt policis.

Pati sukse qė tė ikė nga ai vend dhe tė arrij deri te njė xhami nė Alepp, ku e njohti njė Sheih tė ri i cili i premtoi qė tė arrij nė Irak.
Pastaj ka qenė i dėrguar te njė grup tjetėr dhe i vendosur nė njė shtėpi tė vogėl ku qėndroi me muxhahidėt tjerė dy javė.

Njė natė e kanė dėrguar deri te njė fshat nė veri tė kufirit tė Siris: "Erdhėn dhe na thanė se sot do ta kalojm kufirin. Ishte e frikėshme. Duhej qė tė qėndronim tė shtrir qetė nė shkretėtir derisa kalonin helikopterėt Amerikan. I kaluam dy netė nė fshatin nė kufi pastaj na dėrguan te njė fshat tjetėr qė tė bėjmė ushtrime luftarake. Shumica e vėllezėrve qė ishin prezent nuk kishin mbajtur asnjėher pėrpara armė nė dorė.

Unė kisha dije qė ta pėrdori AK-47 pas disa ditėve erdhėn dhe thanė se kanė nevoj pėr ushtarė qė tė shkojn nė luftė - nė njė qytet nė veriperėndim tė Bagdatit.

Atje iu bashkangjitėm minibusit pėrplot me luftėtar Arab duke udhėtuar atė natė me ata. Kanė qenė tė pėrcjellur nga dy vetura siq thotė ai ,njėra ka qenė e policis.

Pėrnjėherė e nxorri njė kuran nga xhepi dhe tha: Kur kam qenė nė Siri i kam blerė shtat kopje tė kėtij ,e kam shkruar emrin e gruas time dhe pes fėmijėve tė mi nė secilin ndėrsa nė tė shtatin e kam lėnė tė zbrazėt - Sepse nuk i kam treguar gruas emrin pėr fėmijėn e palindur. Pas kėsaj mė ka thirrur gruaja kur jam pėrgaditur ta kaloj kufirin dhe mė ka thėnė se nė tė e ka shkruar emrin'' Shehid.''

Ndėrsa ne shtojmė: pėr njė bashkėshorte tė kėtill nevojitet njė burrė Muxhahid si ky...
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:53 pm

LETRA E FUNDITIshte njė kohė kur unė nuk ekzistoja fare. Nuk e di si u bė puna,por Allahu zbriti mėshirė pėr prindėrit e mi dhe filloi krijimin tim. Jetoja nė njė shtėpi tė vogėl tė mbrojtur mirė me tri lloje muresh tė vendosura njėra pas tjetrės. Ishte errėsirė, por megjithatė e pėlqeja atė jetė, ngase pa u lodhur fare haja dhe pija sa ma donte qejfi, lėvizja vetėm atėherė kur mė mpihej trupi ose kur dėshiroja tė vallėzoja nėn ritmin e zemrės sė nėnės sime. Por, nuk u bė shumė kohė kur diēka mė trazoi. Shtėpia po me lėkundej dhe kishte vendosur tė mė dėbonte jashtė, sikur ishte mėrzitur me mua. E po ē’tė bėja, pasi nuk kisha mundėsi tė rezistoja, vendosa tė merrja njė rrugė tė gjatė dhe aq tė vėshtirė saqė kur dola nė kėtė jetė fillova tė qaja me tėrė forcėn time.
Tani gjithēka ishte ndryshe, nga ajo dhomė e vogėl kalova nė njė mė tė madhe, nė tė cilėn kishte gjėra shumė tė ēuditshme,madje edhe qoshe e skuta nė tė cilat do tė mund tė lėndohesha. Mė bartnin nga dora nė dorė, ndėrsa unė vazhdoja tė qaja,, thjesht nuk ndihesha komod dhe kisha nga pak te ftohėt. Mė nė fund mė morėn dy duar tė buta dhe mė mbėshtetėn nė njė kraharor tė ngrohtė ku po ndodhte diēka e ēuditshme, prandaj pushova sė qari dhe fillova ta vėshtroja situatėn. Fillova tė ndjeja ritmin e njėjtė me tė cilin vallėzoja atje nė shtėpizėn time, pėr tė cilėn veē kisha filluar tė pėrmallohem. Ishte zemra e saj e cila nga gėzimi sa nuk pėlciste.
“O Zot,thash me vete, jam e lodhur dhe kam uri, nuk di si t’ia bėj, jam aq e pafuqishme.”Por ende pa pėrfunduar sė menduari, ajo filloi tė mė ushqente. Ishte kjo dhurata e parė qe mora nė jetėn time. E hapa njėrin sy qe ta shikoja, ishte aq e lodhur ,ndėrkaq fytyra i shkėlqente nga gėzimi. Edhe unė isha e gėzuar, andaj nuk thash gjė tjetėr pėrveēse “Elhamdulilah” dhe nuk mėrzitesha qė nuk mė kuptoi kush pėrveē Allahut, madje nuk mėrzitesha mė as pėr kasollėzėn time sepse kėtu rritesha mė shpejt, kisha hapėsirė mė shumė e mbi tė gjitha isha nė shoqėri tė mirė dhe ēdo herė njoftohesha me miq tė rinj, thjesht mė pėlqente tė rrija kėtu.
Koha fluturonte, e unė ndiqja hapat e saj. U shoqėrova me njė “tė panjohur” dhe fillova ta harroja besėn qė ia kisha dhėnė Krijuesit tim. Mė nuk mė pėlqenin dhuratat e nėnės, nuk i doja pėrkėdheljet e saj, ai ritmi qė mė pėlqente dikur tani mė dukej monoton. As ushqimet e saj nuk i doja mė,tani ato i zėvendėsoja me pije e pluhura tė ndryshme me tė cilat ngopesha shpejt dhe kaloja ne “botėn e lumturisė sė pafundme”.
Por, kjo jetė e shfrenuar nuk zgjati shumė. U sėmura rėndė sa qė nuk ngrihesha dot nė kėmbė,”shoku im” e kishte pėrfunduar misionin e tij dhe mė braktisi nė momentet mė tė vėshtira tė jetės sime. Isha njė trup i shtrirė nė krevatin e spitalit dhe gjithēka rreth meje ma pėrkujtonte luftėn pėr jetė a vdekje. Si nė agoni i kujtoja ēastet e mira tė rinisė sime edhe pse ishin tė pakta. Tani fillova tė ndjeja keqardhje pėr nėnėn time, mė mungonte dashuria e saj, pėrkėdheljet dhe fjalėt e ėmbla, lotėt e ngrohta qė rridhnin faqeve tė rrudhura kur mė shihte tė katandisur nė kėso gjendje, tani mė mungonte edhe ritmi i zemrės sė saj qė gjithė kėto vite kishte rrahur vetėm pėr mua. Gjithēka qė kisha lėnė prapa mė mungonte, edhe babai tė cilit ia kujtoj vetėm varrimin, atėherė kur isha vetėm 5 vjeē, por..., e pamundur, e pamundur tė kthehem prapa dhe tė iki nga njė pėrfundim i tillė kaq i errėt tė cilin e kisha ndėrtuar vet me duart e mia. E si mund tė jetohet mbi muret qė ndėrtohen me
shishe dhe gota alkooli, me shiringa droge..., si mund tė jetohet ne kasollet e rrėnuara nė shoqėri me djallin, mė thoni ju lutem a quhet jetė ajo qė jetohet larg Krijuesit tėnd, larg jetės reale. Ah, sikur tė mund tė kthehesha..., por e di qė nuk mundem, prandaj do tė doja nė kėto momente tė kisha njė zė tė fuqishėm e tė bėrtisja me tėrė forcėn time dhe t’u them tė gjithėve “mėsoni nga gabimet e mia, mos i braktisni ata qė ju duan mė sė shumti, Allahun nė radhė tė parė, e mė pas nėnėn tuaj, mos e zini shejtanin pėr mik..., se me tė vėrtetė qenka i keq njė pėrfundim i tillė.”
Tė dashur vėllezėr dhe ju motra tė ndershme, po ua lė amanet letrėn time qė ta lexoni dhe t’ua mundėsoni edhe tė tjerėve ta lexojnė duke e shpėrndarė kėtė shkrim te ata qė i njihni dhe te ata qė nuk i njihni.

Shpresa Basholli
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi