Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Botė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:04 am

Obama diskuton pėrforcimin e masave kundėr terrorizmit


Presidenti Obama tha se organet e zbulimit kishin
informacione rreth njė sulmi tė mundshėm terrorist ndaj objektivave
amerikanė. Por ai tha se askush nuk vuri nė vijė tė gjitha tė dhėnat.“Qeveria amerikane pati informacion tė mjaftueshėm pėr tė zbuluar
komplotin dhe mundėsisht pėr tė penguar sulmin nė ditėn e
Krishtlindjeve. Por organet e zbulimit dėshtuan nė kėtė pikė.”

Ai tha se organet e zbulimit duhet dhe do tė punojnė mė mirė, duke
thėnė se flitet pėr jetė amerikanėsh. “Do ta pranoj se zbulimi pėr nga
vetė natyra ėshtė jo i pėrkryer. Por po qartėsohet gjithnjė e mė shumė
se informatat nuk u analizuan tėrėsisht. Kjo ėshtė e papranueshme dhe
nuk do tė toleroj.”

Presidenti foli pas njė takimi tė gjatė me pjesėtarė tė rėndėsishėm
tė kabinetit dhe drejtues agjencish tė pėrfshira nė aspekte tė ndryshme
tė aviacionit dhe anti terrorit.

Ai tha se ata shikuan rezultatet e dy studimeve qė ai kishte
urdhėruar menjėherė pas tentativės terroriste: njė rishikim i
procedurave tė kontrolleve nėpėr aeroplanė dhe njė tjetėr rreth listėt
sė kompjuterizuar qeveritare tė individėve qė mund tė pėrbėjnė rrezik.
/VoA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:05 am

Asnjė i burgosur i Guantanamos mė nė Jemen


SHBA nuk do tė transferojė mė nė vendlindjet e tyre
jemenas qė ndodhen nė kampin e tė burgosurve nė Guantanamo. Kėtė e bėri
tė ditur Presidenti i SHBA-sė Barack Obama si konsekuencė nga tentativa
pėr sulm nė njė avion nė Detroit.Anėtarė tė rrjetit terrorist El Qaeida nė Jemen kishin marrė
pėrsipėr organizimin e sulmit qė dėshtoi. Obama theksoi se njėkohėsisht
ėshtė i vendosur nė synimin e tij qė kampi i Guantanamos tė mbyllet sa
mė shpejt tė jetė e mundur.

Gati gjysma e rreth 200 tė burgosurve nė kampin nė Kubė janė me prejardhje nga Jemeni. /DW/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:06 am

Mbyllet aeroporti, lėngu i dyshimtė del mjaltė


Nė njė aeroport tė Kalifornisė u ndėrpre trafiku ajror pėr shkak tė njė lėngu tė dyshimtė nė njė valixhe.Autoritetet pastaj mėsuan se lėngu ishte vetėm mjaltė.
Zyrtarėt thanė se shishet fillimisht dolėn pozitive nė testet pėr
TNT, dhe dy nga rojet u sėmurėn pasi u ekspozuan ndaj tyre. Mė pas,
kontrolli vėrtetoi se pėrbėrja nuk ishte e dėmshme.

Zyrtarėt thanė se hetuesit po pėrpiqen tė pėrcaktojnė nėse nė mjaltė
ose nė valixhe ka pasur ndonjė substancė tjetėr qė ka shkaktuar
keqkuptimin.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:51 am

SHBA-Rusi, bisedime produktive mbi ēarmatiminShtėpia
e Bardhė tha se negociatorėt amerikanė dhe rusė kanė zhvilluar bisedime
produktive pėr tė arritur njė marrėveshje tė re mbi ēarmatimin
bėrthamor.
Moska dhe Washingtoni po pėrpiqen tė hartojnė
paktin qė do tė zėvendėsojė marrėveshjen e arritur nė vitin 1991 dhe qė
pėrfundoi nė dhjetorin e kaluar, tė njohur me shkurtesėn START.

Shtėpia e Bardhė tha se James Jones, kėshilltari pėr siguri
kombėtare i presidentit Obama dhe shefi i shtabit tė ushtrisė
amerikane, admirali Mike Mullen zhvilluan bisedime dy ditore me dyer tė
mbyllura me kolegėt e tyre rusė nė Moskė. /REL/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:51 am

Obama kėrkon shpjegime nga KinaGrindjet
amerikano - kineze pėr internetin vazhdojnė tė ashpėrsohen. Presidenti
amerikan Barack Obama foli i shqetėsuar pėr sulmet pirateske tė bėra
nga Kina kundėr koncernin amerikan Google.

Presidenti
amerikan tha se pret shpjegimet pėrkatėse nga Kina, shpjegoi njė
zėdhėnės i Shtėpisė sė Bardhė. Ministria e Jashtme amerikane bėri ndėr
tė tjera tė ditur se midis diplomatėve amerikanė dhe atyre kinezė janė
mbajtur takime pėr tė diskutuar pėr sulmet nė internet.

Nė njė fjalim tė mbajtur nė Washington, ministrja e Jashtme
amerikane Hillary Clinton i kėrkoi firmave tė internetit nė SHBA qė t`i
kundėrvihen rregullave tė censurės tė vendosura nga regjimet autoritare
nė botė.

Njė zėdhėnės i ministrisė sė Jashtme nė Pekin deklaroi se SHBA-ja
duhet tė pushojė sė shfrytėzuari tė ashtuquajturėn liri nė internet,
pėr tė bėrė fajėsime tė padrejta tė Kinės. Njė gazetė shtetėrore e
kritikoi Clintonin pėr "imperializėm informativ". /DW/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:52 am

Biden nė Bagdad pėr inkurajim tė pajtimitZv/presdienti
amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime nė Bagdad me udhėheqės tė
lartė irakianė dhe tė OKB-sė nė pėrpjekje pėr tė zgjidhur njė
mosmarrėveshje qė kėrcėnon zgjedhjet parlamentare nė mars.

shumė se 500 kandidatė, midis tyre disa sunitė tė njohur, janė
skualifikuar nga listat pas dyshimeve se janė besnikė tė partisė Bath
tė nxjerrė jashtė ligjit, ish parti e Sadam Huseinit. Shumica e
shiitėve qė dominojnė qeverinė janė kundėr rehabilitimit tė ish
bathistėve.

Korrespodenti i BBC-sė nė Bagdad thotė se ndėrsa vizita e zotit
Biden mund tė mos sjellė rezultate tė dukshme, ai do tė bėjė tė qartė
dėshirėn e Washingtonit qė zgjedhjet tė sjellin pajtim kombėtar, kėshtu
qė trupat amerikane tė fillojnė tėrheqjen nė njė situatė tė qėndrueshme
nė vend. /BBC/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:52 am

Ngrihet shkalla e paralajmėrimit prej terrorit nė Britaninė e MadheNė Britaninė e Madhe u ngrit shkalla e paralajmėrimit prej terrorit. Kėtė e bėri tė ditur ministri i Brendshėm Alan Johnson.
Ai
nuk pėrmendi arsye konkrete pėr vendimin pėr tė shpallur shkallėn e
dytė mė tė lartė tė alarmit dhe tėrhoqi vėmendjen tek qendra e analizės
pėr terrorizmin. Ajo vėzhgon gjendjen e pėrgjithshme tė kėrcėnimit dhe
i shpreh rekomandimet mbi bazėn e disa faktorėve.

Sipas raporteve tė medieve britanike, ngritja e shkallės sė
paralajmėrimit nga terrori nga „i konsiderueshėm“ nė „serioz“ do tė
thotė qė „me shumė gjasa“ njė sulm terrorist ėshtė i afėrt. Megjithatė,
Johnson e hodhi poshtė kėtė vlerėsim. /DW/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:52 am

Paneli pėr klimėn pranon gabimin pėr HimalajeInformacioni
se akujt e Himalajeve do tė mund tė shkrihen deri nė vitin 2035 ėshtė
“njė gabim pėr tė ardhur keq”, tha Raxhendra Paēauri.
Paēauri,
drejtuesi i panelit tė Kombeve tė Bashkuara pėr klimėn, tha se gabimi
ėshtė rrjedhojė e mosndjekjes sė procedurave gjatė analizės sė
situatės. Ky element pėrfshihej dhe nė arsyetimin e dhėnies sė ēmimit
Nobel pėr Paqe pėr panelin nė vitin 2007.

Paēauri theksoi se nė raportin pėr ngrohjen globale mundėsia pėr
gabime tė tjera ishte minimale pėr tė mos thėnė e pamundur. /REL/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:53 am

Haiti i jep fund operacioneve tė kėrkimitOKB
ka bėrė tė ditur se qeveria nė Haiti ka deklaruar se operacionet e
kėrkimit tani kanė pėrfunduar, 11 ditė pas tėrmetit qė shkatėrroi
vendin. Autoritete tė OKB-sė thonė se 132 vetė janė nxjerrė tė gjallė
nga gėrmadhat, dy tė fundit tė premten.
Pėrpjekja kryesore
do tė drejtohet tani nė rindėrtimin e infrastrukturės sė shkatėrruar tė
vendit. Disa tenda gjigande janė ngritur nė disa zona tė kryeqytetit,
Port au Prince.

Mė herėt, disa artistė tė famshėm nė botė morėn pjesė nė njė
aktivitet pėr mbledhje fondesh pėr viktimat. Shfaqja e titulluar
"Shpresė pėr Haitin" u drejtua nga aktori amerikan George Clooney, i
cili tha se haitianėt kishin nevojė tė dinin se nuk ishin vetėm. /BBC/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:53 am

Ukrainė: Janukovic jep betimin mė 25 shkurt


Parlamenti i Ukrainės do tė emėrojė me 25 shkurt nė postin e
presidentit fituesin e zgjedhjeve, Viktor Janukovic.Deputetėt
vendosėn me njė shumicė prej 238 votash qė politikani i njohur si pro
rus tė japė betimin me kėtė datė.

Janukovic fitoi mė 7 shkurt zgjedhjet presidenciale tė balotazhit
kundėr kryeministres Julia Timoshenko.

Timoshenko nuk ka pranuar humbjen e saj dhe ka paralajmėruar se kėtė
tė martė do tė ngrejė padi zyrtare kundėr rezultatit tė ngushtė
zgjedhor. /DW/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:54 am

Biden kritikon Cheney pėr ēėshtjet e sigurisė


Nėnpresidenti amerikan, Joe Biden tha se ish nėnpresidenti
Dick Cheney ose ėshtė i keqinformuar ose po keqinformon publikun nė
kritikat e tij ndaj vendosmėrisė sė administratės Obama pėr tė luftuar
terrorizmin.Nė njė intervistė qė i dha televizionit, Biden
tha se Cheney po pėrpiqet tė rishkruajė historinė.

Ish nėnpresidenti Cheney vazhdon tė jetė kritiku kryesor republikan i
politikave tė presidentit Obama pėr sigurimin kombėtar. Chaney ka thėnė
se presidenti Barack Obama pretendon se Shtetet e Bashkuara nuk janė
luftė me terroristėt dhe se pėr pasojė amerikanėt janė mė pak tė sigurt.

Por sipas nėnpresidentit Biden, Shtetet e Bashkuara kanė patur mė
tepėr sukses nė asgjėsimin e udhėheqėsve tė al-Qaidės gjatė
administratės Obama se sa gjatė viteve kur nė Shtėpinė e Bardhė ishin
presidenti George Bush dhe nėnpresidenti Cheney.

Biden tha se forcat amerikane kanė eliminuar 12 nga tė 20 udhėheqėsit
kryesorė tė al-Qaidės. /VoA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:54 am

Kryeministri izraelit nė Rusi pėr ēėshtjen bėrthamore tė Iranit


Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ndodhet nė Rusi
ku pritet tė kėrkojė sanksione ndėshkuese ndaj Iranit lidhur me
programin e tij tė debatueshėm bėrthamor. Netanyahu mbėrriti nė Moskė
sot herėt dhe do tė takohet me presidentin Dmitri Medvedev dhe
kryeministrin Vladimir Putin pėr bisedime rreth programit bėrthamor
iranian.Kryeministri izraelit pritet tė ushtrojė presion
ndaj udhėheqėsve rusė pėr tė hequr dorė nga planet pėr ti shitur Iranit
teknologji kundėr raketave. Netanyahu tha tė dielėn se duhet vendosur
trysni e fuqishme ndaj Iranit, qė tė detyrojnė atė vend tė ndalojė
pasurimin e uraniumit, proces i cili mund tė pėrdoret pėr prodhimin e
armėve bėrthamore.

Javėn e kaluar, ai bėri thirrje pėr sanksione tė rrepta dhe tė
menjėhershme ndaj Iranit. Irani e konsideron Izraelin njė armik kryesor,
dhe presidenti iranian Mahmoud Ahamdinejad ka bėrė thirrje qė Izraeli
tė fshihet nga harta. /VOA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:55 am

20 tė vdekur si pasojė e njė aksidenti hekurudhor nė Belgjikė


Si pasojė e pėrplasjes mes dy trenave nė afėrsi tė
Brukselit sipas njoftimeve tė mediave humbėn jetėn sot tė paktėn 20
njerėz dhe u plagosėn shumė tė tjerė.Kėshtu njofton kanali
televiziv belg VRT i cili citon kryetarin e bashkisė sė qytetit Halle ku
ka ndodhur aksidenti.

Nė stacionin hekurudhor 15 kilometra nė jugperėndim tė kryeqytetit
belg ka ndodhur pėrplasja mes dy trenave rajonalė. Si pasojė ėshtė
ndėrprerė pėrkohėsisht qarkullimi i trenave edhe nė vijat e gjata si ajo
mes Brukselit dhe Parisit.

Shkaqet e fatkeqėsisė nuk dihen ende. /DW/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:55 am

Perėndimi dėnon Iranin pėr gjendjen e tė drejtave tė njeriut


Pėrfaqėsuesit e disa vendeve Perėndimore shprehėn
shqetėsime rreth gjendjes me tė drejtat e njeriut nė Iran, sidomos pa
zgjedhjeve tė kontestuara presidenciale tė vitit tė kaluar.Kritikat
u bėnė nė mbledhjen e Kėshillit pėr tė Drejtat e Njeriut tė OKB-sė nė
Gjenevė.

Shtetet e Bashkuara e dėnuan shtypjen e dhunshme tė protestuesve, dhe
thanė se Irani duhet t'i ndėrpresė gjykimet pas zgjedhore, dhe t'i japė
fund keqtrajtimit tė gazetarėve.

Kanadaja tha se Irani duhet ta pezullojė dėnimin me vdekje kundėr tė
miturve dhe gjithashtu kundėr tė burgosurve politikė. /rel/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:56 am

Libia ndalon vizat pėr evropianėt, pėrveē britanikėve


Njė zyrtar libian thotė se Libia nuk po u jep mė viza
udhėtimi shtetasve tė Bashkimit Evropian, pėrveē atyre nga Britania.
Zyrtari i paidentifikuar nuk dha arsye pėr pezullimin e vizave dhe
qeveria libiane nuk ka bėrė komente zyrtare pėr kėtė njoftim.Agjencia
e lajmeve Reuters thotė se Ministria e Jashtme italiane e ka konfirmuar
vendosjen e kėsaj mase. Gazeta libiane Oea thotė se ndalimi i vizave
mbulon zonėn e Shengenit, e cila pėrfshin gjithashtu edhe vendet
jo-anėtare tė BE-sė, Zvicrėn, Islandėn dhe Norvegjinė.

Ky vendim pason masėn e marrė kohėt e fundit nga Zvicra pėr tė mos
lejuar futjen e 188 libianėve nė territorin e vet.

Libia dhe Zvicra janė bllokuar nė njė mosmarrėveshje diplomatike
lidhur me ndjekjen penale tė dy biznesmenėve zviceranė nėn akuzat pėr
praktika tė jashtėligjshme biznesi dhe thyerjen e afatit tė vizės.

Tė dy ata u ndaluan disa ditė pasi Hanibal Gadafi, djali i
udhėheqėsit libian Moamar Gadafi, u arrestua nė Gjenevė nėn akuzat se
kishte keqtrajtuar njė punonjės.

Akuzat u hodhėn poshtė mė pas, por Libia u pėrgjigj me njė numėr
masash hakmarrėse, duke ndėrprerė furnizimet me naftė pėr Zvicrėn dhe
duke tėrhequr depozitat nga bankat zvicerane. /VoA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:56 am

NYT: Arrestohet komandanti i lartė taliban Mullah Baradar


Sipas sė pėrditshmes New York Times, komandanti i lartė
ushtarak taliban ėshtė zėnė nė Karaēi tė Pakistanit, nė njė ndėrhyrje tė
fshehtė tė forcave tė inteligjencės sė Shteteve tė Bashkuara dhe
Pakistanit.Duke cituar zyrtarė qeveritarė amerikanė, New
York Times, raporton se komandanti taliban, Mullah Baradar, gjendet nė
arrest nė Pakistan dhe ai po merret nė pyetje nga inteligjenca amerikane
dhe pakistaneze.

Gazeta e pėrshkruan Mullah Baradarin si numrin dy tė talibanėve, pas
Mullah Muhamed Omarit, ndihmėsit tė Osama bin Ladenit.

Njė zėdhėnės i talibanėve e ka hedhur poshtė raportin, duke thėnė se
Mullah Baradar ėshtė ende nė Afganistan, duke organizuar nė mėnyrė
aktive aktivitetet ushtarake dhe politike tė grupit.

Shtėpia e Bardhė dhe CIA kanė refuzuar tė japin komente lidhur me
raportin, ndėrsa Pentagoni nuk ka pasur koment tė menjėhershėm.

Lajmi pėr kėtė arrestim arriti nė periudhėn e ofensivės sė shkallės
sė gjerė tė NATO-s kundėr bazės sė talibanėve nė provincėn Helmand nė
Afganistan, e cila hyri nė ditėn e katėrt. /REL/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:56 am

Sauditėt kanė rezerva ndaj sanksioneve mbi Iranin


Ministri i jashtėm i Arabisė Saudite ka hedhur dyshime mbi
efektin e mundshėm qė mund tė kenė sanksionet mbi Iranin rreth programit
tė tij bėrthamor.Princi Saud al-Faisal deklaroi kėtė nė
njė konferencė tė pėrbashkėt me sekretaren amerikane tė shtetit, Hillary
Clinton.

Ai tha se kėrcėnimet qė pėrbėn Irani kėrkonin masa mė tė shpejta se
sa sanksionet.

Sanksionet, tha ai pėrbėjnė njė zgjidhje afatgjatė por situata
aktuale sipas tij ka nevojė pėr zgjidhje mė tė menjėhershme.

Princi saudit nuk e bėri tė qartė se ēfarė strategjie sugjeronte ai
mirėpo tha se pėrpjekjet e amerikanėve pėr tė spastruar Lindjen e Mesme
nga armatimi bėrthamor do tė duhej tė pėrfshinin edhe Izraelin. /BBC/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:57 am

Clinton: Njoftimi pėr pasurim – lėvizje provokuese e Iranit


Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, e vlerėsoi
si “lėvizje provokuese” informatėn e Iranit dėrguar Agjencisė
Ndėrkombėtare pėr Energji Atomike, pėr pasurimin e uraniumit nė shkallė
mė tė lartė.“Tash Irani e ka informuar Agjencinė
Ndėrkombėtare pėr Energji Atomike se do tė fillojė prodhimin e uraniumit
tė pasuruar nė shkallė mė tė lartė. Ky njoftim ėshtė lėvizje provokuese
nė kundėrshtim tė rezolutave tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė
Bashkuara. Qeveria e Iranit e di se kjo rrezikon krijimin e mė tepėr
jostabiliteti rajonal dhe do tė rezultojė me izolim nė rritje”, tha
Clinton, nė njė konferencė pėr shtyp nė Rijad tė Arabisė Saudite.

Mė tutje, ajo theksoi se Shtetet e Bashkuara “po punojnė aktivisht me
partnerėt rajonalė dhe ndėrkombėtarė” pėr tė pėrgatitur dhe
implementuar masa tė reja pėr ta bindur Iranin qė ta ndryshoj kursin e
tij. /REL/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:57 am

Sėrish viktima civile nga sulmet e ISAF-it nė Afganistan


Trupa mbrojtėse ndėrkombėtare ISAF vrau sėrish gabimisht
civilė nė jug tė Afganistanit.ISAF njoftoi se gjatė njė
sulmi nga ajri tė kryer nė krahinėn Kandahar u vranė pesė dhe u plagosėn
dy njerėz.

Po ashtu mėsohet se sulmi nuk ishte pjesė e ofensivės "Mushtarak" nė
krahinėn fqinje Helmand. Atje tė dielėn sipas tė dhėnave tė ISAF-it, u
vranė 12 civilė tė pafajshėm.

Njė raketė e lėshuar kundėr talibanėve kishte pėrfunduar gabimisht nė
njė shtėpi banimi. /DW/

avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:57 am

Maoistėt vranė 24 policė gjatė njė sulmi nė Indi


Maoistėt vranė 24 policė gjatė njė sulmi mbi bazėn policore
nė lindje tė Indisė, lajmėruan sot disa persona zyrtarė. Paraprakishtė
ėshtė lajmėruar se nė sulmin e djeshėm ka pasur 17 viktima, por nė
bazėn, e shndėrruar nė fushėbetejė tė vėrtetė, u gjetėn edhe shtatė
kufoma.Rreth 20 kryengritės nė motoēikleta hapėn zjarr mbi
policinė dhe hedhėn bomba, me ē’rast erdhi deri te zjarri nė bazėn
Shilda, qė gjendet nė rreth 170 kilometra nė jugperėndim tė Kalkutės,
kryeqytet i shtetit Bengali Perėndimor.

Nė bazėn, nė momentin e sulmit, ka pasur rreth 100 policė dhe pjesėtarė
tė forcave tė sigurisė.


Ky ėshtė sulmi mė i madh i maoistėve mbi forcat indiane tė sigurisė qė
nga korriku i vitit tė kaluar, kur pjesėtarėt e kėsaj guerile ekstreme
majtiste vranė 30 policė gjatė dy sulmeve tė ndara nė shtetin fqinjė
Ēatisgar.Tetorin e kaluar 17 policė u vranė nė perėndim tė vendit. /Makfaks/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:58 am

Ahmadinejad: Kush do vėrė sanksione, do tė pendohet


Presidenti i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad, bėri tė ditur se
negociatat rreth propozimit pėr shkėmbimin e uraniumit po vazhdojnė. Ai
tha se vendet qė do tė pėrpiqen tė vendosin sanksione tė reja mbi Iranin
do tė pendohen pėr veprimet e tyre.“Nėse dikush do tė
veprojė kundėr Iranit, pėrgjigjja jonė nuk do tė jetė si nė tė kaluarėn
kur ne kemi reaguar me kėshilla dhe shpjegime. Ne do tė pėrgjigjemi me
reciprocitet dhe do tė pendohen”, tha Ahmadinejad.

Kombet e Bashkuara i kanė ofruar Teheranit ta pasurojė uraniumin nė
njė vend tė tretė, duke adresuar shqetėsimet e Perėndimit se Irani synon
prodhimin e armėve bėrthamore.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton nė Xhedah tė Arabisė
Saudite e quajti Iranin “mbėshtetėsin mė tė madh tė terrorizmit nė
botė”. Ajo shtoi se qėllimi nuk ėshtė vetėm tė kemi njė Iran pa armė
bėrthamore, por gjithė rajonin e Lindjes sė Mesme pa armė bėrthamore.
/REL/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Botė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi