Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Bukuria e Hixhabit

Shko poshtė

Bukuria e Hixhabit

Mesazh nga NoOrA prej Tue Oct 20, 2009 10:23 am

Me tė vėrtetė hixhabi ėshtė dritė dhe shkėlqim ...
Falenderimet i takojnė vetėm All-llahut, paqja dhe mėshira e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhammedin salall-llahu alejhi ve selem mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė e pasojn sunnetin e tij... dhe mė pas:

Me tė vėrtetė hixhabi ėshtė dritė dhe shkėlqim ... rreze tė vendosura nė fiqirimin e qiltėrt ... akide (besim) e shėndosh ... pastėrti e shpirtit ... ngase ajo ėshtė shenjė e udhėzimit dhe qėndrueshmėris, si dhe simbol i nderit dhe krenarisė ... dhe nuk ėshtė diē tjetėr pėrveē se njė pasqyrė qė me formėn e saj dhe rrezet e saj shfaq bukurin e sheriatit dhe madhėshtinė e dinit.

E ēfarė ėshtė hixhabi pėrpos se diq qė nė vete bart bukuri, dhe arriti gradėn, vlerėn e kėsaj madhėshtie. Me tė vėrtetė ajo ėshtė njė cop stofi – sikur ēdo cop tjetėr – dhe veshje – si ēdo veshje tjetėr – mirėpo ajo me pamjen e saj tė rrallė, tė shkėlqyeshme dhe synimin e qartė, tė vendosur dhe tė plotė bart nė vete pėrbėrje tė shumta tė bukurisė tė cilat burojnė nga shpallja e Udhėzuesit dhe ligjet e Zotit tė robėrve. Pėr kėtė shkak pra bukuria e saj ia kalon ēdo cope dhe ēdo veshje.

Motra ime : Vetėm se tė takon ty tė krenohesh me kėtė dritė qė tė ka dhuruar All-llahu, dhe tė takon ty qė ta ngresh kokėn me qėndrueshmėrinė dhe dinjitetin tėnd para thirėsve tė devijimit. Ngase me tė vėrtetė ti je mė e bukur, mė e lartė, mė e pastėrt, mė e qiltėrt, mė e dėlirė, dhe mė burimore. Gjithsesi se duhesh qė tė shpejtosh nė thirrjen (da'wen) drejt kėsaj drite, me tė cilėn dritė All-llahu Subhanehu ve Teala tė ka zbukuruar.

Motėr muslimane: Paramendo tė kundėrtėn ; shumtimin e zhveshjesh, pamjen e keqe tė saj dhe gjithė atė qė bartė nė vete: nėnqmimin e vlerave kundėrshtimin me dinin (fenė), kalimin e kufijve tė All-llahut Subhanehu ve Teala. Gjithashtu nė vete bartė pamje tė meshkujve, koktulėsi, mangėsi tė turpit dhe nderit, prishje, shkatėrrim i moralit dhe etikės, dhe nuk bartė diē qė mund tė mburet me tė, pėrpos se shėndrohet nė njė figur e pa vlerė e ngjyrosur me makiazhe tė ndryshme ... Bartėsin e saj e shėndron nė shėnjestėr tė vėmendjes e cila vazhdimisht shėtit nė vendet ku ka pėrzierje tė gjinive. E gjithė kjo nuk ėshtė diē tjetėr pėrpos se pasim i udhėheqėsit tė papastėrtisė, simbolit tė sė keqes, nėnqmimit – Shejtanit/ mallkimi i All-llahut qoftė mbi tė – pra zhveshja ėshtė prej pasimit tė tij, imitimit qorazi tė perėndimit tė prishur, prej devijimit tė tij dhe armiqėve tė All-llahut. Ndėrkaq atėherė kur gruaja muslimane anon drejt ngritjes sė vlerave dhe nderit duhet tė largohet dhe tė distancohet nga ai (shejtani), ngase ai ėshtė rrugė e devijimit, sherrit, si dhe rrugė pėr nė zjarr tė ferrit (xhehenemit). Ēvlerėson nderin dhe moralin e saj, e poshtėron dhe ia humb vlerat, e bėn atė si njė gjė e lirė pėr thirrėsit e sherrit, prishjes, si dhe ekspozim para syve lakmues e grabitēarė.

Paramendo shumtimin e zhveshjes dhe pasojat e saj; se si pronarėt e saj i ka shėndrruar nė njė gjė e pa vlerė dhe e lirė, dhe nuk ka mbetur gjė tjetėr pėrpos se tė shfaqet nė reklamat e ndryshme tregtare, nė salonet e qethjes (berberave), apo nė ambalazhet e shumta te shampove ... e nė shumė gjėra tė tjera.

Andaj motėr muslimane falenderoje All-llahun Subhanehu ve Tela pėr bukurinė e hixhabit tėnd dhe ndėgjo dėshminė e armiqėve, gjithsesi se ėshtė e vėrtetė ajo qė dėshmuan ata ; Thotė njė shkrimtare e njohur angleze nė thėnien e saj, e cila ėshtė publikuar nė njė gazetė angleze ku thotė : "Do tė ishte shumė mė mirė qė bijat tona tė punojn nė shtėpitė e tyre si shėrbėtore mė mirė, mė pak telashe dhe mė pak probleme, nė vend se sa ata tė punėsohen nė kompani tė ndryshme, ku vajzat shėndrohen nė makinė tė cilės i humbė gjithė fuqia, pamja, shėndeti, vlerat, nderi dhe shumė gjėra tė shtrenjta dhe me vlerė deri nė fund tė jetė sė saj.
Ah, sikur tė kishin qenė vendet tona si vendet muslimane, nė tė cilat egziston vlera, virtyte, nderi. Me tė vėrtetė ėshtė turp pėr vendet angleze se bijat e veta i bėn shembėlltyrė i poshtėrimit me pėrzierjen e tepėrt tė gjinive. Pėr ēfarė ne nuk mundohemi qė bijėn tonė ta bėjmė tė punon atė qė i takon natyrė sė saj tė pastėrt, tė kujdeset pėr shtėpinė e saj, e punėn qė nuk i pėrket asaj t'ia len gjinis sė kundėrt/meshkujve/. Dhe e tėrė kjo pėr shpėtimin e nderit dhe vlerės sė saj."

Motra ime: Mendo nė lidhje me kėtė dėshmi dhe kuptimin qė bart nė vete. Tė drejton dhe tė udhėzon nė vlera dhe pozita mė krenare dhe mė e shtrenjt tek gruaja, dhe se me tė vėrtetė Islami ėshtė ai i cili prodhon kėta vlera e jo perėndimi - me atė qė thėrret nė zhveshje, dhe ēvlerėsim. Gratė e perėndimit vetėm se i ka goditur shkatėrrimi dhe turpi, qė i ka bėrė tė jetojn vazhdimisht nė fatkeqėsi dhe humbje shpresash, qė nuk u dihet rruga e mbarimit tė tyre. Dhe me tė ka arritur nė fėlliqje, lakuriqėsi, zhveshje, deri nė atė gradė saqė tek ata janė paraqitur sėmundje tė ndryshme qė nuk u dihet shėrimi e as ilaqi i tyre.

Vetėm se i ka udhėzuar Islami muslimanėt drejt rrugės sė patėrtisė dhe paqes.

Ka thėnė i Lartmadhėruari:

"... E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkonie pas perdės (hixhabit) , kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre..." (El Ahzab 53)


Motėr muslimane: Nė urdhėrat e All-llahut Subhanehu ve Teala bėhu e qėndrueshme, dhe nė ndalesat e Tij e shpejtė ashtu siq garohet pėr tė mirė, me shpresa pėr vlera tė larta, e mallėngjyer drejt ahiretit, duke ia kthyer shpinėn dunjasė.

Me tė vėrtetė kėto gjėra ta bėjn obligim ty miqėsimin e All-llahut dhe dashurinė e Tij, dhe atėherė kur All-llahu tė don vendos nė ty pranimin tek gjitha krijesat nė sipėfaqen e tokės. Dhe ti shėndrohesh e dashur tek njerėzit nga shkaku se Ai Subhaneh, e barazoj dhe e vlerėsoj pastėrtinė tėnde mbrenda dhe jashtė.

Mbulohu me moral tė lart prej sinqeritetit, besnikėrisė, emanetit, turpit, pėruljes, durimit, dhe le tė jet Kur'ani edukata yte. Emanet pėr ty motėr, vizitėn e tė afėrmėve, bėmirėsinė ndaj prindėrve se me tė vėrtetė ndaj atyre dyve ke hak tė madh.

Nė mes tė syve tu vendose librin e All-llahut dhe sunnetin e tė Dėrguarit tė Tij salall-llahu alejhi ve selem nė vepra, nė fjalė dhe :

"Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i Dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." (El Ahzab 36)

Pėrkujto se ti je prodhuese e gjeneratave, edukatore e burrave dhe se me tė vėrtetė pėmirėsimi ummetit ėshtė nė pėrmirėsimin tėnd, prishja e tij ėshtė nė prishjen tėnde, ngritja e tij ėshtė nė ngritjen tėnde, ngase ti je pėrgjegjėse para All-llahut pėr hixhabin tėnd, burrin tėnd, fėmijėt tu, si dhe fėmijėt e familjes tėnde.

All-llahu e din mė sė miri dhe salavatet dhe selamet qofshin mbi Muhammedin salall-llahu alejhi ve selem, familjen e tij dhe shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė e pasojn sunnetin e tij.


avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi