Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Mė pėrkujtoni mua, Unė ju Pėrkujtoj juve...

Shko poshtė

Mė pėrkujtoni mua, Unė ju Pėrkujtoj juve...

Mesazh nga NoOrA prej Tue Oct 20, 2009 10:19 am

Falėnderimi i takon Allahut, Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon Allahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė Ai, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut, qė ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij. Lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, mbi familjen dhe shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata tė cilėt i pasojnė ata me tė mira, deri nė Ditėn e Gjykimit. Falėnderimi i qoftė Allahut, qė na ringjalli pasi na bėri tė vdekur dhe tek Ai ėshtė tubimi. Falėnderimi i qoftė Allahut, qė ma mbrojti trupin tim, ma ktheu shpirtin tim dhe na mundėsoi qė ta pėrmend Atė…. I Madhėruar qofsh, na ruaj prej dėnimit tė zjarrit!

Zoti ynė, na i fal mėkatet tona dhe pas vdekjes na bashko me tė mirėt.

Zoti ynė,na jep atė qė nėpėrmjet tė dėrguarve tė Tu na e premtove dhe mos na turpėro nė Ditėn e Kiametit; me tė vėrtet Ti je Ai qė nuk e shkel premtimin.O Zoti im,mė bėj mua prej atyre qė pendohen dhe mė bėj prej atyre qė pastrohen.O Zoti im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė tė mos shkoj nė humbje (dalalet),e as dikush tė mos mė dėrgojė nė humbje; kėrkoj mbrojtjen Tėnde tė mos rrėshqas (nga e vėrteta) e as tė bėj qė dikush tė rrėshqasė; kėrkoj mbrojtjen Tėnde, qė tė mos dėmtoj askėnd e as dikush tė mė dėmtojė mua; kėrkoj mbrojtjen Tėnde, qė tė mos sillem si injorant e as ndaj meje tė sillet dikush si injorant.O Zoti im,mė jep dritė nė zemrėn time, nė gjuhėn time, nė tė dėgjuarit tim, nė shikimin tim, mė bėj dritė pėrmbi mua, edhe nėn mua, nga ana ime e djathtė dhe nga ana ime e majtė, para dhe prapa!O Zoti im, ma ndriēo varrin tim dhe mi ndriēo eshtrat e mia.

Kėrkoj prej Allahut tė Madhėrishėm, me Fytyrėn e Tij tė ndershme dhe fuqinė e Tij tė pėrhershme tė mė mbrojė prej shejtanit. O Zoti im, mi hap dyert e mėshirės Sate.O Allahu im, jepi Muhamedit ndėrmjetėsim dhe nderim dhe ngrite atė nė vendin e lavdishėm, tė cilin ia ke premtuar!Me tė vėrtet namazi im, kurbani im, jeta dhe vdekja ime janė vetėm pėr Allahun, Zotin e tė gjitha botėve. O Zoti im, Ti je Sundimtar i ēdo gjėje, s'ka tė adhuruar pėrveē Teje, Ti je Zoti im dhe unė jam robėresha Jote. I kam bėrė dėm (zullum) vetes dhe i pranoj mėkatet e mia, pra, mi fal tė gjitha mėkatet, sepse mėkatet nuk i fal askush tjetėr pėrveē Teje.Mė udhėzo mua tek morali mė i mirė, sepse tek morali mė i mirė nuk udhėzon askush tjetėr pėrveē Teje dhe largoje nga unė sjelljen e keqe, sepse atė se largon askush tjetėr pėrveē Teje;Ty tė pėrgjigjem me respekt dhe me kėtė jam i lumtur;e gjithė e mira ėshtė nė duart e Tua, kurse e keqja s'ka vend te Ti (s'gjendet te Ti );me Ty mbrohem dhe te Ti kthehem.I Lavdėruar dhe i Lartėsuar je, kėrkoj falje nga Ti dhe te Ti pendohem. Kėrkoj mbrojtjen e Allahut prej shejtanit: nga mendjemadhėsia e tij, pėshtyreve ( fjalėve) tė tij dhe ēmenduria e tij!Ty tė takon falėnderimi; Ti je i vėrtetė dhe premtimi Yt ėshtė i vėrtetė, fjala Jote ėshtė e vėrtetė, takimi Yt ėshtė i vėrtetė, Xheneti ėshtė i vėrtetė, Zjarri ėshtė i vėrtetė, Pejgambertė janė tė vėrtetė, Muhamedi ėshtė i vėrtetė, Kiameti ėshtė i vėrtetė.Mi fal mėkatet e mia tė mėparshmet dhe tė tanishmet, ato qė i kem bėrė fshehurazi dhe haptazi! Ti je i Pari dhe Ti je i Fundit, s'ka tė adhuruar tjetėr me tė drejtė pėrveē teje; Ti je Zoti im.I Lartėsuar qofsh , o Allah, Zoti ynė, Ty tė takon falėnderimi.O Allah,mė fal mua! O Zoti im, mi fal mua tė gjitha mėkatet e mia, ato qė janė pak dhe tė tjerat qė janė shumė, tė parat dhe tė fundit!

O Zoti im, tė lutem me anė tė kėnaqėsisė Sate tė mė mbrosh nga hidhėrimi Yt dhe me faljen Tėnde nga dėnimi Yt. Kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga Ti, unė nuk mund tė tė madhėroj siē e meriton Ti;Ti je i Madhėruar ashtu siē e ke pėrshkruar Veten!O Zoti im, mė fal, mė mėshiro, mė udhėzo, mė forco nė fe, mė jep shėndet, mė jep furnizim. Pėrshėndetjet, namazet dhe tė gjitha mirėsitė i takojnė Allahut. Le tė jetė paqja mbi ty o Pejgamber (i Zotit ), paqja le tė jetė mbi tė gjithė ne dhe mbi tė gjithė robėrit e mirė tė Allahut!O Zot, lartėsoje Muhamedin, bashkėshortet e tij dhe pasardhėsit e tij, siē i pate lartėsuar familjen e Ibrahimit dhe bekoje Muhamedin, bashkėshortet e tij dhe pasardhėsit e tij, siē i bekove familjen e Ibrahimit. Vėrtetė Ti je i Lavdėruar dhe i Madhėruar!O Zoti im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde prej dėnimit nė varr dhe prej dėnimit tė xhehenemit, si dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga sprovat e jetės dhe tė vdekjes, dhe nga e keqja e fitnes sė Dexhalit!"O Zot im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga mėkatet dhe nga borxhet (ndaj njerėzve). O Zoti im, mė ndihmo tė pėrmendi e tė falėnderoj dhe mė mundėso qė tė adhuroj sa mė mirė!O Zoti im, kėrkoj prej Teje Xhenetin dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga Zjarri!O Zoti im, me diturinė Tėnde mbi fshehtėsitė dhe me fuqinė Tėnde mbi krijesat, tė lus tė ma zgjatėsh jetėn pėrderisa Ti e din se ajo ėshtė mė mirė pėr mua dhe tė lutem ma jep vdekjen, atėherė kur e di se vdekja ėshtė mė e mirė pėr mua!Zoti im, mė bė tė frikėsohem Ty, nė vetmi dhe haptazi; Mė bė qė tė flas tė vėrtetėn kur jam e disponuar dhe kur jam e zemėruar, kėrkoj qė tė jem e matur gjatė varfėrisė dhe pasurisė, tė lutem mė jep begati tė pashtershme, mė jep lumturi tė pafund, tė lutem tė mė bėsh tė kėnaqur me atė qė mė ke caktuar. Mė jep jetė tė qetė pas vdekjes, mė mundėso kėnaqėsinė e shikimit tė Fytyrės Tėnde dhe mallėngjimin pėr takimin me Ty!


(Mė le tė gjallė dhe ma merr shpirtin) Pa vėshtirėsi dhe pa sprova qė devijojnė!O Zoti im, na hijesho neve me hijeshinė e besimit dhe na bė udhėzues dhe udhėrrėfyes pėr tė tjerėt!O Zoti im, O Allah, duke dėshmuar se vėrtetė Ti je Njė dhe i Vetėm dhe Ti s'ke nevojė pėr askėnd, Ti qė s'ke lindur askėnd, e as qė nuk je lindur prej ndokujt, Ti qė s'ke pėrngjasim me askėnd, tė lutem tė mi falėsh mėkatet, sepse vėrtet Ti je Falės dhe Mėshirues!O Zoti im, Ti je shpėtimi dhe prej Teje ėshtė shpėtimi, i Lartėsuar qofsh Ti qė je i Madhėruar dhe Fisnik.O Zoti im,tė lutem mė jep dituri tė dobishme dhe furnizim tė mirė dhe tė lutem Tė mi pranosh veprat e mia. O Zoti im, tė mirat qė po i takoj nė mėngjes dhe mbrėmje, unė apo ndonjėri prej krijesave tė Tua, tė gjitha janė vetėm nga Ti qė Je i pashoq; Ty tė qoftė lavdėrimi dhe falėnderimi.O Zoti im, mė jep shėndet nė trupin tim, O Zoti im, mė jep shėndet nė tė dėgjuarit tim, O Zoti im, mė jep shėndet nė tė pamurit tim!O Zoti im, kėrkoj qė tė mė falėsh dhe tė mė mbrosh nė fenė time dhe nė jetėn time, ma mbro familjen dhe pasurinė time!O Zoti im, mi mbulo tė metat e mia dhe mė jep siguri nė ēastet trishtuese!Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve me barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh!O Zoti im, Ti krijove shpirtin tim dhe Ti mė bėn tė vdes. Nė dorėn Tėnde ėshtė jeta dhe vdekja ime. Nėse mė jep jetė, mė mbroj, e nėse mė bėn tė vdes, mi fal mėkatet!O Zoti im,mė ruaj prej dėnimit Tėnd, ditėn kur do t'i ringjallėsh robėrit e Tu. O Allah, Ti je i pari dhe para Teje nuk pati asgjė. Ti je i Fundit dhe pas Teje nuk mbetet asgjė. Ti je i Dukshmi dhe mbi Ty s'ka asgjė. Ti je i Padukshmi dhe nėn Teje s'ka asgjė. Largoje nga ne borxhin dhe na shpėto prej varfėrisė!Falėnderimi i qoftė Allahut qė na jep tė hamė dhe tė pimė, na jep veshmbathje dhe na strehon. Sa ka tė atillė, qė nuk kanė as veshmbathje e as strehim.O Zoti im, mė bė mua prej atyre qė Ti i ke udhėzuar dhe mė bė prej atyre qė Ti i ke falur, mė bė prej tė dashurve tė Tu, mė beko mua nė atė qė mė ke dhėnė dhe mė mbro nga dėnimi i asaj qė Ti ke caktuar!O Zot, vetėm Ty tė adhurojmė, pėr Ty falemi dhe vetėm Ty tė pėrulemi, tek Ti vijmė dhe shpejtojmė, shpresojmė nė mėshirėn Tėnde dhe i frikėsohemi dėnimit Tėnd.O Zoti im, tė lutem me ēdo emėr me tė cilin e ke emėrtuar Veten Tėnde, apo qė ke zbritur nė librin Tėnd, apo ia ke mėsuar dikujt prej krijesave tė Tua, apo qė e ke mbajtur tė fshehur nė diturinė Tėnde, bėje Kuranin pranverė tė zemrės sime dhe dritė tė gjoksit tim, heqje tė pikėllimit dhe largim pėr dėshpėrimin!O Zoti im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga brengat dhe dėshpėrimi, nga paaftėsia dhe dembelia, nga koprracia dhe frika, si dhe nga zhytja nė borxhe dhe mposhtja prej njerėzve. O Zoti im, mė bė mua qė tė mė mjaftojė hallalli Yt kundrejt haramit dhe mė bė tė pasur me mirėsitė e Tua, qė tė mos kėrkoj prej tjetėrkujt pėrveē Teje!O Zoti im, fali tė gjallėt nga ne dhe tė vdekurit, tė pranishmit dhe ata nė mungesė, tė vegjlit dhe tė mėdhenjtė, meshkujt dhe femrat. O Zot, atij ndėr ne qė i dhurove jetė udhėzoje (bėje) tė jetojė nė Islam, kurse atij qė ia merr jetėn, merrja duke qenė me iman!O Zoti ynė, na jep tė mira nė kėtė botė dhe nė Ahiret dhe na ruaj prej dėnimit tė Zjarrit!O Zoti im, mė fal dhe mė mėshiro mua dhe mė bashkėngjit me shoqėruesit mė tė Lartė!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi