Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Dyzet kėshilla (bashkėshortit) pėr martesė tė lumtur...

Shko poshtė

Dyzet kėshilla (bashkėshortit) pėr martesė tė lumtur...

Mesazh nga NoOrA prej Tue Oct 20, 2009 10:12 am

Kur bėhet fjalė pėr obligimet dhe tė drejtat bashkėshortore, kryesisht u drejtohen bashkėshorteve dhe nga ato kėrkohet qė t'i pėrmbushin obligimet e tyre, pėrderisa shumė rrallė u drejtohen meshkujve, pėr t'i kuptuar tė drejtat dhe detyrat tė cilat ata i kanė ndaj bashkėshorteve tė tyre

Sipas udhėzimit tė hadithit tė Muham-medit s.a.v.s.: "Mė tė mirėt nė mesin tuaj janė ata tė cilėt janė mė tė mirėt pėr familjet e tyre, e unė jam mė i miri pėr timen".

Qiftėve bashkėshortor do t'ua prezantojm ė disa kėshilla, tė cilat do t'u ndihmonin ta realizonin kėtė tė mirė dhe tė zbatohet nė jetė urdhėresa e All-llahut xh.sh.: "...Me ato (gratė) veproni mirė (jetoni)...". (En-nisa :19).

1. Frika e All-llahut xh.sh. nė tė gjitha aspektet, veēanėrisht sjellja e mire ndaj familjes.

2. Pėrkujdesja e vazhdueshme, sjellja e mire me familjen ėshtė mėnyrė qė t'i afrohesh All-llahut xh.sh.

3. Ndihmesa e ndėrsjellė me bashkėshorten nė pėrkushtim All-llahut xh.sh. ashtu qė bashkėshorti ta nxis bashkėshorten qė tė merr pjesė me t ė nė da've - thirrje, ashtu qė nė atė rrugė t'i sakrifikojė disa tė drejta tė saj.

4. Tė stoliset me tė vėrtet me ca cilėsi tė mira siē janė: dashuria e sinqertė, besnikėria, sjellja e mire dhe pranimi pėrgjegjėsisė..

5. Tė kuptuarit e sinqertė pėrmes sjelljeve tė mira, pranimi i pėrgjegjėsisė, kujdesit, butėsisė e jo pėrmes sundimit dhe dominim total.

6. Ruajtja e sekreteve tė bashk ė shortes

7. Xhelozia ėshtė e pranishme, pa keqkuptime dhe pa hulumtimin e tė metave.

8. Ndaje njė pjesė tė kohės pėr t'u ulur me bashkėshorten pėr tė biseduar, pėr t'u argėtuar, mahitur, pa marr parasysh sa je i angazhuar - preokupuar.

9. Thirre me emrat me tė dashur - tė kėndshėm pėr tė, bisedo - diskuto me tė butė dhe kėndshėm.

10. Zbuloja atė qė tė pėlqen tek ajo, lavdėroja bukurinė dhe pėrputhshmėrinė me rastin e pėrgatitjes sė ushqimit si dhe nė tė gjitha rastet tjera.

11. Mos e lėsho asnjėherė rastin pa e shikuar kėndshėm, sidomos nė disa situata.

12. Vepro me te gjithnjė me butėsi, kurse kėrkesat t'ua formuloi si propozime e jo si urdhra.

13. Mos mendo qė ulja (rėnja) e autoritetit ėshtė njė lloj argėtimi sepse ajo do tė shkaktoj formimin e ndjenjave tė kėqija.

14. Bisedo me bashkėshorten pėr dėshirat dhe planet dhe kėrko mendimin e saj dhe pranoje atė.

15. Demonstro besim tė plotė dhe besoja fshehtėsitė

16. Lavdėroje dhe ēmoje ēdo gjė qė bėnė pėr ty pa marr parasysh sa e vogėl do tė jetė ajo, po edhe nėse me atė je mėsuar.

17. Kushtoi kujdes tė veēantė jetės sė saj, nė personalitetin e saj, dhe bėja me dije se ajo ėshtė nė qendėr tė vėzhgimit tėnd e jo nė margjinat e mendimeve tuaja.

18. Mos e lėsho rastin qė ta shoqėrosh ose t'i bashkėngjitėsh nė shėtitje ose nė piknik.

19. Kėrko falje kur tė jesh i bindur qė ke gabuar, ashtu qė kėrkimi i faljes nga ana e jote tė jetė nė frymėn e mirėkuptimit e jo tė ankimit.

20. Zbukuroju bashkėshortes tėnde ashtu si tė zbukurohet ajo ty.

21. Bėhu nė anėn e saj me simpati dhe dashamirėsi si dhe mėshirė, sidomos kur ajo ka probleme shėndetėsore.

22. Mos harro t'ia sjellėsh atė qė ka kėrkuar pa marr parasysh sa e vogėl ėshtė ajo.

23. Bėhu i butė nė bisedė dhe dialog me tė, pėrshtatu medimit edhe nėse bie ndesh me mendimin tėnd.

24. Gjithnjė mbaj kontakt (me telefon) kur nuk je prezent, nė udhėtim.

25. Dhuroja njė buzėqeshje plot dashuri dhe ndjenja zemėrgjerėsie me rastin e takimit me te pas mungesės tėnde.

26. Kur tė hysh nė shtėpi buzėqesh, kurse arritjen tėnde paralajmėro me zile apo telefon.

27. Kujdesu pėr gjendjen e saj shpirtėrore dhe fizike gjatė kohės - fazės sė menstruacioneve, shtatzėnisė, pas lindjes, ndaj saj sillu me butėsi dhe me ndjenja me durim.

28. Mos u trego i pa kujdesshėm kur nganjėherė pėrfshihet me ndjenjat e dhembjes dhe tė vėshtirėsive, por gjithnjė pėrpiqu qė sa mė pare t'i mėnjanosh ato dhe provo qė kėtė ta pėrballosh me dashuri dhe me qėllim tė pastėr.

29. Vepro dhe sillu me urtėsi e me mature nė situatat ose rastet kur gruaja dhe nėna jote janė bashkė, ashtu qė tė jesh faktor i afrimit tė tyre e jo anasjelltas.

30. Mos e kritiko bashkėshorten, sidomos para tė tjerėve, por pėrdore butėsinė pėr tė arritur atė qė ajo dėshiron.

31. Mos e kritiko bashkėshorten pėr format e pėrgatitjes sė ushqimeve dhe rregullimit tė shtėpisė dhe mos e krahaso me ndonjė tjetėr (me nėnėn e saj, motrėn, me bashkėshorten e ndonjė shokut apo me gratė tjera).

32. Respekto vjehrrin dhe vjehrrėn dhe konsideroi si prindėrit e tu.

33. Ki kujdes ndaj familjes sė saj, shoqeve tė saj duke i nderuar.

34. Shqyrto problemet e pėrbashkėta, por me maturi dhe me menēuri, me kujdes dhe me logjikė.

35. Pėrpiqu qė problemet tuaja gjithnjė t'i zgjidhni brenda shtėpisė (brenda rrethit familjar), por nėse je i detyruar tė kėrkosh kėshilla atėherė bėje atė, por nė nevojėn e domosdoshme.

36. Mos u pėrziej nė mes prindėrve, vjehrrit dhe vjehrrės nė problemet bashkėshortore, sepse ata mund tė jenė tė njėanshėm ndaj vajzės apo djalit, dhe provo qė nė mes jush tė hyhet me dashuri dhe mėshirė.

37. Shmangu emocioneve, xhelozisė dhe imtėsive tė vogla, kurse emocionet pėrshtati sipas situatės, ashtu qė tė jenė ndihmė e jo e kundėrta.

38. Respektoje renditjen e gjėrave tė shtėpisė nga ana e saj dhe pėrshtati kėrkesat t'ua sipas kėrkesave tė saj (mos prano mysafir kur ajo ėshtė duke rregulluar shtėpinė).

39. Insisto qė t'i ndihmosh nė obligimet e saja nėse tė premton koha, pa marr parasysh pėr ēfarė ndihme bėhet fjalė: tė kujdesesh pėr fėmijėt, t'i argėtosh, ose t'i ndihmosh nė punėt e rėnda, tė bėsh pazarin, riparimet, bartjen e peshės siē janė mobilet etj.

40. Kur t'ju vinė mysafirėt, pėrpiqu qė nė kuadėr tė mundėsive t'ua t'i ndihmosh gruas nė shėrbimin - gostinė, ashtu qė tė ketė rast dhe kohė qė edhe ajo tė qėndroj mė gjatė me mysafirė.

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi