Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Floket me zbokth, kėshillat per ti trajtuar

Shko poshtė

Floket me zbokth, kėshillat per ti trajtuar

Mesazh nga Beli prej Tue Sep 22, 2009 3:02 pm

Shumica e njerėzve kanė probleme tė mėdha me zbokthin nė lėkurėn e kokės, prandaj disa specialistė kanė marrė pėrsipėr qė tė japin disa kėshilla pėr kėtė situatė. Zbokthi shkaktohet nga njė parazit tepėr i zakonshėm, qė ėshtė njė kėrpudhė lėkure e quajtur Pityrisporum ovale. Pjesa mė e madhe e tė rriturve e kanė kėtė kėrpudhė nė lėkurė. Kur kjo kėrpudhė ndodhet nė sasi tė mėdha ose kur njeriu ėshtė tepėr i ndjeshėm ndaj saj, lėkura kundėrvepron duke krijuar zbokth nė tabanin e flokėve. Kur ulet sasia kėsaj kėrpudhe nė lėkurė pushon edhe krijimi i zbokthit. Lėkura e tabanit tė flokėve, ashtu si edhe tėrė lėkura e trupit tė njeriut nė pėrgjithėsi ripėrtėrihet pėrgjatė shkėputjes sė qelizave tė jashtme nė leskra tė vogla, shpeshherė tė padukshme, tė thata e tė bardha. Vetėm kur kėto leskra bėhen tė dukshme kemi tė bėjmė me zbokth. Ndonjėherė zbokthi shoqėrohet me kruajtje Kėshilla Specialistet kėshillojnė pėr tė gjithė njerėzit qė kanė probleme me zbokthin, qė tė kenė shumė kujdes nė mėnyrėn e larjes sė tyre. Kėshtu atyre u rekomandohet qė tė mos e hedhin shampon drejtpėrdrejtė tek flokėt, por nė pėllėmbėn e dorės pėrpara se tė lahen flokėt. Kėshtu nuk acarohet tabani i flokėve. Gjithashtu ėshtė shumė e domosdoshme tė mos pėrdoren pėr flokėt solucione qė pėrmbajnė alkool pėr flokėt, pasi ai than lėkurėn. Duhet t’i shmangesh stresit dhe tė flesh gjumė tė rregullt, pasi pagjumėsia dhe stresi shtojnė zbokthin.
Problemet
Nė rastin kur zbokthi ėshtė nė sasi tė vogla, mund tė pėrdoret rregullisht njė shampo e zakonshme kundėr zbokthit sa herė qė lahen flokėt. Kur zbokthi ėshtė nė sasi mesatare duhet pėrdorur ēdo dy ditė njė shampo e veēantė qė pėrmban lėndė qė mbysin kėrpudhat. Kur zbokthi ėshtė nė sasi shqetėsuese, ėshtė nevoja e pėrdorimit tė njė mjeti efektiv. Shampot mund t’ua thajnė flokun disa njerėzve, prandaj kėshillohet qė ata tė pėrdorin pak balsam nė majat e flokėve. Zbokthi ėshtė njė problem i madh pėr shumė njerėz. Ai jo vetėm qė dėmton flokėt, por ėshtė dhe njė dukuri e shėmtuar nga ana estetike.
Kurat popullore
Nėse shampot e ndryshme antizbokth nuk kanė dhėnė efekt, provoni kėtė kurė tė re dhe mjaft tė lehtė. Hidhni uthull nė flokė dhe masazhoni flokėt dhe lėkurėn e kokės. Mė pas lėreni tė thahet pėr disa minuta. Pasi uthulla tė jetė tharė, lani kokėn. Ky proces pėrsėritet ēdo ditė deri nė zhdukjen e zbokthit. Zakonisht kjo periudhė zgjat vetėm disa ditė. Lėkura e tabanit tė flokėve, ashtu si edhe tėrė lėkura e trupit tė njeriut nė pėrgjithėsi, ripėrtėrihet pėrgjatė shkėputjes sė qelizave tė jashtme nė leskra tė vogla, shpeshherė tė padukshme, tė thata e tė bardha. Shkencėtarėt kanė vėrtetuar se stresi dhe pagjumėsia janė dy nga faktorėt kryesorė qė ndikojnė nė shtimin e zbokthit. Pikėrisht pėr kėtė arsye ata rekomandojnė tė gjithė personat qė kanė probleme me zbokthin qė tė mos bien kurrė nė shtrat tė stresuar ose tė pinė medoemos njė hape nė rast se nuk i merr gjumi, pasi tė dy kėta faktorė shtojnė zbokthin. Njė shampo tė zakonshme kundra zbokthit duhet pėrdoruar nė rastin kur floku nuk ka shumė zbokth, kjo shėrben pėr tė eliminuar pėrfundimisht atė, kur ndėrrohen shampot lėkura e kokės irritohet.
Zbokthi, i trashėgueshėm
Nėse njėri nga prindėrit, dhe veēanėrisht nėna ka pasur zbokth, atėherė edhe fėmijėt janė tė predispozuar pėr tė pasur probleme me kėtė fenomen, i cili shumė herė mund t’u shfaqet atyre edhe pas tė 30-tave. Sipas shkencėtarėve, trashėgimia e zbokthit shpjegohet me njė numėr tė caktuar genesh qė janė pėrgjegjės pėr ushqimin e flokėve. Hidhni uthull nė flokė dhe masazhoni flokėt dhe lėkurėn e kokės. Dy faktorė ndikojnė shumė nė shtimin e zbokthit, bėhet fjalė pėr stresin dhe pagjumėsinė, prandaj ėshtė shumė e rėndėsishme t’i shmangesh stresit dhe tė flesh gjumė tė rregullt. Zbokthi ėshtė njė problem i madh pėr shumė njerėz. Ai jo vetėm qė dėmton flokėt, por ėshtė dhe njė dukuri e shėmtuar nga ana estetike.
Rėnia e flokėve tashmė njė problem edhe femėror
Edhe femrat janė tė rrezikuara nga rėnia e flokėve. Listės qė prej kohėsh e kanė kryesuar meshkujt, tani janė dhe femrat pjesė e saj. Motivet janė tė ndryshme, por zgjidhja ėshtė gjithmonė e njėjta, tė ndėrhyni menjėherė nėse vėreni rėnie nė masė tė flokėve. Gjatė ndėrrimit tė sezonit mund tė ndodhė tė vėreni nė krehėr njė sasi flokėsh, mos u alarmoni, mund tė jetė vetėm njė moment kalimtar e lidhur me ciklin jetėsor tė flokut ose me ndonjė situatė stresante qė dobėson flokėt. Shkaku mund tė jetė edhe me natyrė gjenetike dhe sjell ngadalė rėnien e flokut. Kur vėreni njė rėnie masive tė flokėve evitoni trajtimet si permanent dhe lyerjen. Nė kėto lloj rastesh ėshtė e nevojshme tė pėrdorni pėrforcues flokėsh dhe t’i stimuloni ato.
Disa kėshilla pėr tė luftuar zbokthin:
1- Mos e hidhni shampon drejtpėrdrejtė tek flokėt, por hidheni nė pėllėmbėn e dorės pėrpara se tė lash flokėt. Kėshtu nuk acarohet tabani i flokėve.
2- Pėrpiquni tė mos pėrdorni solucione qė pėrmbajnė alkool pėr flokėt, pasi ai than lėkurėn.
3- Pėrpiquni t’i shmangeni stresit dhe tė flini gjumė tė rregullt, pasi pagjumėsia dhe stresi shtojnė zbokthin.
4- Nė rastin kur zbokthi ėshtė nė sasi tė vogla mund tė pėrdoret rregullisht njė shampo e zakonshme kundėr zbokthit, sa herė qė lahen flokėt.
5- Kur zbokthi ėshtė nė sasi mesatare duhet pėrdorur ēdo dy ditė njė shampo e veēantė qė pėrmban lėndė qė mbysin kėrpudhat.
6- Kur zbokthi ėshtė nė sasi shqetėsuese, ėshtė nevoja e pėrdorimit tė njė mjeti efektiv.
Beli
Beli
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 4446
Age : 31
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi