Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A Dėshiron...?

Shko poshtė

A Dėshiron...?

Mesazh nga Manushaqe prej Fri Oct 16, 2009 6:00 am

A dėshiron qė lutjet tuaja tė pranohen?1. A dėshiron tė i jesh afėr Allahut?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Njeriu mė afėr Zotit tė vet ėshtė atėherė kur ėshtė nė sexhde, andaj luteni Allahun.”

2. A dėshiron ta arrish kėnaqėsinė e Allahut?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Me tė vėrtetė Allahu kėnaqet mė njė njeri qė pas ngrėnies sė ushqimit falėnderon Allahun, dhe pas pirjes sė ndonjė lėngut falėnderon Allahun.”

3. A dėshiron qė lutjet tuaja tė pranohen?
I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Lutja e cila bėhet mes Ezanit dhe Ikametit nuk kthehet boshe.”

4. A dėshiron qė tė shpėrblehesh sikur tė kishe agjėruar gjithė vitin?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Agjėrimi i tri ditėve nė ēdo muaj ėshtė e njėjtė si tė agjėrosh tėrė vitin.”

5. A dėshiron vepra tė mira sa kodrat?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush merr pjesė nė xhenaze deri sa t’i falėt xhenazja ka shpėrblim sa njė “KIRAT”. Ndėrsa ai i cili edhe e pėrcjell xhenazen deri sa tė varroset ka shpėrblim sa dy “KIRATA”. Sahabet [radijallahu anhum] e pyetėn se ē’ėshtė KIRAT. U pėrgjigj i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Kirati ėshtė sa njė kodėr e lartė dhe e madhe.”

6. A dėshiron tė jesh shoqėrues i tė Dėrguarit tė Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Unė dhe ai qė kujdesėt pėr jetimin nė xhenet jemi si kėta dy, - duke sinjalizuar me dy gishtat, atė tė mesmin dhe treguesin.

7. A dėshiron shpėrblimin e muxhahidit, apo falėsit dhe agjėruesit qė nuk pushojnė?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kujdestari i tė vejave dhe tė varfėrve, ėshtė sikurse muxhahidi nė rrugėn e Allahut, apo si falėsi dhe agjėruesi qė asnjėherė nuk pushojnė.”

8. A dėshiron qė tė kesh dobi nga veprat e tuaja edhe pas vdekjes?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Nėse vdes biri i Ademit i ndėrpriten tė gjitha veprat pėrpos tre veprave: Lėmosha e cila vazhdon dobia e saj, dituria e dobishme dhe fėmija i devotshėm, i cili bėnė dua pėr atė.”

9. A dėshiron tė tė lehtėsohet njė breng e botės tjetėr?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai qė ia lehtėson njė besimtarit njė brengė tė kėsaj bote, Allahu do t’ia lehtėsojė njė nga brengat e botės tjetėr.”

10. A dėshiron qė tė tė mbulohen turpet?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai, qė ia mbulon turpet e njė muslimani, All-llahu do t’ia mbulojė turpin edhe nė kėtė botė edhe nė botėn tjetėr.”

11. A dėshiron tė jesh bashkėshortja mė e mirė?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: e cila kur e shikon tė gėzon, kur e urdhėron tė dėgjon dhe respekton, e kur largohesh dhe mungon nga ajo, e ruan pasurinė tėnde dhe veten e saj.”

12. A dėshiron tė jesh mė i pėrsosuri nė Besim (Iman)?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Besimtari me iman tė plotė ėshtė ai qė sillet nė mėnyrė mė tė moralshme dhe ai qė sillet mirė me familjen e tij.”

13. A dėshiron tė mos jesh i pafat?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “I pafat ėshtė ai, qė bėhet rob i dinarit, i dėrhemit, i kadifes, dhe i rrobave. I cili kur i dhurohet diēka kėnaqet e kur nuk i dhurohet, hidhėrohet.”

14. A dėshiron qė Allahu ta lehtėsojė gjendjen?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai, qė tė varfrit ia lehtėson gjendjen, Allahu do t'ia lehtėsojė (atij gjendjen) nė kėtė botė dhe botėn tjetėr.”

15. A dėshiron qė tė ndihmojė Allahu?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Allahu gjithherė do t’i ndihmojė robit tė Tij, derisa robi i Tij e ndihmon vėllanė e vet.”

16. A dėshiron qė Allahu mos tė jetė i zemėruar me ty?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Me respektimin e prindėrve arrihet kėnaqėsia e Allahut, dhe zemėrimi i Allahut arrin me zemėrimin e prindėrve.”

17. A dėshiron furnizim tė bollshėm dhe jetė tė gjatė?
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush dėshiron t’i japė Allahu risk (furnizim) tė bollshėm dhe jetė tė gjatė e tė begatshme, le tė kujdeset dhe le ta vizitojė farefisin e tij.”
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi