Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Mbaroi!

Shko poshtė

Mbaroi!

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 6:20 am

Qė nga fėmijėria ju frikėsoja hapėsirave tė ngushta. Sikur tė ma mbyllnin gojėn, nuk mundja tė merrja frymė.Kėtė ma vėrtetoi edhe mjeku, kjo gjendje ishte njė sėmundje qė duhej tė trajtohej, nuk dija si t’i ndihmoja vetės. E tash...
Tash duhet tė mbyllem nė hapėsirė edhe mė tė ngushtė?

Mė mbėshtollėn me njė ēarēaf tė xhenazes dhe me kujdes mė vunė nė njė tabut. Zėrin e atyre qė ishin afėr meje e dėgjoja tamam. Edhe pse i kisha sytė e mbyllur, i shihja tė gjithė.

Ata ankoheshin: “Kaq i ri ka vdekur?”

Po, kaq i ri kam vdekur!

Kam pasur shumė punė pėr tė bėrė!

Kėstet mujore pėr televizionin dhe pėr automobilin nuk i kam paguar ende.

Djali ime nuk e ka pėrfunduar ende shkollimin.

Kam dashur ta themelojė njė ndėrmarrje, e tė gjithė ata qė i kam dashur, t’i vendosi atje.

Edhe vajguri nuk kam porositur, e dimri po afrohet.

Kur rashė nė kėto mendime, dėgjova njė zė tė ashpėr nė sfond, qė mė frikėsoi pa masė. Mė thoshte: “Mbaroi!”

Ah sikur mos tė kishte mbaruar...

Si ka mundur tė mė ndodhė kjo, si ka mundur tė vijė deri te ky aksident. Unė isha njė vozitės i mirė.

Pėrderisa merresha ende me kėtė aksident, vėra re se tė afėrmit dhe familja ime tuboheshin rreth tabutit tim, pėr tė mė parė pėr tė fundmen herė. I pashė vetėm katėr duar, qė e mbyllėn tabutin. U mundova tė bėrtas. “Mos! Mos!... Nuk munda ta qes as edhe njė zė pėrjashta. U bė terr! Vetėm dy rreze tė dritės i vėrejta krahas. Mė duket ishin vetėm vrima, kapaku i tabutit mė duket nuk u pėrshtatke siē duhet. “O Allah!... Ēka do tė bėhet tash me mua? Ēka do tė ndodh?”

Nuk isha mė nė gjendje tė mendoja. Mė vonė mė ngritėn lartė. E ndjeva ashtu, sikur tė isha nė kraharorėt e shokėve tė mi. Dukej se binte shi. Isha nė udhėtim pėr nė xhami, pėr faljen (namazin) e xhenazes…. Kurrė mė parė se kisha vizituar xhaminė...

Po kam dashur tė ndryshohem, po, kėtė kam dashur ta bėj me gjithė mendje. Tė gjitha zakonet e shėmtuara kam dashur t’i largoja. Kam dashur tė fillojė t’i fali tė gjitha kohėt e namazit, tė bėhem njė musliman i devotshėm. Si ndodhi ky aksident?

Prapė mu paraqit ky Zėri i ashpėr: “Mbaroi!”

Pastaj pėrfundoi edhe falja e xhenazes. Kur i pyeste hoxha si mė njihnin mua, disa nuk pėrgjigjeshin fare. Po, i kisha lėnduar disa nga ata…

Mos tė kishte ndodhur ky aksident, atėherė do ju kisha kėrkuar falje. Do i kisha rregulluar sigurisht kėto gabime.

Sėrish mė ngritėn lart, dhe e lėshuam oborrin e xhamisė. Pėrmes tabutit qė ishte nė anėn e shtrembėr, vėrejta qė ishim duke ecur drejt varrezave. Shiu u bė edhe me i egėr. Pikat e tij dėgjoheshin edhe me fort. Bisedat e jashtme mė me vėshtirėsi dėgjoheshin. Dy biznesmenė bisedonin pėr momentin e vėshtirė tė pazarit qė e kishin, dy kushėrinj ishin duke zgjedhur njė film pėr fundjavė. Njė njeri qė e mbante tabutin nė kraharorin e majtė i pėshpėriste njeriut matanė: Po, ku e qėlloi tė vdiste bash nė kėtė ditė, jam bėrė qullė deri nė kėmishėn e brendshme.

Si ėshtė e mundur?... Dėgjoj mirė? A nuk janė kėta tė afėrmit, shokėt e mi, pėr tė cilėt e kam sakrifikuar kohėn, gjumin dhe kurrė s’ua kam refuzuar ndihmėn time.

Mė denigruan, ndoshta kemi arritur tash tek varri. Kapaku i tabutit u hap. Unė pashė varrin tim, dhe me duket qė po gėzohet tė mė pėrpijė. Tash mė ra ndėrmend : Mbaroi!

Jo! Jo! Me ēehren e tyre tė mėrzitshme mė indinjuan shokėt e mi nė thellėsi. Mė duket ishin nė ngutje, shpejt ma mbuluan trupin tim me dėrrasa tė holla. O Allah, a nuk ka as ikje?

Njė mundėsi tė dytė, pėr tu bėrė njė rob siē e urdhėron Ti ? Sėrish mu paraqit ky Zėri i ashpėr: “Mbaroi!” Mbi dėrrasa hidhnin dhe, ēdo hedhje qė binte nė trupin tim kėrciste. Tėrė forcėn qė e kisha, mblodha qė tė drejtohem…

Befas, isha shtrirė nė shtratin tim, fqinji, i cili ishte mjek, pėshpėriste ngadalė: ,,Mbaroi!” “Mbaroi!” Isha lagur me djersė, krejt kjo ishte vetėm njė makth. Familja ime mė shikonte me njė shikim tė zhvendosur. O Allah, tė falėnderoj! Tė falėnderoj me ēdo qelizė timen!. Ēka kishte ndodhė nėse nuk do ma kishe dhėnė edhe njė mundėsi...!avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi