Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Bashkėshortja...

Shko poshtė

Bashkėshortja...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 6:17 am

Me martesė nuk po merr vetėm bashkėshorte, po e merr gjithė botėn. Prej tani dhe nė tė gjitha ditėt nė vazhdim, gruaja do te jetė, shoqėruesi dhe shoku mė i mirė.
Do ti ndajė momentet, ditėt dhe vitet me ty. Do ta ndajė gėzimin dhe hidhėrimin, suksesin dhe mossuksesin, ėndrrat dhe frikėn.


Kur tė sėmuresh, do te kujdeset mė sė miri pėr ty kur tė duhet ndihmė, do tė bėj tė pamundurėn pėr ty, kur tė kesh ndonjė fshehtėsi, do ta mbajė, kur tė duhet kėshilla, do ta jap kėshillėn mė tė mirė.
Do tė jetė gjithmonė me ty; kur tė zgjohesh nė mėngjes gjėja e parė qė sytė e tu do tė shohin do te jenė sytė e saj, gjatė ditės do tė jetė me ty, nėse nė njė kohė nuk do tė jetė me ty fizikisht, do tė mendojė pėr ty, do tė lutet pėr ty me gjithė zemėr dhe shpirt, kur tė shkosh pėr tė fjetur, gjėja e fundit qė do tė shohėsh do tė jetė ajo dhe kur tė flejsh do ta shohėsh nė ėndėrr. Mė sė shkurti, do tė jetė e gjithė bota dhe ti do te jesh e gjithė bota pėr tė. Pėrshkrimi mė i mirė qė kam lexuar ndonjėherė qė pėrshkruan afėrsin bashkėshortore me njeri tjetrin ėshtė ajeti Kur’anor qė thotė:
 
’Ju jeni veshje pėr to, dhe ato janė veshje pėr ju’ (Suretu El-Bekare, 2:187)Nė tė vertetė bashkėshortet janė veshje pėr njeri tjetrin sepse i japin njeri tjetrit mbrojtje, rehati, mbulim, mbeshtetje dhe zbukurim qė njerėzimi i jep veshjes.
Paramendoni njė udhėtim nė Alaska gjatė dimrit pa veshje! Bashkėshortet tona na japin tė njejtėn rehati, mbrojtje, mbules dhe mbeshtetje nė udhėtimin e jetės sonė nė kėtė tokė, njejtė sikurse veshja gjatė udhėtimit nė Alaska.
Marrėdhėnia bashkėshortore ėshtė lidhja mė mahnitėse e njerėzimit: Vlera dhe prekja e dashurisė, intimiteti dhe afėrsia, mėshira dhe dhembshurija, paqja dhe qetėsia qė i mbushė zemrat e bashkėshorteve ėshtė thjeshtė e pashpjegueshme.
I vetmi shpjegim i arsyeshem pėr ndjenjat mahnitėse tė njerėzimit ėshtė fjala e Allahut Fuqiplotė: 
 
’Allahu krijoj per ju bashkėshorte nga vete lloji juaj .....’ ( Suretu En-Nahl, 16:72)
 


Vetėm Allahu i Plotėfuqishėm me fuqinė e Tij tė pakufishme, mėshirėplotė, mund tė krijojė dhe japė kėto ndjenja mahnitėse nė zemrat e bashkėshortėve. Nė tė vėrtetė Allahu fuqiplotė i pėrkujton ata qė kėrkojnė shenja tė Allahut nė gjithėsi, qė kėto ndjenja nė zemrat e bashkėshorteve janė nė mesin e shenjave qė tė udhėzojė njerėzimin pėr ekzistimin e Tij.
 
’Dhe nga faktet e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (grat), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri e meshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė’ (Suretu Er-Rrum 30:21)
 


Por Allahu e din qė zemra e njeriut nuk ėshtė qenie e pandryshueshme, nganjėherė ėshtė e dobėt dhe nganjėhere energjike. Ndjenjat munden dhe ndryshojnė me kalimin e kohės.
Dashuria mund tė shuhet dhe zbehet, lidhja martesore mund tė dobėsohet nese nuk kujdesemi si duhet. Lumturia nė martesė nuk mund tė mirret si dhurat; Lumturia e vazhdueshme kėrkon dhurim tė pėrhershėm nga te dy anet.
Per drurin e dashurisė martesore qė tė mbetet gjallė dhe tė rritet; dheu duhet tė mbahet, ruhet, ujitet dhe ushqehet.

Kujtoni se si Muhamedi (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) gjente kohė qė tė dilte me gruan e tij Ajshen (Allahu qoftė i kėnaqur me te) nė shkretėtirė tė garonin. Ajo e mundi atė por pas njė kohe kur Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur me te) kishte fituar peshė Pejgamberi (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) e mundi Ajshen (Allahu qoftė i kėnaqur me te).
Shfaqja e emocioneve ėshtė e domosdoshme qė tė ruhet lidhja martesore nga ndryshku dhe shpėrbėrja.
Do tė shpėrbleheni nga Allahu pėr ēfarėdo ndjenje qė i dhuroni gruas tuaj, Muhamedi (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) ka thėnė ‘Ēdonjeri do tė shpėrblehet pėr ēka do qė t’i bėn pėr tė arritur kėnaqėsinė e Allahut, edhe pėr ushqimin qė e vendos nė gojėn e gruas’.


Kurr mos e nėnvlerėso rėndėsinė e gjėrave tė vogėla, si vendosja e ushqimit nė gojėn e gruas, hapja e derės sė veturės pėr atė etj .
Muhamedi (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) pėrdorte gjunjet e tij t’i ndihmonte gruas pėr tė hypur nė deve .
Provoni tė gjeni kohė qė tė faleni sė bashku, duke forcuar lidhjen nė mes jush dhe Allahut Fuqiplotė ėshtė siguria mė e mirė qė lidhja juaj martesore gjithmon tė mbetet e fortė. Duke pasur paqe me Allahun Fuqiplotė gjithmonė do tė ndikojė qė tė keni sa mė shumė paqe nė shtėpi.
Pejgamberi (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) na ka thenė njoftime tė kėnaqura pėr ato ēifte qė zgjohen natėn dhe falen sė bashku. Gjithashtu na ka nxitur qė cilido prej bashkėshorteve qė zgjohet i pari ta zgjojė bashkėshortin edhe duke e sperkatur me ujė nė fytyrėn e tij apo te saj .

Gjithmonė mundohu tė jesh i mirė me gruan tėnde nė fjalė dhe vepra. Fol me te, buzėqeshi asaj, kėrkoje keshillėn e saj, pyete pėr mendimin e saj, kalo shumė kohė me tė dhe gjithmonė kujtoje se Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) ka thenė: ’Mė tė mirėt nga ju, janė ata qė sillen mirė me gratė e tyre’.
Sė fundi ėshtė e zakonshme qė bashkėshortėt betohen ta duan njeri tjetrin deri sa vdekja ti ndaj.
Besoj qė ky mendim ėshtė i mirė ose i mrekullushėm por jo i mjaftueshem! Nuk ėshtė e mjaftueshme ta duash gruan tėnde, duhet te duash kėdo qė ajo don, familjen e saj tė dashurit e saj tė bėhen tė dashur edhe pėr ty. Mos u bė si njė shok i imi qė ishte i pakėnaqur me prindėrit e gruas qė kishin ardhur pėr vizitė pėr pak jave’. 
Sinqerisht i kishte thėnė ’Nuk t’i dua prindėrit’, natyrisht ajo e shiqoj me inat dhe i tha ’as unė nuk t’i dua’, nuk ėshtė mjaftueshme ta duash derisa vdekja tė ju ndaj. Dashuria kurr nuk duhet tė mbarojė, besojmė qė kemi jetė pas vdekjes qė ata qė bėn punė tė mira do tė bashkohen me bashkėshortet e tyre.


’Hyni nė Xhennet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar!’ (Suretu Ez-Zuhruf, 43:70)
 
Shembulli mė i mirė nė kėtė ėshtė shembulli i Pejgamberit (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė), dashuria e tij pėr Hatixhen (Allahu qoftė i kėnaqur me te), grua pėr 25 vite, vazhdojė t’i pėrfshijė tė gjithė ata qė ajo i donte, kjo dashuri e tij vazhdoj edhe pas vdekjes sė Hatixhes (Allahu qoftė i kėnaqur me te). Ishte shum kohė pas vdekjes sė saj dhe kurr nuk e harroj dhe kurdo qė therrej njė kurban nė shtėpinė e tij, do tė ju dėrgonte njė pjesė familjes dhe shoqėrisė sė Hatixhes (Allahu qoftė i kėnaqur me te) dhe kurdo qė e ndjente qe kishte vizitorė, dėshironte qė tė ishte motra e Hatixhes Hala do tė lutej duke thėnė ’O Zot le tė jetė Hala’. 


avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi