Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nxėnsat tanė dhe lėnda fetare...!!!

Shko poshtė

Nxėnsat tanė dhe lėnda fetare...!!!

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 6:12 am

Dr. Shefqet Krasniqi
Para dy tri dite shkova nė njėren nga shkollat fillore tė Prishtinės pėr ta takuar kujdestarėn e vajzės sime dhe pėr tu interesuar pėr notat dhe sjelljet e saj, me mua ishte edhe njė mik i imi i cili mė shoqėronte. Pasi u futėm nė shkollė dhe pritėm pakė. Ra zilja filluam nxėnėsit te dalin duke shpejtuar nėpėr shkallėt e shkollės, ngapak duke u shtyer mes veti se cili po zbret mė shpejt dhe duke bėrė zhurėm. Pėrnjėherė mu kujtua ajo periudh kur edhe unė isha nxėnės si ata, sesi edhe ne mezi prisnim tė binte zilja e tė dalim jashtė nė pushim. Pastaj duke i shikuar ata nxėnės tė bukur, tė shėndosh po mendoj me vete e po i them shoqėruesit tim: Nė kėto shkollat tona – kisha pėr qėllim filloret- mėsohet shumė ēka, por nuk i mėsojnė pėr din, pėr fe, kėka fėmijė janė ardhėmira e popullit tonė, ardhmėria e kėtij vendi, si mundė tė jetė njė shoqėri e shėndosh kur nė krye tė saj janė tė pa fetė?! Ēfarė mėkati kanė kėta fėmijė qė nuk ua mėsojnė fenė dhe edukatėn fetare, si ėshtė e kapshme pėr kokėn e njė njeriu tė shėndosh me mendje nė kokė, qė mė tė dashurve tanė, mė tė shtrenjtėve t’ju mėsojmė llojė llojė shkence e dije, por asnjėher mos tua mėsojmė se kush ėshtė krijuesi i tyre , cila ėshtė feja e tyre, si duhet tė sillen ndaj atij krijuesi, ēfar obligimesh kanė ndaj tij e shumė e shumė gjėra tjera tė cilat nuk ua mėson askush tjetėr pos lėndes fetare?! Thėnė ndryshe si mundė tė pranojmė qė fėmijėve tanė tua pasurojmė trurin me dije, por jo edhe shpirtin?! A mos vallė jemi ende duke jetuar nėn hijen dhe ndikimin e “komunizmit” gjegjėsisht gjurmėve tė markėsiszmit i cili nuk njeh fe e as Zot?! Apo i kemi kaluar ato faza dhe tashmė jemi pjesė e njė bote tė re e cila asnjėher nuk e anashkalon fenė dhe rolin e saj nė shoqėri?! Ditėn e nesėrme shkova serish nė tė njejtėn shkollė pėr njė fėmijė tjetėr dhe pasi pash njė nxėnėse mjaft tė zhveshur i thash: pse o moter je zhveshur kėshtu?! Ajo me njė shoqe qė ishin bashkė mė thėnė: “a hoxh je ti?! A kanė me futė fenė nėpėr shkolla”? Ju thash: po, inshallah. Ato thanė: o Zot sa mirė inshallah sa mė shpejt. Shumė u merzita dhe u pikllova ngase mu lidhė me atė ngjarjen e njė dite tė mė hershme dhe po them nė veti: sa mėkat qė kėta fėmijė nuk e mėsojnė fenė nėpėr shkolla. O Zot a mendojnė ata pėrgjegjės politikė pėr shkollimin e bijve dhe bijave tona se kanė pėr tė vdekur dhe neser kanė pėr tė dalė para Allahut e Ai ka pėr ti pyetur pėr kėtė neglizhencė ndaj fesė sė Allahut, a thua ēka do ti thonė Allahut xh.sh. ata njerėz?! Cila ėshtė arsyeja qė ministria e arsimit nguron tė fusi lėndėn fetare nėpėr shkolla?! Bindjet ateiste, komunsite- siē e ceka mė lartė-, mos njohja e parime tė fesė rrespektivisht mos dija e tyre sesa ndikim tė madh pozitivė ka feja nė formimin e individit, apo mos vallė ekzistonė ndonjė presion i jashtėm – e qė nuk e besojė asnjėherė se ėshtė i vėrtet- i cili i ndalon liderėt tanė ta marrin njė vėndim tė tillė, apo ndonjė arsye tjetėr qė ndoshta ne nuk e dimė?! Pyetje kėto tė cilat ėshtė shumė me rėndėsi liderėt tanė t’ia paraqesin vetės sė tyre, po edhe elektorati tua paraqes atyre liderėve politikė tė cilėt nga vota e prindėve tė atyre nxėnėsve janė ulur nė ato karrige. Mė vien turp ta kujtoj se edhe Rusia – si djep ateizmi- ka futur lėnden fetare nėpėr shkolla, se lėre mė shtetet evropiane demokratike tė cilat asnjėher nuk e kanė luftuar dhe nuk kanė qenė kundėr fesė,ndėrsa vendi im nė vend se tė krenohet e mburret me kėtė fe qė e ka , e tju tregoj tė tjerėve se ēfarė shoqėrie jemi ne, atyre sikurse ju vjen marre tė identifikohen me kėtė fe se lėre mė tė punojnė me tė, apo ta fusin nėpėr shkolla.
Sido qė tė jetė ēėshtja ėshtė shumė e pa kuptueshme, e pa zgjidhur, fėmijėt po na rriten, po marrin poste tė ndryshme nė shtet , po vinė gjenerata tė reja, po mundohemi tė kontribojmė nė shumė gjėra, por pėr fe asgjė deri mė tani. Natyrisht ne si besimtarė nuk guxojmė ti humbim shpresat asnjėher, pra mbesim me shpresė se edhe kjo deshirė e kėtij populli, e kėtyre prindėrve dhe atyre nxėnsėve do tė realizohet sa mė shpejt, inshaAllah.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi