Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Hadithe...

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 2:59 am

Me tė vėrtetė kur i vdekuri vendoset nė varr dhe kur tė largohen ata qė e varrosėn, ai e dėgjon trokitjen e nallave (kėpucėve).”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:04 am

Na priu i Dėrguari i All-llahut u nė namazin e mėngjesit nė vendin e quajtur Hudejbije, ku kishte rėnė shi tėrė natėn.

Kur e kryem faljen, i Dėrguari i All-llahut u na u drejtua tė pranishmėve duke na thėnė:

“A e dini se ē’tha Zoti juaj?”

Tė pranishmit thamė:

“All-llahu dhe i Dėrguari i tij e dinė.”

Ai (All-llahu) tha:

“Kėtė mėngjes njė nga robėrit[ii] e Mi u bė besimtar, ndėrsa njė nga robėrit e Mi u bė mosbesimtar. Ai qė tha: “Ky shi ėshtė nga mėshira dhe fuqia e All-llahut” u bė besimtar nė Mua, ndėrsa mohues i (adhurimit tė) yjeve[iii]; Ndėrsa ai qė tha: “Na zbriti shi prej kėtij ose atij ylli” mė mohoi Mua, ndėrsa u bė besimtar i yjeve.”

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:05 am

Prej njerėzve tė parė ndaj tė cilėve do tė shpa­llet dėnimi nė Ditėn e Gjykimit do tė jetė dėshmori (shehidi, martiri). Ai do tė sillet dhe All-llahu do t’ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė dhe do t’ia pranojė ato. (All-llahu i Madhėruar) do t’i thotė:

“Ēfarė bėre me kėto?” Ai do t’i pėrgjigjet:

“Luftova pėr hir Tėnd deri sa rash dėshmor.”

(All-llahu) do t’i thotė:

“Gėnjen! Luftove qė tė tjerėt tė thonė: Ėshtė guximtar!”

Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t’u urdhėro­het (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.

Njeriu tjetėr do tė jetė dijetari, i cili ka studju­ar dijeninė, e ka mėsuar dhe gjithashtu e ka lexuar Kur’anin. Ai do tė sillet dhe All-llahu do t’ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė, dhe ato do t’ia pranojė. (All-llahu i Madhėruar) do tė thotė:

“Ēfarė bėre me kėto?” Ai do tė thotė:

“Studjova diturinė dhe e mėsova, e gjithashtu edhe e lexova Kur’anin pėr hir Tėnd.”

All-llahu do t’i thotė:

“Gėnjen! Studjove diturinė vetėm qė tė tjerėt tė thonė: Ky ėshtė njeri i ditur. Lexove Kur’anin qė tė thonė pėr ty: E lexon Kur’anin.”

Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t’u urdhėro­het (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.

Njeriu i tretė do tė jetė pasaniku, tė cilin All-llahu e kishte bėrė tė pasur duke ia dhėnė tė gjitha llojet e pasurisė. Ai do tė sillet dhe All-llahu do ta njoftojė me veprat qė i ka bėrė. I Madhėruari do t’i thotė:

“Ēfarė bėre me kėto?” Ai do tė pėrgjigjet:

“Nuk lash vend pa e shpenzuar pasurinė time pėr hir Tėnd.” All-llahu do t’i thotė:

“Gėnjen! E ke shpenzuar pasurinė vetėm qė tė thonė pėr ty se je dorėdhėnė!”

Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t’u urdhėro­het (engjėjve tė rreptė) qė tė tėrhiqet zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.”

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:05 am

Nga Ukbah ibn Amir t pėrcillet se ka thėnė: e dėgjova tė Dėrguarin e All-llahut u duke thėnė:

Zoti kėnaqet me bariun, i cili thėrret ezanin pėr namaz dhe falet nė majė tė bjeshkės. Pastaj All-llahu thotė:

“Shiheni robin Tim i cili thėrret ezanin dhe e kryen faljen, ai frikohet prej Meje. Unė ia kam falė kėtij robi mėkatet e tij dhe e kam pranuar nė Xhennet.”

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:06 am

Nga ebu Hurejre t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:

Namazi i atij qė nuk e ka kėnduar thelbin e Kur’anit (suren el-Fatiha) gjat faljes ėshtė i paplotėsuar (i mangėt) dhe i ka pėrsėritur kėto fjalė tri herė. Dikush i tha ebu Hurejres: A duhet ta kėndojmė edhe pas imamit kur edhe ai kėndon Fatihėn? Ai tha: kėndojeni nė heshtje, se e kam dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut u duke thėnė:

All-llahu U[v] ka thėnė:

“E kam ndarė namazin ndėrmjet Meje dhe ro­bit Tim nė dy gjysma, dhe ai (robi) do ta fitojė atė pėr tė cilėn ėshtė lutur.”

Kur robi thotė:

“El hamdu lil-lahi rabbil ‘alemin[vi]”; All-llahu U thotė:

“Robi Im mė lavdėroi.”

Kur robi thotė:

“Er-rahmanir-rahim[vii]”; All-llahu U thotė:

“Robi Im mė lartėsoi.”

Kur robi thotė:

“Maliki jeumid-din[viii]”; All-llahu thotė:

“Robi Im mė lavdėroi (robi Im i ėshtė bindur Madhėrisė Sime).”

Kur robi thotė:

“Ijjake na’budu we ijjake nesta’in[ix]”; Ai thotė:

“Kjo ėshtė ndėrmjet Meje dhe robit Tim dhe ai do ta fitojė atė, pėr tė cilėn ėshtė lutur.”

Kur robi thotė:

“Ihdinas-siratal mustekim, siratal ledhine en ‘amte ‘alejhim, gajril magdubi ‘alejhim we led-dalin[x]”; Ai thotė:

“Kjo ėshtė pėr robin Tim, dhe ai do ta ketė atė qė e ka kėrkuar.”

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:06 am

Nga ebu Hurejre t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:

Gjėja e parė pėr tė cilėn do tė japė llogari robi (i All-llahut) nė Ditėn e Ringjalljes ėshtė namazi. Nėse i ka kryer namazet sipas rregu­lla­ve, atėherė do tė jetė i shpėtuar dhe i mirėpritur. Nėse namazet do tė jenė tė paplota (tė mangėta), do tė pėrjashtohet nga mirėsia dhe do tė jetė i humbur. Nėse do tė ketė diēka tė paplotėsuar nga fardet (obligimet e domo­sdoshme), All-llahu U do t’u thotė (melekėve):

“Shihni se a ka kryer robi Im ndonjė namaz vullnetar, me tė cilin do t’ia kisha plotėsuar fardin.”

Pastaj edhe veprat tjera do tė gjykohen nė tė njėjtėn mėnyrė.

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:07 am

Nga ebu Hurejre t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s ka thėnė:

Ėshtė thirrur njė njeri nė llogari prej atyre qė kanė jetuar para jush. Te ai nuk u gjet asgjė e mirė, pėrveē se ai pėrzihej me njerėzit dhe ua lehtėsonte hallet, e gjithashtu, pasi qė kishte qenė i pasur, i urdhėronte shėrbetorėt e tij qė t’ia vazhdojnė borxhin atij qė gjendej nė rre­thana tė vėshtira ekonomike.

Pastaj (i Dėrguari i All-llahut u) tha se All-llahu ka thėnė:

“Ne jemi mė tė ēmuar se ti nė kėtė. Lėsho­jeni tė shkojė!”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:07 am

Nga ebu Hurejre t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:

All-llahu i Madhėruar dhe i Lartėsuar ka njė numėr tė madh tė melekėve (engjėjve), tė cilėt kėrkojnė tubime, nė tė cilat pėrmendet emri i All-llahut. Kur e gjejnė tubimin (mexhlisin), ata afro­hen dhe i mbulojnė me krahėt e tyre rreth e pėr qark ata qė janė tubuar duke e mbushur kėshtu hapėsirėn deri nė qiellin mė tė afėrt. Kur tė tu­buarit shpėrndahen, engjėjt ngrihen nė hapėsirėn qiellore. Pastaj All-llahu U i pyet ata, edhe pse Ai i di tė gjitha:

“Prej nga po vini?” ata thonė:

“Po vijmė nga njė tubim nė Tokė, nė tė cilin robėrit e Tu tė lartėsonin[xii], tė madhėronin[xiii], tė njėsonin[xiv], tė lavdėronin[xv] dhe kėrkonin (tė mirėn) prej Teje.” Ai thotė:

“Ēfarė tė mire kėrkonin prej Meje?” Ata thonė:

“Kėrkonin Xhennetin Tėnd.” Ai thotė:

“A e kanė parė ata Xhennetin Tim?” Ata thonė:

“Jo, o Zot.” Ai thotė:

“E si do tė ishte nėse do ta shihnin Xhennetin Tim?” Ata thonė:

“Ata kėrkojnė mbrojtjen Tėnde.” Ai thotė:

“Prej kujt kėrkojnė mbrojtjen Time?” Ata thonė:

“Prej zjarrit Tėnd, o Zot.” Ai thotė:

“Po a e kanė parė zjarrin Tim?” Ata thonė:

“Jo.” Ai thotė:

“E si do tė ishte nėse do ta shihnin zjarrin Tim?” Ata thonė:

“Ata kėrkojnė faljen Tėnde.” (I Dėrguari u) Tha: Pastaj Ai thotė:

“Unė i kam falur dhe i kam derdhur mbi ta tė mirat qė m’i kanė kėrkuar, dhe ua kam siguruar mbrojtjen Time nga ajo qė kanė kėrkuar mbro­jtje.”

(I Dėrguari u) tha: Engjėjt thonė:

“O Zot, nė mesin e tyre ėshtė edhe filani, rob - mėkatar, i cili ishte duke kaluar aty pari dhe (rastėsisht) u ul nė atė tubim.” (I Dėrguari u) tha: All-llahu u thotė:

“Gjithashtu edhe atė e kam falur, sepse ata janė njė popull, me tė cilin ai qė rri, nuk vuan.”

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:08 am

Nga ebu Hurejre t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:

Dyert e Xhennetit janė tė hapura tė hėnave dhe tė enjteve, dhe secilit rob tė All-llahut, i cili nuk i ka bėrė All-llahut shok (nė adhurim) do t’i falen mėkatet, pėrveē atij qė i ėshtė hidhė­ruar vėllait tė vet. Pėr ta do tė thuhet:

Vonoheni (faljen e mėkateve) derisa tė pa­jtohen, vonoheni derisa tė pajtohen, vonoheni derisa tė pajtohen!

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:08 am

Nga ebu Sa’idi t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:

Asnjėri prej jush le tė mos e nėnēmojė veten!

(Shokėt) i thanė:

O i dėrguar i All-llahut, si mundet ndonjėri prej nesh ta nėnēmojė veten?

Ai ėshtė pėrgjigjur:

Kur njė njeri sheh ndonjė ēėshtje, e cila ka tė bėjė me fenė e All-llahut, e ai nuk flet, atėherė All-llahu U nė Ditėn e Ringjalljes i thotė:

Ē’tė pengoi ta thuash tė vėrtetėn rreth asaj ēėshtjeje?

Njeriu do tė thotė:

Frika prej njerėzve.

All-llahu do t’i thotė:

Mė mirė do tė ishte nėse mė frikoheshe Mua!

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 3:09 am

Nga ebu Hurejre t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:

Kur All-llahu e do ndonjė nga robėrit e Tij e thėrret Xhibrilin u dhe i thotė:

Unė e dua kėtė njeri, pra duaje edhe ti!

(Muhammedi u) tha:

Atėherė edhe Xhibrili e do atė njeri. Pastaj Xhibrili thėrret nė hapėsirėn qiellore duke thėnė:

All-llahu e do kėtė njeri, pra duajeni edhe ju! Atėherė edhe banorėt e qiellit e duan ate. Pastaj (ky njeri) pranohet edhe nė tokė.

Nėse All-llahu nuk e do ndonjė nga robėrit e Tij e thėrret Xhibrilin dhe i thotė:

Unė nuk e dua kėtė njeri, pra mos e duaj as ti!

Atėherė edhe Xhibrili nuk e do atė njeri. Pastaj Xhibrili thėrret nė hapėsirėn qiellore duke thėnė:

All-llahu nuk e do kėtė njeri, pra as ju mos e doni! Atėherė as ata nuk e duan atė, pastaj ky njeri urrehet edhe nė tokė.

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 6:38 am

“Kush pendohet para se tė lind Dielli nga Perėndimi, All-llahu do ta falė.”

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:56 am

Nga emiri i besimtarėve Ebu Hafse Umer ibn-ul-Hattabit, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė:

"E kam dėgjuar tė Dėrguarin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke thėnė:

"Veprat janė sipas qėllimit dhe ēdokujt i takon ajo qė e ka pėr qėllim. Prandaj, kush shpėrngulet (bėn hixhret) pėr shkak tė All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, shpėrngulja (hixhreti) e tij ėshtė pėr All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Ndėrsa, shpėrngulja e kujt ėshtė tė fitojė disa tė mira tė kėsaj bote ose tė martohet me ndonjė femėr, i atilli nuk do tė fitojė tjetėr pėrveē ēka ka pasur pėr qėllim."

(Kėtė e transmetojnė dy imamė muhaddithė: Ebu Abdullah Muhammed ibn Ismail ibn Ibrahim ibn el-Mugireh ibn Berdize el Buhari dhe Ebul-Husejn Muslim ibn el-Haxhaxh ibn Muslim el-Kushejrij el-Nejsaburi nė dy Sahihet e tyre, tė cilat konsiderohen dy pėrmbledhjet mė tė sakta
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:56 am

Nga Umeri, radijall-llahu anhu, gjithashtu transmetohet se ka thėnė:

"Njė ditė ishim duke ndejur te i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kur u duk njė njeri me rroba shumė tė bardha dhe flokė shumė tė zeza. Nė tė nuk hetohej shenja e udhėtimit dhe askush prej nesh nuk e njohėm. U ulė pranė tė Dėrguarit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke i mbėshtetur gjunjėt e vet nė gjunjėt e tij, i vendosi duart e veta nė kofshėn e tij dhe tha:

'O Muhammed, mė trego ē'ėshtė Islami?' I Dėrguari, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: 'Islami ėshtė tė dėshmosh qė nuk ka zot tjetėr, pėrveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguar i Zotit, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta agjėrosh ramazanin, ta vizitosh Ka'ben nėse ke mundėsi ta bėsh kėtė!' Ai tha: 'Tė vėrtetėn e the!' Ne u ēuditėm: po e pyet dhe po ia vėrteton. Ai tha: 'Mė trego, ē'ėshtė imani?' (Pejgamberi) tha: 'Ta besosh Zotin, Engjujt e Tij, Librat e Tij, tė Dėrguarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh nė tė caktuarit e Tij tė tė mirės dhe tė keqes.' Tha: 'Tė vėrtetėn e the.' Tha: 'Mė trego ē'ėshtė ihsani?' (Pejgamberi) tha: 'Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Atė, sepse edhe pse ti nuk e sheh Atė, Ai vėrtet tė sheh ty.' Tha: 'Mė trego ē'ėshtė ēasti (i fundit, dita e shkatėrrimit)?' (Pejgamberi) tha: 'Pėr kėtė i pyeturi nuk di mė shumė nga ai i cili pyet.''Mė trego mbi shenjat e tij?' Tha: 'Kur robėresha t'i lind vetes zonjushė, kur tė shihen barinjtė kėmbėzbathur, tė zhveshur e tė mjerė se si garojnė nė ndėrtimin e godinave tė mėdha.' Pastaj shkoi, kurse unė mbeta i habitur. Pastaj (i Dėrguari) tha: 'O Umer, a e njeh atė qė mė pyeti?' Thashė: 'All-llahu dhe i Dėrguari i Tij mė sė miri e di.' Tha: 'Vėrtet ky qe Xhibrili, erdhi t'ua mėsojė fenė tuaj'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:57 am

Nga Abdurrahman Abdullah ibn Mes'udi, radijall-llahu anhuma, transmetohet se ka thėnė: "Mė ka treguar i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kurse ai ėshtė ai i cili e fliste tė vėrtetėn dhe tė cilit i besohet:

'Vėrtet ēdonjėri nga ju formohet nė pėrbrendėsen e nėnės sė tij katėrdhjetė ditė si pikė (nutfetun), pastaj bėhet e varur (alekatun) ngjashėm me kėtė periodė, pastaj, bėhet copė mishi ngjashėm me kėtė periodė, pastaj i dėrgohet meleku dhe e frymėzon nė tė shpirtin (ruh), dhe kėtij meleku i urdhėrohen dy gjėra: ta shkruaj nafakėn (rizkun) (e fėmijės), exhelin (sa do tė jetojė), veprat dhe (nė pikėpamje tė jetės tjetėr) a ėshtė i fatshėm apo i pafatshėm. Pasha All-llahun, pėrveē tė cilit nuk ka zot tjetėr, disa nga ju do tė punojnė punė si njerėz tė xhennetit deri atėherė kur ndėrmjet tij dhe xhennetit tė jetė njė kut hapėsirė dhe do ta arrijė dhe lė pas ajo qė ėshtė shkruar, dhe do tė vazhdojė tė punojė vepra tė njerėzve tė zjarrit deri dhe do tė hyjė nė tė. E disa nga ju do tė punojnė punė tė njerėzve tė zjarrit deri atėherė kur ndėrmjet tij dhe zjarrit tė jetė njė kut hapėsirė, dhe do ta arrijė dhe lė pas ajo qė ėshtė shkruar, dhe do tė punojė punė tė njerėzve tė xhennetit dhe do tė hyjė nė tė'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:57 am

Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: "I Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

'Vėrtet All-llahu i madhėruar ėshtė i mirė dhe nuk pranon pėrveē mirė, dhe vėrtet All-llahu u ka urdhėruar besimtarėve atė qė u ka urdhėruar tė dėrguarve. I Madhėruari ka thėnė: 'O ju tė dėrguar, hani gjėrat e mira dhe punoni mirė.' I Madhėruari ka thėnė: 'O ju besimdrejtė, hani gjėrat e mira me tė cilat u kemi furnizuar.' Pastaj e pėrmendi njeriun, i cili ka udhėtuar gjatė me flokė tė shpupuritura dhe tė pluhurosura dhe i cili i shtriu duart e tij kah qielli: 'O Krijues, o Krijues!' Kurse ushqimi i tij ėshtė haram, dhe pija e tij haram, dhe veshmbathja e tij haram, dhe ėshtė ushqyer me haram. E si do t'i pranohet lutja e tij!'"

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:58 am

Nga Ebu Dherr el-Gafariu, radijall-llahu anhu, transmetohet se Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i ėshtė transmetuar nga Krijuesi i tij, i Fuqishmi dhe i Madhėrishmi, i cili ka thėnė:

"O robėt e Mi! Unė ia kam ndaluar dhunėn Vetes dhe e kam ndaluar edhe ndėr ju, prandaj mos i bėni dhunė njėri-tjetrit.
O robėt e Mi! Tė gjithė ju jeni tė lajthuar, pėrveē atij qė e pėrudhi Unė, prandaj kėrkoni udhėzime nga Unė, do t'ju pėrudhė.
O robėt e Mi! Tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atij qė e ushqej Unė, prandaj kėrkoni t'ju ushqej, do t'ju ushqej.
O robėt e Mi! Tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē atij qė e veshi Unė, prandaj kėrkoni veshje nga Unė, do t'ju veshi.
O robėt e Mi! Vėrtet ju gaboni natėn dhe ditėn, kurse Unė i fali tė gjitha mėkatet, prandaj, kėrkoni nga Unė falje, do t'ju fali.
O robėt e Mi! Ju kurrė nuk mund tė arrini tek ajo, me ēka Mua dėm do tė Mė shkaktonit qė tė Mė dėmtonit, as qė ndonjėherė do tė arrini tek ajo qė Mua dobi do tė Mė sjellė, qė tė Mė kontribuonit.
O robėt e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzit nga ju dhe xhinnėt nga ju tė ishin tė devotshėm sikur zemra mė e devotshme e njėrit nga ju, kjo nuk do ta shtonte sundimin Tim nė asgjė.
O robėt e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzit nga ju dhe xhinnėt nga ju tė ishin tė prishur si zemra mė e prishur e njėrit nga ju, kjo nuk do ta mungonte sundimin Tim nė asgjė.
O robėt e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzit nga ju dhe xhinnėt nga ju tė ngriteshi (qėndroni) nė njė vend dhe dėshirat dhe lutjet Mua tė m'i drejtoni, dhe Unė t'i pėrgjigjesha lutjes sė ēdonjėrit, kjo nuk do ta mungonte atė qė kam Unė as aq sa qė e mungon gjilpėra kur ngulitet nė det.
O robėt e Mi! Ēdo gjė varet nga veprat tuaja, tė cilat tek Unė janė tė ruajtura dhe tė llogaritura, kurse pėr tė cilat Unė juve do t'ju shpėrblej. Kush gjenė mirė, le ta falėnderojė All-llahun, kurse kush gjenė tė kundėrtėn, mos ta fajėsojė askėnd pėrveē vetveten."

(Muslimi)
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:58 am

Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

'Nė ēdo nyje tė njeriut ka sadakė ēdo ditė nė tė cilėn lind dielli; tė pajtosh dy vetė ėshtė sadakė, tė ndihmosh njeriun tė hypė nė kafshėn e tij qė ta bartė ose ta ngritė nė tė furnizimin (barrėn) e tij ėshtė sadakė. Fjala e mirė ėshtė sadakė. Ēdo hap qė shpie kah namazi ėshtė sadakė. Ta shtėmėngė nga rruga pengesėn ėshtė sadakė'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:59 am

Nga Ebu Nexhih el-Irbad ibn Sarijeh, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė:

"Na ka kėshilluar Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me njė vaz (kėshillė) nga i cili zemrat na janė ndritur dhe sytė na janė pėrlotur dhe i thamė: 'O Resulull-llah, sikur ky ėshtė vazi ynė lamtumirės, prandaj na porositė.' Tha: 'U porosisė juve devotshmėrinė ndaj All-llahut tė Madhėruar, dėgjueshmėrinė dhe nėnshtrueshmėrinė ndaj sunduesit edhe sikur ai tė ishte rob. Vėrtet, kush jeton nga ju do tė sheh shumė kundėrthėnie. Ju e keni obligim sunnetin tim dhe sunnetin e halifėve tė pėrudhur drejtė. Mirė mbanu pėr kėto dhe ruanu nga risitė (bid'atet) nė fe, sepse ēdo bid'at ėshtė lajthitje'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:59 am

Nga Muadh ibn Xhebeli, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė:

"'O Resulull-llah, mė trego njė punė qė do tė mė shpie nė xhennet, kurse do tė mė largoj nga zjarri.' Ai tha: 'Ke pyetur pėr njė ēėshtje tė madhe, kurse ajo ėshtė e lehtė pėr atė kujt All-llahu ia lehtėson: Adhuroje All-llahun dhe mos i shoqėro asgjė, kryeje namazin, ndaje zekatin, agjėroje ramazanin, vizitoje Ka'ben.' Pastaj tha: 'A dėshiron tė tė udhėzoj nė dyert e dobisė: agjėrimi ėshtė mburojė, sadaka i anulon mėkatet sikur qė uji e fik zjarrin dhe namazi i njeriut nė thellėsi tė natės.' Pastaj lexoi: 'Ata ngriten nga shtretėrit' dhe lexoi deri sa nuk arriti deri te fjala 'ja'melune' (es-Sexhde, 16-17), pastaj tha: 'A dėshiron tė ta tregoj kreun e ēėshtjes, shtyllėn e saj dhe kulminacionin e saj?' U pėrgjigja: 'Gjithqysh o Resulull-llah!' Nė kėtė ai tha: 'Kreu i ēėshtjes ėshtė islami, shtylla e tij ėshtė namazi, kurse kulminacioni i tij ėshtė xhihadi.' Pastaj tha: 'A dėshiron tė tė tregoj mbi thelbin e gjithė kėsaj?' Thashė: 'Gjithqysh o Resulull-llah!', kurse ai e kapi gjuhėn e tij dhe tha: 'Ruaje kėtė.' I thashė: 'O Pejgamberi i Zotit, a thua edhe pėr kėtė pėrgjegjės do tė jemi?' Ai tha: 'Tė pastė nėna (Zoti tė dhashtė jetė) o Muadh! A thua diē tjetėr i hedh njerėzit nė zjarr pėrveē gjuhėve (thėnieve) tė tyre tė kėqia'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:59 am

Nga Ebu Abbas Sehl ibn Sa'd Es-Sa'idij, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė:

"Erdhi njė njeri te Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe tha: 'O Resulull-llah, mė pėrudhė nė atė punė, qė nėse e punoj do tė mė dojė All-llahu dhe do tė mė duan njerėzit.' Ai tha: 'Mos e lakmo (bėnu zahid nė) kėtė botė, do tė tė dojė All-llahu, kurse mos lakmo nė atė qė ėshtė te njerėzit - do tė tė duan njerėzit'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 3:00 am

Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

'Mos ia keni xhelozinė njėri-tjetrit, mos e mashtroni njėri-tjetrin, mos u urreni, mos ia ktheni njėri-tjetrit shpinėn, mos garoni njėri me tjetrin nė shitblerje dhe bėhuni robėt e Zotit, vėllezėr. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėnė dhunė atij, nuk e lė (nė baltė), nuk e gėnjen, nuk e nėnēmon'. 'Takvallėku ėshtė kėtu', dhe tregoi nė krahėrorin e tij tri herė. 'Pėr njė njeri ėshtė e keqe e mjeftueshme qė ta nėnēmojė vėllaun musliman. Ēdo musliman kundruall ēdo muslimani e ka haram: gjakun e tij, pasurinė e tij dhe nderin e tij'."

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:29 am

“Mė janė prezentuar veprat e ummetit tim, tė mirat dhe tė kėqijat. Ndėr veprat e tyre tė mira e kam gjetur edhe largimin nga rruga atė qė i mundon kalimtarėt. Kurse ndėr veprat e tyre tė kėqija bėn pjesė edhe pėshtyma e cila nėse bėhet nė xhami (nė ndonjė mėnyrė paraqitet e) nuk groposet.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:31 am

Disanjerėz kanė thėnė: “O i Dėrguari i All-llahut, pasanikėt na tejkaluan me shpėrblime, ata falin namaz si ne, agjėrojnė si ne, kurse (pėrveē kėsaj) nga teprica e pasurisė sė tyre japin sadaka.” (Lajmėtari) Tha: “A nuk ju ka dhėnė All-llahu edhe juve me ēka tė bėni sadaka? Vėrtet, ēdo tesbih (lavdėrim All-llahut) ėshtė sadaka, ēdo tekbir (madhėrim All-llahut) ėshtė sadaka, ēdo tahmid (falėnderim All-llahut) ėshtė sadaka, ēdo tehlil (thėnia: La ilahe il-lall-llah) ėshtė sadaka.” Urdhėresa pėr tė mirė ėshtė sadaka, ndalesa kundėr tė keqes ėshtė sadaka, edhe marėdhėnia seksuale (bashkėshortore) ėshtė sadaka.” Njerėzit i thanė: “O i Dėrguari i All-llahut, a edhe kur ndonjėri prej nesh kryen marrėdhėnie epshore ka shpėrblim? Tha: “Mė thuani, nėse epshin e tij e pėrdor nė haram, a nuk ka pėr tė mėkat? Po ashtu nėse e pėrdor nė hallall do tė ketė shpėrblim.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:31 am

“Assesi nė asnjė mėnyrė mos e nėnēmo asnjė vepėr tė mirė, po qoftė edhe ta takosh vėllain tėnd me buzėqeshje.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:31 am

“Pėr ēdo nyje tė njeriut, ēdo ditė kur lind dielli, duhet dhėnė sadaka. Nėse pajton dy veta - edhe kjo ėshtė sadaka, nėse dikujt i ndihmon qė tė hipėn nė kafshėn e tij, ose i ndihmon qė barrėn ta ngarkojė nė kafshėn e tij (kalė ose deve) edhe kjo ėshtė sadaka, edhe fjala e mirė ėshtė sadaka, ēdo hap tė cilin e bėn pėr tė shkuar nė namaz ėshtė sadaka, edhe largimi nga rruga i asaj qė i pengon kalimtarėt ėshtė sadaka.” Sipas transmetimit tė Aishes r.a. thuhet se i Dėrguari i All-llahut a.s. ka thėnė: “Vėrtet secili njeri prej Beni Ademėve ėshtė krijuar me 360 (treqind e gjashtėdhjetė) nyje. Kush e madhėron All-llahun (duke thėnė: All-llahu ekber), kush e falėnderon (me elhamduli-l-lah), kush i bėn tehlil (duke thėnė: La ilahe il-lall-llah), kush i shpreh lavdi (tesbih), kush i kėrkon falje (istigfār), kush e mėnjanon njė gur, njė ferrė apo njė kockė nga rruga e njerėzve, ose urdhėron pėr tė mirė, ose ndalon kundėr sė keqes (shpėrblimi i tij ėshtė) sa 360 (nyjet), ai atė ditė do tė ecė i shpėtuar nga zjarri.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:32 am

“Kush shkon nė xhami pėr namaz nė mėngjes ose nė mbrėmje, All-llahu pėr kėtė do t'i pėrgatisė atij gosti (nė Xhennet) nė mėngjes ose nė mbrėmje.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:33 am

“O ju gratė muslimane, asnjėra nga ju mos ta pėrbuzė shoqen fqinje tė saj, qoftė ajo edhe pėr njė thundėr deleje.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:33 am

“Imani (besimi) ėshtė gjashtėdhjetė e disa apo shtatėdhjetė e disa degė: Mė e vlefshme ėshtė fjala: “La ilahe il-lall-llah” (nuk ka Zot tjetėr pėrveē All-llahut), kurse mė e ulta ėshtė tė larguarit nga rruga e asaj qė i mundon kalimtarėt. Edhe turpi ėshtė njė degė e imanit.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:33 am

“Njė njeri duke udhėtuar nė njė rrugė e kaplon etja e madhe, e gjen njė pus, zbret nė tė dhe pi ujė. Pastaj del nga pusi dhe has njė qen me gjuhė tė nxjerrė jashtė qė han baltė nga etja. Njeriu thotė: “Kėtė qen e paska kapluar etja siē mė pat kapluar edhe mua mė parė.” Pastaj njeriu zbret nė pus dhe mbush kėpucėn e vet me ujė, pastaj e kap me gojė derisa ngjitet lartė dhe i jep tė pijė qenit. All-llahu pėr kėtė e falėnderon dhe ia fal mėkatet.” (As'habėt i) Thanė: “O i Dėrguari i All-llahut, edhe pėr kafshėt kemi shpėrblim?” (Lajmėtari) Tha: “Nė gjithēka qė ka mėlqi tė lagur ka shpėrblim.”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi