Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nje shqiptar, yll hokeji ne Micigan

Shko poshtė

Nje shqiptar, yll hokeji ne Micigan

Mesazh nga dj-lumii prej Wed Oct 07, 2009 7:45 pm

Nė hokejin amerikan po lind njė yll i ri. Bėhet fjalė pėr sportistin me origjinė nga Shqipėria, Aron Palushaj, i cili luan me skuadrėn e Universitetit tė Miēiganit.

Ajo qė tė bėn pėrshtypje pėr kėtė djalosh ėshtė fakti se, pėrveē talentit natyral, ai stėrvitet shumė.

Pėrkushtimi i 19-vjeēarit i ka habitur edhe drejtuesit e “St. Luis Blus”, tė cilėt nuk kanė mundur ta fshehin vlerėsimin pėr punėn e tij.

Pak ditė mė parė, pista e akullt ku stėrvitet skuadra duhej t’i lihej nė dispozicion shokut tė tij tė ekipit, Brendon Bėrlon, i cili do tė testonte gjurin e dėmtuar.

Por edhe Palushaj ishte i paduruar tė patinonte. “Aroni pyeti dikė, nuk e mbaj mend se cili ishte, nėse edhe ai mund tė patinonte”, tha drejtori i informacionit pranė klubit, Met Trevor.

“Pėrgjigjja qė mori ishte ‘jo’, por Palushaj nuk u tėrhoq dhe i tha tė mos shqetėsohej, ‘Nuk do tė pėrplasemi’”. Pavarėsisht kėmbėnguljes, i riu me origjinė shqiptare nuk u lejua tė zbriste nė pistė. Por, ky ėshtė vetėm njė episod, pasi gjatė ditėve tė tjera atė mund ta gjesh duke vazhduar stėrvitjen, edhe pasi skuadra ka 40 minuta qė ėshtė larguar. Lui Kaporuso, shoku i skuadrės, me tė cilin qėndron shpesh duke provuar skema tė reja, tregon: “Nuk besoj se ka ndonjė moment qė ai nuk e ka mendjen te hokeji”.

Nė fakt, lidhja e Aron Palushajt me hokejin ka filluar qė prej vegjėlisė. Nė klasėn e parė, ai pa nė mure posterin e Stiv Yzerman dhe tė “Pesėshes Ruse”, e menjėherė vendosi ta praktikonte kėtė sport.

Megjithatė, ēelėsi i suksesit tė 19-vjeēarit qė luan me numrin 8 ėshtė pėrkushtimi. Pas gjashtė ndeshjeve, djaloshi i lindur nė Livonia tė Miēiganit, ka shėnuar pesė gola dhe ka dhėnė pesė pasime golash pėr shokėt e skuadrės, duke arritur tė realizojė pikė nė tri ndeshje radhazi.

Aktualisht Palushaj ka dhjetė pikė, tri mė shumė sesa ato qė kishte realizuar deri nė kėtė fazė tė sezonit tė kaluar Kevin Porter, i cili nė fund fitoi ēmimin “Hobey Baker 2008”.

Megjithatė, statistikat nuk kanė shumė rėndėsi pėr Palushajn, qė gjatė sezonit tė kaluar ishte “debutuesi” i dytė mė i mirė nė shtetin e Miēiganit me 34 pasime pėr gol dhe i treti mes lojtarėve tė vitit tė parė, me 44 pikė.

Objektivi i tij ėshtė tė ndihmojė skuadrėn tė fitojė nė akull dhe pėr ta realizuar kėtė, ėshtė mes tė parėve qė zbresin nė pistė dhe i fundit qė largohet.

Etikėn e punės, sportisti mendon se e ka trashėguar nga babai, Tom Palushaj, qė emigroi nė SHBA nga Shqipėria kur ishte vetėm 13 vjeē dhe tashmė zotėron disa restorante me vėllezėrit e tij.

“Babai im ėshtė shumė punėtor. Mendoj se ėshtė diēka e trashėguar gjenetikisht, tha Aroni. Megjithatė, duke punuar mė shumė se tė tjerėt, ėshtė mėnyra e vetme pėr t’u pėrmirėsuar”.


Top-Channel
avatar
dj-lumii
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1027
Age : 33
Registration date : 01/10/2009

http://www.sam1r.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi