Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Vitaminat: Rendesia e tyre ?

Shko poshtė

Vitaminat: Rendesia e tyre ?

Mesazh nga addi prej Tue Oct 06, 2009 2:18 pm

Vitamina C: Mundeson perthithjen e shume faktoreve dhe vlerave ushqimore duke favorizuar prodhimin e neurotransmetuesve,por eshte dhe antioksidant i mirefillte(pra eshte ne gjendje te pastroje helmet ne gjak).Kjo gjendet te agrumet si:portokallet,kivit;frutat e pyllit si luleshtrydhet,te domatet etj.

Vitamina B: Mungesa e vitaminave te grupit B mund te sjelle nje gjendje dobesie te pergjithshme dhe te perkeqsoje menyren me te cilen njeriu reagon ndaj streseve psikofizike.Shume e rendesishme eshte qe futja e vitaminave te grupit B te jete e perditshme dhe konstante,sepse pjesa me e madhe e tyre jane te tretshme ne uje(pra nxirren kollaj nga organizmi me ane te lengjeve).

Vitamina B1(tiamina): Favorizon nje funksionim te mire te sistemit nervor,te muskujve dhe te zemres.Na mbron nga virusi herpes zoster(I ashtuquajturi ?zjarrmi?).Gjendet ne pjesen me te madhe te ushqimeve,por edhe shkaterrohet nga fergimi(nxehtesia) dhe eleminohet ne nje pjese te madhe nga urina.

Vitamina B2(riboflavina): Kjo eshte e domosdoshme per organizmin e lekures dhe te flokeve,por edhe per formimin e antikorpeve,pervec se merr pjese ne procesin e metabolizmit te korbohidrateve,yndyrnave dhe proteinave.Per kete arsye eshte I domosdoshem per mireqenien e pergjithshme te organizmit,sidomos kur ky eshte I dobesuar nga depresioni.Gjendet ne perimet e freskta dhe ne mish,I reziston fergimit dhe qendron ne organizem per nje kohe te gjate.

Vitamina PP ose B3(niacina): Ndihmon ne perballimin e stresit,ldhjes mendore dhe sjell gjumin.Per kete arsye eshte themelore per te kunderpeshuar renien e humorit dhe shfaqjet somatike te tij.
Njehere e nje kohe,mungesa e saj ishte endemike(sipas vendit)ne disa popuj qe ushqeheshin me miser,I cili e permban B3 ne formen e patretshme te saj.Ata semureshin nga pelegra,nje semundjeqe con ne turbullime mendore deri ne cmenduri.Do te kishte mjaftuar nje harmonizim me ushqimet e tjera si mishi,peshku dhe buka e grurit per te kunderpeshuar epidemine.

Vitamina B5(acidi pentonemik): Kjo vitamine eshte e dobishme per te kundervepruar ndaj lodhjes dhe per te permiresuar reagimet imunitare.Mungesa e saj eshte e rralle sepse gjendet ne shume lloj ushqimesh:varietet bullguresh,mish,veze,perime flete-jeshile,ne arra.

Vitamina B6(piridoksina): Kjo vitamine eshte thelbesore sidomos kur konsumohen shume proteina,eshte zbuluar se eshte e dobishme ne rastet e depresionit,ne rstin e perdorimit te pilules kunder ngjizjes apo shtatzanise se padeshiruar.Gjendet ne mishin,ne perimet dhe ne varietet e bullgureve,por nese fergohet kjo vitamine e ndryshon dhe e humbet cilesine e vet.

Vitamina B12(cianokobalamina): Konsiderohet nje mbrojtes I sitemit nervor dhe I atij imunitar,por mbi te gjitha nje vitamine me cilesi pershtatese:kjo shoqerohet me B9(acidin folik),sherben per te mbajtur nen kontroll acarimin e nervave,shton perqendrimin nervor dhe kujtesen.

Acidi folik: Ndikon ne prodhimin e serotonines.Eshte shume I rendesishem per ate qe eshte duke u kuruar me ilace antidepresive me baze litiumin.Kjo substance gjendet tek perimet dhe gjethet jeshile.
addi
addi
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 2485
Age : 25
Location : Drenic
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vitaminat: Rendesia e tyre ?

Mesazh nga addi prej Tue Oct 06, 2009 2:20 pm

Vitamina E dhe ndezjet kronike

Hulumtimet e fundit tė zhvilluara nė minj kanė treguar se vitamina E ul proceset oksiduese nė qelizat e minjve. Vitamina E ėshtė zbuluar se ul edhe nivelin e sė paku dy citokineve, tė cilėt janė substanca tė rėndėsishme ndėrmjetėsuese nė sėmundjet inflamatore. Pėr kėtė arsye, autorėt e studimit llogarisin se konsumimi i mjaftueshėm i vitaminės E mund tė jetė mjaft i dobishėm tek personat qė vuajnė nė inflamacionet (ndezjet) kronike, si pėr shembull tek tė moshuarit ose tek tė sėmurėt me diabet…

________________________________________________________________________________
addi
addi
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 2485
Age : 25
Location : Drenic
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi