Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Zemėrimi

Shko poshtė

Zemėrimi

Mesazh nga NoOrA prej Mon Oct 05, 2009 5:38 am

Nė kėtė linjė, zemėrimi i skajshėm (tėrbimi ose xhindosja) nėnkupton njėfarė manifestimi tė dukshėm, dhunė e mungesė tė vetėkontrollit. Sinonimet pėr tė janė: mėrzitja, armiqėsia, egėrsimi, idninjata, tėrbimi etj.

Pėr mė tej, zemėrimi ėshtė njė grimė e ngulur nė zemrėn e njeriut. Sė kėndejmi, nė gjendje zemėrimi ėshtė shumė vėshtirė tė kontrollohet vetvetja. E nė rastin kur njeriu zemėrohet sė tepėrmi, ai humb vetėkontrollin dhe ndonjėherė bėn krime tė mėdha, madje edhe vrasje e mbytje, me qėllim pėr ta shuar atė etje pėr hakmarrje. Sido qė tė jetė, Islami i ndėshkon tė gjitha kėto lloje a forma zemėrimi. Sipas Pejgamberit, alejhi selam, zemėrimi e prish fenė, siē e prish aloeja (mjet purgativ [sh.p.]) mjaltin. Pėrndryshe, i fuqishėm nuk ėshtė ai qė e mund tjetrin, porse ai qė e kontrollon zemėrimin e vet. Kur'ani Famėlartė i ēmon shumė ata qė e kontrollojnė zemėrimin e vet dhe qė falin.

Argumente nga Kur'ani

1) "Tė cilėt japin kur janė shlirė edhe kur janė nė vėshtirėsi dhe qė e frenojnė mllefin, qė ua falin (tė keqen) njerėzve, e Allahu i do bamirėsit!" (Kur'an, 3: 134).

2) "Ēka u ėshtė dhėnė nga ndonjė send, ajo ėshtė kėnaqėsi nė kėtė botė, e ajo qė ėshtė te Allahu ėshtė shumė mė e mirė dhe e pėrjetshme, por pėr ata qė besuan dhe qė vetėm Zotit tė tyre i mbėshteten. Dhe ata qė u shmangen mėkateve tė mėdha e tė shėmtuara, dhe kur hidhėrohen, ata falin!" (Kur'an, 42: 36-37).

Argumente nga Sunneti

1. Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Nėse njė njeri e ruan gjuhėn e vet, Allahu i Lartėsuar do t'ia mbajė tė pazbuluara sekretet e tij; nėse ai e frenon mllefin e vet, nė Ditėn e Kijametit Allahu i Lartėsuar do ta mbajė Dėnimin e Tij larg prej atij njeriu; dhe nėse njė njeri, si i tillė, kėrkon falje te Zoti, Zoti do t'ia pranojė faljen!"

[Mishkat]

2. Nė lidhje me fjalėt e tė Madhit Allah: "Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje nė mėnyrėn mė tė mirė, se atėherė ai, me tė cilin kishit njėfarė armiqėsie, do tė bėhet mik i afėrt!" (Kur'an, 41: 34), ibėn Abbasi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) thotė se nėnkupton durim kur njeriu ėshtė i zemėruar, dhe falje kur trajtohet keq, meqė kur njerėzit veprojnė ashtu, Zoti i mbron ata dhe armiku u nėnshtrohet atyre, sikur tė ishte mik i ngushtė dhe i afėrt!"

[Buhariu]

3. Bahz ibėn Hakimi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton nga babai i tij e ky nga babai i vet se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Zemėrimi e zhvat (prish) besimin ashtu siē aloet (lloj bime [sh.p.]) e zhvatin mjaltin!"

[Mishkat]

4. Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberit, alejhi selam, i kishte ardhur njė njeri dhe pėr tė kėrkuar kėshillė, ndėrsa ai, alejhi selam, i kishte thėnė: "Mos u zemėro!" Njeriu e kishte pėrsėritur kėrkesėn nga Pejgamberi, alejhi selam, disa, e ai nė tė gjitha herat iu ishte pėrgjigjur: "Mos u zemėro!"

[Shėnon Buhariu]

5. Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Njeri i fortė nuk ėshtė ai qė mposht tė tjerėt, por i tillė ėshtė ai qė e kontrollon veten kur zemėrohet!"

[Shėnon Buhariu dhe Muslimi]

6. Atije ibėn Urve es-Sa'di (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Zemėrimi vjen nga shejtani, e shejtani ėshtė i krijuar nga zjarri. Ndėrkaq, zjarri shuhet vetėm me ujė. Prandaj, kur zemėrohet ndonjėri prej jush, ai duhet tė marrė abdest!"

[Shėnon ebu Davudi]

7. Ebu Dherri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Kur ndonjėri prej jush zemėrohet duke qenė nė kėmbė, ai duhet tė ulet. Nėse i largohet zemėrimi, mirė; pėrndryshe, duhet tė shtrihet!"

[Shėnon Ahmedi dhe Tirmidhiu]

8. Ibėn Omeri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Asnjė rob i Allahut tė Lartėsuar nuk mund tė marrė ndonjė pilulė (tabletė, hap) mė tė hidhėt nė Shikim tė Allahut tė Madhėruar sesa qė ėshtė pilula e zemėrimit, tė cilėn pėrpin, krejt me qėllim pėr tė arritur kėnaqėsinė e tė Madhit Allah!"

[Shėnon Ahmedi]

9. Sehėl ibėn Muadhi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen nga babai i tij se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Cilido qė e kapėrdin zemėrimin, megjithėse ka mundėsi qė ta qesė jashtė, nė Ditėn e Gjykimit Allahu i Lartėsuar do ta thėrrasė pėrpara tė gjitha krijesave dhe do t'i mundėsojė qė tė zgjedhė ndėrmjet virgjėreshash sybukura qė i dėshiron ai vetė!"

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi