Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kujdes ēfarė kafe e pini pasdite

Shko poshtė

Kujdes ēfarė kafe e pini pasdite

Mesazh nga Beli prej Sun Oct 04, 2009 6:05 am

Kafja e pasdites mund tė jetė shkaktar i futjes sė njė sasie tė madhe tė kalorive, kėshtu ata qė kanė nevojė pėr kafen e pasdites qė ta ngritin energjinė duhet qė tė kujdesen qė kjo ‘kėnaqėsi’ mos t’ua rrisė peshėn trupore
Hulumtimi i zhvilluar nga departamenti i shėndetėsisė nė qytetin e Nju-Jorkut, ėshtė kryer nė kafene dhe ai ka treguar se kafja e zezė, kafja me qumėsht apo sheqer, apo te dyja, kanė mesatarisht 63 kalori. Por, llojet e ndryshme tė kafeve dhe pijeve nga kafja me shije tė ndryshme qė ofrohen nė treg, dhe tė cilėt pėrmbajnė qumėsht tė sheqerosur, akullore dhe pėrbėrės tjerė, shpesh kanė deri nė katėr herė mė shumė kalori-rreth 239, pėrkatėsisht 12 pėrqind tė ushqimit mesatar prej 2.000 kalorive. Filxhani i madh me kafe tė kėtillė nė njė vend tė shitjes kishte pėrmbajtur madje 860 kalori. ‘Popullariteti i pijes sė kafes viteve tė fundit ėshtė rritur’, pohoi pėrgjegjėsi i departamentit tė qytetit tė Nju-Jork-ut, Thomas Farley. ‘Pėr fat tė keq, shumė pije tė kėtilla janė tė stėrmbushura me kalori, qė do tė thotė se kjo pije qė do tė duhej qė ta ngrit energjinė, ajo e ngrit edhe treguesin nė peshore’, tha ai. Anketa e cila ėshtė publikuar nė magazinėn online ‘Preventing Chronic Disease’ pėrfshiu rreth 3.000 blerje nė 115 kafene dhe restorante nė kėtė qytet. Hulumtimi i tregut ka treguar se gati 20 pėrqind tė amerikanėve tė rritur pinė sė paku njė kafe ose ndonjė produkt tė kafes nė ditė. Por, tė gjitha kėto pije pėrmbajnė shumė kalori. Kafja e thjeshtė e zier apo ēaji ka vetėm 10 kalori. Qė tė zvogėlohet futja e kalorive, dhe me kėtė edhe rreziku pėr trashje, departamenti i kėtij qyteti propozon qė tė porositet dhe tė konsumohet mė pak pije e kėtillė me qumėsht, si dhe t’u largoheni kafeve ‘me shije’.
Beli
Beli
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 4446
Age : 31
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi