Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Motėr: A e dėshiron lumturinė?

Shko poshtė

Motėr: A e dėshiron lumturinė?

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 03, 2009 9:17 am

A e dėshiron lumturinė?
A e dėshiron qetėsinė?
A e dėshiron sigurinė dhe vendosmėrinė?
A i dėshiron tė gjitha kėto nė kėtė dynja apo nė ahiret?
E gjithė lumturia, motra ime muslimane, gjendet nė bindjen ndaj Allahut dhe pasimin e menhexhit tė Tij dhe pasimin e rrugės sė tė Dėrguarit tė Allahut - paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė.
I Lartėsuari thotė: “. . . Kush e respekton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ka arritur njė sukses tė madh.” (Ahzab: 71)
Ndėrsa, hidhėrimi dhe fatkeqėsia ėshtė nė kundėrshtimin e Allahut dhe mospasimin e menhexhit tė Tij dhe rrugės sė tė Dėrguarit tė Tij.
I Lartėsuari ka thėnė: “… E kush e kundėrshton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės.” (Ahzab: 36)

Motra ime muslimane:
Me njė zė tėrheqės dhe me fjalė kėshilluese tė bėj thirrje qė t'i frikėsohesh Allahut tė Lartėsuar, gjthashtu tė bėj thirrje edhe njė herė tjetėr qė ta falėnderosh Allahun i Cili tė ka begatuar me tė gjitha kėto dhunti, si: Imanin dhe Kur'anin. Tė ka nderuar, tė ka pastruar dhe ta ka ngritur lart pozitėn tėnde. Nuk ngrihet pozita e gruas nė ēfarėdo hije pėrveēse nėn hijen e Islamit. Dhe jo vetėm kaq, Ai tė ka veēuar me rregulla tė shumta nė librin e Tij Famėlartė. Femra para Islamit ka qenė e pavlerė, e nėnēmuar para shoqėrisė, para familjes, e madje edhe para prindėrve tė saj. Nganjėherė ajo ėshtė konsideruar si kafshė dhe bile ėshtė preferuar kafsha ndaj asaj.

Ti motra ime muslimane nuk e gjen lumturinė tėnde vetėm se nė fenė Islame. Prandaj, pėrmbaju asaj dhe dėgjoje fjalėn e Allahut i Cili na e tregon tė kaluarėn. Kujtoje atė gjithmonė nė mėnyrė qė ta falėnderosh Allahun pėr dhuntinė nė tė cilėn gjendesh. Allahu i Lartėsuar thotė: “Kur ndonjėri prej tyre lajmėrohet me (lindjen) vajzė, fytyra e tij prishet dhe bėhet plot mllef.”“Fshihet prej njerėzve, pėr shkak tė asaj tė keqeje me tė cilėn u lajmėrua (e konsideron bela, e jo dhuratė prej Zotit). Mandej, (mendon) a do ta mbajė atė, ashtu i pėrulur, apo do ta mbulojė atė (tė gjallė) nė dhe…” (En Nahl: 59, 60)

Nė kohėn e xhahilijetit (para Islamit) i mbysnin vajzat dhe nganjėherė i varrosnin tė gjalla nė dhe deri sa erdhi Islami si mėshirė pėr mbarė botėn dhe porositi qė tė edukohen vajzat dhe tė mbikėqyren dhe kush e bėn kėtė do tė ketė shpėrblim tė madh.

Falėnderoje Allahun, oj motėr e Islamit, i Cili tė ka udhėzuar nė kėtė fe, tė ka nderuar dhe ta ka ngritur lart vlerėn tėnde me kėtė fe, ndėrkohė qė shumė prej femrave tė botės janė tė devijuara. Kapu pėr litarin e fortė tė Allahut sepse ėshtė njė prej shtyllave tė fesė dhe dije se tė pret dėnimi i Allahut nėse nuk i nėnshtrohesh Atij, nuk ndalohesh nė kufijtė e Tij dhe nuk pėrmbahesh prej ndalesave tė Tij.

Motra ime muslimane: Armiqtė e tu janė tė shumtė dhe dėshirojnė qė tė shfrytėzojnė ty pėr ta shkatėrruar turpin dhe fenė. Ata mund tė jenė edhe prej atyre qė i pėrkasin fesė tėnde.

Disa thonė: Nuk pėrparon gjendja e lindjes pėrderisa femra nuk e heq mbulesėn e saj dhe me tė ta mbulojė Kur'anin Famėlartė! Ata me kėtė dėshirojnė qė tė tė hedhin nė hidhėrim dhe plogėshti, tė bėjnė thirrje pėr nė Xhehenem. Nėse iu pėrgjigjesh, tė hedhin nė tė. Ata dėshirojnė qė tė jesh e pamoralshme, lavire, e pambuluar. Allahu tė ruajtė! Tė presin me padurim qė ti ta heqėsh mbulesėn, t'i largohesh imanit, turpit dhe pastėrtisė dhe mė pas t'i lėsh obligimet e tjera. Vetėm atėherė do tė stabilizohen ata. Ata luajnė me ty si fėmijėt me top dhe ashtu siē luajnė me qenin e ngordhur. Allahu tė ruajtė prej tyre!

Motra ime muslimane: Cili ėshtė qėndrimi yt ndaj tyre? Qėndrimi yt ndaj tyre duhet tė jetė kapja pėr fenė e Allahut, ndalimi te kufijtė e Allahut dhe mospėrgjigjja atyre.

Injoroji ata duke mos u kthyer nga ata dhe duke mos ua vėnė veshin fjalėve tė tyre. Lėri tė vlojnė nga inati dhe ti pėrmbaju fesė, turpit dhe mbulesės.

Motra ime muslimane: Disa nga gratė mendojnė se zbulim konsiderohet vetėm zbulimi i trupit. Jo, zbulim nuk konsiderohet vetėm kjo. Zbulim konsiderohet edhe veshja e rrobave tė ngushta, tė shkurtra, tė tejdukshme, veshja e pantallonave, parfumosja kur del pėrjashta, nė vendet ku ka burra.

A nuk e ke dėgjuar thėnien e tė Dėrguarit tė Allahut - paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė – ku ka thėnė: “Dy lloje prej banorėve tė zjarrit nuk do t'i shoh . . . ” dhe ka pėrmendur: " . . . dhe ato gra tė veshura por nė realitet tė zhveshura, qė vishen shkurt dhe ngusht qė t'u duken pjesėt e trupit dhe ato gra qė pėrdridhen dhe i kanė kokat e tyre si tė deveve, nuk do tė hyjnė nė Xhenet dhe nuk do ta ndiejnė erėn e Xhenetit edhe pse aroma e tij ndihet nga njė largėsi e madhe.” {Muslimi}
Kanė thėnė dijetarėt: Fjalia - “tė veshura por nė realitet tė zhveshura”, nėnkupton ato femra tė cilat veshin rrobe por rrobat e tyre janė tė ngushta, tė shkurtra, tė tejdukshme ose qė nuk e mbulojnė gjithė trupin.

Motra ime muslimane: A pranon qė tė jesh prej banorėve tė zjarrit? A pranon qė tė veshėsh veshje e cila ta zbulon turpin?
A dėshiron qė tė jesh si ajo varėsja e rrobave ku nė ty varen vetėm tė poshtėrit dhe tė pamoralshmit?
Jo, oj vajzė e Islamit, nuk mendoj se e pranon kėtė edhe pse kjo kėrkohet prej teje.

Motra ime muslimane: Feja islame ėshtė kala mbrojtėse e pastėr, ta mbron karakterin dhe nderin tėnd, tė urdhėron qė tė mbulohesh dhe ta ruash turpin. Kur t'i lėsh kėta urdhėra je afėr dėnimit tė Allahut nė ahiret ndėrsa nė kėtė dynja je synim i ujqve njerėzorė tė cilėt dėshirojnė qė ta marrin nderin tėnd me tė cilin krenohesh. Largohu prej kėsaj, para se tė vijė dita dhe t'i biesh pishmanit! Disa prej motrave, Allahu i udhėzoftė, i janė pėrgjigjur thirrjes sė tyre.

Motra ime muslimane:

Oj ti, e cila ke besuar nė Allahun,
Oj ti, e cila i je pėrulur Allahut,
Oj ti, e cila je mbuluar me perden e Allahut,
Kujdes, kujdes nga rrėshqitja se rrėshqitja do tė jetė nė zjarr.
Kujdes, kujdes nga pėrngjasimi me jobesimtaret se kush i pėrngjan njė populli ėshtė prej tyre . . .

Ti motėr muslimane, je e vlefshme, e ndershme, e dėlirė. E vlefshme me Kur'anin, e ndershme me imanin dhe e pastėr me zbatimin e fesė Islame. Si e krahason tė qenurit me vlerė dhe e pavlerė? Si e krahason tė ndershmen me prositutėn? Si e krahason pastėrtinė me ndytėsinė?

Motra ime muslimane: Ne, pasha Allahun, habitemi prej femrave tė cilat e dėgjojnė thėnien e tė Dėrguarit tė Allahut - paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė: “Dy lloje tė banoreve tė zjarrit nuk do t'i shoh . . ." (Hadith) dhe vazhdojnė me veshjen e rrobave tė ngushta e tė tejdukshme duke zbuluar pjesėt e trupit.

Oj motėr muslimane, falėse dhe pėrulėse, oj ti e cila e ke pėrulur kokėn pėr tė Pėrhershmin dhe tė Pėrjetshmin, a nuk tė mjafton pėrmbajtja e hadithit tė lartpėrmendur tė tė Dėrguarit tė Allahut: “Dy lloje tė banoreve tė zjarrit nuk do t'i shoh. . ." Pasha Allahun, ai ėshtė njė kėrcėnim i madh dhe ka pėrmbajtje tė dhembshme dhe sikur tė hedhet mbi kodrat do t'i shkrinte. A ka gjė mė tė madhe se privimi nga Xheneti e begatshėm dhe qėndrimi nė shkallėn mė tė ulėt nė zjarr.

Motra ime muslimane: Frikėsoju Allahut, ngrihu dhe veproje atė ēfarė ta ka obliguar Ai dhe nėse e ke zemrėn e fortė e tė ashpėr kujtoje vdekjen tė cilės nuk mund t'i shmangesh. Allahu i Lartėsuar thotė: “Secili njeri do ta shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush i shmanget zjarrit dhe futet nė Xhenet, ai ka arritur shpėtim e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues.” (Ali Imran: 185)

Kujtoje oj robėreshė e Allahut ditėn kur do tė vendosesh nė varr, nė atė gropė tė ngushtė, tė errėsuar dhe tė shėmtuar.
Kujtoje, kur tė fryhet nė sur dhe kur tė mblidhesh me krijesat, kėmbėzbathur dhe e zhveshur, e hutuar, dielli ėshtė afėr teje njė milje, kur tė thirret emri para krijesave pėr t'u llogaritur, si do tė jetė gjendja jote oj robėreshė e Allahut? Ku ėshtė gatishmėria jote oj ti e hutuar? Sa mėkate dhe tė meta tė janė shėnuar nė librin tėnd? A do tė bėjnė dobi nė atė moment bukuria dhe modelet? A do tė bėjnė dobi muzika, telenovelat, filmat dhe revistat? A do tė bėjnė dobi xhevahirėt dhe stolitė? Jo, pasha Allahun, nuk do tė bėjnė dobi asnjė prej tyre. Ajo qė do tė bėjė dobi nė kėtė situatė janė sevapet dhe punėt e mira pas mėshirės sė Zotit tė tokės dhe qiejve.

Frikėsoju Allahut oj vajzė e Islamit.
Frikėsoju Allahut oj ti e cila del tregjeve e zbuluar!
Frikėsoju Allahut oj ti e cila e vesh hixhabin pėr bukuri dhe jo pėr t'u mbuluar me tė!
Frikėsoju Allahut oj ti e cila pėrzihesh me burrat!
Frikėsoju Allahut oj ti e cila del e parfumosur nė tregje dhe rrugėve!
Frikėsoju Allahut oj ti e cila vetmohesh me burra tė huaj! “Nuk vetmohet burri me gruan vetėm se i treti ėshtė shejtani.”
Frikėsoju Allahut oj ti e cila i edukon fėmijėt e tu me edukatė jo tė mirė, nuk ua kujton bindjen ndaj Allahut dhe madhėrimin ndaj Tij dhe nuk i nxit nė atė qė ju bėn dobi nė dynja dhe nė ahiret!
Frikėsoju Allahut dhe ruaje veten tėnde qė tė mos jesh kukull nė dorėn e atyre qė e kanė besimin e dobėt!
Frikėsoju Allahut dhe ktheju udhėzimit para se tė vijė dita nė tė cilėn do tė pėrmbysen zemrat dhe shikimet! Dije se dėnimi i Allahut ėshtė sh

Sikur kodrat tė hidheshin nė kėtė zjarr do tė shkriheshin nga nxehtėsia e madhe. Oj ti, e dobėt, ku je nė krahasim me kėto kodra? Ti e duron urinė dhe etjen, i duron fatkeqėsitė, por pasha Allahun, pos tė cilit nuk ka Zot tjetėr, nuk mund ta durosh zjarrin. Hė pra, shpėtoje veten tėnde nga zjarri para se tė bėhet vonė dhe bėje tė ditur se dynjaja ėshtė kalimtare ndėrsa ahireti ėshtė i pėrjetshėm, veprimi i turpshėm ėshtė i madh pėr tė parėt dhe pėr tė fundit.
Frikėsoju Allahut, e edhe njė herė frikėsoju Allahut, oj robėreshė e Allahut!
Allahu tė ndihmoftė nė atė qė e don Ai dhe kėnaqet me tė dhe inshallah tė bėn dobi kjo qė e lexon dhe dėgjon dhe bėhet argument pėr ty dhe jo kundėr teje!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi