Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Motėr e dashur...ndal!

Shko poshtė

Motėr e dashur...ndal!

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 03, 2009 9:15 am

Motėr e dashur:
Vėrtet kjo gjithėsi, me ēdo gjė tė vogėl dhe madhe qė ėshtė nė tė, i drejtohet Allahut me madhėrim dhe lavdėrim dhe i pėrulet Atij.
Allahu i Lartėsuar thotė: "Nuk ka asnjė send qė nuk e madhėron (nuk i bėn tespi) duke i shprehur falenderim Atij." (El-Isra: 44)
Tė gjitha krijesat tė cilat i ka krijuar Allahu qėndrojnė kokėulur, tė nėnshtruara duke e ndier mirėsinė e Tij. Por, ja qė ngelet nė kėtė gjithėsi njė krijesė e vogėl, e dobėt, qė ėshtė krijuar nga njė pikė uji dhe ai ėshtė kundėrshtarė i madh.
Ai ecėn nė njė luginė dhe gjithėsia nė njė luginė tjetėr, e ka lėn bindjen ndaj Allahut dhe nėnshtrimin, madhėrimin ndaj Tij, megjithėse tė gjitha sendet qė gjenden pėrreth tij e bėjnė qė ta kujtojė Allahun, e kjo krijesė ėshtė njeriu, i cili nuk i bindet Allahut tė Lartėsuar.
Sa herė i ėshtė bėrė thirrje qė tė pendohet dhe nuk ėshtė penduar, sa herė i ėshtė bėrė thirrje qė tė kthehet tek Allahu, por ai ėshtė larguar prej Allahut.

Motėr e dashur:
Para se ta kundėrshtosh Allahun e Lartėsuar, mendo pėr dunjanė dhe parėndėsinė e saj, pėr pėrgėnjėshtrimin e saj, mendo se ėshtė kalimtare.

Para se ta kundėrshtosh Allahun e Lartėsuar, mendo nė ahiretin e pėrgjithmonshėm, dhe se atje ėshtė jeta e vėrtet, atje ėshtė shtėpia e pėrherėshme, stacioni i fundit.

Para se ta kundėrshtosh Allahun e Lartėsuar, kujto zjarrin e xhehenemit dhe thellėsinė e tij, nxehtėsinė e tij, dėnimin e rėndė qė e pėrjetojnė banorėt e tij … mendo pėr banorėt e tij tė cilėt janė tė hedhur me fytyrat e tyre nė hamim tė cilėt digjen si drutė nė zjarr.

Para se ta kundėrshtosh Allahun mendo pėr xhennetin dhe atė se ēfarė ju ka pėrgatitur Allahu atyre qė i binden Atij. Atje gjendet ajo ēfarė syri nuk e ka parė dhe ēfarė veshėt nuk kanė dėgjuar dhe ēfarė zemra e njeriut nuk e ka paramenduar.

Motėr e dashur:
Para se ta kundėrshtosh Allahun, mendo se sa do tė jetosh nė kėtė dunja, 60 vjet , 80 vjet, 100 vjet, 1000 vjet. Mė pas ēfarė? Mė pas vdekje dhe pas kėsaj xhennetin e begatshėm ose zjarrin e xhehenemit.

Motėr e dashur:
Ji e sigurtė se meleku i vdekjes, siē ka shkuar tek tė tjerėt ėshtė nė rrugė pėr tek ti, nuk kanė ngelur vetėm se vite, ose ditė, ose sekonda dhe do tė ngelesh e vetmuar nė varrin tėnd nė tė cilin nuk ke as pasuri, as familje dhe as shoqe. Kujto errėsirėn e varrit dhe vetminė e tij, ngushtėsinė dhe shėmtimin e tij.
Mendo Ditėn e Kijametin, ditėn e daljes para Allahut, kur tė mbushen zemrat plot trishtim, dhe kur nuk do tė njohėsh as fėmijėt e tu, as prindėrit e tu, as motrat e vėllezėrit...
Kujto kėtė qėndrim dhe kėtė gjendje…!
Kujto Ditėn kur tė vendosen peshoret dhe tė shpėrndahen fletushkat, sa gabime tė janė shėnuar nė to dhe sa prej punėve tua janė tė mangėta.
Kujto kur tė qėndrosh para duarve tė Mbretit tė vėrtet, nga i Cili ikje nė dunja, atė Ditė do tė qėndrosh para Tij dhe nė dorėn tėnde ėshtė fletushka nė tė cilėn ėshtė e shėnuar ēdo gjė e vogėl dhe e madhe, e motėr, me cilėn gjuhė do t’i pėrgjigjesh Allahut kur tė tė pyesė pėr jetėn dhe rininė, punėn dhe pasurinė tėnde, me cilat kėmbė do tė qėndrosh para Tij, me cilin sy do tė shikosh tek Ai, me cilėn zemėr do t’i pėrgjigjesh kur tė tė thotė ty : “Robi im, nuk kam qenė i Lartėsuar i Madhėruar nė shikimin tėnd, mė ke konsideruar si vėshtruesin mė tė ulėt nė vetveten tėnde, a nuk tė kam bėrė shumė tė mira, a nuk tė kam begatuar, pėrse mė kundėrshon kur Unė tė begatoj?!

Motėr e dashur:
Bėj durim nė bindjen e Allahut, kėto ditė tė pakta dhe kėto sekonda tė shpejta, qė tė fitosh pas kėsaj fitimin e madh, dhe tė kėnaqesh me begatinė e pėrherėshme.

Motėr e dashur:
Gjenden disa njerėz tė cilėt mendojnė se janė krijuar kot, jeta e tyre ėshtė lojė dhe zbavitje, nė sytė e tyre ka perde, mjegull, zemrat e tyre janė tė pėrmbysura, …nė kuvendet e tyre mund tė ketė ēdo gjė pėrveē Kur’anit dhe pėrmendjes e Allahut.
Ikin prej Allahut, ndėrkohė qė ata janė robėrit e Tij dhe tek Ai ėshtė kthimi i tyre, ju ka bėrė thirrje por ata nuk i janė pėrgjigjur Atij, i janė pėrgjigjur thirrjes sė shejtanit… sa ēudi qė ėshtė mė kėto njerėz! Si i pėrgjigjen thirrjes sė shejtanit dhe e braktisin thirrjen e Rrahmanit!
Ku kanė shkuar mendjet e tyre…?! Allahu i Lartėsuar thotė: "nė tė vėrtetė sytė nuk verbohen, por vėrbohen zemrat nė kraharorė" (El-Haxh: 46)
Ēfarė ju ka bėrė Allahu qė po e kundėrshtojnė dhe nuk po i binden? A nuk i ka krijuar, a nuk i ka furnizuar me rrisk a nuk i ka ruajtur nė shėndetin dhe pasurinė e tyre!
A nuk frikėsohen se mos ju vjen vdekja dhe i gjen duke bėrė mėkate, Allahu thotė: "A mos u siguruan ata prej ndėshkimit tė Allahut? Nuk sigurohet kush prej frikės sė ndėshkimit tė Allahut pos njerėzve tė humbur" (El-Earaf: 99)

Kujdes motėr e dashur se mos tė jesh prej tyre dhe bėje tė ditur se kur je krijuar, je krijuar pėr njė ēėshtje madhėshtore qė tė adhurosh Allahun e Madhėruar!

Motėr e dashur:
O ti e cila e kundėrshton Allahun! Kthehu tek Allahu dhe frikėsoju zjarrit tė xhehenemit, pasha Allahun pos tė cilit nuk ka Zot tjetėr nuk do tė bėjnė dobi tė qeshurat, nuk do tė bėjnė dobi kėngėt dhe telenovelat dhe as gjėrat e kota, nuk do tė bėjnė dobi gazetat dhe revistat, nuk do tė bėjė dobi familja dhe fėmijėt, nuk do tė bėjnė dobi vėllezėrit dhe shoqet, nuk do tė bėjė dobi pasuria, nuk do tė bėjė tjetėr dobi asgjė tjetėr, pėrveēse veprat e mira.

Motėr e dashur:
Pasha Allahun nuk i kam shkruar kėto fjalė pėr ty vetėm se nga frika pėr kėtė fytyrė tė bardhė tė mos nxihet nė Ditėn e Kijametit, pėr kėtė fytyrė tė ndritur tė mos errėsohet, pėr kėtė trup tė mos digjet nė zjarrin e xhehennemit.
Shpėto veten tėnde nga zjarri, deklaro pendimin e sinqertė prej kėtij momenti... dhe kujdes, kujdes nga pavendosmėria ose vonimi i pendimit, se unė vallahi po tė kėshilloj se mė vjen keq pėr ty.

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi