Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tregim qė e bėn zemrėn tė qajė

Shko poshtė

Tregim qė e bėn zemrėn tė qajė

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 03, 2009 9:12 am

Faraoni e kishte hedhur fėmijėn nė zjarr para syve tė nėnės sė tij


Njeri ndėr shembujt mė tė shkėlqyer tė respektimit tė urdhrave tė Allahut dhe tė rrugės sė Tij ėshtė edhe shembulli i floktares, sė bijės sė faraonit. Njė ditė prej ditėsh, floktarja ia krihte flokėt bijės sė faraonit, asaj i kishte rėnė krehri nė toke dhe kur ajo kishte dashur ta merrte atė, kishte thėnė: “ Bismil-lah – Me emėr tė Allahut “. Bija e faraonit e kishte dėgjuar floktaren dhe i kishte thėne: Babai im ėshtė Allahu ? Floktarja i qe pėrgjigjur: Zoti im, Zoti yt dhe Zoti i babait tėnd ėshtė Allahu. Atėherė bija e faraonit i kishte thėne: Do ta informoj babanė tim pėr kėto fjale. Dhe ajo vėrtet ashtu kishte bere. Kėshtu qė faraoni i kishte thėne floktares: A ke Zot tjetėr pos meje ?! – Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu. – i kishte thėne floktarja. Faraoni kishte pyetur: A ka floktarja fėmijė ? Po, i ka 4 fėmijė, madje njėrin ende e ka nė gji. – i kishin thėne faraonit.

- M’i sillni fėmijėt e saj, - kishte urdhėruar faraoni – dhe sillmani edhe njė kazan tė madhe me ujė, kurse nėn tė ndizeni njė zjarr te fortė qė tė vlojė uji.

(Pėrpiqu qe ta imagjinosh se ē’fare kishte ndodhur dhe vėre veten tėnde nė vendin e floktares ).

Faraoni kishte marrė fėmijėn e madh tė floktares dhe i kishte thėne asaj: A ti ke Zot tjetėr pos meje ?

- Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu. – kishte thėne floktarja.

Faraoni e kishte hedhur fėmijėn nė zjarr para syve tė nėnės sė tij dhe fėmija kishte filluar tė bėrtiste deri sa ishte djegur i tėri...

Faraoni kishte bėrė kėshtu edhe me fėmijėn e dyte dhe tė tretė. Edhe ata i kishte gjetur ajo qė i kishte ndodhur vėllait tė tyre tė madh dhe, e gjithė kjo, madje para syve tė nėnės sė tyre, e cila kishte vetėm njė pėrgjigje: Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu.

Mė pastaj radha i kishte ardhur fėmijės, i cili akoma ishte nė gji. Zemra e floktares kishte filluar tė dridhej, kurse kraharori t’i ngushtohej, sakaq fėmija i foli asaj: Oj nėna ime, duro, sepse ti, pa dyshim, je nė rrugėn qė ėshtė e vėrtetė !

Pas kėsaj, faraoni i kishte hedhur nė zjarr fėmijėn dhe nėnėn e tij...

E kuptoj se ky tregim ka bėrė qė zemrat tuaja tė qajnė, kurse sytė tė lotojnė...

I Dėrguari paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, me t’u kthyer pas udhėtimit nė natėn e Isras dhe Mi’raxhit, ka thėne: “ Ndėrsa po udhėtoja nė qiell, kam ndier njė aromė tė bukur tė cilėn asnjėherė mė parė nuk e kisha ndier, ndaj e pyeta Xhibrilin : O Xhibril, ē’ėshtė kjo aromė ? Ai mė tha: Ėshtė aroma e floktares qė ia ka krehur flokėt bijės se faraonit dhe aroma e katėr djemve tė saj “

O Zot! Syri qan gjatė pikėllimit, por ai qan edhe gjatė gėzimit !

“Vetėm ata qė janė tė durueshėm, do tė shpėrblehen pa masė.”(Zumer ,10)

( Vepra e vetme, pėr tė cilėn nuk dihet shpėrblimi, ėshtė durimi. )

Vėrtet, s’ka dyshim se mė i madhi durim, ėshtė tė durosh nė rrugėn e Allahut dhe pėr fenė e Tij.avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi