Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Si ta dish ti se je besimtare?

Shko poshtė

Si ta dish ti se je besimtare?

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 03, 2009 8:55 am

Pėr ta ditur se a je ti prej besimtarėve demostroje veten mbi cilėsitė e besimtareve tė cilat gjenden nė Kur’an, dhe shiko se a je prej atyre qė i posedojnė kėto cilėsi.
Allahu i Lartėsuar thotė nė suren El Mu’minun:
“Ėshtė e sigurtė se kanė shpėtuar besimtarėt”
O Zot kush janė besimtarėt?
“Ata tė cilėt janė tė pėrulur dhe tė kujdesshėm gjatė faljes sė namazit”
A je ti e pėrulur gjatė faljes sė namazit?

“Dhe ata tė cilėt i shmangen tė kotės (fjalė a punė)”
A shmangesh ti nga punėt dhe fjalėt e kota?

“Dhe ata tė cilėt rregullisht e japin zekatin”
A e jep ti rregullisht zekatin?

“Dhe ata tė cilėt e ruajnė nderin e vet (sa i pėrket jetės intime). Me pėrjashtim ndaj grave tė veta (me kurorė) dhe ndaj atyre (robėreshave) qė i kanė nė pronėsinė e vet, pėr tė cilat nuk janė tė qortuar”
“Dhe ata tė cilėt me kujdes, i ruajnė ato qė u janė besuar (sende ose fjalė) e ruajnė dhe premtimin e dhėnė”
A je ti prej atyre qė e ruajnė atė qė tė ėshtė besuar qoftė send ose fjalė, dhe premtimin e dhėnė?

“Dhe ata tė cilėt i kushtojnė kujdes kohės sė namazit tė tyre”
A i kushton rėndėsi namazit dhe e falė nė kohėn e vet?

Allahu i lartėsuar nė suren Enfal thotė:
"E besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė tė cilėve kur pėrmendet Allahu u rrėnqethen zemrat e tyre, tė cilėve kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre. Dhe tė cilėt e falin (rregullisht) namazin, dhe nga ajo, me cka Ne i furnizuam, ata japin. Tė tillėt janė besimtarė tė vėrtetė dhe pėr kėtė kanė vende tė larta te Zoti i tyre, kanė falje dhe kanė furnizim nė mėnyrė tė ndershme”
A tė rrėnqethet zemra kur pėrmendet emri i Allahut?
A tė shtohet imani kur tė lexohen ajetet e Tij?
A mbėshtetesh nė Allahun?

Demonstroje veten tėnde para ajeteve tė Allahut, do ta dish se a je ti prej besimtarėve ose jo.

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi