Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

MĖ AFĖR ZOTIT, kjo tė qetėson!

Shko poshtė

MĖ AFĖR ZOTIT, kjo tė qetėson!

Mesazh nga NoOrA prej Thu Oct 01, 2009 12:18 pm

Pėrpiqu t’iu shmangesh mendjeve e zemrave tė sėmura, ti afroju Zotit tėnd!
"Edhe vetėm njė pikė loti me dashuri ndaj Zotit, mėshirohesh e falesh, e kodrat para teje bėhen tė rrafshėta. Mė pranė mėshirės, edhe kur njerėzit tė largojnė e tė urrejnė. Kur me inat e urrejtje tė shikojnė, ty tė mjafton qė Zotin e ke afėr, nėse me pendim tė sinqertė i kthehesh. Njerėzit janė tė ngutshėm, ata mund tė jenė tė mangėt nė dituri e tė sėmurė nė zemra, tė gjykojnė e tė fyejnė, por tė mjafton qė Allahu ėshtė Gjykuesi mė i drejtė, tė mjafton, Ai ėshtė Durimtar e i Butė. Pėrpiqu t’iu shmangesh mendjeve e zemrave tė sėmura, ti afroju Zotit tėnd!

Mos kėrko prej njerėzve dashuri e paqe. Ata mund tė jenė tė vrazhdėt, tė ashpėr, inatēor, e dashakeqės, ty tė mjafton qė ke Zotin afėr, i Dashur e i Mėshirshėm. Mjafton qė t’ia mbėshtetėsh ēėshtjet e tua, e tė mos shpresosh prej askujt veēse prej Zotit tėnd. Ata mund tė thonė qė janė adhurues tė Zotit, Atė Zot qė ti e beson, por mund tė mos i kenė ikur kurtheve tė djallit tė mallkuar, e janė mbushur plot urrejtje e xhelozi. E tė jenė kryelartė e kokėfortė, ndėrsa duke e menduar veten e tyre tė drejtė e tė pastėr, e ty zemrėn ta thyejnė e tė shqetėsojnė; por ti falėndero e lartmadhėro Zotin tėnd, Atė e ke afėr!

Qėndro sa mė afėr Zotit, edhe kur shpifjet ndaj teje tė rėndojnė zemrėn e tė shqetėsojnė shpirtin; ty tė mjafton Zoti, Atij i takon sundimi mbi ēdo send, fjalėt ende pa dalė prej gjuhėve tė tyre, ishin nė dijeninė e Zotit tėnd, pėr ty mund tė ketė pėrgatitur shpėrblime tė mėdha; kur sprovohesh, forcohesh, e je mė afėr Zotit tėnd. Ti nė sytė e njerėzve mund tė jesh i ulėt, mund tė jesh i pavlerė, por pėrderisa ti i je nėnshtruar vullnetit tė Zotit tėnd, e pėrderisa ti pėrpiqesh me aftėsitė dhe mundėsitė e tua pėr t’u bėrė adhurues i denjė e i devotshėm ndaj Tij, tė mjafton qė je gjithnjė e mė afėr Zotit tėnd!

Afėr Zotit, nė anėn e djathtė tė Arshit. Froni i pushtetit tė tė Gjithėpushtetshmit! Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm. Ti kapu pėr fjalėn e Tij. Nė ditėn e Llahtarshme, kur njerėzit tmerri e trishtimi ka pėr t’i kapluar, ti i qetė e i dashur tek Sundimtari i Vėrtetė ke pėr t’u prehur. A je ti ai qė do dhe urren ndaj tė tjerėve atė qė do dhe urren pėr veten! A je ti ai qė e pėrmban veten nė hidhėrim e zemėrim! A je ti ai qė kur shkelet nderi i besimtarit e ndihmon e nuk heshtė! A je ti ai qė e shpėrndan paqen e mirėsinė, respektin e dashurinė! A je ti ai qė respekton prindėrit e vet, ėshtė i butė ndaj tė moshuarve e i mėshirshėm ndaj tė vegjėlve! A je ti ai qė respekton fqinjin! A je ti ai qė i ndihmon tė varfrit e nevojtarėt fshehurazi e haptazi! A je ti ai qė mbron nderin e pasurinė e tė tjerėve!

Vėrtetė prehje e qetėsi pėr adhuruesit e devotshėm ndaj Zotit tė tyre! Atė ditė, kur vepra flet. Kur gjymtyrėve tė trupit u jepet e folura. Kur besimtarėt e Sinqertė nėn hijen e Fronit tė Zotit tė tyre strehohen! Ke Zotin afėr, tė mjafton Atij t’i dorėzohesh, prej Tij ndihmė e mbrojtje tė kėrkosh! S’tė vyen fjala e mendimi, e as ngushėllimi e admirimi i njerėzve. Ēdo gjė ėshtė nevojtare pėr Krijuesin e ēdo gjėje, Allahun e Gjithėpushtetshėm! Tė kesh besim, fuqinė e udhėzimit tė drejtė, e cila buron prej njė zemre tė zgjuar e arsye tė shėndoshė; njė bindje e fortė dhe e palėkundur, e cila lėvizė jo vetėm gjymtyrėt e trupit, dėshmitare nesėr, por edhe ndjenjat, edhe lėkurėn rrėqeth, kur Zotin e pėrkujton e tė pėrkujtohet! Bindja ndaj Zotit, bindje e plotė. E ke shumė afėr! Sinqeritet. Dėgjueshmėri e respekt; vepėr e zemrės. Njerėzit nuk dinė ē’mbajnė zemrat.

Tė jesh i dashur e i dhembshėm. I qėndrueshėm e guximtar. Kur lotėt tė rrjedhin, e shpina tė pėrkulet, e kur fytyra nė tokė tė bie, e buzėt tė dridhen, e gjuha tė lėvizė, kėnaqėsinė e Zotit tėnd duke e kėrkuar; me pėrgjėrim e dashuri. Ata qė nė ēastin e Tmerrit dhe Trishtimit, nuk frikėsohen e as nuk shqetėsohen!..."

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi