Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Anemia

Shko poshtė

Anemia

Mesazh nga *lissa* prej Wed Sep 30, 2009 12:19 pm

Anemia

Anemi e pėrkthyer nė shqip, do tė thotė pagjakshmėri. Klinikisht, diagnoza e anemisė vendoset kur ka ulje tė nivelit tė hemoglobinės.



Klasifikimi


Nga ana patofiziologjike, anemia mund tė shkaktohet ose nga prodhimi i ngadalshėm (i pamjaftueshėm), ose nga shkatėrrimi i shpejtė (i parakohshėm) i rruazave tė kuqe (eritrociteve). Nė varėsi tė madhėsisė tė eritrociteve (rruazave tė kuqe), anemia klasifikohet nė:

a. Anemi mikrocitike.
b. Anemi makrocitike.
c. Anemi normocitike.


Analizat laboratorike


Kur dyshohet se pacienti ka anemi, bėhet hemograma (angl: CBC, complete blood count) pėr tė matur nivelin e hemoglobinės, hematokritit, indeksin i retikulociteve, dhe parametrat e tjerė qė shfaqen normalisht nė hemogramė.
Pamja mikroskopike e gjakut shpesh ndihmon shumė nė vendosjen e diagnozės.
Sipas nevojės, matet niveli i hekurit, niveli i transferinės, dhe niveli i ferritinės.
Sipas nevojės, bėhet edhe matja e vitaminės B12, acidit folik, acidit metilmalonik, dhe homocisteinės.
Pėr vendosjen e diagnozės mund tė jetė e nevojshme biopsia e palcės tė kockave.


Trajtimi


Varet nga diagnoza.
Transfuzioni ėshtė i nevojshėm kur anemia ėshtė akute, hemoglobina bie nėn 8, ose kur pacienti ka simptoma tė patolerueshme. Transfuzioni mund tė mos jetė i nevojshėm edhe kur niveli i hemoglobinės ėshtė shumė i ulėt, nėse ulja e hemoglobinės nė atė nivel ka qenė kronike.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi