Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

400 kėshilla islame

Shko poshtė

400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:16 am

400 kėshilla islame

1. Pastroje qėllimin pėr hir tė Allahut tė Plotfuqishėm, ruaju nga hipokrizia si nė thėnie, po ashtu edhe nė vepra!

2. Pasoje traditėn [Sunetin] e Pejgamberit tė fundit Muhamedit alejhi selam, nė tė gjitha thėniet, veprat si dhe nė parimet morale.

3. Frikėsoju Allahut tė Madhėrishėm dhe kushtėzohu nė kryerjen e tė gjitha urdhrave [obligimeve] dhe ndalohu nga tė gjitha tė ndaluarat [haramet]!

4. Pendohu tek Allahu me pendim tė sinqertė dhe shtoje istigfarin [kėrko falje nga Allahu mė shumė duke thėnė Estagfirullah]!

5. Frikėsoju Allahut tė Gjithėmėshirshėm nė tė gjitha lėvizjet dhe punėt qė vepron!

6. Nėnshtroju dispozitave tė fesė islame, se vėrtet feja islame ėshtė nėnshtrim dhe bindje ndaj Allahut tė Plotfuqishėm; ki kujdes nga vlerėsimi i gjėrave sipas mendjes dhe logjikės tėnde sepse mendja ėshtė e kufizuar, ashtu siē ka shikimi largėsinė e fundit dhe pėrtej saj nuk mund tė kalojė!

7. Ulu me dijetarėt [ulematė], duaji ata, pėrfito prej tyre dhe bėhu modest. Gjithashtu edhe fėmijėve bėjua zakon qė t’i duan ata dhe tė shoqėrohen me alimėt [dijetarėt], sepse vėrtetė dijetarėt janė trashėgimtarė te tė Dėrguarve tė Allahut tė Madhėrishėm!

8. Dėgjoji ligjėratat me pėrkushtim dhe pėrfito prej tyre!

9. Pranoje tė vėrtetėn pa marrė parasysh se kush ishte thėnėsi i saj, i vogėl apo i madh, dhe ruaju nga kokėfortėsia dhe mendjemadhėsia!

10. Pastroje besimin [akiden] sipas Kuranit dhe Sunetit [Traditės] tė Pejgamberit alejhi selam, ruaju prej doktrinave dhe shprehjeve tė cilat tė shpijnė nė mosbesim [kufėr]!

11. Beso nė Allahun xh.sh, nė engjėjt e Tij, nė Librat e Tij, nė tė Dėrguarit [Resulėt] e Tij, nė Ditėn e Fundit dhe se pėrcaktimi [kaderi] i mirė apo i keq qoftė ai, ndodh me lejen e Allahut [xh.sh]!

12. Mos i paso tė tjerėt me pasim tė verbėr!

13. Mos thuaj pėr Kuranin asgjė sipas mendimit tėnd (mos thur komente sipas qejfit tėnd), por bazohu nė transmetimet e vėrteta dhe tefsiret burimore!

14. Insisto nė leximin e librave nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe njerėzve mėsoju tė dobishmen, sepse mė i miri prej njerėzve ėshtė ai qė mėson diturinė dhe ua mėson tė tjerėve!

15. Doemos duhet t’i pėrmbaheni librit i cili shtjellon ēėshtjet e shkollės juridike [medhhebit( tuaj1!

16. Gjithsesi duhet t’i keni dhe t’i mėsoni kėta libra: “Rijadus-sąlihĩn” tė autorit [Imam En-nevevijj], librin: “Nśrul Jekķn Fissķreti” [El-Huderij], libri: “Kitab El-Edhkįr” tė autorit [El-Imaam En-nevevij] si dhe libra tė ngjashme me kėto qė u pėrmendėn!

17. Largohu nga tė shikuarit e revistave imorale (me pėrmbajtje erotike) dhe tė ndyra me pornografi; shmangu nga leximi i librave qė luftojnė dhe janė nė kundėrshtim me Islamin!

18. Nxito nė punėt e mira sepse do tė shpėrblehesh dhe do tė arrish shpėrblimin [sevapin] e tė gjithė atyre qė marrin mėsim prej teje!.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Mbi kėtė kėshillė autori Ahmed Izzudin El-Bejanuni nuk ka cekur ndonjė medhheb tė veēantė duke pasur parasysh se ēdo vend apo provincė pason medhhebe tė ndryshme.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:17 am

400 kėshilla islame (2)

Kėshilla mbi pastėrtinė

1. Hyni nė banjė me kėmbėn e majtė! Para se tė hyni nė tė, kėrkoni mbrojtje nga Allahu dhe mos flisni nė tė asgjė! Kur tė dilni, dilni me kėmbėn e djathtė duke shqiptuar kėtė lutje: Gufrįneke!

2. Kini kujdes nga tė kryerit e nevojės nėpėr rrugė apo nėn hije1, sepse vėrtet ajo i lėndon njerėzit!

3. Nuk bėn qė gjatė kryerjes sė nevojės tė ktheheni nga kibla, e assesi t’i ktheni shpinėn, pėrveē nėse jeni brenda shtėpisė!

4. Mėnjanoni urinimin kur jeni nė kėmbė, aq sa keni mundėsi, qė mos t’ju godasin tė spėrkaturat e saj2!

5. Pas mbarimit tė urinės, duhet pastruar organi gjenital; po qe mundėsia, me gurė apo letėr, pastaj me ujė. Nėse mund t’i praktikoni tė dyja, atėherė ėshtė edhe mė mirė...

6. Mos pėrdorni dorėn e djathtė pėr fshirjen e hundėve e as pėr pastrimin nga nevoja e madhe dhe punė tė ndyra, por nė vend tė saj pėrdorni dorėn e majtė!

7. Bėjini fėmijėt synet3 atėherė kur janė tė vegjėl, se vėrtet synetia konsiderohet prej parimeve islame.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1Kėtu ėshtė fjala pėr hijet e pemėve, ku njerėzit gjatė stinės sė verės si rezultat i temperaturave tė larta preferojnė qė kohėn e tyre ta kalojnė nėn hije tė pemėve.
2Ka shumė raste kur banjat e muslimanėve nuk janė tė rregulluara sipas parimeve islame, nė fakt ato u ngjasojnė banjave tė huaja joislame.
Pa marrė parasysh pasojat, shumė shqiptarė i kanė ndėrtuar banjat qė urina tė bėhet nė kėmbė. Nė shumicėn e rasteve, nuk mund t’u shmangesh tė spėrkaturave.
Dihet fare mirė nga historia e bujshme islame se Pejgamberi alejhi selam, duke kaluar pranė disa varrezave, kishte treguar qė njėri prej tė vdekurve ishte duke u dėnuar vetėm se nuk i kishte kushtuar rėndėsi kryerjes sė nevojės sė vogėl.
Feja islame vėrtet qė edhe nė kėtė ēėshtje ka vėnė bazat dhe rregullat e kryerjes sė nevojės sė madhe dhe asaj tė vogėl, prandaj tė gjithė ata qė dėshirojnė tė jetojnė njė jetė me baza tė shėndosha islame, i kėshilloj qė tė ruhen nga urina, ngase siē thotė edhe Pejgamberi alejhi selam: “Pastėrtia ėshtė gjysma e besimit”, prandaj mbetet qė t’i zbatojmė thėniet e Muhamedit alejhi selam. Shėnim i pėrkthyesit.
3Synetia ėshtė fjalė e gjuhės arabe, e cila ėshtė huazuar nė gjuhėn turke, shqipe dhe shumė tė tjera me njė kuptim tjetėr nga ai qė ėshtė nė gjuhėn arabe.
Meqė synetia ėshtė traditė profetike, atėherė te popujt joarabė ėshtė huazuar nga fjala sunet. Nė gjuhėn arabe, si term ekziston sinonimi el Hitan الختان.
Nė terminologjinė fetare synetia d.m.th: “prerja e pjesės shtesė nė organin gjenital, nė tė cilėn mblidhet pjesa e mbetur e urinės, ku nuk mund tė pastrohet nga brendėsia dhe as tė largohet era e saj e pakėndshme.
Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim se Imam Maliku dhe tė tjerėt transmetojnė nga Jahja b. Seidi, se ky kishte dėgjuar Seid bin Musejjibin tė ketė thėnė: “Ibrahimi ėshtė i pari qė u bė synet, i pari qė priti mysafirė, i pari qė rroi organet gjenitale, i pari qė preu thonjtė, i pari qė shkurtoi mustaqet dhe i pari qė u thinj. Kur e pa kėtė (tė thinjurit) tha: “Ē’ka ėshtė kjo (o Zoti im)?” Tha: “Urtėsi.” Tha: “O Zot! Ma shto urtėsinė!” (shėn. i pėrkth).
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:18 am

400 kėshilla islame (3)

Kėshilla mbi abdestin

1. Ruaje abdestin, pėrtėrije atė dhe pėrpiqu qė gjithmonė tė jesh i pastėr!

2. Mos fli pėrveēse duke qenė i pastėr [me abdest]!

3. Pėrmende emrin e Allahut tė Madhėrishėm para marrjes se abdestit duke thėnė: Bismilah!

4. Pėrdore sivakun1 para ēdo abdesti dhe para ēdo namazi!

5. Gjatė pastrimit tė gojės dhe hundės, tregohu i pėrpiktė, pėrveē nėse je agjėrueshėm.

6. Pastroji me kujdes gjymtyrėt e trupit, gishtėrinjtė e duarve dhe tė kėmbėve. Dorėn fute nė brendi tė mjekrės, nė mėnyrė qė uji tė depėrtojė nė tėrėsi dhe plotėsoje abdestin!

7. Gjithmonė (abdestin) filloje nga e djathta.2

8. Me duar tė lagura pėrshkoje tėrė kokėn [t’i japėsh mes’h].

9. Pėrshkoji veshėt brenda dhe jashtė [jepu mes’h].

10. Nėse ke mundėsi, pas ēdo abdesti fal dy rekate namaz.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Sivaku ka formėn e drurit. Ka lloje tė shumta tė sivakut.
Nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam, sivaku pėrdorej pėr pastrimin e dhėmbėve.
Me njė fjalė, sivaku luan rolin e brushės tė cilėn ne e pėrdorim sot, prandaj pėrdorimi i tij ėshtė prej traditės sė Pejgamberit alejhi selam.
Edhe sot e kėsaj dite sivaku pėrdoret nė vendet islame dhe si i tillė shitet nė tė gjitha dyqanet dhe libraritė islame.
Vlen tė pėrmendet se misvaku ishte i njohur edhe para Islamit, por Islami shtoi disa gjėra pėr pėrdorimin e tij.
I Dėrguari i Allahut, Muhamedi alejhi selam ka rekomanduar pėrdorimin e pėrditshėm tė misvakut, veēanėrisht pasi tė zgjohemi nga gjumi; kur marrim abdest, kur lexojmė Kuran, para se tė flemė dhe kur goja mban erė tė keqe. Ekzistojnė njė mori hadithesh qė flasin pėr misvakun.
Transmetohet nga Aishja, Allahu qoftė e kėnaqur me tė, se Muhamedi alejhi selam ka thėnė: “Dhjetė gjėra janė tė natyrshme (pėr kėdo qė t’i bėjė): rregullimi i mustaqeve, rritja e mjekrės, pėrdorimi i misvakut, thithja e ujit me hundė, prerja e thonjve, larja e duarve, shkulja e qimeve tė sqetullave, rruajtja e qimeve nė vendet e turpshme dhe ruajtja e ujit.” (Transmeton Muslimi)
Gjithashtu nė njė hadith tjetėr ka thėnė: “Po tė mos i krijonte vėshtirėsi njerėzve tė mi, do t’i urdhėroja ata tė pėrdorin misvakun nė ēdo abdest dhe namaz.” Misvaku ėshtė njė bimė natyrale qė shėrben pėr larjen e dhėmbėve. Ai merret nga degėt e pemėve tė veēanta nė shkretėtirė.
Ndryshon nga njė krahinė nė tjetrėn, por nė Arabi dhe Azi merret nga njė pemė e quajtur “arak”. Ky ėshtė lloji mė i njohur tė cilin e kishte pėrdorur edhe Pejgamberi alejhi selam.
Nė shkencė misvaku njihet me emrin Salvadora Persika. Meqė pema arak ėshtė shumė e njohur dhe meqė e ka pėrdorur Profeti alejhi selam, ėshtė studiuar gjerėsisht nga shkenca. Kėtu do tė pėrmbledhim zbulime tė ndryshme.
Ėshtė njė pemė qė rritet nė vende tė nxehta ekuatoriale, veēanėrisht nė luginat e shkretėtirės. Ėshtė e pėrhapur nė jug tė Arabisė Saudite, Jemen, Sudan, Egjipt, etj. Salvador Persika ėshtė njė pemė e drejtė, me blerim tė pėrhershėm dhe e vogėl me gjatėsi maksimale deri nė tre metra. Gjethet janė tė vogla, tė rrumbullakėta, tė shėndetshme dhe tė lėngshme, me aromė tė fortė pishe ose mustardi.
Pa dyshim qė ēdo urdhėr qė vjen nga Allahu xh.sh. dhe Pejgamberi alejhi selam pėrmes tė cilit synohet praktikimi i tij nė jetė, duhet ta marrim pėr shkak se aty hasim vetėm tė mira dhe dobi tė ndryshme shėndetėsore.
Pasta natyrale e misvakut pėrbėhet nga njė numėr i madh substancash, tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė pastrimin e dhėmbėve.
Shumė studiues kanė arritur nė pėrfundimin se misvaku pėrmban mbi dhjetė lloje pėrbėrėsish kimikė natyralė, tė cilėt konsiderohen si esencialė pėr njė higjienė tė mirė tė gojės dhe tė dhėmbėve.
Disa nga kėto komponentė janė zhvendosės papastėrtish dhe zbardhues dhėmbėsh, disa i mbrojnė dhėmbėt nga kariesi, disa tė tjerė janė bakteriologjikė dhe antiseptikė, tė tjerat ndihmojnė pėr shėrim dhe nė pėrmirėsimin e indeve, disa ndihmojnė rimineralizimin e zmaltit tė dhėmbėve dhe disa japin shije dhe aromė. (shėn. i pėrkth).

2 Feja islame na urdhėron qė ēdo punė ta fillojmė nga e djathta, jo vetėm abdestin.
Nė tė gjitha sferat e jetės, fjala vjen, kur flemė duhet tė kthehemi nga kibla (apo ne anėn e djathtė), tė ushqehemi me dorė tė djathtė, t’i marrim gjėrat me dorė tė djathtė. etj,
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:19 am

400 kėshilla islame (4)

Kėshilla mbi guslin (pastrimin pas ejakulimit)

1. Mos e tolero veten dhe as gratė ose fėmijėt e tu qė ta vonojnė pastrimin nga papastėrtia [xhunubllėku]1 ...si rezultat i vonesės mund tė jetė shtyrja e faljes sė namazit apo edhe lėnia e tij!

2. Mos hyr nė xhami duke qenė i papastėr [xhunub], pėrveē nėse je kalimtar rasti, dhe mos lejo qė gruaja jote tė hyjė nė xhami kur ėshtė me tė pėrmuajshmet dhe nė periudhėn e lehonisė [hajzi dhe nifasi]!

3. Mos e zbulo pjesėn e turpshme [avretin] dhe ndaloji tė tjerėt nga kjo duke pėrdorur metodėn e butėsisė!

4. Mos lejo qė gruaja jote tė shkojė nė banjė publike2, ngase ekspozimi dhe lakuriqėsia e grave nė tė ėshtė gjė e pashmangshme!

5. Merr abdest para guslit [para larjes nė banjė] ashtu siē merr pėr namaz!

6. Fillo me larjen e trupit dhe fėrko ēdo pjesė tė trupit me ujė!

7. Gjatė pastrimit tė trupit, paralel me nijetin fillo hedhjen e ujit nė kokė, pastaj vazhdo me krahun e djathė, pastaj tė majtin, nga tri herė.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Kėtu mund tė hyjnė tė gjitha format e papastėrtisė, si p.sh. marrėdhėniet seksuale, dalja e spermės vetvetiu apo me anė tė ngacmimit, ėndrrat e adoleshentėve e kėshtu me radhė. Nė tė gjitha kėto raste, obligohemi tė pastrojmė trupin dhe nuk na lejohet qė tė hyjmė nė namaz duke qenė tė papastėr, por duhet qė sa me parė tė gjejmė ujė dhe tė pastrohemi nė tėrėsi. (Shėnim i pėrkthyesit.)

2 Pėr fat tė keq, nė Kosovė dhe nė vende tė tjera tė banuara me muslimanė, ekspozimi i gjinisė sė kundėrt ėshtė edhe mė i madh se ai nė banjo publike. Hapja e pishinave nė Kosovė, rregullimi i plazheve nė Shqipėri dhe Mal tė Zi, ka bėrė qė shumė nga vėllezerit dhe motrat tona tė shfrytėzojnė rastin pėr ekspozim dhe reklamim tė trupit.
Dihet fare mirė se tė gjitha pishinat dhe plazhet janė tė pėrziera. Aty mund tė shkojė kush tė dojė dhe tė vishet si tė dojė.
A do tė thotė se ardhja e verės dhe pushimet verore tė shfrytėzohen nė kėtė mėnyrė, duke parė motrat tona shqiptare tė veshura me bikini dhe sikur asgjė s’ka ndodhur? Unė kam vetėm njė pyetje pėr tė shtruar: A do tė kishin dalė kėto vajza dhe gra me kėto bikini nėpėr rrugėt e qytetit apo nėpėr zyra pune? Pėrse tė zgjidhet vetėm deti?
Kjo na bėn tė kuptojmė se tė gjithė janė tė lirė tė bėjnė ē’tė duan ngase tė pranishmit, edhe pse janė shqiptarė, janė tė huaj dhe mbi tė gjitha mosnjohja e Islamit ka bėrė qė e tėrė kjo tė merret si njė punė e thjeshtė. Unė nuk them se Islami ndalon qė tė lahemi, mirėpo duhet pasur parasysh se pėr ēdo gjė nė kėtė glob ka rregulla dhe norma qė Allahu i Plotfuqishėm ka vėnė pėr robėrit e tij, prandaj, nėse kėto plazhe janė te rregulluara sipas normave islame, pra tė jenė tė ndara, pėr burra vend i posaēėm, pėr gratė vend i posaēėm, kjo do tė ishte edhe mė mirė, pasi ka njerėz qė vėrtet kanė nevojė te shėrohen nga sėmundje tė ndryshme dhe t’i kalojnė ca ditė nė det. Lusim Allahun qė udhėzimi i Tij tė mbulojė trevat tona dhe njėherė e pėrgjithmonė tė kuptohet Islami ashtu si duhet. (Shėn. i pėrkth.)
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:21 am

400 kėshilla islame (5)

Kėshilla mbi namazin

1. Pėrpiqu qė t’i pėrgjigjesh thirrjes pėr namaz [ezanit], pėrsėrit me myezinin ashtu siē ka ardhur nė Sunetin e Pejgamberit alejhi selam; po pate mundėsi qė nga ky obligim mos tė tė pengojė asnjė punė, vepėr dhe adhurim [ibadet] tjetėr deri nė mbarim tė ezanit!

2. Dėrgo pėrshėndetje [salavate] mbi Pejgamberin [alejhisselam] pas thirrjes sė ezanit, lute Allahun e Madhėruar me lutjen [duan] pėrkatėse!1

3. Mos dil nga xhamia pas thirrjes sė ezanit, pėrveē nėse tė obligon nevoja pėr ndonjė arsye tė justifikueshme!

4. Nėse nuk je nė xhami, atėherė thirre ezanin personalisht!

5. Ikametin thuaje pėr ēdo namaz tė obliguar [para ēdo farzi]!

6. Nė mes ezanit dhe ikametit, lute Allahun e Madhėrishėm pėr veten dhe mbarė muslimanėt qė t’u plotėsojė nevojat e kėsaj bote dhe tė ahiretit!

7. Ndihmoji njerėzit nė ndėrtimin e xhamive nė ato vende ku janė tė nevojshme, si dhe pėrkrahi ata moralisht dhe materialisht!

8. Nderoji xhamitė dhe kur tė hysh nė to hyr me kėmbėn e djathtė, mirėmbaji ato nga papastėrtia, tregohu i sjellshėm nė to, shmangu fjalėve tė pahijshme, vrapimit, qeshjes si dhe zhurmės dhe kur tė mbarosh sė faluri, dil me kėmbėn e majtė!

9. Mos pėshtyj nė oborrin e xhamisė e as nė drejtim tė kibles, mirėpo pėshtyj nė shami apo diēka tė ngjashme me tė; atė qė tė ka humbur mos e kėrko nė tė nė mėnyrė qė mos t’i ulėsh nderin xhamisė!

10. Praktikoje faljen e namazit nė xhami, me kohė dhe me xhemat, e veēmas namazin e jacisė dhe atė tė sabahut!

11. Mos e shtyj kohėn e namazit pėr mė vonė!

12. Mos fal namaz pas sabahut e as pas namazit tė ikindisė, pėrveē namazeve qė posedojnė arsye, si f.v namazi qe falėt pėr nder tė xhamisė (tehij-jetul mesxhid)!

13. Pas namazit tė sabahut dhe ikindisė, qėndro nė faltore (musal-la)!

14. Insisto qė gjatė kohės sė lirė tė qėndrosh (I’tikaf) nė xhami duke bėrė (ibadet) adhurim Allahut tė Madhėruar!

15. Mos ha ushqime me erėra tė pakėndshme, si: hudhra, qepė, si dhe mos pi cigare pėr arsye se erėrat e tilla i shqetėsojnė muslimanėt!

16. Urdhėroje familjen tėnde ta falė namazin sepse vėrtet namazi ėshtė prej shtyllave mė tė rėndėsishme tė besimit islam!

17. Kėshilloje gruan qė namazin ta falė nė shtėpi!

18. Urdhėroji fėmijėt tuaj qė ta falin (kryejnė) namazin duke filluar nga mosha shtatėvjeēare dhe nė rast se ata e braktisin kėtė obligim, atėherė rrihi nga pak kur tė kenė mbushur dhjetė vjeē, prandaj mos e merr si tė lehtė, se pėr kėtė do tė jesh pėrgjegjės ditėn e llogarisė!

19. Shpjegoja familjes dhe njerėzve tė tjerė vlerėn e namazeve tė obliguara si dhe dėnimin qė do tė vuajnė lėnėsit e namazit!

20. Kushtoji rėndėsi tė madhe qė t’i falesh sunetet (para dhe pas farzeve) dhe nėse ke mundėsi qė rregullisht t’i falėsh edhe sunetet e forta dhe jo tė forta!

21. Namazet nafile (namaze vullnetare) fali nė shtėpi!

22. Rregullisht fale namazin e duhasė ([2]), sė paku dy rekate, dhe me sė miri do tė kishte qenė qė t’i falesh tetė rekate!

23. Pėrpiqu qė t’i kėndosh lutjet (tė bėsh dhikėr) pas namazeve tė obliguara!

24. Pėrgatitu pėr faljen e namazit tė natės, duke qenė i pėrmbajtur ndaj kėsaj bote, ngrėnies sė tepėrt, lakmisė. Praktikoje gjumin pas drekės (njė sy gjumė ngase kjo tė ndihmon pėr ngritjen nė mesnatė)!

25. Praktikoje kėndimin e lutjeve (duave) para fjetjes si dhe pasi tė zgjohesh!

26. Fli duke qenė i pastėr, me gjuhė tė lagur nga tė pėrmendurit e Allahut si dhe me nijet pėr t’u ngritur nė mesnatė pėr namaz tė natės (kijamul-lejl)!

27. Namazin e natės fale rregullisht, mos harro qė pėr kėtė namaz ta zgjosh gruan, fėmijėt dhe anėtarėt e tjerė tė familjes!

28. Fal namaz me rastin e errėsimit tė diellit dhe hėnės (salatul kusufi, salatul husufi)!3

29. Namazin e xhenazes falja ēdo muslimani..!

30. Fale namazin e istihares pėr ēdo ēėshtje qė ka rėndėsi si dhe kėndoje lutjen (duan) tė cilėn i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selem) e ka preferuar pėr kėtė namaz!

31. Praktikoje faljen e namazit me xhematė!

32. Bėhu i pėrpiktė nė rreshtimin e safave, ngushtimin dhe ngjeshjen nė mes tė xhematit si dhe plotėsimin e zbrazėtirave nė mes tyre!

33. Shpejto qė namazin ta falėsh nė rendin (safin) e parė duke mos shtyrė askėnd nė xhami!

34. Praktikoje rregullisht lutjen (duan) hyrėse tė namazit (subhaneken); nė pėrfundim tė leximit tė EL-FATIHA-s, thuaj pas Imamit “Amin”, lexoji edhkaret (lutjet) e rukusė dhe sexhdes!

35. Kushtoji rėndėsi kryerjes sė rukusė; sexhdes, qėndrimit pas uljes si dhe qėndrimit nė mes dy sexhdeve, tė gjitha kėto duhen kryer duke qenė i qetė dhe jo me ngut!

36. Mos kalo pranė atij qė ėshtė duke u falur!

Nėse falesh nė njė vend ku aty kalojnė njerėzit, atėherė para teje vė diēka (sutre) qė tė tė mbrojė nga mosprishja e namazit!

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1Allahumme rabbe hįdhihi ed-da’vetit-tįmmeh, vessalįtil kįimeh, įti Muhammedenil vesķlete, vel fadķlete, veb’ath-hu mekįmen mahmuden el-ledhi vead’tehu, (inneke la tuhliful mķįd), Perkthimi: O Allahu im, Zot i kėsaj thirrjeje tė plotė dhe i namazit qė do tė falet, jepi Muhammedit ndermjetėsimin dhe nderimin, ngrije atė ne vendin e lavdishėm tė cilin ia ke premtuar.
Transmeton Buhariu 1/152, (me tė vertetė Ti nuk e thyen premtimin) Kėtė shtojcė tė hadithit e transmrton Bejhekiu 1/410. Dijetari Abdul Aziz bin Baz senedin e kėtij hadithi e ka bėrė tė mirė (hasen) (Tuhfetul Ahjar, faqe 38).

2Ky namaz falet para namazit tė drekės, d.t.th. namazi i duhasė falet prej se tė ngrihet dielli nga horizonit sa njė shtizė, domthėnė 30 deri 45 minuta pas lindjes sė diellit,. Pėr ata qė nuk kanė praktikuar kėtė namaz, i kėshilloj qė t’i falin nga dy rekate, deri nė tetė rekate, kjo ėshtė maksimumi. Rreth vlerės sė kėtij namazi kanė ardhur shumė hadithe, siē vijojnė: Pejgamberi alejhisselam thotė: "Pendimtar i madh ėshtė ai qė fal namazin e duhasė". (Transmeton Tabreaniu, hadithi ėshtė hasen), gjithashtu edhe nė njė hadith tjetėr Ebu Derdaja radijallahu anhu thotė se Pejgamberi alejhisselam ka thėnė:
"Kush i fal dy rekate namaz tė duhasė, nuk ėshtė gafil, (neglizhent), kush i fal katėr rekate, ėshtė adhurues, kush i fal gjashtė rekate, i mjaftojnė atė ditė dhe kush i falė tetė, ėshtė prej tė devotshmėve..." (Hadithi ėshtė hasen, transmeton Taberaniu)
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:24 am

400 kėshilla islame (6)

Kėshilla mbi namazin e xhumasė

80. Kur tė vijė dita e xhumasė, nisu sa mė herėt pėr nė xhami dhe kur tė dėgjosh thirrjen e ezanit, pėrgjigju menjėherė!
81. Vazhdimisht lahu tė premteve qoftė verės apo dimrit!
82. Ēdo javė bėje zakon qė t’i presh dhe pastrosh thonjtė, ngase Islami ėshtė fe e pastėr!
83. Ditėn e xhuma parfumohu me erėra tė mira dhe vish rrobat mė tė zgjedhura!
84. Ki kujdes nga tė shtyrit nėpėr safa [rendet e xhamisė]!
85. Mos fol pėrderisa imami ėshtė duke ligjėruar (gjatė hytbes sė xhumasė)!
86. Po pate mundėsi, praktikoje leximin e sures El-Kehf pėr ēdo xhuma!
87. Shpeshtoji pėrshėndetjet [salavatet] mbi tė Dėrguarin [salallahu alejhi ue selem] gjatė natės sė tė enjtes dhe ditės sė xhumasė!1

Kėshilla mbi bamirėsinė-sadakanė
(dhėnia lėmoshė)

88. Bėhu xhymert; ruaju koprracisė, ngase Allahu i Madhėrishėm ėshtė bujar, i do ata qė japin (xhymertėt) dhe dorėdhėnėsit!
89. Paguaje zekatin pėr tė cilin je i obliguar dhe mos u bėj koprrac ndaj atyre qė meritojnė nxjerrjen e asaj sasie!
90. Nėse tė godet skamja apo varfėria, mbėshtetu nė Allahun xh.sh. dhe assesi mos lejo qė me zemrėn tėnde t’i mbėshtetėsh krijesave tė Tij!
91. Nėse ndokush tė dhuron diēka dhe vėren se nuk ėshtė dhėnė me plot zemėr, atėherė mos e prano!
92. Mėsohu qė dhėnia e lėmoshės (sadakas) tė jetė shprehi e vazhdueshme nė jetėn tėnde dhe asgjė mos pakėso nga ajo (mos e keqpėrdor atė duke marrė nga nevojat e tua personale)!
93. Jep sadaka nga ajo qė ėshtė mė e dashur nga pasuria jote, siē na porosit edhe Allahu i Madhėrishėm: “Kurrė nuk do ta arrini sinqeritetin e plotė me besim (as kėnaqėsinė e lumtur nė xhennet) derisa tė mos e jepni mė tė dhembshmen (mė tė dashurėn) e pasurisė suaj...”2
94. Lėmoshėn shtesė (atė qė jep vullnetarisht) shpėrndaje fshehurazi, kurse zekatin nė praninė e masės, se ky gjest rezulton qė tė tjerėt tė marrim mėsim prej teje!
95. Pėrparėsi gjatė shpėrndarjes sė lėmoshės jepu tė afėrmve nga familja jote si dhe njerėzve tė mirė dhe fetarė!3
96. Secili qė tė ka kėrkuar hua nga nevojtarėt e drejtė, pėrgjigju atyre pozitivisht duke ua plotėsuar kėtė kėrkesė!
97. Atyre qė tė kanė borxh, shtyja afatin e pagesės, e nėse nuk janė nė gjendje qė ta paguajnė, atėherė falja njė pjesė tė borxhit!
98. Shpėrndaje pasurinė pėr qėllime tė mira, si f.v. ndėrtimi i xhamive, pėrhapja e diturisė dhe e shkencės; tė gjitha kėto vepra tė mira hyjnė nė rangun e lėmoshės sė rrjedhshme!4
99. Bashkėshortes lejoji qė tė kėtė mundėsinė tė japė lėmoshė nga pasuria jote!
100. Paralajmėroje gruan tėnde qė mos tė japė asgjė nga (pasuria) tė cilėn nuk ia ke lejuar!
101. Ushqej dhe jepu ujė te tjerėve dhe mos pėrēmo asgjė nga veprat e mira!
102. Falėnderoje atė qė tė bėn mirė dhe shpėrbleje bėrėsin e saj... po ashtu lutu pėr tė qė Allahu t’i japė ēdo tė mirė!

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Ėshtė me rėndėsi pėr t’u cekur nė kėtė libėr se autori i librit nė fjalė shpeshherė kur cek natėn e xhumasė ka pėr qėllim natėn e sė enjtes. Te ne nė Kosove kjo fjali kuptohet ndryshe, mirėpo nė Islam me tė hyrė namazi i akshamit automatikisht ajo natė konsiderohet nata e ditės sė ardhshme e jo e sė kaluarės. Kjo vlen pėr tė gjitha netėt e javės. Pra, kur flasim pėr pėrgatitjet e xhumasė, duhet ta kemi parasysh se pėrgatitjet fillojnė nga akshami i ditės sė enjte deri nė akshamin e ditės sė premte. (shėn. i pėrkth).

2 Ali-Imran (3) ajeti: 92.
3 Nga kjo kėshillė mėsojmė shumė urtėsi pėr tė cilat kemi nevojė. Kur t’u japim lėmoshė tė afėrmve tanė, pa dyshim se ky gjest human forcon lidhjet familjare si dhe ėshtė me lehtė pėr ne qė t’ua besojmė ndonjė amanet tė afėrmve sesa atyre qė nuk i njohim fare, prandaj dhėnia e lėmoshės apo zekatit ėshtė mirė qė nė rend tė parė t’u jepet atyre qė i kemi te afėrm nga gjaku, mirėpo nėse na mundėsohen kushtet materiale, atėherė edhe nėse u japim tė tjerėve, pėr kėtė Allahu prapė do tė na shpėrblejė. Ne lidhje me kėtė Allahu xh.sh. thotė: “...Ēkado qė jepni (pėr Zotin), All-llahu atė e di.” (Ali-Imran, ajeti: 92)
4 Shpėrblimi pėr kėtė lloj te lėmoshės nuk ndalet, edhe po qė se dhėnėsi i saj ka vdekur. (shėn. i pėrkthyesit).
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:24 am

400 kėshilla islame (7)

Kėshilla mbi agjėrimin

102. Agjėro muajin e bekuar tė Ramazanit pėr Allahun e Plotfuqishėm, gjithnjė duke shpresuar bindshėm nė shpėrblimet e Tij xh.sh!
103. Ki kujdes qė tė mos hash nė asnjė ditė tė Ramazanit pa pasur arsye tė fortė!
104. Gjatė muajit tė Ramazanit fal namaz nate, e veēmas gjatė Natės sė Kadrit!
105. Agjėro gjashtė ditė tė muajit Sheval!
106. Agjėro ditėn e nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem (ėshtė fjala pėr ditėt e ashures)!
107. Agjėro nga muaji Sha’ban aq sa ke mundėsi!1
108. Agjėro tė hėnave dhe tė enjteve!
109. Agjėro ditėt e bardha tė ēdo muaji, ato janė; dita e trembėdhjetė, katėrmbėdhjetė dhe pesėmbėdhjetė!
110. Informoje bashkėshorten tėnde qė tė mos agjėrojė vullnetarisht kur ju jeni prezent, vetėm se me lejen tėnde!
111. Vonoje ngrėnien e syfyrit, kurse ngrėnien e iftarit filloje me tė hyrė tė kohės. Kėtė mund ta bėni ēdoherė, mirėpo jo kur mbretėron kohė e vranėt dhe me mjegull!
112. Filloje iftarin me hurma. E, nėse nuk gjen, atėherė me ujė! 113. Kontrolloje ushqimin qė ha pėr iftar dhe syfyr (qė mos tė jetė i pėrzier me haram)!
114. Fto agjėrues qė tė hanė iftar nė shtėpinė tėnde, pėr shkak se agjėrimi ėshtė muaji i bujarisė dhe bamirėsisė!
115. Pėrmbaju normave tė agjėrimit; mos pėrgojo, mos gėnje dhe mos fol fjalė tė pahijshme (fjalė tė ndyra)!
116. Pėrpiqu tė mos e braktisesh i’tikafin nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit!
117. Paguaj vitrat (sadakatulfitrin) e zemra jote tė kėnaqet me tė!
118. Netėt nė prag tė dy Bajrameve gjallėroji duke falur namaz si dhe praktiko lloje tė tjera tė adhurimit!
119. Nė festen e dy Bajrameve dhe ditėve te teshrikut2 tekbiret shqiptoji me zė tė lartė!
120. Po pate mundėsi materiale, therjen e kurbanin mos e braktis; pėrpiqu qė kėtė sakrificė ta praktikosh ēdo vit!
121. Nga therja e kurbanit mos shit asgjė e as kasapin mos e paguaj nga mishi i kurbanit!

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

[1]) Pėr vlerėn e muajit Shaban flet edhe hadithi i Pejgamberit a.s., tė cilin e transmeton Nesaiu nga Usame bin Zejdi, i cili thotė: “I thashė: “O i Dėrguari i Allahut! Nuk tė kam parė tė kesh agjėruar nė muajt e tjerė siē po tė shoh nė Shaban.”
Tha: “Ai ėshtė muaj, nė mes Rexhepit dhe Ramazanit, qė njerėzit e anashkalojnė, nė kėtė muaj ngrihen veprat te Krijuesi i botėve, prandaj unė kam dėshirė qė vepra ime tė ngrihet duke qenė unė agjerueshėm.
Allahu nė natėn e pesėmbėdhjetė tė muajit Shaban shikon krijesat e Tij dhe ua fal mėkatet tė gjithėve, pėrveē atij qė ka bėrė kufėr dhe atij qė ka bėrė padrejtėsi.” (shtojcė e pėrkthyesit).

[2]) Ditėt e teshrikut (Ejjametteshrik) janė tri ditė tė cilat pasojnė pas ditės sė Kurban Bajramit.
Kėto ditė janė: dita e njėmbėdhjetė, edymbėdhjetė dhe e trembėdhjetė e muajit Dhulhixheh. Janė quajtur me kėtė emėrtime sepse namazi i Bajramit nuk falet derisa tė lindė dielli, po ashtu edhe mishi i cili ėshtė therur vendoset nė diell pėr t’u tharė (shėn. i pėrkth).
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:27 am

400 kėshilla islame (8 )

Kėshilla mbi haxhin

122. Haxhin dhe umren, nėse ke mundėsi, kryeji menjėherė, mos i braktis pėr mė vonė. Orvatu qė t’i pėrsėritėsh ato qoftė edhe ēdo pesė vjet.
123. Gjatė kryerjes se haxhit shoqėrohu mė tė diturit (pasuesit e dijes) nė mėnyrė qė tė tė udhėzojnė nė kryerjen e saktė tė ritualeve tė haxhit.
124. Paraprij haxhit me pendim tė sinqertė si dhe obligimet qė ke mbi supe kryeji para nisjes pėr nė haxh.
125. Gjatė rrugės pėr nė haxh, shpenzo (jep para) sa me shumė duke ndihmuar njerėzit.
126. Ki kujdes qė paratė e haxhit mos tė jenė haram, pra, mos shkoni nė haxh me pasuri tė ndaluar.
127. Umren kryeje gjatė muajit tė bekuar tė Ramazanit.
128. Gjatė kohės kur je nė haxh, tekbiret thuaji me zė te lartė.
129. Gjatė kryerjes sė haxhit shpeshto sjelljen (tavafin) rreth Qabes, puthe gurin e zi( ) si dhe kėndin e Qabes apo vetėm shenjat e tyre.
130. Ruaju rrėmujės sė njerėzve nė mėnyrė qė tė mos lėndosh askėnd apo tė lėndohesh nga dikush tjetėr.
131. Shuaje etjen duke pirė ujė zemzemi.
132. Bėj sa mė shumė vepra tė mira gjatė dhjetė ditėve tė Dhulhixhes.
133. Pėrgatitu pėr pritje nė Arafat duke pastruar gjoksin tėnd nga tė gjitha urrejtjet, inatet, sėmundjet dhe plagėt shpirtėrore.
134. Shpejto qė gjuajtjen e gurėve dhe ceremonitė e tjera tė haxhit t’i kryesh nė kohėn e duhur.
135. Mos lejo qė gruaja jote tė marrė rrugėn pėr haxh dhe vende tė tjera pėrveēse me prezencėn tuaj apo me ndonjė tė afėrm tė familjes (mahrem).
136. Fal shumė namaze nė xhaminė e Mekkes, nė xhaminė e Pejgamberit alejhi selam nė Medinė dhe nė Mesxhidul Aksa.
137. Ki kujdes qė mos tė zemėrosh askėnd nga banorėt e Mekės dhe Medinės, e as mos i frikėso ata pėr nder tė fqinjėsisė me kėto vende tė bekuara.
138. Kur tė kthehesh nga udhėtimi, mos hyr nė shtėpi befas, e as natėn, pa paralajmėrimin e familjarėve nė avancė.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

[1]) Pėr vlerėn e muajit Shaban flet edhe hadithi i Pejgamberit a.s., tė cilin e transmeton Nesaiu nga Usame bin Zejdi, i cili thotė: “I thashė: “O i Dėrguari i Allahut! Nuk tė kam parė tė kesh agjėruar nė muajt e tjerė siē po tė shoh nė Shaban.”
Tha: “Ai ėshtė muaj, nė mes Rexhepit dhe Ramazanit, qė njerėzit e anashkalojnė, nė kėtė muaj ngrihen veprat te Krijuesi i botėve, prandaj unė kam dėshirė qė vepra ime tė ngrihet duke qenė unė agjerueshėm. Allahu nė natėn e pesėmbėdhjetė tė muajit Shaban shikon krijesat e Tij dhe ua fal mėkatet tė gjithėve, pėrveē atij qė ka bėrė kufėr dhe atij qė ka bėrė padrejtėsi.” (shtojcė e pėrkthyesit).

2 Ditėt e teshrikut (Ejjametteshrik) janė tri ditė tė cilat pasojnė pas ditės sė Kurban Bajramit. Kėto ditė janė: dita e njėmbėdhjetė, edymbėdhjetė dhe e trembėdhjetė e muajit Dhulhixheh.
Janė quajtur me kėtė emėrtime sepse namazi i Bajramit nuk falet derisa tė lindė dielli, po ashtu edhe mishi i cili ėshtė therur vendoset nė diell pėr t’u tharė (shėn. i pėrkth).
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:28 am

400 kėshilla islame (9)

Kėshilla mbi luftėn islame (xhihadin)

139. Bėhu trim e mos u frikėso! Pejgamberi alejhi selam ka kėrkuar ndihmė nga Allahu i Madhėrishėm qė tė na ruajė nga frika.
140. Mos u nis nė luftė pa marrė pėlqimin e prindėrve.
141. Nėse te ėshtė dhėnė rasti tė luftosh nė rrugė tė Allahut, atėherė qėndro stoik nė frontin ku tė kanė caktuar.
142. Kėrko nga Allahu i Madhėrishėm qė tė vritesh si shehid (martir) nė rrugėn e Tij.
143. Pėrderisa je nė luftė, pėrpiqu tė veprosh punė tė mira sa mė shumė; pėrmende Allahun ēdo mėngjes dhe mbrėmje, agjėro tė hėnave dhe tė enjteve dhe mbi tė gjitha; nėse ke borxh, paguaje sa mė shpejt, pėr arsye se Allahu xh.sh i fal tė gjitha pos borxhit, i cili nuk i falet as shehidit.
144. Doemos duhet tė mėsosh gjuajtjen dhe pėrdorimin e tė gjitha llojeve tė armėve; ki kujdes tė mos i braktisėsh pasi ta kesh mėsuar pėrdorimin e tyre, pėrndryshe do tė harrosh se si t’i pėrdorėsh nė kohėn e duhur.
145. Mos merr pėr shėnjestėr ndonjė krijesė tė gjallė.
146. Pastroje qėllimin para nisjes pėr nė luftė; mos tolero qė synimi i shkuarjes sate nė luftė tė jetė lakmia pėr plaēkėn e luftės apo qė tė behėsh i famshėm me guximin dhe pėrkushtimin tėnd.
147. Ruaju qė mos tė ikėsh nga fronti i luftės, pėr arsye se ikja nga mejdani i luftės llogaritet prej mėkateve tė mėdha.
148. Ki kujdes nga marrja e plaēkės sė luftės para se ajo tė ndahet nė mėnyrė tė drejtė dhe nė praninė e njerėzve!
149. Nė qoftė se nuk tė ėshtė dhėnė rasti tė luftosh, atėherė fliti vetes rreth luftės dhe zellin qė ke pėr tė, nė mėnyrė qė tė mos vdesėsh me veēoritė e hipokritėve.

Kėshilla mbi leximin dhe mėsimin e Kuranit

150. Mėsojua leximin e Kuranit fėmijėve dhe bashkėshortes tėnde dhe urdhėroji qė t’ua mėsojnė tė tjerėve.
151. Bėje zakon qė Kuranin ta lexosh ngadalė dhe zbukuroje zėrin gjatė leximit tė tij.
152. Kuranin lexoje duke medituar pėr kuptimet e tij; zbatoji urdhrat pėr tė cilat na ka urdhėruar Allahu dhe ndale veten nga ndalesat qė Allahu ka catuar pėr robėrit e Tij.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:31 am

400 kėshilla islame (10)

Kėshilla mbi leximin dhe mėsimin e Kuranit

140. Mėsojua leximin e Kuranit fėmijėve dhe bashkėshortes tėnde dhe urdhėroji qė t’ua mėsojnė tė tjerėve!

141. Bėje zakon qė Kuranin ta lexosh ngadalė dhe zbukuroje zėrin gjatė leximit tė tij!

142. Kuranin lexoje duke medituar kuptimet e tij; zbatoji urdhrat qė Allahu na ka urdhėruar dhe ndalohu nga ndalesat e Allahut pėr robėrit e Tij.

Kėshilla mbi tė pėrmendurit e Allahut (dhikrin) dhe lutjet (duatė)

143. Pėrkujtoje Allahun e Madhėrishėm (shpeshtoje dhikrin) vazhdimisht, si nė heshtje po ashtu edhe haptas, dhe ruaju qė mos ta harrosh Allahun nga gjuha jote.

144. Shko nė tubimet e dhikrit (aty ku pėrmendet Allahu), ngase ato llogariten prej kopshteve tė xhenetit.

145. Kurrsesi mos lejo qė tė shkosh nė ato tubime ku emri i Allahut nuk pėrmendet, e as pėrshėndetje (salavatet) ndaj Pejgamberit [alejhis selam] nuk dėrgohen.

146. Kur tė ngrihesh nga tubimi, gjithmonė kėndoje lutjen nė vijim:“ Subhįneke, Allahumme ve bihamdike, Esh-hedu En Lį Ilįhe Il-la Ente, Estagfiruke, ve Etśbu ilejke”.

147. Pėrkushtohu ndaj dhikrit – tė pėrmendurit- tė Allahut pas ēdo namazi.

148. Kėrko ndihmė nga Allahu pėrderisa jeni nė sexhde duke u pėrkulur, lutu1 pas ēdo namazi dhe nė pjesėn e tretė tė natės.

149. Pėrmende Allahun nė vende tė gafletit, nė vende ku mė sė paku pėrmendet emri i Tij, siē janė tregjet, vendet e biznesit, e tė ngjashme me to.

150. Kėrko nga Allahu qė tė t’i falė mėkatet, tė tė japė fat nė fenė dhe besimin tėnd, si dhe shėndet tė mirė nė kėtė dhe botėn e amshueshme.

151. Pėrmirėsoje mendimin nė Allahun e Madhėrishėm; Atij dorėzoja tė gjitha pėrcaktimet (njeriu planifikon ndėrsa Allahu cakton), andaj mos tė themi se kam kėrkuar nga Allahu kėtė e kėtė apo gjėra qė nuk pėrkojnė me raportet njeri – Krijues.

152. Bėj dua dhe lute Zotin duke qenė prezent edhe trupi edhe zemra, t’i keni frikėn Atij dhe mos u lutni me zemra tė pavetėdijshme.

153. Gjatė lutjeve kėndo duatė (lutjet) tė cilat janė transmetuar nga Pejgamberi [alejhis selam], pasi ato janė mė tė mira dhe mė tė dobishme.

154. Lutjen filloje me falėnderim ndaj Allahut dhe me pėrshėndetje [salavate] mbi Pejgamberin [alejhis selam], mė pas pėrfundoje me atė para se tė thoni amin.

155. Lutu pėr vėllanė tėnd fshehurazi dhe kėrko nga ai qė tė pėrmend edhe ty nė lutjet (duatė) e tij dhe kurrsesi mos u lut kundėr vėllait musliman!

156. Kėrko falje nga Allahu (bėj istigfar) gjatė natės, e sidomos gjatė kohės se agimit (gjatė syfyrit).

157. Vazhdimisht dėrgo salavate mbi Pejgamberin [alejhis selam], veēmas nė vigjilje tė sė premtes dhe gjatė ditės sė saj.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

[1]) Duaja apo lutja ėshtė mėnyra lidhėse nė mes robit dhe Zotit tė tij, ajo qė e lidh muslimanin me Krijuesin.
Thotė Allahu i Lartėsuar: “Zoti juaj ka thėnė: “Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem…” (Gafir, 60). Allahu e ka kushtėzuar pėrgjigjen qė vjen nga Ai me kėrkesėn qė bėhet nga ana e robit. Kėtė e vėrteton hadithi i Pejgamberit alejhi selam se “Duaja (lutja) ėshtė adhurim.” Transmeton Tirmidhiu 2370.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:32 am

400 kėshilla islame (11)

Kėshilla mbi shitblerjen

158. Shpejto qė tė gjesh furnizimin, ushqimin, veshmbathjen, punėn; ruaju nga papunėsia dhe pėrtacia!

159. Korrigjoji shitblerjet nė mėnyrė qė tė jenė nė pėrputhje me ligjin e Allahut, ndaj ruaju nga shitblerjet e pahijshme!

160. Ki kujdes qė mos tė merresh me shitblerje tė ndaluar (haram) e as tė pasurohesh pėrmes kamatės – interesit, fajdesė, kreditit! 1

161. Mos e lavdėro mallin qė ke nė pronėsi, por lėre blerėsin ta shikojė atė dhe tė mendojė ai personalisht!

162. Largohu nga gjėrat e dyshimta!2

163. Bėhu i sjellshėm dhe zemėrgjerė gjatė shitjes dhe blerjes; trego sjellje tė mira gjatė kėrkimit tė riskut (furnizimit) dhe gjatė performancės sė shitblerjes!

164. Po qe se blerėsi ėshtė penduar pėr mallin qė ka blerė, ktheja tė hollat dhe pranoja pendimin, pa dyshim qė Allahu i Gjithėmėshirshėm do ta pranojė pendimin tėnd Ditėn e Llogarisė!

165. Mos pakėso gjatė matjes sė mallit duke i ngrėnė hakun blerėsit!

166. Kėshillo gjatė shitblerjes dhe ruaju nga mashtrimi!

167. Mos ndėrhyj gjatė shitblerjes sė vėllait tėnd musliman derisa tė pėrfundojė ai dhe mos u fejo me atė vajzė e cila ėshtė fejuar apo ėshtė duke u fejuar!3

168. Ruaju nga monopolizimi (grumbullimi i mallrave me qėllim tė shitjes me ēmim mė tė lartė nė kohėt e vėshtira)!4

169. Bėhu i sinqertė nė punėt qė realizon; ruaju nga gėnjeshtra dhe betimi i rrejshėm!5

170. Bėhu i besueshėm dhe ruaju nga mashtrimet, pasi Pejgamberi alejhi selam transmetohet tė ketė thėnė nė lidhje me kėtė: “Me pėrpikėri kryeje amanetin qė tė ėshtė besuar dhe mos tradhto atė qė te ka tradhtuar!”

171. Mos e bėj shprehi tė marrėsh borxh (para me hua), mirėpo nėse huazon, atėherė ta kesh qėllimin qė sa me shpejt t’i kthesh parat atij qė t’i ka huazuar!

172. Mos e vono borxhin kur ke mundėsi tė paguash, ngase vonesa nė kėtė rast konsiderohet padrejtėsi (zullum)!

173. Shpejto qė personit qė ka ndėrruar jetė dhe tė cilit ia do tė mirėn, t’i paguash borxhet!

174. Ruaju betimit tė rrejshėm kėrcėnues!

175. Ruaju nga krediti (kamata, interesi, fajdeja) zemėrimi, vjedhjes, plaēkitjes dhe mashtrimit!

176. Asgjė mos merr nga pasuria e tjetrit pa lejen e pronarit, qoftė edhe pėrkohėsisht!

177. Punėtorin paguaje sa me parė, para se djersėt t’i jenė tharė!

178. Mos shpenzo nga pasuria jote pa pasur ndonjė qėllim tė arsyeshėm!

Vazhdon...


1 Ėshtė e vėrtetė e hidhur se nė ditėt e sotme shohim biznese tė ndryshme, tė cilat fare nuk pėrkojnė me mėsimet dhe normat e shėndosha islame. Ndoshta pėr disa, dikur shitblerja e alkoolit konsiderohej diēka e thjeshtė, tashmė nė tregun tonė ajo ėshtė bėrė e pėrditshme, saqė kėta biznesmenė duke parė tė ardhurat mujore nga ky biznes, kanė harruar se blerėsit e tyre do tė kėrkojnė nga ta edhe gjėra tė tjera.
Ajo qė na trondit tė gjithėve ėshtė se lakmia ėshtė gjėja mė e keqe qė njeriun e shkatėrron pėr njė kohė tė shkurtėr.
E them kėtė pėr faktin se njerėzit e tillė nuk mjaftuan vetėm me alkool, ata mė vonė filluan tė hapin lojėrat e fatit, bastoret, klubet e natės, ēka ėshtė me e keqja, nė trojet tona shqiptare, filloi edhe shitblerja e drogės, tė cilėn po e pason prostitucioni, armėt, kamata, pėrse e gjithė kjo?
Ky ėshtė rezultat i mospėrfilljes sė fjalėve tė Allahut. Allahu xh.sh. na ka tėrhequr vėrejtjen nga llojet e tilla tė bizneseve duke thėnė nė ajetin e Tij kuranor: “O ju qė besuat, s’ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani.
Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.* Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t’ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t’ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)? (El-Maide, 90-91)

3 Kjo kėshillė ėshtė shumė me rėndėsi pėr muslimanėt kudo qė janė, e veēmas pėr vėllezėrit tanė shqiptarė, tė cilėt nėse ke pasur rastin t’i shikosh se si tregtojnė nėpėr tregje, do tė shohėsh se nėse dikush dėshiron tė blejė njė lopė, apo veturė, do tė vijė tjetri dhe ndėrhyn, duke thėnė se unė po e blej, apo a bėn qė unė ta marr me kėtė ēmim.
Njė gjė e tillė ėshtė e ndaluar juridikisht. Islami na mėson qė kur tė mbarojė nga diskutimi rreth ēmimit, atėherė mund tė ndėrhysh dhe tė blesh mallin nė fjalė. E njėjta gjė vlen edhe pėr njė vajzė e cila ėshtė nė prag tė fejesės apo ėshtė fejuar. Nėse vajza ėshtė fejuar dhe ti shkon e fejohesh, njė gjė e tillė ėshtė haram. (shėnim i pėrkthyesit).

4 Autori na tėrheq vėrejtjen qė tė largohemi nga pėrfitimet e tilla, siē ndodh nė kohėrat e vėshtira ku shumė tregtarė apo biznesmenė, grumbullojnė mallrat dhe gjėrat qė janė shumė tė rėndėsishme pėr jetėn e njeriut, fjala vjen: mielli, vaji, karburantet, tė gjitha kėto njeriu gjatė luftės ka shumė nevojė qė t’i posedojė, mirėpo pėr fat tė keq qė kur kėto ndodhin, ēmimet e tyre ngrihen aq lart, saqė shumė shpejt kėta njerėz bėhen trefish tė pasur nga ēmimet marramendėse.

5 Shumė tregtarė, tė cilėt nuk i kanė frikėn Allahut, janė nė gjendje qė pėr tė arritur sukses nė biznesin e tyre, gėnjejnė, betohen rrejshėm, duke thėnė: “Pasha Zotin lopa ėshtė e mirė” apo, “Betohem nė Allahun se vetura ėshtė shumė e mirė dhe nuk ka mė tė mirė
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:34 am

400 kėshilla islame (12)

Kėshilla rreth bashkėshortėsisė (nikahut)

190. Ule shikimin tėnd dhe mos shiko pa kontroll, ngase shikimi ėshtė shigjetė helmuese!
191. Kur tė jesh nė rrugė, mos hyr mes dy grave, por merr anėn e djathtė ose tė majtė!
192. Martohu sa mė shpejt, ngase ai qė martohet ka mė shumė mundėsi ta ruajė shikimin dhe nderin e tij!
193. Kur tė vijė koha pėr martesė, zgjidhe gruan besimtare dhe tė devotshme!1
194. Mos u bė nismėtar i divorcit, sepse shkurorėzimi ėshtė prej gjėrave tė lejuara tė cilėn Allahu e urren mė sė shumti!
195. Tėrheqja vėrejtjen grave, vajzave dhe tė afėrmeve tė tua, qė mos tė kėrkojnė divorc nga burrat e tyre pa pasur ndonjė arsye tė fortė!
196. Mos e mėso gjuhėn tėnde qė t’i drejtohesh gruas me pėrbetim pėr shkurorėzim!2
197. Nė pamundėsi tė martesės, pėrmbaje nderin tėnd, derisa Allahu tė tė begatojė me dhuntitė e Tij dhe forcohu me agjėrim!
198. Nėse ty si prind tė vjen dhe tė kėrkon dorėn e vajzės sate ai qė ju kėnaq me fenė dhe moralin e tij, atėherė martoje me tė vajzėn dhe largoju mehrit tė shtrenjtė!3
199. Shpalle kurorėzimin dhe bėj dasmė me aq sa mundesh!
200. Mos tolero qė fejesėn ose dasmėn ta kremtosh me gjėra tė ndaluara, siē janė pėrdorimi i veglave muzikore, dėfrimi, zbavitja etj.!
201. Bashkėshortes tėnde paguaja hakun e saj tė merituar, mehrin – dhuratėn e martesės, pėrfilli obligimet qė ke ndaj saj dhe sillu me tė me sjellje tė mira!
202. Tregoji bashkėshortes tėnde obligimet martesore, tė cilat duhet t’i kryejė nė mėnyrė tė vazhdueshme!
203. Mos bėj marrėdhėnie intime me gruan tėnde pėrderisa ajo ėshtė nė tė pėrmuajshmet apo lehonė (me hajz apo nifas)!
204. Mėsojua grave tė tua dispozitat dhe normat e fesė islame dhe mos lejo qė ato tė praktikojnė kotėsitė dhe besėtytnitė!
205. Nėse ke nė bashkėshortėsi njėkohėsisht mė shumė se njė grua, atėherė ji i drejtė nė ndarjen e kohės me to. Ruaju nga padrejtėsia!
206. Kujdesu pėr gruan dhe fėmijėt e tu dhe ki kujdes nga koprracia!
207. Ki kujdes qė mos ta humbasėsh askėnd nga ata qė ke nėn pėrkujdesjen tėnde!
208. Vėri fėmijės njė emėr tė mirė!
209. Mos i favorizo meshkujt mbi vajzat!
210. Kur ėshtė fjala pėr dhurata, pėrpiqu qė mes fėmijėve tė krijosh ambient barazie dhe uniteti!
211. Edukoji fėmijėt e tu dhe kur tė arrijnė t’i dallojnė gjėrat[4], angazhoji qė t’i praktikojnė normat bazė tė fesė islame, nė mėnyrė qė tė adaptohen me to. Gjithashtu nė atė moshė fėmijėt ndaji secilin nė shtratin e vet.
212. Unifikohuni me bashkėshorten pėr metodologjinė qė do tė ndiqni rreth edukimit tė fėmijėve, pėr shkak se mospajtimet e prindėrve ndikojnė negativisht nė edukimin e tyre!
213. Martoji fėmijėt kur tė arrijnė moshėn e pjekurisė!
214. Ruaju dhe assesi mos u bė shkaktar qė t'i prishėsh marrėdhėniet e dy bashkėshortėve!
215. Gratė e tua urdhėroji pėr t’u mbuluar tėrėsisht sipas normave qė ka paraparė (obliguar) Islami, pėr ta ruajtur nderin e tyre dhe pėr ta mbajtur lumturinė e shoqėrisė dhe tė mjedisit ku jetoni. Pa dyshim qė zbulimi i femrės dhe zhveshja e saj shpie nė shkatėrrimin dhe ērregullimin e shoqėrisė!
216. Urdhėroji gratė tuaja tė mbulohen edhe nga ata qė nuk e kanė tė ndaluar pėr martesė, si djali i xhaxhait, djali i dajės, vėllai juaj etj., sepse sot janė mėsuar gratė qė para personave tė lartshėnuar tė dalin tė zbuluara (pa shami)!
217. Mos prano qė gratė tuaja tė shkojnė te rrobaqepėset jomuslimane pėr tė qepur veshjet e tyre!
218. Tėrhiqja vėrejtjen grave tė tua qė tė mos dalin nga shtėpia me veshje pa mangė ose me mėngė (krahė) tė shkurtėr, madje edhe nėse e kanė veshur nėn mantel, pėr arsye se mund tė ballafaqohen me situata qė kėrkojnė shtrirjen e dorės apo tė krahut si dhe era mund t’i zbulojė ato pa dashje.
219. Tėrhiqja vėrejtjen grave tė tua qė tė mos mbathin ēorapė tė tejdukshme e as ēorapė me ngjyra, por ēorape me ngjyrė tė zezė e tė mbyllur, qė nuk kanė zbukurime!
220. Mos lejo qė gratė e tua tė mbathin kėpucė tė zbukuruara, tė cilat tėrheqin shikimin e meshkujve!
221. Tėrhiqja grave tė tua vėrejtjen qė tė mos dalin nė tregje e tė shtyhen me burra tė huaj dhe tė zbulohen para shitėsve, pėr arsye se Allahu ka xhelozi ndaj kėtyre gjerave, por edhe besimtari gjithashtu.
222. Ndaloji gratė e tua nga zotimi pėr tė ndezur zjarre e qirinj te varret e evliave (njerėzve tė devotshėm), ngase njė gjė e tillė ėshtė e ndaluar juridikisht nė fenė islame!
223. Mos i lejo gratė e tua qė tė abstenojnė nga disa lloje tė lejuara ushqimi nė shenjė afrimi tek Allahu, sepse edhe kjo gjė ėshtė e ndaluar sipas sheriatit islam!
224. Ndaloji gratė e tua qė tė mos dalin nė pėrcjelljen e xhenazes (tė mos marrin pjesė nė ceremonitė mortore)!
225. Mėsoje gruan tėnde dhe vajzat e tua qė t’i ruajnė sekretet e burrave tė tyre!
226. Tėrhiqja vėrejtjen gruas dhe vajzave tė tua qė tė mos i lėndojnė burrat e tyre me ndonjė fjalė, vepėr apo me ndonjė mosmarrėveshje tjetėr!
227. Kėshilloji gratė e tua qė tė mos shoqėrohen me gra tė pambuluara nga frika e infektimit prej tyre, sepse tė pajtuarit me gjynahe ėshtė mėkat gjithashtu!
228. Mos lejo qė gratė dhe vajzat e tua tė shkojnė nė dasma (ahengje, fejesa, martesa etj.) nė tė cilat kėndohet, kėrcehet, vallėzohet dhe ka muzikė!
229. Ndaloji gratė e tua qė tė mos flasin rrugėve dhe tė qeshin nė vende tė tilla!
230. Kėshilloji gratė qė tė mos flasin me mysafiret e tyre te dera e shtėpisė!
231. Tėrhiqja vėrejtjen grave dhe vajzave tė tua qė tė mos flasin me burra tė huaj, vetėm nė raste tė domosdoshme, kur e kėrkon nevoja, dhe nė atė rast tė flasin pas perdes dhe duke mos e thyer zėrin e tyre gjatė bisedės!
232. Grave mėsojua rėndėsinė e qėndrimit tė tyre nė shtėpi, pėr shkak se ato janė krijuar me qėllim qė t’i edukojnė fėmijėt nė shtėpi. Kur tė dalin nga shtėpia, tė mos dalin pa pėlqimin e burrit!
233. Mos lejo qė gratė dhe vajzat e tua tė dalin nė piknikė apo nė vende dėfrimi tė vetmuara, po ashtu tė mos shkojnė nė kinema, pėr shkak se atje do tė mėsojnė vetėm shthurje, turpėri e ērregullime!

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Motivet pėr tė cilat zgjidhet pėr martesė femra janė katėr; pasuria e saj, pėrkatėsia e saj familjare, bukuria e saj dhe feja e saj. Gjeje atė me fe, pėrndryshe t'u thafshin duart!" Transmeton Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt. (Sh.p)
2 Pėrbetimi pėr divorc ka pėr qėllim qė burri pėr ēdo gjė ta kushtėzojė gruan e tij duke i thėnė se o bėje kėtė, o tė shkurorėzoj.
Pra, autori porosit qė mos tė bėhet zgjidhja e martesės temė qė pėrflitet kohė pas kohe dhe tė lidhen tė gjitha kėrkesat e burrit me zgjidhjen e martesės, divorcin. (Sh.p.)
3 Martesa kohėve tė fundit ėshtė bėrė njė ndėr problemet mė tė rėndėsishme qė ka nevojė pėr t’u shėruar nga shumė aspekte.
Shumė tė rinj mendojnė se bashkėjetesa ėshtė mė e lehtė dhe me mė pak pėrgjegjėsi se martesa, duke mos e ditur se ajo ėshtė e ndaluar nė fenė islame.
Ndėrsa nė martesė, e cila bėn ndėrtimin e familjes dhe qetėsimin fizik dhe shpirtėror tė ēiftit, ka tė mira nė kėtė dhe nė botėn e ardhshme.
Mehri, apo dhurata qė i jepet femrės nė tė holla, nuk bėn tė jetė sasi shumė e madhe, pasi nė shumė vende islame mehri konsiderohet njė vėshtirėsi e pakapėrcyeshme.
Shumė tė rinj vuajnė pėr arsye se mehri qė kėrkon vajza ėshtė tejet i madh dhe si i tillė, martesa nuk realizohet.
E tėrė kjo ėshtė jo paralele me mesimet islame, ngase nė fenė islame aq mė pak mehėr qė burri i jep gruas, aq mė e bereqetshme do tė jetė edhe jeta martesore (Sh.p.)
4 Pėrafėrsisht kur mbushin shtatė vjeē.


Edituar pėr herė tė fundit nga *lissa* nė Tue Sep 29, 2009 11:41 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:34 am

400 kėshilla islame (13)

Kėshilla rreth veshjes

234. Vendose ēallmėn dhe mbaje kėsulėn, ngase njė gjė e tillė ėshtė mė e pėrshtatshme pėr muslimanin.
235. Mos vish rroba tė gjata, qė i tejkalojnė nyejt (zogjtė) e kėmbėve dhe mos ec si arrogant (mendjemadh)!
236. Vishu ashtu si vishen muslimanėt dhe mos u pėrngjaj mosbesimtarėve dhe tė degjeneruarve!
237. Kur tė vishesh, fillo nga e djathta, kurse kur tė zhvishesh, fillo nga e majta. Kjo kėshillė vlen si nė veshje edhe nė mbathje tė kėpucėve.
238. Mos e lejo bashkėshorten tė vishet me rroba tė shkurtra dhe tė ngushta, e as me pantallona ku mund tė duket aureti - pjesėt e turpshme tė trupit ose mund tė pėrshkruhet trupi i saj.
239. Mos vish mėndafsh (sfillė) e as mos mbaj ar pėr shkak se veshja dhe mbajtja e tyre janė haram – tė ndaluara pėr meshkujt.
240. Mos u pėrngjaj grave dhe mos lejo qė gruaja jote tė imitojė burrat.1
241. Largohu nga veshja e rrobave qė tė dallojnė nė shoqėri; si ato qė janė tė standardit shumė tė lartė, po ashtu edhe to qė janė tė standardit shumė tė ulėt.
242. Kur tė vishesh me rroba tė reja, jepi sadaka – lėmoshė tė vjetrat!243. Lėshoje mjekrėn, ngase Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Mustaqet shkurtojini dhe mjekrat lėshojini.”!2

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Pėrngjasimi i njėrės gjini me tjetrėn ėshtė i ndaluar nė Islam dhe i Dėrguari i quan tė mallkuar ata meshkuj qė nė vete fusin gjeste tė femrave, pra feministėt, dhe ato femra qė ecin, vishen dhe marrin atribute tė burrave. Sh. p.

2 Transmetohet nga Ibėn Omeri se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Kundėrshtoni mushrikėt, shkurtoni mustaqet dhe lėshoni mjekrat." (Transmeton Buhariu dhe Muslimi) Transmetohet Gjithashtu nga Ebu Umameh se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Shkurtoni mustaqet dhe lėshoni mjekrat. (E me kėtė ) Kundėrshtoni Ehlul-Kitabėt - hebrenjtė dhe tė krishterėt." (Transmeton Muslimi dhe katėr Sunenet) Kurse njėri prej dijetarėve tė mėdhenj tė medhhebit hanefi, Ibėn Abidini, thotė: “Meshkujve u ndalohet shkurtimi i mjekrės.” (Shih: Reddul-Muhtar 2/418) Sh. p.


Edituar pėr herė tė fundit nga *lissa* nė Tue Sep 29, 2009 11:41 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:34 am

400 kėshilla islame (14)

Kėshilla rreth ushqimit dhe pijeve

244. Ji modest, kėnaqu edhe me tė paktėn dhe sa tė kesh mundėsi ha vetėm nga ajo pasuri qė pėrfiton me duart e tua!
245. Mos ha asgjė, pėrveēse ushqim hallall dhe tė mirė!1
246. Pastroji duart para dhe pas ngrėnies!
247. Pėrmende emrin e Allahut para ngrėnies dhe pirjes duke thėnė "Bismilah" dhe kur tė mbarosh, falėnderoje Atė duke thėnė "Elhamdulilah".
248. Ushqehu dhe pi me dorėn e djathtė dhe njėkohėsisht edhe kur tė marrėsh apo tė japėsh diēka, vepro me dorėn e djathtė!
249. Ha para vetes!
250. Mos u ngop kur ha!
251. Mėsoje familjen dhe fėmijėt e tu qė tė hanė ushqim sė bashku!
252. Nėse je i ftuar nė ndonjė gosti, atėherė pėrgjigju ftesės, pėrveē nėse nė atė vend ka gjėra tė ndaluara, tė cilat nuk ke mundėsi t’i ndryshosh!
253. Mos merr pjesė nė ndonjė manifestim -zijafet- pa qenė i ftuar!
254. Mos ha ushqim tjetėrkund pėrveē tek njerėzit e devotshėm (qė ia kanė frikėn vetėm Allahut) dhe mos lejo qė ushqimin tuaj ta hajė dikush tjetėr pėrveē tė devotshmėve!
255. Mos pėrdor enėt prej ari dhe argjendi, se me tė vėrtetė ato janė tė ndaluara rreptėsisht!
256. Mysafirin nderoje dhe mos u bė as dorėshtrėnguar (koprrac) e as mos e tepro nė shpenzime!
257. Nėse shkon diku mysafir, mos e mundo shumė (mos e bezdis)!
258. Kafshėt qė janė tė lejuara pėr t’u therur, theri ashtu si duhet, si dhe ato qė na janė lejuar t'i therim sipas sheriatit, theri mirė dhe mos ndėshko asnjė krijesė tė gjallė!

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1 Transmeton Taberaniu nga Ibėn Abasi, i cili ka thėnė se lexova kėtė ajet nė praninė e Muhamedit alejhi selam: “O ju njerėz, hani prej gjėrave qė gjenden nė tokė, hallall, tė mira!” Nė kėtė rast u ngrit nė kėmbė Sead ibėn Ebi Vekkasi duke thėnė: “O i Dėrguari i Allahut, lute Allahun qė lutjet e mia tė jenė tė pranuara.”
Muhamedi alejhi selam tha: “O Sead, ushqehu me ushqim hallall dhe lutjet e tua do tė jenė tė pranuara. Pasha Atė qė shpirti i Muhamedit ėshtė nė Dorėn e Tij, ai njeri i cili e mbush barkun e tij me njė kafshatė haram, Allahu nuk do t’i pranojė veprat nga ai pėr dyzet ditė. Ai njeri qė trupi i tij rritet me haram, do tė digjet nė zjarr.” (Sh. p.)


Edituar pėr herė tė fundit nga *lissa* nė Tue Sep 29, 2009 11:42 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:35 am

400 kėshilla islame (15)

Kėshilla rreth pushtetit - lidershipit

259. Ki kujdes nga pozita dhe pushteti, sepse nė shumicėn e rasteve ajo ėshtė njė humbje e madhe!
260. Nėse ngarkohesh me ndonjė post, atėherė ji i drejtė ndaj njerėzve!
261. Merr pranė vetes njė vėlla i cili tė kėshillon dhe konsultohu me njerėz pėr ēdo gjė!
262. Ruaju nga padrejtėsia ndaj tė tjerėve, ngase Ditėn e Kiametit ajo do tė jetė errėsirė!
263. Ruaju nga ryshfeti1!
264. Kur tė zgjedhėsh dikė pėr zėvendės apo mėkėmbės, zgjidh mė tė mirin dhe mė tė dobishmin!
265. Lidershipin respektoje nė ēdo gjė tė ligjshme dhe lutu pėr ta nė tė mirė dhe qė tė udhėheqin mirė!
266. Mos e lejo veten qė tė hysh te udhėheqėsit e padrejtė (zullumqarėt), pėrveē nėse ke ndonjė nevojė tė domosdoshme!
267. Mos i ofro ndihmė nė programin e tij udhėheqėsit qė thėrret nė gjėra tė kota e as tė padrejtit nė padrejtėsinė e tij!
268. Mos syno kėnaqėsinė e njerėzve duke hidhėruar Allahun, Krijuesin e gjithėsisė!
269. Bėhu i drejtė dhe i qėndrueshėm dhe mos u frikėso nga kritikat e as mos kėrko falėnderim nga tė tjerėt!
270. Largohu nga dėshmia e rrejshme dhe mos e mbulo tė vėrtetėn!


1 Si marrja e mitos ashtu edhe dhėnia e saj janė tė ndaluara. Pėr kėtė arsye autori porosit tė ruhemi nga ryshfeti, duke mos precizuar njėrėn anė, sepse qė tė dyja anėt janė tė ndaluara.
Allahu na ruajttė nga kjo sėmundje shoqėrore, e cila po merr pėrmasa ēdo ditė e mė shumė! (Sh. p.)


Edituar pėr herė tė fundit nga *lissa* nė Tue Sep 29, 2009 11:43 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:36 am

400 kėshilla islame (16)

Kėshilla kundėr veprave penale

271. Mos i bėj lajka askujt dhe mos ki frikė nga asnjė kėrcėnim kur je duke punuar nė rrugėn e Allahut Fuqiplotė!

272. Urdhėro pėr tė mirė, ndalo nga e keqja dhe bėhu i durueshėm ndaj asaj qė tė ka goditur!

273. Ruaju qė fjalėt dhe kėshillat tė mos bien ndesh me veprat e tua!

274. Mos tolero nė ndėshkimin e shkelėsve tė ligjeve tė Allahut!1

275. Mbuloji tė metat e muslimanit dhe mos ia shpalos ato!

276. Largohu nga tė gjitha gjėrat e ndaluara, tė vogla qofshin ato apo tė mėdha, mos mėkato ndaj Allahut dhe mos ndihmo askėnd qė t'i bėjė Atij mėkat!

277. Mėkatet e vogla mos i nėnvleftėso duke i shikuar si tė vogla, sepse me tė vėrtetė trajtimi i tillė ndaj tyre ėshtė shkatėrrues!

278. Ruaju nga konsumimi (pirja) e alkoolit; shitja, blerja dhe ulja me njerėz tė cilėt konsumojnė alkoolin!2

279. Mos iu afro imoralitetit (zinasė)! Mė tė vėrtetė imoraliteti ėshtė vepėr e fėlliqur, shkakton hidhėrimin e Allahut dhe sa rrugė e keqe qė ėshtė ajo!

280. Ruaju nga homoseksualizmi!3

281. Ki kujdes nga vrasja e njeriut, sepse vėrtet vrasja llogaritet ndėr mėkatet mė tė mėdha!

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha

1) Mos ndihmo askėnd kur ėshtė fjala pėr mosrespektimin dhe moszbatim tė ligjeve tė Allahut!

2) Alkooli ėshtė pothuajse i barabartė me shirkun. Transmetohet nga Ibėn Abasi tė ketė thėnė: “Pasi ka zbritur ndalesa pėr alkoolin, shokėt (sahabėt) kanė shkuar te njėri-tjetri duke thėnė: “U ndalua alkooli dhe ėshtė bėrė i barabartė me shirkun”.
Gjithashtu tregohet se Ibėn Omeri anonte nga ajo se alkooli ėshtė mėkati mė i madh.
Nė shumė thėnie profetike (hadithe) tė cilat flasin rreth ndėshkimit dhe mallkimit tė konsumuesit tė alkoolit. Pejgamberi alejhi selam thotė: “Konsumuesi i alkoolit nėse vdes, do ta takojė Allahun si adhurues i idhujve.” (Transmeton Buhariu nė Tarih El-kebir 1/129; Ahmedi nė Musned 1/272, Ibėn Maxhe 2/1120 nr. 3375) (Sh. P.).

3 Allahu i Madhėrishėm nė lidhje me kėtė thotė: “A shkoni pas meshkujve tė kėsaj bote, e gratė e juaja i lini anash. tė cilat Zoti i krijoi pėr ju! Por ju jeni njė popull qė kaloni ēdo kufi!” (Kaptina Shuara’e; 165-167). Edhe i Dėrguari i Allahut, Muhamedi alejhi selam, ka thėnė: “E ka mallkuar Allahu atė qė bėn veprėn e popullit tė Lutit.”
Po ashtu, nė lidhje me homoseksualitetin dhe vepruesin e saj, ai ka thėnė: “Vriteni vepruesin dhe atė mbi tė cilin veprohet.” (Ebu Davud 4/158 nr. 4462; vlen tė pėrmendet se pėr saktėsinė e kėtij hadithi mund t’i referoheni librit: Telhisuhabir 4/54) (Sh. p.).


Edituar pėr herė tė fundit nga *lissa* nė Tue Sep 29, 2009 11:44 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:37 am

400 kėshilla islame (17)

Kėshilla rreth mirėsjelljes dhe miqėsisė

282. Sillu mirė ndaj prindėrve dhe ki kujdes nga mosrespektimi i tyre!

283. Farefisin (akrabanė) vizitoje shpesh dhe ruaju qė mos t’i ndėrpresėsh lidhjet me ta!

284. Bėhu i mėshirshėm ndaj jetimit dhe nderoje atė!

285. Sillu mirė ndaj fqinjit! Mos e dėmto atė dhe duro nėse ai tė shkakton ndonjė tė keqe!

286. Njerėzit e mirė vizitoji sa mė shpesh, gjithashtu edhe me vėllezėrit me tė cilėt tė lidh feja e Allahut tė Madhėrishėm shkėmbe vizita!

287. Dashuro vetėm pėr hir tė Allahut dhe urrej po ashtu vetėm pėr hir tė Allahut, ngase kjo ėshtė prej lidhjeve mė tė forta tė besimit!

288. Shoqėrohu me njerėz tė mirė dhe ruaju nga shoqėria e keqe dhe e brishtė!

289. Mos u ul me gjynahqarėt, tė cilėt Allahut i bėjnė mėkat dhe mos i dėgjo as bisedat e tyre!

290. Mbill pemė frytdhėnėse duke i shėrbyer kėshtu vetes dhe tė tjerėve!

291. Nėse ndokujt i ke dhėnė diēka, mos ia kėrko atė pėrsėri!

292. Shpejto qė t’i mbulosh nevojat e muslimanėve dhe fut tek ata gėzim dhe hare!
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 400 kėshilla islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi