Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Istigfari me i mire

Shko poshtė

Istigfari me i mire

Mesazh nga *lissa* prej Tue Sep 29, 2009 11:12 am

Istigfari mė i mirė (Sejjidu-l-istigfar)


Autori i veprės Tabakatul-hanabile shėnon se pasi njė dijetar kishte ndėrruar jetė, atė e kishte ėndėrruar njė mik i tij, qė e kishte pyetur:

- Ē’bėri Allahu i Madhėrishėm me ty?

- Nė pėrgjithėsi, tė gjitha mi ka falur, si dhe secilin mėkat nė veēanti, - i qe pėrgjigjur dijetari.

Miku e kishte pyetur pastaj:

- Ēdo tė na kėshillosh?

- Ju kėshillojė qė sa mė shumė ta lexoni Sejjidu-l-istigfarin (duaja e pendimit, me tė cilėn mė sė miri ėshtė tė lutet Allahu i Madhėrishėm ), - ia kishte kthyer ai.

Kjo dua me tė vėrtetė ėshtė e mrekullueshme dhe nevojitet qė tė mėsohet pėrmendsh, tė lexohet nė mėngjes e mbrėmje, pas namazit si dhe tė pėrsėritet nė ēdo moment.

Kjo dua ėshtė: “O Allah, Ti je Zoti im, nuk ka Zot tjetėr pėrveē Teje. Ti mė ke krijuar dhe unė jam robi Yt, dhe mundohem qė ta ruaj premtimin dhe betimin qė ta kam dhėnė nė saje tė mundėsive tė mia. Mbėshtetem nė Ty nga pasojat e veprave tė kėqija tė cilat i kam bėrė unė. Ty tė kthehem me ndihmėn e mirėsive tė Tua qė mi ke dhuruar. Tek Ti i lė mėkatet e mia, prandaj dhe mi falė ato, sepse askush pėrpos Tej nuk mund t’i fal mėkatet.“

Kjo dua nė vete ngėrthen pohimin e njėsisė, madhėrisė dhe pendimit ndaj Allahut tė Madhėrishėm, mirėnjohjen ndaj dhuntive tė Tij , si dhe pranimin e mėkatit tė bėrė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi