Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Jeton pėr tė vdekur , ose vdes nga dėshira pėr tė jetuar

Shko poshtė

Jeton pėr tė vdekur , ose vdes nga dėshira pėr tė jetuar

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 3:43 pm

Jeton pėr tė vdekur , ose vdes nga dėshira pėr tė jetuar‘’O njeri e njeh Allahun, dhe vazhdon te mos i bindesh, e kupton Kur’anin dhe vazhdon te mos e praktikosh, e njeh shejtanin dhe pėrsėri e ndjek atė’’

Ali Hasan El-Halebi thotė :

‘’Vdekja ėshtė e vrazhdė dhe realitet i frikshėm, qė ēdo qenie e gjallė ballafaqohet me tė, askush nuk mund ta menjanoj, po as edhe njerėzit qė janė pėrreth tė vdekurit skanė mundėsi ta parandalojnė.ėshtė diēka qė ndodh ēdo sekondė, qė takon tė riun dhe plakun, tė pasurin dhe tė varfėrin, tė fuqishmin dhe tė dobėtin, ėshtė diēka qė smund tė planifikohet, tė ndėrmjetsohet ose ti shtyhet afati.

Nė suren xhumua ajeti 8 thuhet :

‘’Thuaj : Ska dyshim se vdekja prej tė cilės po ikni, ka pėr t’ju zėnė, e mandej do tė silleni tek Ai qė e din tė padukshmen dhe tė dukshmen, dhe atėherė Ai do t’ju njoftojė me atė qė keni punuar’’
Poashtu ne suren enbija 34 / 35 thuhet :

‘’ Ne asnjė njeri para teje( muhamed) nuk i dhamė jetė tė pėrhershme, e nėse ti vdes, mos do tė mbesin ata pėrgjithmonė’’?

‘’Cdo krijesė do ta shijojė vdekjen, e Ne nė shenjė sprove ju sprovojmė me vėshtirsi e kėnaqėsi, dhe ju ktheheni tek Ne’’

Nė tė vėrtet ėshtė vdekja qė u shkakton frigė shpirtrave, mirėpo ajo qė pason pas saj ėshtė edhe mė e frikshme, ku askush nuk mund ti ik dėnimit nė varr, po edhe mė e keqja qė askush qoftė mashkull ose femėr nuk e din pėrfundimin e tij, do jetė banor i xhen-netit gjersia e tė cilit ėshtė sa qiejt e toka, ose do jet i xhehen-nemit lėnd e tė cilit janė njerzit dhe gurėt.

Kur ėshtė pyet Abdullah ibn Ed-hemi rahmetullah alejhi pėr ajetin kur’anor

‘’Mė thirni Mua un ju pėrgjigjem.’’. [sure Gaafir 40:60]

Dhe thanė ne e thirim Allahun, po Ai nuk na pėrgjigjet..

Atėherė ai ėshtė pėrgjigj:
‘’Thoni se e njihni Allahun, po ju nuk i bindeni Atij, E lexoni ku’anin, por nuk e praktikoni, e njihni shejtanin, por vazhdoni tė ndjekni atė, dėshmoni se e doni Muhamedin (sallallaahu 'alayhi wa sallam) por nuk pasoni rrugėn e tij, dėshmoni se jeni tė pėrmalluar pėr xhennet, por nuk punoni pė tė, dėshmoni se keni frigė nga xhehhenemi, por nuk ndaloni sė vepruari keq, poashtu dėshmoni se vdekja ėshtė realitet , dhe as qė pėrgaditeni pėr tė, u proukupojnė tė metat e tjerėve, e nuk shiqoni tė metat e juaja, hani tė mirat e Allahut, e as qė falenderoni Atė, ju varosni tė afėrmit tuaj, dhe ende nuk merni mėsim.

Njė shkrues bujar thuri vargje pėr jetėn, se si ajo ka kufij dhe se fundi i saj padyshim do vij..
Do vdes ai qė kaloi jetėn me drejtėsi
Dhe ai qė nga gjynahet ti thot STOP vetes s’pat aftėsi
Do vdes luftėtari qė bėn xhihad
Vdes edhe ai qė ėshtė nė shtėpi rahat.
Vdesin ata qė trajtojn veten si besimtar tė vėrtetė
Dhe vdesin ata qė trajtojn njerzit si skllevėr nė jetė.
Do vdesin ata qė derdhin gjakun me pa tė drejtė,
Do vdes edhe kryelarti me ambicie nė jetė….

- Shaykh 'Alee Hasan al-Halabee thotė :

‘’Ngulite nė mendje ēastin e vdekjes, dhe kalimin tėnd nė botėn tjetėr, numro dhe kujto ēdo gjynah qė ke bėrė gjatė ditės, dhe ēdo vepėr tė mirė sado e vogėl tė jetė ajo, mendo pėr njė tė mirė qė njė ditė do tė duhet shumė, atėherė mos nguro bėre qė sot, dhe mendo pėr ēdo tė keqe qė do tė doje tė pastrohesh prej saj, atėherė mos nguro, pastrohu qė tani...


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi