Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

el-Ihsan (Bamirėsia)

Shko poshtė

el-Ihsan (Bamirėsia)

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 3:26 pm

el-Ihsan (Bamirėsia)

El-Ihsan ėshtė e kundėrta e tė sjellurit keq dhe me kėte nėnkuptohet qė njė person pėrpiqet pėr tė bėrė ēfarė ėshtė e mirė dhe tė largohet nga gjėrat e dėmshme.

Kėshtu ai pėrpiqet tė bėjė dobi robėrve tė Allahut me pasurinė, pozitėn, diturinė dhe veten e tij.

Kėshtu ēėshtja e tė kryerit mirėsi nėpėrmjet pasurisė sė tij ėshtė kur ai shpenzon dhe jep pėr bamirėsi si dhe paguan zekatin, e mėnyra mė e mirė e tė kryerit mirė me pasuri ėshtė zekati qė ėshtė njė nga shtyllat e islamit dhe njė nga themelet mė tė medha. Islami i njė personi nuk plotėsohet pa te.

Ajo ėshtė bamiresia mė e dashur te Allahu i Madheruar dhe ėshtė e obligueshme mbi njė person tė shpenzojė pėr gruan e tij, nėnėn, babėn, fėmijėt, vėllezėrit, fėmijėt e vėllezėrve, motrave, axhallarėve, dajallarėve, hallave dhe kėshtu me rradhė.

Pastaj me bamirėsinė qė i jepet tė varfurit dhe pjesės tjetėr qė e meriton bamirėsine, tė tillė si studentėt e dijes, pėr shembull.

Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė tė kryerit mirė me anė tė pozitės sė tij kjo ėshtė qė njerėzit janė tė niveleve tė ndryshme. Disa prej tyre janė me autoritet dhe kėshtu ata pėrpiqen ti bėjnė dobi njerėzve me anė tė pozitės dhe bėn kėshtu ose tė largoje disa dėme nga ai ose tė bėjmė mirė atij, e pėrsa i pėrket tė kryerit mirė me anė tė dijes sė tij atėhere ai pėrpiqet t’ia transmetojė dijen e tij robėrve tė Allahut haptazi dhe nė privat, nė grumbullime ose mbledhje.

Edhe nėse njerėzit ulen shoqėrisht me te pėr tė pirė njė kafe, edhe atėherė ėshtė detyrė e tij tė sillet me ta nė mėnyrė tė mirė dhe tė sjellshme qė ti mėsojė njerėzit.

Edhe nėse jeni nė mbledhje ėshtė prej tė kryerit mirė tė mėsosh njerėzit. Megjithatė urtėsia duhet tė pėrdoret kėtu. Kėshtu ju nuk duhet ti lodhni njerėzit duke e bėrė si tė zakonshme qė ēdo herė qė uleni nė ndonjė mbledhje ju i kritikoni dhe i flisni njerėzve sepse Pejgamberi i ka dhėnė atyre kritika tani dhe pastaj [jo-vazhdimisht] dhe jo shumė shpesh.

Kjo ngase shpirti lodhet dhe mėrzitet. Kur ata mėrziten bėhen tė dobėt dhe tė padurueshem dhe madje edhe mund tė mos e pėlqejnė ate ēfarė ėshtė me tė vėrtet e mirė vetėm pėr shkak tė shpeshtueshmėrisė me tė cilėn personi flet ose i kritikon ata.

Sa i pėrket kėrkimit pėr ti ndihmuar njerėzit me personin e tij Pejgamberi, salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė “…qė ju ndihmoni njė njeri tė hype ose tė nis kafshen ose nese e ndihmoni ate tė vendosė shalen pėr te ėshtė bamirėsi. ”[Transmetuar nga Buhari dhe Muslim]

Kėshtu ju ndihmoni kėtė njeri tė vendosė shalėn ose shoqėrojeni ate nė rrugen e saktė e kėshtu me radhė ku tė gjitha kėto pėrfshihen nė ihsan.

Kėshtu ėshtė pėrpjekja pėr ti bėrė mirė robėrve tė Allahut.

Kurse ihsan nė adhurimin e Allahut ėshtė qė ta adhuroni Allahun sikur jeni duke e parė Ate siē ka thėnė Pejgamberi. Kėshtu adhuroje Ate nė kėtė mėnyrė, pra sikur njė person e adhuron Zotin e tij sikur ai ėshtė duke e parė aktualisht Ate. Ky adhurim duhet tė shoqėrohet me tė ndierit kėnaqėsi dhe tė kėrkuarit falje.

Si rezultat i kėsaj ai e adhuron Ate siē nėse ai ėshtė duke e parė Ate dhe ai i drejton zemrėn e tij tek Ai dhe kthehet tek Ai dhe kėrkon qė ta afroje afėr Tij, Ai ėshtė I vetmi i pastėr nga tė gjitha tė metat dhe Ai ėshtė i Lartmadhėruari: ”Edhe nėse ju nuk e shihni Ate, Ai sigurisht ju shikon ju. ”

Kjo pjesė tregon qė adhurimi bėhet duke shpresuar dhe frikėsuar dhe ėshtė niveli i dytė i Ihsanit.

Kėshtu nėse ju nuk e adhuroni Allahun e Madhėrueshėm sikur jeni duke e parė Ate dhe duke kėrkuar prej Tij dhe shpirti ėshtė duke iu inkurajuar juve drejt Tij, atėherė adhuroje Ate duke pasur nė mendje qė Ai ėshtė duke ju pare ju.

Kėshtu ju do tė adhuroni Ate si njeri i cili i frikėsohet Atij dhe kėrkon tė meritojė (shpreson) shpėrblimet dhe tė sigurohet nga ndėshkimi i Tij.

Ky nivel ėshtė nga ata qe kane dije per keto te coiilat me te ulta ne grade se niveli i pare.

Adhurimi i Allahut tė Pėrkryerit dhe tė Lartemadheėruarit ėshtė siē e ka pėrshkruar Ibėn Kajjim :

“Adhurimii ndaj te Plotfuqishmit ėshtė me dashurinė mė tė madhe pėr Ate, pėrkrah adhurimit me nėnshtrim dhe pėrulje e qė janė dy shtyllat e adhurimit”

Kėshtu adhurimi ėshtė i ndėrtuar mbi kėto dy elemente: dashuri tė madhe dhe nėnshtrim dhe pėrulje absolute. Dashuria shkakton tė dėshiruarit dhe kėrkim dhe pėrulja shkakton frikė dhe tmerron. Ky ėshtė ihsani nė adhurimin e Allahut tė madhėruar.

Nėse njė person e adhuron Allahun nė kėtė mėnyrė atėherė ai bėhet njė i pastėr dhe i sinqertė nė adhurmin e tij ndaj Allahut tė madhėruar.

Ai atėherė nuk do tė deshirojė qė ai tė shihet nga njerėzit duke kryer adhurimin e tij ndaj Allahut ose tė dėgjohet pėr kėte e as ai nuk do tė dėshirojė lavdėrimet e tyre.

Do tė jetė e njėjtė pėr te e vėnė re njerėzit apo jo. Ai do ta adhuroje Ate me ihsan nė ēdo kusht.

Me tė vėrtetė pjesė e kompletimit tė pastėrtisė dhe sinqeritetit nė adhurim [el-ihlas]ėshtė qė njė person nuk duhet tė kerkojė tė shikohet nga njerėzit kur ai adhuron dhe qė adhurimi i tij duhet tė jetė njė sekret mes tij dhe Zotit tė tij.

E nėse ka ndonjė pėrfitim pėr muslimanet dhe islamin pėr shfaqjen e kėsaj haptazi, pėr shembull nėse ai ėshtė njė person i cili pasohet nga tė tjerė dhe mirret si shembull, kėshtu ai deshiron tė manifestojė adhurimin e tij njerėzve qė ata ta marrin si shembull pėr tu ndjekur ose qė ai manifeston adhurimin e tij kėshtu qė shokėt e tij, miqtė dhe shoqėruesit duhet ta ndjekin shembullin e tij, atėherė kjo ėshtė e mirė.

Kjo dobi tė cilėn ai e ka llogaritur mund tė jetė mė e shkelqyeshme dhe mė e madhe se dobia e mbajtjes fshehtė.

Si pėrfundim Allahu, I Madhėruar dhe Madhėshtor, i ka lavdėruar ata qė shpenzojnė prej pasurisė sė tyre nė bamiresi fshehurazi dhe haptazi.

Kėshtu kushdo qė e praktikon ate fshehurazi ėshtė mė e mirė dhe mė e dobishme pėr zemren por nėse gjindet njė shkak qė ai tė bėhet mė i thjeshtė ose tė bėhet shembull ateherė dhe ta japin haptazi. Besimtari shikon se ēfarė ėshtė mė e pėrshtashme.

Kėshtu ēfarėdo qė ėshtė e pėrshtashme dhe mė e dobishme nė adhurim atėherė do tė jetė mė e kompletuara dhe mė e shkėlqyeshmja.


Muhammed Ibėn Salih el-Uthejmin

Pėrktheu: Ammar Ardit Kraja


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi