Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Oj motėr, pėr kend po zbukurohesh…?

Shko poshtė

Oj motėr, pėr kend po zbukurohesh…?

Mesazh nga NoOrA prej Sun Sep 27, 2009 10:16 am

Disa femra kur dalin nga shtepitė e tyre duken sikur tė jenė gjėra tė neveritura, tė cilat thėrrasin nė prishje dhe shkatėrrim tė moralit.

E nėse jo, atėherė si mund tė komentohet lakuriqėsia e tyre rrugėve, saqė thuajse pak gjė nga trupi i tyre mbetet i pazbuluar.

Parfumosja e tyre, e cila i fton tė tjerėt nė shikim dhe vėshtrim ndaj tyre pėr tė cilat Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: ”Ēdo femėr, e cila parfumoset dhe pastaj kalon nėpėr njerėz qė tė nuhasin erėn e sajė, ajo ėshtė lavire.” Pastaj pa turp bisedojnė me tė huajt, ndėrsa All-llahu i madhėruar ka thėnė: ”Mos u llastoni nė tė folur e tė lakmojė ai qė ka sėmundje nė zemrėn e tij, por thuani fjalė tė matura.” [Ahzabė, 32]

Kjo ėshtė pėrhapja e moralit tė prishur, qė All-llahu i madhėruar thotė: ”Ata tė cilėt dėshirojnėqė tek besimtarėt tė pėrhapet imoraliteti, ata i pret dėnim i dhembėshėm nė kėtė dhe nė botėn tjetėr.” [En-Nur, 19]

Ky dėnim ėshtė pėr ata qė duan qė tė pėrhapet imoraliteti, e si do tė jetė dėnimi i atyre tė cilėt e pėrhapin atė?!

Edhe ti do tė habitesh kur do tė lexosh fjalėn e All-llahut tė madhėruar pėr besimtaret ku thotė: ”Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre“. [En-Nur, 31]

E qė don tė thotė se muslimanja duhet tė ecė e qetė nė rrugė e tė mos dėgjohet zėri i kėpucėve tė saj, e tė tėrheqė vėmendjen e tė tjerėve.

Ēudi! Nėse zėri i kėpucėve tė saja ėshtė i ndaluar atėherė ēka mund tė thuhet pėr atė qė flet me orė tė tėra me djem tė huaj dhe ngrit zėrin e saj duke qeshur e bėrtitur?! Dije mirė se ky ėshtė hapi i parė, i cili ēon nė imoralitet dhe prostitucion, ndėrsa Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem e mohoi Imanin e atij, i cili e bėn kėtė vepėr duke thėnė: ”Nuk bėn prostitucion njeriu e duke e bėrė kėtė ai tė jetė besimtar.”

All-llahu i madhėruar ka thėnė: ”Dhe mos iu afroni zinasė (imoralitetit), sepse vėrtetė ajo ėshtė vepėr e shėmtuar dhe njė rrugė shumė e keqe”. [El-Isra, 32]

E nė njė natė prej netėve Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem pa nė ėndėrr disa nga dėnimet e mėkatarėve. Dhe nė njė pjesė tė kėtij hadithi thotė: ”...dhe erdhėm afėr njė furre, nė tė cilėn pamė burra dhe gra tė zhveshura, tė cilėve u hynte zjarri nga organet e tyre, e ata nė kėtė gjendje vajtonin dhe bėrtitnin. (E kur i pa Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem u trishtua nga gjendja e tyre). Meleku i tregoi dhe tha: Kėta janė lavirėt dhe laviret”.

Ka pėrmendur Hejtemij se nė Zebur ėshtė shkruar: “Zinaqarėt, janė tė lidhur nė zjarr dhe rrihen me kamxhikė tė hekurt, e kur tė kėrkojė ndihmė ndonjėri prej tyre, atėherė u thonė melekėt: “Ku ishte ky zė vajtues, atėherė kur qesheshe dhe dėfroheshe e nuk e kishe frikė All-llahun, e as qė turpėroheshe prej Tij?” Pėr atė edhe Muhamedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem thotė: ”O umeti i Muhamedit, vallahi nuk ka kush qė xhelozon mė shumė se All-llahu, kur njė rob apo njė robėreshė e Tij, bėjn zina”.

E sa nga kėnaqėsitė e kėtyre sėmundjeve kanė lėnė mbrapa pikėllime tė mėdha. E sa duar ngriten natėn dhe sa sy lotojnė, e sa fytyra bien nė sexhde duke e lutur All-llahun kundėr njerėzve tė kėsaj sėmundje.

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Oj motėr, pėr kend po zbukurohesh…?

Mesazh nga bRuNneTaA prej Sun Sep 27, 2009 11:56 am

shum postim i bukur Allahu te shperblej moter per ket qe ke sjell ketu....
avatar
bRuNneTaA
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 116
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Oj motėr, pėr kend po zbukurohesh…?

Mesazh nga NoOrA prej Mon Sep 28, 2009 5:09 am

Amin Insha-Alla te gjithve na Shperblen
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Oj motėr, pėr kend po zbukurohesh…?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi