Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ah, sikur ta dinte populli im se ē’ėshtė Ahireti ?!

Shko poshtė

Ah, sikur ta dinte populli im se ē’ėshtė Ahireti ?!

Mesazh nga NoOrA prej Sun Sep 27, 2009 9:59 am

Xheneti ėshtė shkallė - shkallė, dhe secili e fiton atė gradė pėr tė cilėn punon dhe lodhet.

Kur flasim pėr ahiretin nėnkuptojmė edhe Xhenetin, i cili ėshtė shtėpia e bamirėsve si dhe Xhehenemin qė ėshtė shtėpia e keqbėrėsve.

Tė fillojmė nga Xheneti tė shtyrė nga shpresa se tė gjithė besimtarėt besim-drejtė dhe punė-mirė do tė jenė banorė tė tij.

Ah sikur ta dinte populli im ēka ėshtė Xheneti!

1. Xheneti ėshtė shtėpi e pėrjetshmėrisė
Allahu i Mdhėrishėm thotė:
“Pėr ata qė janė tė devotshėm, te Zoti i tyre do tė ketė kopshte, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj dhe ku do tė banojnė pėrgjithmonė. Aty do tė kenė bashkėshorte tė pastra dhe kėnaqėsi nga Allahu”. Allahu i vrojton robėrit e Vet”
(Ali Imran, 15).

Imam Taberaniu transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė:
“Kthimi ėshtė te Allahu, qoftė nė Xhenet ose Xhehenem, ku do tė ketė pėrjetshmėri (amshueshmėri) pa vdekje dhe qėndrim pa shpėrngulje.”

2. Xheneti ėshtė vendbanim i begative, ku s’ka fatkeqėsi dhe mjerim.
Allahu i Lartėsuar thotė:
“Ata qė besojnė, mėrgojnė dhe luftojnė nė rrugėn e Allahut me pasurinė e tyre dhe jetėn e tyre, janė nė shkallė mė tė lartė tek Allahu. Pikėrisht kėta janė tė fituarit. Zoti i tyre u jep lajmin e mirė pėr mėshirėn dhe miratimin e Tij, si dhe pėr kopshtet ku do tė ketė kėnaqėsi tė pėrhershme pėr ta dhe ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė. Me tė vėrtetė, vetėm tek Allahu ėshtė shpėrblimi i madh..” (Et-Tevbe, 20-22)

I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Njė njeri nga banorėt e Xhenetit kėrkoi leje nga Zoti i vet qė tė mbjellė. E Zoti i tha: a nuk je i kėnaqur me kėto gjėra? Tha: Po, mirėpo dėshiroj tė mbjelli. Ai e mbjelli farėn, e filloi tė rritet kjo bimė, e tė piqet dhe tė bėhet pėr tu korrur. U rrit aq shumė saqė u bė sa njė kodėr. Allahu i tha: Ndalu biri i Ademit, se asgjė nuk tė ngop!”

3. Kėnaqėsi edhe mė e madhe se kjo ėshtė fakti se banorėt e Xhenetit fitojnė dhuntinė mė tė madhe kur ta shohin Zotin e botėve pėr ēdo tė premte. Kjo ditė atje emėrtohet dita e shtimit. Vallė, a nuk mallėngjehemi pėr kėtė ditė?!
I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Nė Xhenet ka njė treg, te i cili vijnė pėr ēdo tė premte. Aty ka kodrina me miskė (parfum), tė cilėn e frynė njė erė e veriut e ua pėrplas fytyrės dhe rrobave tė tyre, kurse tyreve ju shtohet bukuria dhe mirėsia, e kthehen te familja e tyre e mė tė mirė dhe mė tė bukur, kurse familja e tyre u thotė: pėr Allahun qenkeni bėrė mė tė bukur dhe mė tė mirė. Edhe kėta do tua kthejnė: Edhe ju qenkeni bėrė mė tė bukura dhe mė tė mira”.

I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Kur banorėt e Xhenetit tė hyjnė nė Xhenet dhe banorėt e Xhehenemit tė hyjnė ne Xhehenem, do tė thėrret njė thirrės: O ju banorė tė Xhenetit, keni njė premtim tė Allahut, tė cilin dėshiron tua realizon. Thanė: E cili ėshtė ai pretim? A nuk na i ka rėnduar peshojat (me tė mira), a nuk i ka zbardhuar fytyrat, e na ka futur nė Xhenet e na ka shpėtuar nga zjarri?! Atėherė Allahu e largon mbulesėn, e ata e shikojnė Atė. Pėr Allahun nuk ju ka dhėnė Allahu gjė mė tė dashur pėr ta dhe mė tė kėndshme se sa shikimi nė Tė”

Ky ėshtė edhe komentimi i ajetit:
“Ata aty kanė ēka tė dėshirojnė, e te Ne ka edhe mė shumė” (Kaf, 35).
“Ata qė bėjnė vepra tė mira, do tė kenė shpėrblim tė mirė, madje edhe mė tepėr! Fytyrat e tyre nuk do t’i mbulojė as errėsira, as poshtėrimi. Ata do tė jenė banorė tė Xhenetit, nė tė cilin do tė banojnė pėrherė.” (Junus, 26).

4. Pėrshkrimi i Xhenetit
a) Ai i ka tetė dyer
I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: ”Xheneti i ka tetė dyer, kurse zjarri i ka shtatė dyer”.

Nga Ebu Hurejre:

“Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, mes krahėve tė dyerve tė Xhenetit ka hapėsirė sa mes Mekės dhe Hixhrit, ose sa Mekės dhe Basrės”.

b) Toka e Xhenetit ėshtė si buka e bardhė.
I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Toka e Xhenetit ėshtė sikur buka e bardhė”.

c) Nė xhenet ka lumenj
Allahu i Madhėrishėm thotė: “Allahu u ka premtuar besimtarėve dhe besimtareve kopshte, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj dhe ku do tė banojnė pėrgjithmonė, si dhe pallate tė mrekullueshme nė Xhenetin e Adnit. Por kėnaqėsia prej Allahut ėshtė shpėrblimi mė i madh. Kjo ėshtė fitorja madhėshtore.” (Et-Tevbe, 72).

Muhamedi lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė:
“Nė Xhenet ka deti nga uji, deti nga qumėshti e pastaj burojnė lumenjtė”.

Nė Xhenet ėshtė Kevtheri, tė cilin Allahu ia ka dhėnė tė Dėrguarit tė tij.

Ai, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė:
“Duke udhėtuar nga margaritari i zbrazur nga brenda. Thashė Xhibril, ēka ėshtė kjo? Tha: Ky ėshtė Kevtheri, tė cilin ta ka dhėnė Allahu, pastaj e futi dorėn nė baltėn e saj dhe nxori misk (parfum). Pastaj mu ngrit shikimi kah Sidertul-Munteha, e aty pash njė dritė tė madhe.”

I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Katėr lumenj janė nga lumenjtė e Xhenetit: Sinan, Xhihan, Nili dhe Eufrati”.

Kurse Allahu i Madhėruar pėr kėtė rast ka veēuar sure tė plotė nė Kur’an, tė cilėn edhe e ka emėrtuar me kėtė emėr, sureja El-Kevther.

d) Xheneti ka dhoma.

Allahu i Madhėruar thotė:
“E ata qe besuan dhe bėnė vepra tė mira, atyre do t’u bėjmė dhoma tė larta nė Xhenet nė tė cilin rrjedhin lumenj, aty janė pėrgjithmonė; sa i mirė ėshtė shpėrblimi pėr ata qė vepruan!” (El-Ankebut, 58).
“Ndėrkaq, ata qė i frikėsohen Zotit, do tė kenė dhoma tė ngritura mbi njėra-tjetrėn, pranė tė cilave rrjedhin lumenj. Ky ėshtė premtimi i Allahut; Allahu nuk e shkel premtimin e Vet.” (Ez-Zumer, 20).

I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė:
“Nė Xhenet ka dhoma, ku shihet pjesa e jashtme nga mbrapa dhe pjesa e brendshme nga jashtė. Kėto dhoma Allahu ia ka pėrgatitur atyre qė japin ushqim flasin butė, e vazhdojnė agjėrimin dhe falen kur njerėzit flenė”.

e) Nė Xhennet ka njė dru me pozitė tė madhe.
Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Nė Xhenet ka njė dru. Nė hijen e tė cilit vrapon kalorėsi i njė kali tė shpejtė dhe tė stėrvitur njėqind vjet dhe nuk i del ne fund” Gjithashtu ka thėnė: “Tuba, ėshtė njė dru nė Xhenet, i gjerė aq sa kalėron njeriu pėr njė qind vjet. Rrobat e banorit tė Xhenetit dalin nga degėt e saja”.

f) Shtėpitė e Xhenetit janė tė ndėrtuara nga ari dhe argjendi.
I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Xheneti ėshtė i ndėrtuar nga njė tullė e argjendit dhe njė e arit. Kurse llaēi mes tyre nga misku me erė tė kėndshme, hasbahua nga margaritari dhe xhevahiri, dheu nga shafrani. Ai qė hyn nė te, begatohet e nuk mėrzitet, jeton pėrgjithmonė dhe nuk vdes, nuk u vjetėrsohen rrobat e as nuk plaket rinia”.

g) Nė Xhenet ka tenda nga margaritari.I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Besimtari ka nė Xhenet tendė tė ndėrtuar prej njė margaritari tė zbrazur nga brenda e gjatė gjashtėdhjetė mile, e veēantė pėr besimtarin. Nė tė ka gratė e veta. Tė cilat i viziton besimtari, e ata nuk mund ta shohin njėri-tjetrin (nga madhėsia e tendės).
“Tenda ėshtė nga margaritari i zbrazur nga brenda, i gjatė nė qiell gjashtėdhjetė mile, nė secilin skaj besimtari ka gra, tė cilat nuk i shohin tė tjerėt”.

h) Mos pyet pėr pėrshkrimin e grave tuaja nė Xhenet.
Allahu i Lartėsuar thotė: “Ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira, gėzoji me kopshte tė Xhenetit, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj. Sa herė qė atyre t’u jepet si ushqim ndonjė frut i kopshteve, ata do tė thonė: “Kėtė e kemi ngrėnė edhe pėrpara”. Por atyre do t’u jepen vetėm fruta tė ngjashme me ato tė Tokės. Nė Xhenet ata do tė kenė bashkėshorte tė pastra dhe atje do tė jetojnė pėrgjithmonė.” (El-Bekare, 25).

Nė kėtė drejtim flasin shumė ajete kur’anore, ne nuk do tė mundemi t’i paraqesim tė gjitha, andaj nė vijim do t’i pėrmendim vetėm disa hadidhe qė flasin mbi kėtė temė.

Transmetohet nga Ibni Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dhe babanė e tij, se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Gratė e banorėve tė Xhenetit do t’u kėndojnė burrave tė tyre me zėrat mė tė bukur qė janė dėgjuar ndonjėherė. Prej asaj qė do tė kėndojnė ėshtė edhe kjo:

Ne jemi tė mira dhe tė bukura
Gra tė njerėzve fisnik shikimi nė to tė kėnaq syrin.
Prej asaj qė kėndojnė ėshtė edhe kjo:
Ne jemi tė amshuara e nuk vdesim
Jemi tė sigurta e nuk frikėsohemi
Jemi tė vendosura e nuk shtegtojmė”

Motra muslimane!

Nuk duhet harruar se Xheneti ėshtė shkallė - shkallė, dhe secili e fiton atė gradė pėr tė cilėn punon dhe lodhet.

Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė:
“Nė Xhenet ka njėqind shkallė, tė cilat Allahu i ka pėrgatitur pėr atė qė lufton nė rrugė tė Allahut. Mes dy shkallėve ka hapėsira sa mes qiejve dhe tokės. Kur tė kėrkoni prej Allahut kėrkoni Firdeusin, sepse ai ėshtė Xheneti mė i mesėm dhe mė i larti, e mbi tė ėshtė Arshi i tė Mėshirshmit, e prej tij burojnė lumenjtė e Xhenetit”. Kur tė kėrkoni prej Allahut, kėrkoni Firdeusin!”. (Transmeton Buhariu nga Ebu Hurejra)

Pėr fund, ky ėshtė pėrshkrimi i Xhenetit dhe kėto janė tė mirat qė na presin aty. Le tė pėrvjelim krahėt e tė punojmė seriozisht pėr ta fituar kėtė shtėpi! Ose vallė akoma ka prej nesh njerėz qė i japin pėrparėsi jetės sė kėsaj botė para tė mirave tė Xhenetit, ose mos vallė akoma jetojnė nė neglizhencė shkatėrruese?!

Ky ėshtė Xheneti, e ku janė ata qė punojnė pėr kėtė Xhenet? Ky ėshtė Xheneti e ku janė ata qė mallėngjehen pėr tė? Nėse vazhdojmė nė kėto telashe dhe belaja, nėse i japim pėrparėsi tė shpejtės kalimtare para tė mėvonshmes sė pėrjetshme, vallė a e dimė se ku do tė pėrfundojmė?!.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi