Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kumtoni nga unė qoftė edhe njė ajet

Shko poshtė

Kumtoni nga unė qoftė edhe njė ajet

Mesazh nga NoOrA prej Sun Apr 11, 2010 4:44 am

Madje, nuk ėshtė vetėm njė dobi, por dobitė e saj janė tė shumta...


Njė i ri qė ishte rritur nė mėkate u martua me njė grua tė devotshme. Ajo i lindi atij disa fėmijė, nė mesin e tyre edhe njė djalė tė shurdhėr dhe memec. Nėna e tij kujdesej shumė pėr edukimin e tij nė mėnyrė tė drejtė, siē i edukonte edhe vėllezėrit e tij tė shėndoshė, kėshtu qė ia mėsoi namazin dhe e mėsoi qė tė jetė gjithnjė i lidhur me xhaminė qysh nė moshė shumė tė vogėl...

Por, kur i mbushi shtatė vjet filloi tė shihte se nė ē’devijim dhe nė ē’mėkate kishte rėnė babai i tij. Andaj, shpeshherė e kėshillonte me shenja atė qė tė largohej nga mėkatet dhe ta falė namazin, por pa dobi..

Njė ditė prej ditėsh, erdhi i biri me zė tė ngashėryer dhe duke i rrjedhur lotėt, e vendosi Kur’anin para babait tė tij, e hapi suren Merjem dhe e vendosi gishtin te fjala e Allahut tė Lartėsuar:ﭽ ﮚ

ﮛ ﮜ ﮝ ﮞ ﮟ ﮠ ﮡ ﮢ ﮣ ﮤ ﮥ ﭼ ﭼO babai im, unė kam frikė se mos tė vjen ndonjė dėnim nga i Gjithėmėshirshmi e kėshtu tė bėhesh i afėrm i djallit”! ﭽ

Dhe menjėherė shpėrtheu nė dėnesė.

Babai i tij u ndikua nga kjo pamje prekėse dhe filloi tė qajė bashkė me tė birin, dhe kėshtu Allahu i Lartėsuar deshi qė nėpėrmjet kėtij fėmije tė devotshėm, t’ia hapė zemrėn kėtij babai. Ai ia fshiu lotėt fėmijės sė tij, e puthi atė dhe u nisėn sė bashku pėr nė xhami.

Shihe pra se ēfarė dobie ka bashkėshortja e devotshme, prandaj merre atė qė ėshtė e devotshme nėse do qė tė jesh i lumtur.

Madje, nuk ėshtė vetėm njė dobi, por dobitė e saj janė tė shumta...

Ky ėshtė njė mesazh pėr tė gjithė ata tė rinj qė dėshirojnė ta plotėsojnė fenė e tyre (dėshirojnė tė martohen): Mos u bėj nga ata qė kėrkojnė bukuri mahnitėse, apo kėrkojnė diplomė apo pozitė tė lartė dhe duke e ditur kėtė largohen nga bashkėshortja e devotshme...

Prandaj, kujdes... kujdes... dhe sėrish kujdes, assesi mos lejo qė ndonjė bukuroshe e pandershme tė ta rrėmbejė fenė, e pastaj tė shmangesh nga ajo qė di tė kujdeset pėr shtėpinė tėnde. Bashkėshortja e devotshme pėr ty ėshtė prehje dhe qetėsi, pėr fėmijėt tu edukatore dhe nėnė dhe pėr ummetin islam thesar dhe ndihmė.

Marrė nga: Etfalun kabidune alel-xhemr
Nga arabishtja: Jusuf Kastrati
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi