Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Obligimi i muslimanes pėr thirrjen nė rrugė tė Allahut

Shko poshtė

Obligimi i muslimanes pėr thirrjen nė rrugė tė Allahut

Mesazh nga NoOrA prej Sun Apr 11, 2010 4:38 am

Ēėshtja mė kryesore tė cilės duhet t’i kushtojė kujdes gruaja muslimane gjatė davetit tė saj , ėshtė mėsimi i njerėzve pėr akide...


Gruaja besimtare ka pėrgjegjėsi pėr thirrje nė rrugė tė Allahut ashtu siē kanė edhe meshkujt, por tek gruaja kjo pėrgjegjėsi duhet t’i pėrket natyrės sė saj, me atė ēka ajo ka mundėsi.

Thotė Allahu i Madhėruar nė Kuran:

”Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnė Allahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė Allahu. Allahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė”. (Et-Teube, 71).

Obligueshmėria e femrės muslimane pėr thirrje nė rrugė tė Allahut, mund tė jetė e llojllojshme sipas llojeve tė profesioneve tė saj, ashtu qė ajo ka mundėsi tė luaj njė rol shumė me rėndėsi nė tė gjitha fazat e jetės saj si vajzė, si bashkėshorte, si edukatore nė familje, apo si punėtore.

Ndėr obligimet kryesore qė mund t'i kryejė njė grua muslimane janė:

- Qė fėmijėt nė shtėpinė e saj t’i edukojė me edukatė islame tė mirė, qė t’i edukojė ata pėr ta dashur hairin dhe ta urrejnė tė keqėn, qė tė kujdeset pėr ibadetet, moralin dhe sjelljet e tyre, edukatėn e tyre, e posaēėrisht rėndėsi tė veēantė t’i kushtojė asaj qė nė zemrat e fėmijėve tė mbjellin dashurinė ndaj namazit pėr Allahun e posaēėrisht farzeve. E tėrė kjo pėr arsye qė tė praktikohet urdhri i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem, ku thotė:

”Urdhėroni fėmijėt tuaj me namaz nga mosha shtatė vjeēare, e rrihni ata nėse nuk e kryejnė namazin kur tė mbėrrijnė moshėn dhjetėvjeēare dhe po ne kėtė moshė ndani ata nė shtretėr”.

Gjithashtu nė rastet e tjera familjare me akrebanė(farefisin), shoqe te saj, nė raste takimi me fqinjėt, ka mundėsi qė femra muslimane ta shfrytėzojė kėtė rast dhe t’ua mėsojė atyre islamin e posaēėrisht atyre qė kanė mė pak njohuri pėr Islamin. Ajo atyre ia bėnė me dije se janė tė obliguara ta mėsojnė fenė dhe kjo bėhet shkak qė ato tė udhėzohen nė rrugė tė drejtė, ashtu siē e ka udhėzuar atė Allahu i Lartėsuar mė parė.

Ēėshtja mė kryesore tė cilės duhet t’i kushtojė kujdes gruaja muslimane gjatė davetit tė saj , ėshtė mėsimi i njerėzve pėr akide (besim tė shėndoshė nė Allahun e Lartėsuar) , kushtet e imanit , si dhe obligueshmėrin e tyre ndaj Allahut te lartėsuar me atė ēka Allahu i ka obliguar ato, urdhėresat e ndalesat, gjithashtu edhe pozitėn e lartė qė e ka femra nė Islam duke krahasuar me atė se ēfarė ėshtė pozita e saj nė kulturat e ndryshme bashkėkohore, se si ata e nėnēmojnė femrėn me punė tė ndryshme, tė cilat i pėrkasin natyrės sė meshkujve. Po ashtu u shpjegon pėr pėrgjegjėsinė edhe obligimet qė ka gruaja muslimane ndaj burrit dhe fėmijėve tė saj , si dhe pėr ballafaqimin e femrės muslimane me kulturat e devijuara qė synojnė luftimin e vlerave te larta islame , rregullat Islame se si tė vishet femra muslimane, pėr ndalesėn e pėrzierjes sė femrave me meshkuj tė huaj dhe mbi vlerėn e mbulesės Islame.

Nė fushėn e davetit shoqėror ka mundėsi qe t’i nxitė motrat muslimane qė ato tė prezantojnė nė ligjėrata nė xhami, si dhe pėr dėgjimin e derseve fetare, e posaēėrisht hytbet e xhumasė (nėse ekziston mundėsia), tė punojė nė shpėrndarjen e literaturės Islame nėpėrmjet organizimeve tė ndryshme islame. Nė takimet me motrat muslimane i nxit ato nė vepra vullnetare si, namaze nafile (vullnetare), agjėrimin e tė hėnave dhe tė enjteve, si dhe agjėrimin e ashures, ditėn e arafatit, ditėt e bardha (13,14, 15 )sipas kalendarit hixhrij, si dhe i informon ato pėr adresa islame ( marim shembull: www.burimijetes.com)

Kurse nė lagjen e saj ka mundėsi qė ajo tė kujdeset pėr ato gra qe kanė mbetur te veja , jetimat si dhe te varfėr. I nxitė ata qė kanė mundėsi qė t’i ndihmojnė kėta njerėz tė nevojshėm, ngase Muhamedi, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thėnė:

”Urdhėruesi pėr tė mirė ka shpėrblim sikurse ai qė e bėn atė tė mirė”.

Gjithashtu ajo ēka ėshtė me rėndėsi pėr gruan muslimane ėshtė qė ajo tė interesohet pėr ato gra qė janė tė sėmura rėndė si dhe ato qė janė tė goditura me ndonjė fatkeqėsi. Obligim i saj ėshtė qė t’ i vizitojė ato dhe tė pėrkujdeset pėr to, pėr atė ēka kanė nevojė e ēka ka mundėsi, tė shpejtojė nė ngushėllimin e motrave muslimane ne rast tė vdekjes sė tė afėrmve tė saj , apo nė rast fatkeqėsie, nė bashkėshortin e saj , apo fėmijėve tė saj, apo nėnės saj, e nėse ka mundėsi qė t’iu bėjė ushqim familjes qė ka rast vdekje . Kjo ėshtė edhe nga vlerat e larta islame me ēka ka mundėsi qė mė sė shumti tė ndihmohet familja e tė vdekurit dhe kjo ėshtė sunnet i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem ku me rastin e vdekjes sė Xhaferit tha :

”Dėrgoni familjes se Xhaferit ushqim se i ka goditur ajo ēka i ka preokupuar”.

Kurse nė vendin e punės profesionale tė saj ka mundėsi qė gruaja myslimane ta shfaqė edukatėn dhe virtytet e larta tė fesė Islame. Gjatė kryerjes sė punės sė saj ajo e kryen punėn e saj me pėrpikėri, mbanė mbulesėn ashtu siē urdhėron Islami dhe i kushton rendėsi te veēantė sjelljes sė mirė me njerėz.


Perktheu : Ummu Abdullah

Shkėputur nga libri: "Mesulijet daue ila Allah"( pėrgjegjsia e thirrjės nė rrugė tė Allahut)
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi