Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Hadith qe duhet ditur !

Shko poshtė

Hadith qe duhet ditur !

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 4:07 pm

Me emrin e All-llahut, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshiruesit.

Falėnderimet i takojnė All-llahut, Zotit tė botėve, tė Gjithėfuqishmit, tė Gjithėpushtetshmit, tė Vetmit qė i takon adhurimi.

Bekimet, dėlirėsia dhe begatitė e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit, Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin dhe pasojnė rrugėn e tij, sa tė jetė jeta.

Profeti Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na ka thėnė qė tė transmetojmė prej tij qoftė edhe njė fjalė!

Mjafton qėllimi dhe ta nisėsh me BISMIL-LAH!

Mos lejo qė shejtani tė fut dyshim nė kokėn tėnde, ta lexosh kėtė hadith dhe ta lėsh anash, duke tė thėnė ai i mallkuar qė e dėrgon pas pak ēasteve...

Ėndėrr e habitshme e Pejgamberit tonė [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

Ky hadith ėshtė marrė nga libri i dijetarit Ibn Kaj-jim [radijall-llahu anhu], me titullin “El-Vabilu-Saj- jib”.

Thotė Ibn Kajjimi [radijall-llahu anhu]:

“Ky ėshtė hadith madhėshtor, me pozitė tė lartė; duhet ēdo musliman ta mėsojė pėrmendėsh. Do ta pėrmendim komplet pėr shkak tė pėrfitimit qė nxjerrim nga ky hadith dhe nevojshmėrinė e krijesave pėr tė...

Ky ėshtė hadithi i Seid ibn Musej-jibit, nga AbduRrahman ibn Semurah ibn Xhundub, i cili thotė:

“Doli njė dite prej ditėve Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], e ne ishim te kopshti i “Suf-fes” nė Medine. U ngrit nė kėmbė e tha:

“Me te vėrtetė unė mbrėmė pashė njė ėndėrr tė habitshme.

Pashė njė person nga Ummeti (populli) im, tė cilit iu prezantua Meleku (Engjėlli) i Vdekjes pėr t’i marrė shpirtin...

Por i erdhi (nė ndihmė) atij Mirėsjellja e tij ndaj prindėrve, dhe e largoi Melekun e Vdekjes prej tij.

Pashė njė person nga Ummeti im qė ishte pėrfshirė nga dėnimi i Varrit...

E i vjen (nė ndihmė) atij Abdesi qė ai kishte marrė, dhe e shpėton atė nga ai dėnim.

Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilin e frikėsonin shejtanėt...

E i vjen (nė ndihmė) atij Pėrmendja e All-llahut dhe ia largon shejtanėt prej tij.

Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilin e frikėsonin Melekėt e Dėnimit...

E i vjen (nė ndihmė) atij Namazi i tij dhe e shpėton nga duart e tyre.

Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilin etja e kishte pėrvėluar. Sa herė qė pėrpiqej t’i afrohet ndonjė pellgu me ujė, largohej prej tij dhe pengohej...!

E i vjen (nė ndihmė) atij Agjėrimi i Ramazanit qė ai kishte bėrė dhe e gostitin me ujė, sa qė ai e shlyen etjen qė e kishte kapluar.

Pashė njė person nga Ummeti im dhe pashė Pejgamberėt tė ulur nėpėr grupe (mexhlise).. .

Sa bėnte ky njeri t’i afrohej ndonjė mexhlisi prej kėtyre mexhliseve, largohej prej tyre dhe pengohej...!

E i vjen (nė ndihmė) atij Gusuli i marrė nga xhunupllėku, e marrin pėr dore dhe e ulin pranė meje, mexhlisit tim.

Pashė njė person nga Ummeti im, pėrpara tij kishte errėsirė, prapa tij ishte errėsirė, nga e djathta e tij ishte errėsirė, nga e majta e tij ishte errėsirė, sipėr tij errėsirė, poshtė tij errėsirė.

E ai rrinte i shastisur (nuk dinte nga tė lėvizte), nga tė ikte...

E i vjen (nė ndihmė) atij Haxhillėku e Umreja qė ai kishte kryer dhe e nxjerrin atė prej errėsirės nė dritė.

Pashė njė person nga Ummeti im, i cili me duart e veta ruhej nga flakėt e zjarrta tė prushit...

E i vjen (nė ndihmė) atij Sadakaja (lėmosha) e dhėnė, bėhet pengesė midis tij e zjarrit dhe bėhet mbulesė mbi kokėn e tij.

Pashė njė person nga Ummeti im, i cili u fliste besimtarėve, por ata nuk i flisnin atij...

E i vjen (nė ndihmė) atij Lidhja farefisnore, e u thotė besimtarėve: “O besimtarė! Ky njeri ishte qė e ka lidhur farefisin e tij me vizita tė ngrohta.”

E i flasin atij besimtarėt dhe e takojnė atė, e edhe ai i takon ata.

Pashė njė person nga Ummeti im qė e frikėsonin Zebanijet (melekėt e zjarrit)...

E i vjen (nė ndihmė) atij Urdhėrimi pėr mirė dhe ndalimi nga e keqja qė ai kishte bėrė nė dynja (nė kėtė botė) dhe e vendosin te Melekėt e mėshirės.

Pashė njė person nga Ummeti im, tė gjunjėzuar...

Midis tij e Zotit kishte pengesė...

E i vjen (nė ndihmė) atij Morali i mirė dhe e merr pėr dore, dhe e fut ne audiencėn e All-llahut!

Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilit Libri i zbret nga e majta e tij...

E i vjen (nė ndihmė) atij Frikėsimi i tij nga All-llahu dhe e merr Librin dhe e vendos nga ana e djathtė e tij.

Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilit iu pakėsua peshorja e punėve tė mira...

E i vijnė (nė ndihmė) atij fėmijėt (pasardhėsit e tij) qė ai i kishte edukuar mirė (siē duhet) dhe ia rėndojnė peshoren e tij.

Pashė njė person nga Ummeti im, i cili qėndronte nė kėmbė buzė zjarrit tė Xhehennemit. ..

E i vjen (nė ndihmė) atij pėrjetimi i frikės sė All-llahut (dridhjet e zemrės sė tij) dhe e shpėtojnė atė nga ajo gjendje dhe ai vazhdon rrugėn pėr nė Xhennet.

Pashė njė person nga Ummeti im tė hidhet nė Zjarr...

E i vjen (nė ndihmė) atij Loti qė ai kishte derdhur nga frika prej All-llahut dhe e shpėton atė nga Zjarri.

Pashė njė person nga Ummeti im qė ishte nė kėmbė tė Urės sė Siratit...

Dridhej si gjethet e palmės nga stuhia e fortė...

E i vjen (nė ndihmė) atij Mendimi i mirė qė ai ka pasur pėr All-llahun dhe ia qetėson dridhjet, e ai vazhdon nė qetėsi rrugėn pėr nė Xhennet.

Pashė njė person nga Ummeti im qė zvarritej mbi Urėn e Siratit. Nganjėherė ecte nė kėmbė, nganjėherė binte; nganjėherė ecte kėmba-dorazi, e nganjėherė kacavirrej.. .

E i vijnė (nė ndihmė) atij Salavatet (pėrshėndetjet dhe lutjet) qė ai ka bėrė mbi mua dhe e ēojnė nė kėmbė tė drejtuar dhe e shpėtojnė atė.

Pashė njė person nga Ummeti im qė arrin deri tek portat e Xhennetit...

E dyert e tij i mbyllen, pa e lėnė atė tė futet nė Xhennet...!

E i vjen (nė ndihmė) atij Dėshmia “La ilahe il-lAll-llah” (Nuk ka zot qė meriton tė adhurohet me tė drejtė, pėrveē All-llahut), dhe ia hapė dyert dhe ai futet ne Xhnenet.”


E transmeton kėtė hadith Hafiz Ebu Musa el-Medenij-j nė librin e tij “Tergib fa hisal el-munxhij-jeh ve terhib minel-hilal el-merdij-jeh”, kurse librin e tij e ka ndėrtuar nė bazė tė shpjegimit tė kėtij hadithi. Dhe ka thėnė pėr kėtė hadith: “Ky Hadith ėshtė Hasen xhid-den (shumė i mirė). E transmetoi nga Seid ibn Musej-jibi, Amr ibn Azer, Alij ibn Zejd ibn Xhud’an dhe Hilal Ebu Xhebeleh. Ka qenė Shejhu i Islamit, Ibn Tejmij-jeh [radijall-llahu anhu], i cili e madhėshtonte shumė kėtė hadith, e mė ka ardhur mua prej tij se ai ka thėnė: “Argumentet e vėrtetėsisė janė tė dukshme pėr kėtė hadith.”avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi